Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, takotime4 είπε

Καλημέρα σε όλους.

1.Κοράκιε γιατί το εξελάκι γράφει δεκέμβριος 2022? Κάνω κάτι λάθος?

2.Την προτέργια γιατί την έχει 0,50 σταθερό ενώ στο site τους γράφει 0,35 με εμπρόθεσμη εξόφληση?

3.Τα τρία εκαθαριστικά μου το χρόνο είναι περίπου 7000kwh τελικά με συμφέρει σταθερό ή κυμαινόμενο?

4. Σύμφωνα με το εξελάκι αν τα κάνω σωστά μου δείχνει προτέργια σταθερό να πάω. Αλλά δεν είμαι σιίγουρος και δεν ξέρω με αυτές τις κιλοβατώρες αν είναι καλύτερα τώρα που τελειώνει η σύμβαση με το dei myhome+ που πλήρωνα 0,245 και 0,18 Ν κάτι που δεν το βρίσκεις τώρα στα σταθερά πουθενά, μήπως συμφέρει  να το γυρίσω σε Γ1Ν κυμαινόμενο? Όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ή την γνώμη του θα του ήμουν υπόχρεος? Θα προτιμούσα να μη φύγω από ΔΕΗ εκτός και αν είναι μεγάλη η διαφορά αλλού.

Απ'τον Αύγουστο και μετά συμφέρουν τα κυμαινόμενα με επιδοτήσεις... υπήρξαν μήνες που υπήρχε μέχρι και μηδενική χρέωση. Πώς ξέμεινες τόσο καιρό στο 0.245 ενώ θα μπορούσες να πληρώσεις μέσο όρο 0.07;

Τέσπα το φτηνότερο αυτή τη στιγμή είναι το Εconomy της Εlpedison με 0.14 - 0.04 επιδότηση = 0.10

Άμα θες να πας αλλού κοίτα τα κυμαινόμενα τιμολόγια, όχι τα σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρει κανείς αν η nrg βγάζει μηνιαίους εκκαθαριστικούς ή στο τέλος του τετραμήνου μοιράζει αναλογικά τις κιλοβατώρες και στους 4 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα μόλις email για εκπροσώπηση απο Ηρων σε Προτεργια economy μετά από τηλεφωνική επικοινωνία. Επειδή δεν έχει εκδόσει λογαριασμό ακόμα ο Ηρων μου ζήτησαν τον τελευταίο της Δεη. Τους εστειλα και βεβαιωση εκροσωπησης παρόλο που δεν την ήθελαν. Μέτρηση δεν ήθελαν, θα περάσει ο δεδηε σε τέσσερις εργάσιμες είπαν. 24 μήνες το συμβόλαιο... με ρητρα για μετα τον Ιουνιο...Παγια πληρωμη για να μην χρεωθει εγγυηση. Και καλα 10 λεπτα η τιμη, ναι τους λέω αν ειναι 0,04 η κρατικη... Οταν τους ρώτησα πως το ξέρουνε μου είπαν ότι τόσο ξέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα φανεί όταν βγει το ΦΕΚ για τη βασική επιδότηση του Φεβρουαρίου .To Noέμβριο που έδωσαν 0.02, το έσπασαν σε 0.005 βασικό ΤΕΜ και 0.015 έξτρα. Θεωρώ πως το ίδιο θα κάνουν για Φεβρουάριο - Μάρτιο...

Επαναλαμβάνω και επιβεβαιώνω πως δεν υπάρχουν πια έξτρα ΤΕΜ για παροχές έως 35kVA, φούρνους κτλ.

Υπάρχει κανονική επιδότηση για όλα τα μη οικιακά τιμολόγια (20€) και επιπλέον (20€) για Αγροτικά. 

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19 Δεκεμβρίου 2022 έκανα μεταφορά κοινόχρηστου ρεύματος κτιρίου στην Ζενίθ. Η καταμέτρηση έγινε γύρω στις 15 Ιανουαρίου. Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν στείλει λογαριασμό. Επικοινώνησα πριν μερικές ημέρες και μου είπαν ότι πράγματι δεν τον έχουν εκδόσει και ότι άνοιξε αίτημα για να γίνει πιο γρήγορα η διαδικασία. Έχει κανείς άλλος καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών στην Ζενίθ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ ekrepal για την γρήγορη ανταπόκριση σου. Δεν ξέμεινα αλλά από συζητήσεις εδώ στο φόρουμ είχα καταλήξει πέρσι τον Απρίλη να πάρω για ένα χρόνο σταθερή η οποία λήγει τον άλλο Μήνα. Οπότε τώρα μάλλον προσανατολίζομαι είτε σε αυτό που είπες είτε σε ΔΕΗ myhome open , πάντως σίγουρα κυμαινόμενο

Επεξ/σία από takotime4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Επαναλαμβάνω και επιβεβαιώνω πως δεν υπάρχουν πια έξτρα ΤΕΜ για παροχές έως 35kVA, φούρνους κτλ.

Υπάρχει κανονική επιδότηση για όλα τα μη οικιακά τιμολόγια (20€) και επιπλέον (20€) για Αγροτικά. 

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΞΤΡΑ ΤΕΜ

Και ξαναλέω πάλι ότι το Νοέμβριο είχαν ανακοινώσει 0.02 για επαγγελματικά

Spoiler

3.jpg.d765b13e83fa246028873d9143fe8456.jpg

...αλλά στην ΚΥΑ έβαλαν 0.05 βασικό ΤΕΜ (το υπόλοιπο 0.15 πήγε στο έξτρα)
 

Εφόσον δεν έχει βγει ακόμα ΚΥΑ για το 2023, πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι για Φεβρουάριο-Μάρτιο θα πάει στο βασικό τεμ ολόκληρο το 0.02; Αν έχεις inside info, πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και ξαναλέω πάλι ότι το Νοέμβριο είχαν ανακοινώσει 0.02 για επαγγελματικά

  Απόκρυψη περιεχομένων

3.jpg.d765b13e83fa246028873d9143fe8456.jpg

...αλλά στην ΚΥΑ έβαλαν 0.05 βασικό ΤΕΜ (το υπόλοιπο 0.15 πήγε στο έξτρα)

Στο screenshot γράφει για έως 35kva και έως 2000kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Στο screenshot γράφει για έως 35kva και έως 2000kwh.

Οh god.

Το screenshot είναι η ανακοίνωση του Σκρέκα. Μετά ψηφίζουν άλλα στις ΚΥΑ (βάζουν βασικά σε όλα τα επαγγελματικά και μετά εξτρα σε όσους το δικαιούνται)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

@korakios κατάφερες τελικά να πας στην πράσινη ή κυνηγάς ελίν;

σιγά μην τους παρακαλάω κιόλας , έτσι κι αλλιως θα έφευγα απο ελπε σε λίγους μήνες

ελίν απάντησαν κατευθείαν μέσω email αλλά έχουν 130€ εγγύηση και το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοράκιε καλησπέρα. Θέλω και από σένα την γνώμη σου, τώρα που τελειώνει η σταθερή μου χρέωση με τη ΔΕΗ να πάω στο κυμαινόμενο της το open online ή στην elpedison που μου δείχνει το εξελάκι? Γύρω στα 7000kwh  καταναλώνω το χρόνο. Από ότι κατάλαβα σίγορα δεν συμφέρουν οι σταθερές ποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takotime4 είπε

Κοράκιε καλησπέρα. Θέλω και από σένα την γνώμη σου, τώρα που τελειώνει η σταθερή μου χρέωση με τη ΔΕΗ να πάω στο κυμαινόμενο της το open online ή στην elpedison που μου δείχνει το εξελάκι? Γύρω στα 7000kwh  καταναλώνω το χρόνο. Από ότι κατάλαβα σίγορα δεν συμφέρουν οι σταθερές ποια.

προς το παρών της ελπεδισον economy είναι το φθηνότερο αλλά θα πρέpei να φύγεις με το που λήξει ο μηχανισμός

Κάθε 21 του μηνός να κοιτας για τις τιμές που δημοσιεύονται για τον επόμενο μήνα

έχε το νου σου με την κατανάλωση μιας και επιδοτούνται μόνο οι πρώτες 500 κιλοβατώρες πλέον ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Κοράκιε. Πάντως το δεη myhome open είναι το αμέσως καλύτερο από ότι δείχνει αν κάποιος δεν θέλει να φύγει από ΔΕΗ. Το εξελάκι σου όταν το ανοίγω γράφει Δεκέμβριος, πρέπει να το κατεβάζω ξανά από κάπου ή αυτό ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...