Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, geiannis είπε

τι θα έλεγες τη λίστα που λες συν κάποια άλλα ΧΡΗΣΤΙΚΑ να τα έβαζες στο 1ο post σου που ειναι πολύτιμο

μπαίνουν στη στήλη σχόλια στο excel ,πχ για τη μη πίστωση έξτρα επιδοτήσεων του Ηρών τότε στα επαγγελματικά

ή τη μη διαφάνεια στις χρεώσεις της Προτέργια , προσοχή με την elpedison (είναι και λινκ σε ποστ εδώ) κτλ

το 1ο ποστ στην αρχή του νήματος γράφτηκε πριν καιρό και δε γίνεται edit , θα χρειαστεί νέα ανάρτηση που ίσως καρφιτσωθεί μιας και έχει αλλάξει λίγο και το excel με το φύλλο "Ιστορικό Τιμών"

15 λεπτά πριν, geiannis είπε

όπως πχ πως ελέγχουν πότε κι αν έγινε η αλλαγή παρόχου με γραμμένο & το link για το ΥΔΕ της ΔΕΔΔΗΕ κτλ κτλ....

ναι , θα το βάλω αν είναι , αλλά μη νομίζεις οτι διαβάζει κανένας την προτεινόμενη/καρφιτσωμένη ανάρτηση (όταν βγει) , απο εμπειρία στο λέω απο το προηγούμενο νήμα , απλά αντί copy-paste "διάβασε τις προηγούμενες σελίδες" θα πάει "διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, takoulou είπε

Στην περιοχη που εισαι ( Περιστερι) οτι και ενδειξη να  εχεις  δωσεις θα περασουν απο τον Δεδδηε..

ΔΕΝ περασαν!

και είμαι από 1/2/2023 θα μείνω φυσικά & αυτό το μήνα & Απρίλιο βλέπουμε

μάλλον έχουν αλλάξει τακτική 

γι' αυτό καλύτερα μερικοί μην είστε ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ή ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ για όλα διότι τα πάντα είναι πολύ ρευστά & 

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΣΤΙ ΑΒΕΒΑΙΟ 

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο κατάστημα που εξυπηρετήθηκα θέλουν φώτο μόνο για ενεργοποίηση ηλεκτροδότησης. Για αλλαγή παρόχου μού είπανε να τους πάω μόνο ένδειξη. Φαντάσου πως η αίτηση της Elpedison δεν έχει καν ειδικό πεδίο για αναγραφή της ένδειξης. Τη γράφουν πάνω αριστερά στο κενό χώρο.

Τώρα εκεί στην Αθήνα δε ξέρω τι κάνετε. 😝  Ας μη πω τίποτα για τον ΔΕΔΔΗΕ σε διάφορες περιοχές της Αττικής, που στέλνουν υπαλλήλους για έκτακτες καταμετρήσεις (για να βγάζουν παραπάνω μεροκάματο) και ταλαιπωρούν τους καταναλωτές.

γνωρίζω την αίτηση & έχω κρατήσει κι αντίγραφα για τα πάντα μέχρι & ηχογραφήσεις με τα κεντρικά για ό,τι ήθελε προκύψει...κι ας έρθουν μετά να μου πούνε ότι δεν είναι αυτοί. ΟΝΤΩΣ δεν έχει κάποιο πεδίο & το αναγράφουν στην γωνία & επισυνάπτουν τη φώτο που είναι ο καλύτερος τροπος θεωρώ! συν ακόμα καλύτερα αν έβαζαν τα ρολόγια με ΤΗΛΕΜΕΤΡΙΑ που έλεγαν παλιότερα αλλά είπαμε ΕΛΛΑΣ το μπάχαλό σου & ο καθε τοσοδούτσικος Ανδρεας να κάνει ρευματοκλοπή (ΕΚΔΙΚΑΣΜΕΝΟ δεν του κάνω Συκοφαντική Δυσφήμιση! ούτε ραδιο αρβύλες σκορπώ μακριά από μας & οποιεσδήποτε κομματικές σκοπιμότητες κτλ ΣΙΧΑΜΕΝΑ)

συμφωνώ για τους εργολάβους με τους υπαλλήλους για το έξτρα μεροκάματο....ελπίζω βέβαια αφού τα λες έτσι να χρησιμοποιείς παρομοίως & το ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ για τα ΔΙΟΔΙΑ κι όχι να σπαταλάς και καύσιμα σταματώντας να πληρώνεις σε υπάλληλο με χρήματα ή κάρτα έτσι?

ΔΕΝ βοηθας κι εσύ όμως να μας πεις περιοχή που είσαι να καταλάβουμε....έγραψα ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ λες να βρείτε και που μένω ή ειναι Προσωπικά Δεδομένα που τα χρησιμοποιούν κατά το δοκουν να ταλαιπωρούν τους πολιτες άλλοτε κι άλλοτε να μαθαίνει ο κάθε υπάλληλος ή security αν είμαι εμβ0λιασμένος ή έχω υποβληθεί σε τεστ με ΚΙΤΡΙΝΟ χρωμα για όσους θυμούνται σαν το αστέρι (σαν κι αυτό που βάζαν στους εβραιους οι γερμανο-ναζι)

συμφωνείς βλεπω για το ΜΠΑΧΑΛΟ του παρακράτους που η Αθήνα ή κάθε πόλη είναι ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ και ισχύουν διαφορετικά μέτρα & διαφορετικά σταθμά αναλόγως!

ξέφυγα λίγο αλλά μην το πας κι εσυ κόντρα τύπου Αθήνα - Σαλονίκη κτλ 

ΟΜΟΝΟΙΑ όχι ΔΙΧΟΝΟΙΑ

28 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , θα το βάλω αν είναι , αλλά μη νομίζεις οτι διαβάζει κανένας την προτεινόμενη/καρφιτσωμένη ανάρτηση (όταν βγει) , απο εμπειρία στο λέω απο το προηγούμενο νήμα , απλά αντί copy-paste "διάβασε τις προηγούμενες σελίδες" θα πάει "διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση"

εφόσον κι όταν το βάλεις τότε από μένα έχεις το ΟΚ θα παραπέμπω όποιον ρωτάει τα ίδια ανακυκλωμένα 1000ειπωμένα & γνωστά θέματα στο 1ο ποστ να διαβάσει να ενημερωθεί

αν θελουν κι άλλοι ας κάνουν το ίδιο όποτε ευκαιρούν για να διευκολύνεται η συζητήση ως προς νέα θέματα που απασχολούν κτλ.....

ΔΕΝ κατηγορούμε κανέναν αλλά βολεύει να του πει ο καθένας μας που ξέρει εδώ μεσα:
συμπολίτη πήγαινε εκεί στο 1ο ποστ να ενημερωθείς γι' αυτά τα γνωστά ήδη σε μας τους υπόλοιπους!

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geiannis είπε


ΔΕΝ βοηθας κι εσύ όμως να μας πεις περιοχή που είσαι να καταλάβουμε....

Kυκλοφορεί στο forum υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ που το'χει πάρει πολύ προσωπικά το θέμα των επιτόπιων καταμετρήσεων. 😅 Τι κι αν του έχω επισυνάψει 10 φορές τον ΚΠΗΕ... χαμπάρι. Θα φτάσουμε κάποια στιγμή να έχουμε όλοι μετρητές με τηλεμέτρηση και θα βγαίνει ακόμα ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπιες, έτσι για να περνά η ώρα και να καθυστερεί τις αιτήσεις. Ειδικά τώρα που οι τιμές αλλάζουν ανά μήνα, είναι αδιανόητο να βγαίνουν για επιτόπιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kυκλοφορεί στο forum υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ που το'χει πάρει πολύ προσωπικά το θέμα των επιτόπιων καταμετρήσεων. 😅 Τι κι αν του έχω επισυνάψει 10 φορές τον ΚΠΗΕ... χαμπάρι. Θα φτάσουμε κάποια στιγμή να έχουμε όλοι μετρητές με τηλεμέτρηση και θα βγαίνει ακόμα ο ΔΕΔΔΗΕ για επιτόπιες, έτσι για να περνά η ώρα και να καθυστερεί τις αιτήσεις. Ειδικά τώρα που οι τιμές αλλάζουν ανά μήνα, είναι αδιανόητο να βγαίνουν για επιτόπιες.

 

σωσΤΟΣΤ! ααα ο τύπος την έχει μάλλον δει ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΗΣ που χρειάζεται επιτόπια νεκροτομή βιοψία κυτταρολογική κτλ  ρε την έχουν ψωνίσει ΚΙΟΛΑΣ!!! ΟΥΣΤ

έγραψα περί τηλεμέτρησης & για τους υπαλλήλους των εργολάβων αν διαβασες (σορυ για το σεντονι)

και δεν μου απάντησες αν αυτό το τηρείς & στα διόδια να μην περνάς από υπάλληλο αλλά με το ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ που κάνεις οικονομία & οικολογία αφού δεν κάνεις στάση & ρελαντί...καθώς το όχημα καίει πολλά όταν φεύγει από την αδράνεια έως ότου έρθει σε κίνηση αν έχετε υπόψη σας...

αρκετά με τους ψευτο-οικολόγους κατά το δοκούν που έχουμε μπλέξει σε αυτή τη χώρα......

είσαι μέσα στις ιδέες που λέγαμε με τον korakios?

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

🔼

Μη φύγουμε off-topic

αν απαντάς στα ΡΜ τότε ΟΚ.....

5 ώρες πριν, Libakos είπε

Καλησπέρα! Απευθύνω, ως νεοφερμένος, ερώτημα στους έμπειρους & γνώστες.

Τρέχουσα σύνδεση στο Γ1/Ν Οικογενειακό της ΔΕΗ στο όνομα φιλοξενούμενου γονέα που έχει πεθάνει. Αποφάσισα να κάνω  την αλλαγή στο όνομα μου (χρειάζεται νέα ΥΔΕ ηλεκτρολόγου λόγω παρέλευσης 14 ετίας...)  και να κάνω αίτηση για ΚΟΤ Β διότι είμαι δικαιούχος και θα είμαι και του χρόνου λόγω ύψους εισοδήματος & έλλειψης περιουσίας.  Έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα και όφελος να μετακινηθώ σε εναλλακτικό πάροχο (και εάν ναι σε ποιον) ή να παραμείνω στη ΔΕΗ; Μέση τετραμηνιαία κατανάλωση τελευταίας 5 ετίας : 1220kWh ημερήσιο και 402kWh νυχτερινό. Στην πράξη, κάθε χρόνο, μειώνεται σημαντικά η κατανάλωση μου...

ΔΕΝ είμαι Ενεργειακός Σύμβουλος που είναι η πλέον ΝΕΑ ΜΟΔΑ αλλά επειδή μερικοί εδώ μέσα πλέον έχουμε κάνει διατριβή (εξαναγκαζόμενος προσωπικά στο σημείο που μας ΕΦΤΑΣΑΝ) θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω όσο μπορώ

ΜΠΡΑΒΟ που είσαι ξύπνιος κι έβαλες ΜΕΙΩΜΕΝΟ νυχτερινο διότι (Κ+Μ είναι τα σύμβολα των ρολογιών από όσο ξερω)

σε συγγενείς & φίλους το λέω & λένε μα δεν μπορώ να μεταφέρω κιλοβατόρες στο νυχτερινό είτε ωράριά τους είτε το πλυντήριο δεν έχει χρονοκαθυστέρηση έναρξης κτλ...

ΟΠΩΣ ΟΡΘΟΤΑΤΑ έχει γράψει ο @korakios στο 1ο μήνυμα του παρόντος νήματος & να μην εκμεταλλευόμαστε αρκετά το νυχτερινό ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ στις νυχτερινές kWh από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις καθώς αν διαβάσεις στη ΡΑΕ έχουν συντελεστή μηδέν στη μία υποκατηγορία χρεώσεων. με το ίδιο σκεπτικο που κοιτάμε σε ποια εταιρεία θα πάμε για χαμηλότερη κιλοβατόρα ή πάγιο κτλ

αφήστε που ΨΥΓΕΙΑ φώτα μέσα ή έξω που αφήνετε & συσκευές σε αναμονή κλασικό παράδειγμα οι κλειστές TV που είναι στη πρίζα.....ολα αυτά λοιπόν στις 8 ώρες που μπαίνει του νυχτερινού κάνουν μια κάποια διαφορά! 

8/24 των ωρών της μέρας μας κάνει 10 μέρες από τις 30 (θεωρητικά) του μήνα!

πιστεύω να έγινα κατανοητός....

 

από τη στιγμή τώρα που η παροχή του ρεύματος σου ανήκει ιδιοκτησιακά & έκανες το κόπο γραφειοκρατικά αλλά & πλήρωσες για το ΥΔΕ 

κι αφού βεβαίως υπάρχουν πάροχοι ρεύματος φτηνότεροι από τη ΔΕΗ δεν ξερω αν ΒΛΕΠΕΙΣ το λόγο να μην πηγαίνεις κάπου για 1, 2 ή 3 μήνες

προσωπικά ήρθαν έτσι τα πράγματα που στην EΛΠΕγδυσον economy θα κάτσω & 2ο μήνα, από Απριλιο βλέπουμε κι αν σταματήσει ο μηχανισμός στήριξης βλέπουμε

& φυσικά πριν την 1/7 (& πιο πισω καλύτερα) για να μην μπω σε 24μηνο (ή 12μηνο αλλού) συμβόλαιο που θα ισχύει με το πέρας το τωρινού Νόμου....

μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ

τα παιδιά που είναι από παλιότερα εδώ μεσα το γράφουν ξανα & ξανά και καλά σωτά πράττουν!

 

δεν έχω κάνει τη σύγκριση όμως (παράλειψή μου) σχετικά με το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ της ΔΕΗ που λες οτι είσαι διότι νομίζω το έβαλε με διαφορά 4 λεπτών πιο κάτω. νομίζω το Φεβρουάριο δεν είχε τοσο μεγάλη διαφορά. αυτό τσέκαρε το.....

όταν λες μειώνεται η κατανάλωση κάθε χρόνο οφείλεται στο θανατικό που ανέφερες (συλληπητήρια!)

ή μήπως γύρισες σε LED φώτα, έξυπνο σπίτι ή επειδή αγόρασες νέες συσκευές ή άλλαξες τον τρόπο θέρμανσης?

δεν σε έπιασα λυπάμαι

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, geiannis είπε

το 12μηνο σου λήγει πριν τη 1/7/2023?

αλλιώς δεν θα μπορέσεις λογικά να κάτσεις.....αναλόγως βέβαια

Το 12μηνο είναι για την υπηρεσία ΕΝΑ που συνδυάζεται με όλα τα προγράμματα του Ήρων άρα και μετά τη λήξη του μηχανισμού θα εξακολουθεί να ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Το 12μηνο είναι για την υπηρεσία ΕΝΑ που συνδυάζεται με όλα τα προγράμματα του Ήρων άρα και μετά τη λήξη του μηχανισμού θα εξακολουθεί να ισχύει. 

όχι άλλο νομίζω λέμε

ρώτησα αν το 12μηνο σου για την επιστροφή των 90€ (αν κατάλαβα κι εγώ καλά) λήγει προ τις 1/7/2023 ??

προσωπικά δεν θέλω δεσμεύσεις διότι δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει στις 1/7 και τι ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ θα ακολουθήσουν οι πάροχοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geiannis είπε

όχι άλλο νομίζω λέμε

ρώτησα αν το 12μηνο σου για την επιστροφή των 90€ (αν κατάλαβα κι εγώ καλά) λήγει προ τις 1/7/2023 ??

προσωπικά δεν θέλω δεσμεύσεις διότι δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει στις 1/7 και τι ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ θα ακολουθήσουν οι πάροχοι....

Δεν έχω μπει ακόμα στο πρόγραμμα με τα 90 ευρώ δώρο. Τώρα είμαι στο απλό generous από τον Σεπτέμβριο που έληξε το myhome enter. Το πρόγραμμα αορίστου είναι αλλά απαιτεί συνδυασμό με το ΕΝΑ του Ήρων που σου δίνει 30 ευρώ το μήνα δώρο για 3 μήνες αλλά αν φύγεις πριν κλείσεις 12 μήνες τα επιστρέφεις. Δεν έχει κάποια δέσμευση δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Το πρόγραμμα αορίστου είναι αλλά απαιτεί συνδυασμό με το ΕΝΑ του Ήρων

SOLAR EN.A για την ακρίβεια , διαφορετικό απο το ΕΝΑ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

@geiannis αν τυχών περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ , εννοείται (αν έχεις χρόνο) , κάνε μια καταγγελία στη ΡΑΕ μιας και είναι παράνομο . Πχ μπορεί να σε καθυστερήσουν και να πληρώνεις παραπάνω στον προηγούμενο πάροχο

@korakios τα ρολόγια είναι ΕΝΤΟΣ άρα κλειδωμένα κι αν δεν ανοίξουμε άντε γεια τους 🤪

έως τώρα τα τελευταία έτη έχω ακολουθήσει τη τακτική ενός (1) pit stop ανά έτος όσο αφορά τους υπαλλήλους που νομίζουν ότι κάνουν πιο σημαντική εργασία από τους σκουπιδιάρηδες! λυπάμαι που το λέω

εννοώ ότι δίνω συνέχεια ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ την ένδειξη κάθε μήνα & ακόμα καλύτερα να ανεβάζαμε φώτο να τελίωνε αυτο το πανηγυράκι. δεν αφήνω ΔΕΔΔΗΕ να έρχεται παρά μόνο 1 φορά ετησίως για του λόγου το αληθές, εννοώ ότι τα ρολόγια δεν είναι πειραγμένα & βαίνουν καλώς & συμβαδίζουν δεν δίνω δλδ ενδείξεις απ΄το μυαλό μου...

ΣΥΝ ότι τελευταίως με τις οικονομικές κρίσεις επιδημίες κτλ κυκλοφορούν διάφοροι πλανόδιοι επιτήδειοι που το παίζουν της ΔΕΔΔΗΕ για να μπουκάρουν στα σπίτια εκμεταλλευόμενοι ηλικιωμένους ή παιδιά συνεπώς ειναι κι αυτό αποτρεπτικός παράγοντας

ένας φώναζε στις γειτονιές μας εδώ απέξω σαν ΒΛΑΧΟΣ. ούτε ΔΕΔΔΗΕ ούτε καν ΔΕΗ

 

φώναζε: 

έ ή! 🙄

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geiannis είπε

ΠΕΡΑ από τον ηπιότερο χειμώνα (γιατί μπορεί να χεις πετρελαιο => καλοριφερ ας πουμε)
αν κάνεις το κόπο να ξαναδιαβάσεις τον συλλογισμό μου.....

μια οικογένεια που ΗΔΗ πέρυσι τους μήνες αυτούς είχε κάνει εξοικονόμηση -15% (ή επειδή έβαλε πχ LED φωτα, χρονοδιακόπτη στο θερμοσίφωνα, ή έβαλε ηλιακό, άλλαξε σε νέες συσκευές κλπ)

ΜΕΤΑ δεν πάει φέτος άλλο πιο κατω! 
ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα.......συνεπώς το θεωρώ ΚΟΡΟΪΔΙΑ!

προσωπικά ποτε δεν ξεπερνώ τις 500 και δεν με αφορα

αν βέβαια δεν είχε γίνει εξοικοκονόμηση πέρυσι & γίνει φέτος -15% τότε βγαίνουν τα νούμερα

αλλιώς θες -15% συν ακόμα -15% από το περυσινό ήδη εξοικονομημένο (χαμηλωμένο πως να το πω?)

Εννοείται πως μας δουλεύουν και εννοείται πως η μεγάλη εξοικονόμηση έγινε πέρυσι, αλλά φέτος ο καιρός βοήθησε πολύ, οπότε εμείς οριακά μπορεί να την πετύχουμε και φέτος.

Το χειμερινό τετράμηνο, που σε μας είναι μέσα Νοεμβρίου με μέσα Μαρτίου, πήγε ως εξής:

 2020-21 = 3800kw

2021-22 = 3177kw

φέτος για να πιάσουμε τον στόχο πρέπει να μείνουμε στις 2700, αν τα υπολογίζω σωστά, και για την ώρα είμαστε στις 2000. Τώρα έχει καλό καιρό, οπότε αν δεν αλλάξουν τραγικά τα πράγματα, φτάνουν οι υπόλοιπες 700 για μέχρι μέσα Μαρτίου.

Αλλά παρακάτω δεν παίζει να πέσουμε ποτέ, εκτός αν αλλάξουμε τύπο θέρμανσης (μέχρι τώρα αιρκοντίσιον) ή βάλει ο ιδιοκτήτης ηλιακό (δεν πρόκειται)

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, marinna είπε

Εννοείται πως μας δουλεύουν

φυσικά , αφού πετρέλαιο και φυσικό αέριο ξεφτιλίστηκαν και ο κόσμος την έβγαλε με κλιματιστικά , δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει κάποιος 15% , βοήθησε βέβαια ο καιρός αλλά η όλη φάση είναι φάρσα

οφτοπικ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...