Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

   @geiannisΗ βασική αλλαγή που κάναμε ήταν ότι σταματήσαμε το στεγνωτήριο (που δούλευε φουλ, πριν) και προσέχαμε λίγο περισσότερο με τους θερμοσίφωνες. Τα αιρκοντίσιον είναι υποτίθεται καινούρια. Κατά τα άλλα το σπίτι είναι 100 τετραγωνικά και είμαστε 4, δεν ξέρω πόσο καίει κανονικά μια 4μελής οικογένεια, αλλά με βάση τις καταναλώσεις των υπόλοιπων μηνών, νομίζω ότι η θέρμανση μας βγαινει στις 10 με 15 max κιλοβατώρες επιπλέον τη μέρα, τους χειμερινούς μήνες. 

(είμαστε ντιπ κατά ντιπ οφ τόπικ)

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dask92 είπε

Tι εννοείς με το που λήξει ομηχναισμος? για τον ηρων ξέρω ναό αλλά θα ήθελα να υπάρχει μηνιαία λογαριασμός γιαυτό μάλλον θα τον αποφύγω 

Εννοώ όταν λήξει ο μηχανισμός "κατάργησης" της ρήτρας αναπροσαρμογής. Η elpedison έχει πολύ ακριβή ρήτρα αναπροσαρμογής. Στον Ήρων κάθε μήνα έρχονται οι λογαριασμοί αλλά κατ' εξαίρεση ο πρώτος έρχεται μετά απο δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εννοώ όταν λήξει ο μηχανισμός "κατάργησης" της ρήτρας αναπροσαρμογής. Η elpedison έχει πολύ ακριβή ρήτρα αναπροσαρμογής. Στον Ήρων κάθε μήνα έρχονται οι λογαριασμοί αλλά κατ' εξαίρεση ο πρώτος έρχεται μετά απο δύο μήνες.

άρα ελπεντισον μέχρι τις 30/06 ή ηρων? μου τους πρότεινες λόγω τιμών αυτού του μήνα? ή για τις τιμές και όλα τα +- όλων των μηνών χωρίς τον μηχανισμό? επίσης να πω πως τελειώνει το συμβόλαιο μέσα Μάρτη  άρα μήπως να περιμένω και τις νέες τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω από generous σε solar generous. 

Δε θέλω να αλλάξω πάροχο αυτή τη στιγμή και το πρόγραμμα φαίνεται καλό. 0,1445 με 3 ευρώ πάγιο και 90 ευρώ δώρο που το επιστρέφεις αν δεν κάτσεις ένα χρόνο, το οποίο με χαλάει λίγο. 

Τι λέτε? 

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση. 

1,5 μήνα στο Generous, ακόμα δεν έχει βγει λογαριασμός. 

Μου είπαν θα πάρω το 50ρι από το απλό Generous και μετά τα 30ρια,δε ρώτησα αν θα πρέπει να τα επιστρέψω αν φύγω, θα το ρωτήσω αύριο. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εμένα μου είπαν 10 λεπτά ή κιλοβατώρα και χωρίς πάγιο, θα δω αύριο ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dask92 είπε

άρα ελπεντισον μέχρι τις 30/06 ή ηρων? μου τους πρότεινες λόγω τιμών αυτού του μήνα? ή για τις τιμές και όλα τα +- όλων των μηνών χωρίς τον μηχανισμό? επίσης να πω πως τελειώνει το συμβόλαιο μέσα Μάρτη  άρα μήπως να περιμένω και τις νέες τιμές?

Καλύτερα περίμενε τις νέες τιμές.

5 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εμένα μου είπαν 10 λεπτά ή κιλοβατώρα και χωρίς πάγιο, θα δω αύριο ξανά. 

Για Φεβρουάριο με επιδότηση 0,1045 βγαίνει η kwh. Πάγιο στο site λέει 3 ευρώ. Θα τους στείλω στο chat μήπως ξεμπερδέψω από εκεί.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Κι εγώ στην ίδια κατάσταση. 

1,5 μήνα στο Generous, ακόμα δεν έχει βγει λογαριασμός. 

Μου είπαν θα πάρω το 50ρι από το απλό Generous και μετά τα 30ρια,δε ρώτησα αν θα πρέπει να τα επιστρέψω αν φύγω, θα το ρωτήσω αύριο. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εμένα μου είπαν 10 λεπτά ή κιλοβατώρα και χωρίς πάγιο, θα δω αύριο ξανά. 

εννοείται γραπτώς να πάρεις οποιεσδήποτε απαντήσεις στις απορίες που έχεις , αν σε πάρουν τηλ το κλείνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, foul είπε

πες μου ότι ψήνεσαι για το ΕΝ.Α. Μου δίνεις κουράγιο να το δοκιμάσω...

καθόλου , τη solar  εταιρία εννοούσα

https://www.senergy.gr/gia-to-spiti/oikiako-programma-s1n/

αλλά απάντησε στο email η elin οπότε συμπτωματικά θα παίξω double

 

εσύ να το δοκιμάσεις ,ψάχνω άτομα για feedback ωστε να μπει στο excel 😁

edit για το excel το SolarEN.A εννοούσα , όχι το EN.A

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ήρων solar generous 0,1445 με έκπτωση συνέπειας και πάγιο 3 ευρώ. Δώρο με ηλεκτρονική αίτηση 50 ευρώ και 30 ευρώ δώρο το μήνα για 3 μήνες που το επιστρέφεις αν φύγεις πριν περάσουν 12 μήνες. Έχει καθυστερήσεις λογαριασμών όμως

Λέει τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν. Μετά ?   How much ?
 Δεν θέλω να πιστέψω 30/μήνα... 
κι αν γνωρίζει κάποιος το SolarEN.A συνδυάζεται με το EN.A ?
(κι όλες αυτές οι ερωτήσεις επειδή περιμένω το 1ο λογαριασμό...έτσι κι έρθει... μα δε θένε λεφτά?)

Καρπερός ο Ήρων..., μας γκ@στρωσε... που λένε και στο χωριό μου.

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, geiannis είπε

αν απαντάς στα ΡΜ τότε ΟΚ.....

ΔΕΝ είμαι Ενεργειακός Σύμβουλος που είναι η πλέον ΝΕΑ ΜΟΔΑ αλλά επειδή μερικοί εδώ μέσα πλέον έχουμε κάνει διατριβή (εξαναγκαζόμενος προσωπικά στο σημείο που μας ΕΦΤΑΣΑΝ) θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω όσο μπορώ

ΜΠΡΑΒΟ που είσαι ξύπνιος κι έβαλες ΜΕΙΩΜΕΝΟ νυχτερινο διότι (Κ+Μ είναι τα σύμβολα των ρολογιών από όσο ξερω)

σε συγγενείς & φίλους το λέω & λένε μα δεν μπορώ να μεταφέρω κιλοβατόρες στο νυχτερινό είτε ωράριά τους είτε το πλυντήριο δεν έχει χρονοκαθυστέρηση έναρξης κτλ...

ΟΠΩΣ ΟΡΘΟΤΑΤΑ έχει γράψει ο @korakios στο 1ο μήνυμα του παρόντος νήματος & να μην εκμεταλλευόμαστε αρκετά το νυχτερινό ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ στις νυχτερινές kWh από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις καθώς αν διαβάσεις στη ΡΑΕ έχουν συντελεστή μηδέν στη μία υποκατηγορία χρεώσεων. με το ίδιο σκεπτικο που κοιτάμε σε ποια εταιρεία θα πάμε για χαμηλότερη κιλοβατόρα ή πάγιο κτλ

αφήστε που ΨΥΓΕΙΑ φώτα μέσα ή έξω που αφήνετε & συσκευές σε αναμονή κλασικό παράδειγμα οι κλειστές TV που είναι στη πρίζα.....ολα αυτά λοιπόν στις 8 ώρες που μπαίνει του νυχτερινού κάνουν μια κάποια διαφορά! 

8/24 των ωρών της μέρας μας κάνει 10 μέρες από τις 30 (θεωρητικά) του μήνα!

πιστεύω να έγινα κατανοητός....

 

από τη στιγμή τώρα που η παροχή του ρεύματος σου ανήκει ιδιοκτησιακά & έκανες το κόπο γραφειοκρατικά αλλά & πλήρωσες για το ΥΔΕ 

κι αφού βεβαίως υπάρχουν πάροχοι ρεύματος φτηνότεροι από τη ΔΕΗ δεν ξερω αν ΒΛΕΠΕΙΣ το λόγο να μην πηγαίνεις κάπου για 1, 2 ή 3 μήνες

προσωπικά ήρθαν έτσι τα πράγματα που στην EΛΠΕγδυσον economy θα κάτσω & 2ο μήνα, από Απριλιο βλέπουμε κι αν σταματήσει ο μηχανισμός στήριξης βλέπουμε

& φυσικά πριν την 1/7 (& πιο πισω καλύτερα) για να μην μπω σε 24μηνο (ή 12μηνο αλλού) συμβόλαιο που θα ισχύει με το πέρας το τωρινού Νόμου....

μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ

τα παιδιά που είναι από παλιότερα εδώ μεσα το γράφουν ξανα & ξανά και καλά σωτά πράττουν!

 

δεν έχω κάνει τη σύγκριση όμως (παράλειψή μου) σχετικά με το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ της ΔΕΗ που λες οτι είσαι διότι νομίζω το έβαλε με διαφορά 4 λεπτών πιο κάτω. νομίζω το Φεβρουάριο δεν είχε τοσο μεγάλη διαφορά. αυτό τσέκαρε το.....

όταν λες μειώνεται η κατανάλωση κάθε χρόνο οφείλεται στο θανατικό που ανέφερες (συλληπητήρια!)

ή μήπως γύρισες σε LED φώτα, έξυπνο σπίτι ή επειδή αγόρασες νέες συσκευές ή άλλαξες τον τρόπο θέρμανσης?

δεν σε έπιασα λυπάμαι

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις υποδείξεις. Πράγματι, η διαρκώς μειούμενη κατανάλωση οφείλεται στον θάνατο του φιλοξενούμενου γονέα, στην σπάνια και περιορισμένης διάρκειας φιλοξενία των παιδιών (που έχουν μεταναστεύσει) στην αποφυγή χρήσης ενεργοβόρων συσκευών (ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, φούρνος, ηλεκτρικά θερμαντικά σώματα, παλιά κλιματιστικά, βραστήρας κλπ..) λάμπες Led  παντού και, γενικότερα, στην "αιματηρή" εξοικονόμηση... 

Επεξ/σία από Libakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Το ρεύμα δεν είναι σαν τα συμβόλαια κινητής. Δεν υπάρχει κάποιος πάροχος που θα σου δώσει επιλογές με 35 ευρώ τον μήνα. 

Πρέπει να ψάξεις πόσες κιλοβατώρες καταναλώνεις τον μήνα, να δεις τις τιμές ανά κιλοβατώρα και το πάγιο κάθε εταιρείας και να επιλέξεις αυτό που σε συμφέρει. 

Πάντως, αφού λήγει το συμβόλαιό σου , πρέπει να έχεις λάβει επιστολή για μετάβαση στο open. Αν δεν έχεις λάβει, επικοινώνησε άμεσα με την ΔΕΗ καθώς κινδυνεύεις να μπεις στο νέο online που είναι πανάκριβο και δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση.

Δεν εληξε ακομη αλλα συντομα θα ληξει.... τοσο πληρωνω με τιμη σταθερη κατω απο 0,1 ευρω την KW καπου 35-40 ευρω μηνιαιως ΔΕΗ online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

1.Κοράκιε γιατί το εξελάκι γράφει δεκέμβριος 2022? Κάνω κάτι λάθος?

2.Την προτέργια γιατί την έχει 0,50 σταθερό ενώ στο site τους γράφει 0,35 με εμπρόθεσμη εξόφληση?

3.Τα τρία εκαθαριστικά μου το χρόνο είναι περίπου 7000kwh τελικά με συμφέρει σταθερό ή κυμαινόμενο?

4. Σύμφωνα με το εξελάκι αν τα κάνω σωστά μου δείχνει προτέργια σταθερό να πάω. Αλλά δεν είμαι σιίγουρος και δεν ξέρω με αυτές τις κιλοβατώρες αν είναι καλύτερα τώρα που τελειώνει η σύμβαση με το dei myhome+ που πλήρωνα 0,245 και 0,18 Ν κάτι που δεν το βρίσκεις τώρα στα σταθερά πουθενά, μήπως συμφέρει  να το γυρίσω σε Γ1Ν κυμαινόμενο? Όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ή την γνώμη του θα του ήμουν υπόχρεος? Θα προτιμούσα να μη φύγω από ΔΕΗ εκτός και αν είναι μεγάλη η διαφορά αλλού.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...