Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, takotime4 είπε

Σε ευχαριστώ Κοράκιε. Πάντως το δεη myhome open είναι το αμέσως καλύτερο από ότι δείχνει αν κάποιος δεν θέλει να φύγει από ΔΕΗ. Το εξελάκι σου όταν το ανοίγω γράφει Δεκέμβριος, πρέπει να το κατεβάζω ξανά από κάπου ή αυτό ισχύει?

κάθε φύλλο έχει και αντίστοιχη ημερομηνία ενημέρωσης , το 1ο είναι με τα σταθερά και είναι πιο παλιό , δες τα άλλα και θα καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν λες να φύγω με το που λήξει ο μηχανισμός τι ενοείς? Πρέπει να το  κοιτάω κάθε μήνα. Δεν είναι με συμβόλαιο ενός χρόνου ? Αν δεν με συμφέρει αλάζω εταιρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takotime4 είπε

Όταν λες να φύγω με το που λήξει ο μηχανισμός τι ενοείς?

μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας αναπροσαρμογής στις δημοσιευμένες τιμές απο 1/8/22 όπου ανακοινώνονται οι τιμές 20-21 του μήνος για τον επόμενο μήνα

1 λεπτό πριν, takotime4 είπε

Πρέπει να το  κοιτάω κάθε μήνα

ναι

2 λεπτά πριν, takotime4 είπε

Δεν είναι με συμβόλαιο ενός χρόνου ?

δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα

2 λεπτά πριν, takotime4 είπε

Αν δεν με συμφέρει αλάζω εταιρία?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

σιγά μην τους παρακαλάω κιόλας , έτσι κι αλλιως θα έφευγα απο ελπε σε λίγους μήνες

ελίν απάντησαν κατευθείαν μέσω email αλλά έχουν 130€ εγγύηση και το σκέφτομαι

Δεν προβλέπεται εκεί επιστροφή εγγύησης αν βάλεις μια πάγια;

Δεν περίμενα ποτέ να το πω αυτό, αλλά για τους πράσινους γιατί δε σκέφτεσαι τη λύση κατάστημα; Εκτός αν είσαι σε δύσκολο μέρος. Πήγα νομίζοντας ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα. Όμως έναν λογαριασμό του Ήρωνα πήρανε, μια αίτηση και έφυγα σε 10 λεπτά. Ούτε τσατ, ούτε τσιχλόφουσκα στα τηλέφωνα, ούτε θα σας πάρει συνεργάτης ούτε τίποτα. Το πως θα εξελιχθεί φυσικά θα δούμε.

Αντίο Ήρων σε 2 μήνες, καλά πήγε κι αυτό και αντίο στη συνέπεια και στην ασυνέπειά τους να τηρήσουν στον τελευταίο εκκαθαριστικό ό,τι λένε με ό,τι απίθανη κοροϊδία σκεφτούν. Δεν πειράζει, ραντεβού τον Ιούλη με όλους. Ας τρέξουν τώρα να μαζέψουν πίσω τα 50άρικα με την ακριβότερη τιμή για 2-3 μήνες ακόμα.

Το μόνο κακό στην πράσινη ότι δεν δέχονται μέτρηση πελάτη, έδωσα, αλλά μάλλον θα χρησιμοποιηθεί για ξεσκονόπανο το χαρτί. Θα πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ, οπότε μπορεί να χάσω κάποιες μέρες Μαρτίου. Πέφτει και η Καθαρά Δευτέρα τώρα, αντίο. Αλλά τι να κάνεις.

Πιστεύω ακράδαντα ότι πάθανε πατατράκ εκεί και θα τα δώσουν όλα μέχρι Ιούλη να πάρουν κάποιους πίσω. Και μετά θα αρχίσει φυσικά πάλι το πάρτυ κομπίνας.

Κατά τα άλλα  5-10 Ιουνίου έχω φύγει το αργότερο (αν φτάσω βέβαια μέχρι τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εφόσον δεν έχει βγει ακόμα ΚΥΑ για το 2023, πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι για Φεβρουάριο-Μάρτιο θα πάει στο βασικό τεμ ολόκληρο το 0.02; Αν έχεις inside info, πάω πάσο...

Δεν έχω inside info. Κάθε μήνα στην ανακοίνωση του Σκρέκα και στην επιστολή προς προμηθευτές αναγράφονται αναλυτικά όλες οι ΤΕΜ (κανονικές και έξτρα). Για τον Φεβρουάριο και μόνο δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για έξτρα ΤΕΜ. Και για τον Μάρτιο το ίδιο θα γίνει. Οπότε δεν υπάρχουν έξτρα ΤΕΜ για να δώσουν ή να μην δώσουν οι προμηθευτές...

Για παράδειγμα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

image.png.4beabdec6afac47f1e93e467c460dc85.pngΚαι ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

image.png.07baa4721c03766a76c5c1c7e15c2cc0.png

Δεν υπάρχουν εξτρα ΤΕΜ!

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν προβλέπεται εκεί επιστροφή εγγύησης αν βάλεις μια πάγια;

ναι ,αλλά ποτέ δε βάζω

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν περίμενα ποτέ να το πω αυτό, αλλά για τους πράσινους γιατί δε σκέφτεσαι τη λύση κατάστημα;

ούτε καταστήματα , ούτε τηλέφωνα , αυτό είναι προϋπόθεση για μένα και μετά τα υπόλοιπα , ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι ,αλλά ποτέ δε βάζω

ούτε καταστήματα , ούτε τηλέφωνα , αυτό είναι προϋπόθεση για μένα και μετά τα υπόλοιπα , ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια :)

Οκ, πάσο, σεβαστό. Κι εγώ εξάλλου με μισή, όχι συγγνώμη, με το 1/5 καρδιάς πήγα...😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Οκ, πάσο, σεβαστό. Κι εγώ εξάλλου με μισή, όχι συγγνώμη, με το 1/5 καρδιάς πήγα...😆

κοίτα , ένα λόγος που δεν το κυνηγάω με ελπέ είναι εκτός των γνωστών παλιών οτι θα πρέπει να ξαναφύγω και βαριέμαι τον τουρισμό

ρώτησα solar για εγγύηση , πάντως 130€ μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά , πχ volterra είχα 25€

@Kzaxas στη Solar μπορείς να πληρώνεις με κάρτα ? (να μη σκάω προμήθεια πληρωμής μέσω τράπεζας)

20 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχω inside info. Κάθε μήνα στην ανακοίνωση του Σκρέκα και στην επιστολή προς προμηθευτές αναγράφονται αναλυτικά όλες οι ΤΕΜ (κανονικές και έξτρα). Για τον Φεβρουάριο και μόνο δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για έξτρα ΤΕΜ. Και για τον Μάρτιο το ίδιο θα γίνει. Οπότε δεν υπάρχουν έξτρα ΤΕΜ για να δώσουν ή να μην δώσουν οι προμηθευτές...

Για παράδειγμα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

image.png.4beabdec6afac47f1e93e467c460dc85.pngΚαι ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

image.png.07baa4721c03766a76c5c1c7e15c2cc0.png

Δεν υπάρχουν εξτρα ΤΕΜ!

πάντως Ιανουάριο είχαν ανακοινωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , ένα λόγος που δεν το κυνηγάω με ελπέ είναι εκτός των γνωστών παλιών οτι θα πρέπει να ξαναφύγω και βαριέμαι τον τουρισμό

Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ δεν είχα ποτέ σκοπό να γίνω ηλεκτροτουρίστας εν μία νυκτί.

Να σου πω την αλήθεια διαολίστηκα όμως με 2 πράγματα με τον Ήρωνα και 1 με ενοχλούσε από την αρχή: 1) Ότι απροκάλυπτα άρχισαν να βάζουν ουσιαστικά χωρίς λόγο την ακριβότερη τιμή για να μαζέψουν πίσω το 50άρικο. Αυτό αφού μάζεψαν φυσικά όσους είχαν βάλει στόχο προφανώς. 2) Ότι σκαρφίστηκαν τη κομπίνα με τον τελευταίο εκκαθαριστικό. 3) Από την αρχή με ενοχλούσε το πάγιο, που με τίποτα, με ΤΙΠΟΤΑ όμως, δεν ήθελα να το παντρευτώ για πολύ. Και τον Ιούλη το τελευταίο θα παίξει μεγάλο ρόλο για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , ένα λόγος που δεν το κυνηγάω με ελπέ είναι εκτός των γνωστών παλιών οτι θα πρέπει να ξαναφύγω και βαριέμαι τον τουρισμό

ρώτησα solar για εγγύηση , πάντως 130€ μου φαίνονται εξωφρενικά πολλά , πχ volterra είχα 25€

@Kzaxas στη Solar μπορείς να πληρώνεις με κάρτα ? (να μη σκάω προμήθεια πληρωμής μέσω τράπεζας)

πάντως Ιανουάριο είχαν ανακοινωθεί

Ιανουάριο ναι, Φεβρουάριο όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κορακιε στο excel σου ποιο προγραμμα της protergia εχω ?

Στο λογαριασμο μου γραφει Protergia Οικιακό Ν - MVP (ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗΣ) έως 8 Απριλίου 2023

Καίω γύρω στα 1250 ημερα και 250 νυχτα το 4μηνο . Τι με συμφέρει ?

 

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hamer είπε

Κορακιε στο excel σου ποιο προγραμμα της protergia εχω ?

Στο λογαριασμο μου γραφει Protergia Οικιακό Ν - MVP

δεν το έχω μιας και δεν είναι διαθέσιμο εμπορικά , έβγαλε το mpv plus

τιμές θα δεις εκεί

https://www.protergia.gr/el/pricesres

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akaloith είπε

Και εμένα έτσι φαίνεται η εκκαθάριση. Όσο για την τιμή, φαίνεται πως το σχέδιο τους να μας σπρώξουν σε αλλο πρόγραμμα χωρίς πίστωση έκπτωσης συνέπειας για τον τελικό κυλάει κανονικά. Θέλουν να μας σπρώξουν στο solar generous χωρίς έκπτωση συνέπειας για τον τελικό λογαριασμό και με παραμονή 12 μηνών για να κρατήσουμε το δώρο των 90 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Και εμένα έτσι φαίνεται η εκκαθάριση. Όσο για την τιμή, φαίνεται πως το σχέδιο τους να μας σπρώξουν σε αλλο πρόγραμμα χωρίς πίστωση έκπτωσης συνέπειας για τον τελικό κυλάει κανονικά. Θέλουν να μας σπρώξουν στο solar generous χωρίς έκπτωση συνέπειας για τον τελικό λογαριασμό και με παραμονή 12 μηνών για να κρατήσουμε το δώρο των 90 ευρώ. 

για το solar δε ξερω πως παει και τι γινεται και προφανως δε θα πληρωνω πακετα που προυποθετουν παραμονη στον οποιοδηποτε παροχο. αν ξερεις πως παει το σολαρ πες μου
δωρο 90ευρω;;

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...