Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γινεται δουλεια με την εξοικονομηση. Κατι πρεπει να κανουμε να βγαζουμε περισσοτερα λεφτα. Θα αρχισω να φτιαχνω νυχια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν έχω μπει ακόμα στο πρόγραμμα με τα 90 ευρώ δώρο. Τώρα είμαι στο απλό generous από τον Σεπτέμβριο που έληξε το myhome enter. Το πρόγραμμα αορίστου είναι αλλά απαιτεί συνδυασμό με το ΕΝΑ του Ήρων που σου δίνει 30 ευρώ το μήνα δώρο για 3 μήνες αλλά αν φύγεις πριν κλείσεις 12 μήνες τα επιστρέφεις. Δεν έχει κάποια δέσμευση δηλαδή. 

πώς δεν έχει δηλάδη? ή κάτι δεν λες καλά ή εγώ δεν το καταλαβαίνω καλά & το χω χάσει 😶

πες ότι μπαίνεις τώρα σε 12μηνο

αν δεν φύγεις πριν τη 1/7 θα δεχτείς μετά τη 12μηνη υποχρέωση ΣΩΣΤΑ ή ΛΑΘΟΣ?

ΑΝ σε περίπτωση που αυτοί παίξουν τότε όπως τώρα ο πονΗΡΩΝ & ο ΦουΑ με τραγικές τιμές & μείνεις εκεί?

ακόμα κι αν σε αφήσουν να φύγεις θα πρέπει να επιστρέφεις χρήματα με αποτέλεσμα να χάνεις από κέρδος που αρχικά είχες υπολογίσει προκειμένου να πας εκει στο εν λογω

προσωπικά νομίζω ότι θέλουν να μας "ΔΕΣΟΥΝ" & το αποφεύγω έως 1/7 σαν το διάολο το λιβάνι!!!

ΥΓ: μακάρι οι εταιρείες να εκτιμούσαν ότι κάθεσαι στην εταιρεία και μετρά το 12μηνο ακόμα κι όταν αλλάζεις πρόγραμμα εντός τους αλλά που τέτοια οι ξεφτιλισμένοι. δεν ψάχνουν σταθερό πελατολόγιο αλλά ξεπέτα! εξ ου & το marketing είναι χτισμένο να δίνουν κινητρα προνομια καλύτερα στους νεο-εισερχόμενους & τίποτα αν κάθεσαι πχ για μήνες ή ΕΤΗ στα τέτοια τους @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geiannis είπε

αν δεν φύγεις πριν τη 1/7 θα δεχτείς μετά τη 12μηνη υποχρέωση ΣΩΣΤΑ ή ΛΑΘΟΣ?

η 12 μηνη "υποχρέωση" δεν έχει σχέση με το μηχανισμό , ξεκινά απο τη στιγμή υπαγωγής στο πρόγραμμα

επίσης δεν είναι τα 90€ το πρόβλημα , παίρνεις 90€ και τα επιστρέφεις , δεν έγινε τίποτε ,

απλά μην έχει άλλες υποχρεώσεις το SolarENA , εκεί θέλει σκάλισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, geiannis είπε

αν δεν φύγεις πριν τη 1/7 θα δεχτείς μετά τη 12μηνη υποχρέωση ΣΩΣΤΑ ή ΛΑΘΟΣ?

Λάθος. Την 12μηνη υποχρέωση για το δώρο των 90 ευρώ την αποδέχομαι από τώρα μιας και δεν αφορά πρόγραμμα ενέργειας αλλά επιπρόσθετη υπηρεσία. Τα προγράμματα ενέργειας του Ήρων δεν έχουν δέσμευση.

7 λεπτά πριν, geiannis είπε

ακόμα κι αν σε αφήσουν να φύγεις θα πρέπει να επιστρέφεις χρήματα με αποτέλεσμα να χάνεις από κέρδος που αρχικά είχες υπολογίσει προκειμένου να πας εκει στο εν λογω

Στο generous η kwh έχει 0,2048 ενώ στο solar generous έχει 0,1445. Είτε μείνω 12μηνο και κρατήσω το δώρο είτε φύγω πιο νωρίς και δώσω πίσω το δώρο πάλι κερδισμένος θα είμαι. Και αν αλλάξω σε άλλο πρόγραμμα του Ήρων που μπορεί να βγει με φτηνότερη χρέωση τότε το 12μηνο του δώρου δεν επηρεάζεται.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Στο generous η kwh έχει 0,2048 ενώ στο solar generous έχει 0,1445. Είτε μείνω 12μηνο και κρατήσω το δώρο είτε φύγω πιο νωρίς και δώσω πίσω το δώρο πάλι κερδισμένος θα είμαι. Και αν αλλάξω σε άλλο πρόγραμμα του Ήρων που μπορεί να βγει με φτηνότερη χρέωση τότε το 12μηνο του δώρου δεν επηρεάζεται.

όλο λόγια είσαι , μπες να μας πεις να το βάλω στο excel αν είναι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marinna είπε

Εννοείται πως μας δουλεύουν και εννοείται πως η μεγάλη εξοικονόμηση έγινε πέρυσι, αλλά φέτος ο καιρός βοήθησε πολύ, οπότε εμείς οριακά μπορεί να την πετύχουμε και φέτος.

Το χειμερινό τετράμηνο, που σε μας είναι μέσα Νοεμβρίου με μέσα Μαρτίου, πήγε ως εξής:

 2020-21 = 3800kw

2021-22 = 3177kw

φέτος για να πιάσουμε τον στόχο πρέπει να μείνουμε στις 2700, αν τα υπολογίζω σωστά, και για την ώρα είμαστε στις 2000. Τώρα έχει καλό καιρό, οπότε αν δεν αλλάξουν τραγικά τα πράγματα, φτάνουν οι υπόλοιπες 700 για μέχρι μέσα Μαρτίου.

Αλλά παρακάτω δεν παίζει να πέσουμε ποτέ, εκτός αν αλλάξουμε τύπο θέρμανσης (μέχρι τώρα αιρκοντίσιον) ή βάλει ο ιδιοκτήτης ηλιακό (δεν πρόκειται)

ευτυχώς που είναι ο καλός μας ο καιρός χάρη στο Θεό & τη Φύση δηλαδή

διότι οι κυβερνόντες μας είναι τον Κακό τους το Καιρό κι εύχομαι ολόψυχα ξέρετε που να τα φάνε....αναίσθητοι!!

 

επί του θέματος τώρα όπως γράψανε & οι υπολοιποι συμφορουμίτες ΔΕΝ βγαίνει το -15% ξανά αν κάποιος ήδη είχε κανει ακόμα ενα -15% και πέρυσι

στη περίπτωσή σου ανέβαζες τη κατανάλωση υπερβολικά το χειμωνα λόγω κυρίως των κλιματιστικών & γι' αυτό ο ήπιος καιρός σε βοήθησε....κάποιος που έχει καλοριφέρ (πετρέλαιο) ή αέριο δεν μπορεί να δει διαφορά τόση αν όπως ξαναέγραψα έχει γυρισει τα παντα σε LED συν εξυπνο σπιτι συν νέες λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές

ΥΓ: μήπως τα κλιματιστικά σου είναι πολύ παλιά άρα και ενεργοβόρα & σε ανέβαζαν πολύ τις προηγούμενες χρονιές? ένα φτηνός μετρητής βοηθά να τσεκάρεις εφόσον τα χεις με πριζα αλλιώς κατέβασμα όλα και ανοικτό μόνο 1 a/c παρακολούθηση κατανάλωσης για μισή ώρα μέτρηση πριν & μετα το ρολόι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

όλο λόγια είσαι , μπες να μας πεις να το βάλω στο excel αν είναι 😁

Ξέρεις αν γίνεται να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά για το solar generous;  Ή δε το γλυτώνω το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

η 12 μηνη "υποχρέωση" δεν έχει σχέση με το μηχανισμό , ξεκινά απο τη στιγμή υπαγωγής στο πρόγραμμα

επίσης δεν είναι τα 90€ το πρόβλημα , παίρνεις 90€ και τα επιστρέφεις , δεν έγινε τίποτε ,

απλά μην έχει άλλες υποχρεώσεις το SolarENA , εκεί θέλει σκάλισμα

πώς δεν έχει?

ΠΑΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι όποιος μείνει για οποιοδήποτε λόγο μετά την 1/7 θα ισχύσει η δέσμευση 12 ή 24 μήνες?

πχ εμένα το ECONOMY (ελπε) γράφει 24 μήνες. αν φύγω νωρίτερα από τις 1/7 ΔΕΝ ισχυει! απλό

αν μείνω πιστεύεις ότι μετά θα μου χαριστούν ΑΥΤΟΙ οι καλοί άνθρωποι των εταιρειών που έχουν επιδείξει τι καπνό φουμάρουν τοσο καιρό? και θα μου πουν φευγεις οποτε θες?

ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ 

αλλιώς δεν ξέρω πως μαζί μιλάμε & χώρια καταλαβαίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geiannis είπε

πώς δεν έχει?

ΠΑΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι όποιος μείνει για οποιοδήποτε λόγο μετά την 1/7 θα ισχύσει η δέσμευση 12 ή 24 μήνες?

πχ εμένα το ECONOMY (ελπε) γράφει 24 μήνες. αν φύγω νωρίτερα από τις 1/7 ΔΕΝ ισχυει! απλό

αν μείνω πιστεύεις ότι μετά θα μου χαριστούν ΑΥΤΟΙ οι καλοί άνθρωποι των εταιρειών που έχουν επιδείξει τι καπνό φουμάρουν τοσο καιρό? και θα μου πουν φευγεις οποτε θες?

ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ 

αλλιώς δεν ξέρω πως μαζί μιλάμε & χώρια καταλαβαίνουμε

image.png.121174269135d08a02b765cbd067d298.png

Αορίστου χωρίς ρήτρα αποχώρησης. Και σε ένα μήνα αν φύγεις, ακόμα και αν ισχύει ο μηχανισμός, αν έχεις πάρει κάποιο ποσό από τα 90 ευρώ της έκπτωσης τότε τα επιστρέφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2023 στις 10:44 ΜΜ, dasnowy είπε

Λάθος. Την 12μηνη υποχρέωση για το δώρο των 90 ευρώ την αποδέχομαι από τώρα μιας και δεν αφορά πρόγραμμα ενέργειας αλλά επιπρόσθετη υπηρεσία. Τα προγράμματα ενέργειας του Ήρων δεν έχουν δέσμευση.

Στο generous η kwh έχει 0,2048 ενώ στο solar generous έχει 0,1445. Είτε μείνω 12μηνο και κρατήσω το δώρο είτε φύγω πιο νωρίς και δώσω πίσω το δώρο πάλι κερδισμένος θα είμαι. Και αν αλλάξω σε άλλο πρόγραμμα του Ήρων που μπορεί να βγει με φτηνότερη χρέωση τότε το 12μηνο του δώρου δεν επηρεάζεται.

ΑΝ έχει άλλο προγραμμα που σε συμφέρει & παραμείνεις τότε θα έχεις κερδίσει & τα 90€!! μεγάλο κέρδος

όμως αν όχι τότε δεν είναι τόσο αξιόλογο το κέρδος κατά εμένα, προσωπική άποψη αυτό

τι επιπρόσθετη υπηρεσία αφού τα παίρνεις τα 90€ αλλά είναι δικά σου υπό όρους. δεν έχουν δέσμευση αλλά χάνεις το 90αρι τι λεμε τώρα.... θα μιλάτε κι εσείς όπως οι πωλητές με γρίφους κι άλλ αντ άλλα?; μπρρρ

στο δια ταύτα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έχει καλές τιμές ο πονΗΡΩΝ τότε αφού 2 μήνες τώρα τα ΑΝΤΙΘΕΤΑ έχει κάνει

το ΜΟΝΟ που αξιζει πραγματικα εκει ειναι το DOUBLE για όσους έχουν στη περιοχή τους & ΑΕΡΙΟ (δεν έχουν όλοι ή δεν θελουν/μπορουν να βάλουν)

το ΦουΑ έμαθα ότι το κατέργησε το συνδυαστικό που είχε για καλύτερη τιμή με ΡΕΥΜΑ + ΑΕΡΙΟ κρίμα!

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geiannis είπε

 

ΠΑΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι όποιος μείνει για οποιοδήποτε λόγο μετά την 1/7 θα ισχύσει η δέσμευση 12 ή 24 μήνες?

Δέσμευση ως προς τι όμως; Αφού δεν υπάρχει πέναλτυ αποχώρησης. Ούτε υπάρχουν εκπτώσεις στο economy με προϋπόθεση τη παραμονή. Άσε που υπάρχει οδηγία της ΡΑΕ απ'τον Μάιο (πριν δηλαδή το μηχανισμό) ότι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα τιμολόγια (την επισυνάπτω κάτω)

Οι μόνοι που θα τη πατήσουν είναι αυτοί που θα βάλουν double με αέριο, νομίζω αν σπάσεις το ρεύμα επιστρέφεις το bonus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

image.png.121174269135d08a02b765cbd067d298.png

Αορίστου χωρίς ρήτρα αποχώρησης. Και σε ένα μήνα αν φύγεις, ακόμα και αν ισχύει ο μηχανισμός, αν έχεις πάρει κάποιο ποσό από τα 90 ευρώ της έκπτωσης τότε τα επιστρέφεις.

είπα εγώ το αντίθετο? θα με αποτρελλλάνεις

ΑΛΛΟ θεμα αν πεις ότι τα κραταω τα 90 στην άκρη & δεν τα υπολογίζω ΩΣ ΚΕΡΔΟΣ όπως έγραψε κάποιος νωρίτερα

άλλου παπά ευαγγέλιο αντιμετώπιση αυτή!

πχ η ΕΛΠΕγδυσον έχει & ίσως μόνο εκεί ειναι η παγιδα για το ότι δεν εχει παγιο & έχει τη χαμηλοτερη τιμή οικιακου

θα δείξει....

όποιος μείνει μετά τη 1/7 ξαναλέω θα μετράει όχι μόνο η ρήτρα αλλά & η όποια ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, geiannis είπε

ΠΑΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι όποιος μείνει για οποιοδήποτε λόγο μετά την 1/7 θα ισχύσει η δέσμευση 12 ή 24 μήνες?

ναι , έχει καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα ένα μήνα+ πριν την έναρξη του μηχανισμού περίπου

φυσικά , εννοείται οτι απαραίτητα κοιτά κάποιος τη σύμβαση που υπογράφει αν αναγράφεται κάτι διαφορετικό

Υπόψιν αναφέρομαι στη ρήτρα αποχώρησης και όχι πχ τυχών συνδρομή που θα ισχύσει με τη λήξη του μηχανισμού όπως στα προγράμματα της Φυσικό Αέριο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δέσμευση ως προς τι όμως; Αφού δεν υπάρχει πέναλτυ αποχώρησης. Ούτε υπάρχουν εκπτώσεις στο economy με προϋπόθεση τη παραμονή. Άσε που υπάρχει οδηγία της ΡΑΕ απ'τον Μάιο (πριν δηλαδή το μηχανισμό) ότι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα τιμολόγια (την επισυνάπτω κάτω)

Οι μόνοι που θα τη πατήσουν είναι αυτοί που θα βάλουν double με αέριο, νομίζω αν σπάσεις το ρεύμα επιστρέφεις το bonus.

ισχύει

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι , έχει καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα ένα μήνα πριν την έναρξη του μηχανισμού περίπου

φυσικά , εννοείται οτι απαραίτητα κοιτά κάποιος τη σύμβαση που υπογράφει αν αναγράφεται κάτι διαφορετικό

Υπόψιν αναφέρομαι στη ρήτρα αποχώρησης και όχι πχ τυχών συνδρομή που θα ισχύσει με τη λήξη του μηχανισμού όπως στα προγράμματα της Φυσικό Αέριο

ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Elpedison economy 0,145 χωρίς πάγιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή. Με το που λήξει ο μηχανισμός όμως φεύγεις.

Ήρων solar generous 0,1445 με έκπτωση συνέπειας και πάγιο 3 ευρώ. Δώρο με ηλεκτρονική αίτηση 50 ευρώ και 30 ευρώ δώρο το μήνα για 3 μήνες που το επιστρέφεις αν φύγεις πριν περάσουν 12 μήνες. Έχει καθυστερήσεις λογαριασμών όμως. 

Tι εννοείς με το που λήξει ομηχναισμος? για τον ηρων ξέρω ναό αλλά θα ήθελα να υπάρχει μηνιαία λογαριασμός γιαυτό μάλλον θα τον αποφύγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...