Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά διάβασα στα γρήγορα το πρόγραμμα του Ήρωνα 1 που λέει για φωτοβολταϊκό.Θελω να ρωτήσω αν για παράδειγμα εγώ βάλω ένα ποσό πχ 800 ευρώ ,αυτό θα είναι κάθε χρόνο;Κατά δεύτερον ποιος έχει τέτοιο ποσό να πληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Παιδιά διάβασα στα γρήγορα το πρόγραμμα του Ήρωνα 1 που λέει για φωτοβολταϊκό.Θελω να ρωτήσω αν για παράδειγμα εγώ βάλω ένα ποσό πχ 800 ευρώ ,αυτό θα είναι κάθε χρόνο;Κατά δεύτερον ποιος έχει τέτοιο ποσό να πληρώσει;

μια φορά είναι το ποσό που δίνεις αλλά δεν ισχύει η απόδοση στο site  ,  πάρε μόνο γραπτές απαντήσεις μιας και άλλαξε εδώ και μήνες το κέρδος

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα/

αν έχεις πληροφορίες , ζήτα απο κάποιον διαχειριστή ,να το ξεκλειδώσει το νήμα , δεν είναι πρόγραμμα ρεύματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geodimis είπε

Γ21 προτείνουν το economy με τιμή 0,1572 και η επιδότηση για το Φλεβάρη ήταν 0,02 μου είπαν τηλεφωνικά. Σε ερώτηση μου για έξτρα επιδότηση ΤΕΜ επαγγελματικών ΦΕΚ κλπ δεν είχε ιδέα μου έδινε την παραπάνω απάντηση. 
προφανώς παίζει έξτρα επιδότηση όταν λέμε τώρα βγει νέο ΦΕΚ ή όχι;

We και ΔΕΗ δίνουν το extra ΤΕΜ ακόμα προκαταβολικά, αλλά με 0.02 επιδότηση... βγαίνει η τελική ακριβότερη απ'την αρχική της Elpedison.

3 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

Άμα δε σηκώσεις το τηλέφωνο, δε προχωράει το πράγμα... θα ξεμείνεις στη Volterra. 😝

28 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Εννοώ πως για τον Φεβρουάριο δεν υπάρχει εξτρα ΤΕΜ, για τον Μάρτιο δεν θα υπάρχει εξτρα ΤΕΜ και ποντάρω πως μέχρι και τον Ιούνιο δεν θα υπάρχει...εάν υπήρχε μπορεί να την έδιναν αλλά λόγω τιμών δεν νομίζω να ξανανακοινωθεί

20 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Κάτι είχε αναφέρει ο ekrepali για την επιδότηση Φεβρουαρίου πως θα ήταν 0,015 από έξτρα ΤΕΜ και 0,005 από κανονικό ΤΕΜ. Μισό να το βρω. 

 

Θα φανεί όταν βγει το ΦΕΚ για τη βασική επιδότηση του Φεβρουαρίου .To Noέμβριο που έδωσαν 0.02, το έσπασαν σε 0.005 βασικό ΤΕΜ και 0.015 έξτρα. Θεωρώ πως το ίδιο θα κάνουν για Φεβρουάριο - Μάρτιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω από generous σε solar generous. 

Δε θέλω να αλλάξω πάροχο αυτή τη στιγμή και το πρόγραμμα φαίνεται καλό. 0,1445 με 3 ευρώ πάγιο και 90 ευρώ δώρο που το επιστρέφεις αν δεν κάτσεις ένα χρόνο, το οποίο με χαλάει λίγο. 

Τι λέτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω από generous σε solar generous. 

Δε θέλω να αλλάξω πάροχο αυτή τη στιγμή και το πρόγραμμα φαίνεται καλό. 0,1445 με 3 ευρώ πάγιο και 90 ευρώ δώρο που το επιστρέφεις αν δεν κάτσεις ένα χρόνο, το οποίο με χαλάει λίγο. 

Τι λέτε? 

να πας να μας πεις τι παίζει 😂

τα 90€ οκ, τα παίρνεις ,τα βάζεις στην άκρη και τα επιστρέφεις , δεν είναι θέμα , απλά να μην έχει καμια περίεργη συνδρομή

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

We και ΔΕΗ δίνουν το extra ΤΕΜ ακόμα προκαταβολικά, αλλά με 0.02 επιδότηση... βγαίνει η τελική ακριβότερη απ'την αρχική της Elpedison.

το 0,02 είναι το έξτρα ΤΕΜ ? δεν είναι η "κλασσική" ΤΕΜ του κράτους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. Λήγει πλέον κι εμένα το ΔΕΗ enter + και ψάχνομαι να πάω σε εναλλακτική εταιρία. να πω ότι δεν θέλω να αλλάζω εταιρία κάθε μήνα μιας κι έτσι γίνεται πλέον με τις τιμές οπότε ποια θεωρείτε την μέση λύση? Η κατανάλωση μου είναι αρκετή μόνο τους χειμερινούς μήνες λόγω θέρμανσης. στο excel είδα ότι οικονομικά και μόνο με το παράδειγμα των 1250/4μηνο που είναι στις μετρήσεις μου (+ ότι υπάρχει νυχτερινο) βλέπω ότι βολεύει η nrg on time. απλά λόγω του ότι δεν παρακολουθώ τις τιμές κάθε μήνα λογω ότι ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα ως τώρα θέλω να ακούσω και για την πορεία ως τώρα μήνα σε μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dask92 είπε

καλησπέρα παιδιά. Λήγει πλέον κι εμένα το ΔΕΗ enter + και ψάχνομαι να πάω σε εναλλακτική εταιρία. να πω ότι δεν θέλω να αλλάζω εταιρία κάθε μήνα μιας κι έτσι γίνεται πλέον με τις τιμές οπότε ποια θεωρείτε την μέση λύση? Η κατανάλωση μου είναι αρκετή μόνο τους χειμερινούς μήνες λόγω θέρμανσης. στο excel είδα ότι οικονομικά και μόνο με το παράδειγμα των 1250/4μηνο που είναι στις μετρήσεις μου (+ ότι υπάρχει νυχτερινο) βλέπω ότι βολεύει η nrg on time. απλά λόγω του ότι δεν παρακολουθώ τις τιμές κάθε μήνα λογω ότι ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα ως τώρα θέλω να ακούσω και για την πορεία ως τώρα μήνα σε μηνα

Elpedison economy 0,145 χωρίς πάγιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή. Με το που λήξει ο μηχανισμός όμως φεύγεις.

Ήρων solar generous 0,1445 με έκπτωση συνέπειας και πάγιο 3 ευρώ. Δώρο με ηλεκτρονική αίτηση 50 ευρώ και 30 ευρώ δώρο το μήνα για 3 μήνες που το επιστρέφεις αν φύγεις πριν περάσουν 12 μήνες. Έχει καθυστερήσεις λογαριασμών όμως. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν είναι 88823 καλά έκανες και δεν έδωσες μικρότερη γιατί θα σε ξέσκιζε η ΕΛΠΕ στα υκω. Αν πήγαινες κατάστημα πάντων θα μπορούσες να δώσεις ελαχιστα μικρότερη, εκεί δε ζητάμε φωτό.

ζητάνε ΦΩΤΟ στο κατάστημα που πήγα εγώ τουλάχιστον (Περιστέρι)

θυμάμαι κι εσύ πήγες ΕΛΠΕγδυσον economy Γ21 έτσι? και δεν ζήτησαν?

ή το αρνήθηκες και στο προχώρησαν με αυτό που έδωσες χωρίς φώτο για δώσε μας διευκρίνιση παρακαλώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geiannis είπε

ζητάνε ΦΩΤΟ στο κατάστημα που πήγα εγώ τουλάχιστον (Περιστέρι)

θυμάμαι κι εσύ πήγες ΕΛΠΕγδυσον economy Γ21 έτσι? και δεν ζήτησαν?

ή το αρνήθηκες και στο προχώρησαν με αυτό που έδωσες χωρίς φώτο για δώσε μας διευκρίνιση παρακαλώ

Στην περιοχη που εισαι ( Περιστερι) οτι και ενδειξη να  εχεις  δωσεις θα περασουν απο τον Δεδδηε..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geiannis είπε

ζητάνε ΦΩΤΟ στο κατάστημα που πήγα εγώ τουλάχιστον (Περιστέρι)

θυμάμαι κι εσύ πήγες ΕΛΠΕγδυσον economy Γ21 έτσι? και δεν ζήτησαν?

ή το αρνήθηκες και στο προχώρησαν με αυτό που έδωσες χωρίς φώτο για δώσε μας διευκρίνιση παρακαλώ

Στο κατάστημα που εξυπηρετήθηκα θέλουν φώτο μόνο για ενεργοποίηση ηλεκτροδότησης. Για αλλαγή παρόχου μού είπανε να τους πάω μόνο ένδειξη. Φαντάσου πως η αίτηση της Elpedison δεν έχει καν ειδικό πεδίο για αναγραφή της ένδειξης. Τη γράφουν πάνω αριστερά στο κενό χώρο.

Τώρα εκεί στην Αθήνα δε ξέρω τι κάνετε. 😝  Ας μη πω τίποτα για τον ΔΕΔΔΗΕ σε διάφορες περιοχές της Αττικής, που στέλνουν υπαλλήλους για έκτακτες καταμετρήσεις (για να βγάζουν παραπάνω μεροκάματο) και ταλαιπωρούν τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Οι καιρικές συνθήκες δεν είναι από μόνες τους πολύ καλύτερα σε σχέση με πέρυσι?

ΠΕΡΑ από τον ηπιότερο χειμώνα (γιατί μπορεί να χεις πετρελαιο => καλοριφερ ας πουμε)
αν κάνεις το κόπο να ξαναδιαβάσεις τον συλλογισμό μου.....

μια οικογένεια που ΗΔΗ πέρυσι τους μήνες αυτούς είχε κάνει εξοικονόμηση -15% (ή επειδή έβαλε πχ LED φωτα, χρονοδιακόπτη στο θερμοσίφωνα, ή έβαλε ηλιακό, άλλαξε σε νέες συσκευές κλπ)

ΜΕΤΑ δεν πάει φέτος άλλο πιο κατω! 
ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα.......συνεπώς το θεωρώ ΚΟΡΟΪΔΙΑ!

προσωπικά ποτε δεν ξεπερνώ τις 500 και δεν με αφορα

αν βέβαια δεν είχε γίνει εξοικοκονόμηση πέρυσι & γίνει φέτος -15% τότε βγαίνουν τα νούμερα

αλλιώς θες -15% συν ακόμα -15% από το περυσινό ήδη εξοικονομημένο (χαμηλωμένο πως να το πω?)

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο όσο κατάλαβα η ΔΕΗ και we δίνουν ακόμα , γιαυτό το ψάχνω , να κάνουμε λίστα ή αν έχω λάθος να κάνω edit

εξαιρετική ΙΔΕΑ!

σου χω κι άλλη αν είσαι ανοικτος σε προτάσεις...

τι θα έλεγες τη λίστα που λες συν κάποια άλλα ΧΡΗΣΤΙΚΑ να τα έβαζες στο 1ο post σου που ειναι πολύτιμο

κι ας μεγαλώσει το σεντόνι ΔΕΝ πειράζει ρε παιδιά, διότι βλέπω & δεν διαβαζουν οχι 10 σελίδες πίσω αλλά ούτε 2-3

ΣΥΝ ότι οπως παρατηρείτε κι εσείς οι παλιότεροι ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΙ συνεχώς τα ίδια πράγματα ξανά & ξανα

θα μπορούσαμε να τους παραπέμπουμε στη 1η σελίδα 1ο σου μήνυμα με συγκεντρωμένα τα χρηστικά

 

όπως πχ πως ελέγχουν πότε κι αν έγινε η αλλαγή παρόχου με γραμμένο & το link για το ΥΔΕ της ΔΕΔΔΗΕ κτλ κτλ....

τι λετε?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Στην περιοχη που εισαι ( Περιστερι) οτι και ενδειξη να  εχεις  δωσεις θα περασουν απο τον Δεδδηε..

@geiannis αν τυχών περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ , εννοείται (αν έχεις χρόνο) , κάνε μια καταγγελία στη ΡΑΕ μιας και είναι παράνομο . Πχ μπορεί να σε καθυστερήσουν και να πληρώνεις παραπάνω στον προηγούμενο πάροχο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω από generous σε solar generous. 

Δε θέλω να αλλάξω πάροχο αυτή τη στιγμή και το πρόγραμμα φαίνεται καλό. 0,1445 με 3 ευρώ πάγιο και 90 ευρώ δώρο που το επιστρέφεις αν δεν κάτσεις ένα χρόνο, το οποίο με χαλάει λίγο. 

Τι λέτε? 

το 12μηνο σου λήγει πριν τη 1/7/2023?

αλλιώς δεν θα μπορέσεις λογικά να κάτσεις.....αναλόγως βέβαια

απ'την άλλη μπορεί να δοθεί παράταση ή να αλλάξει κάτι δεν μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον & η κατάσταση είναι ΜΕΤΕΩΡΗ γι' αυτό & προσωπικά δεν μου αρεσουν οι δεσμεύσεις από τη στιγμή που ο νόμος μας έχει αφήσει να αλλάζουμε ΑΖΗΜΙΩΣ όπως μπορούμε να κάνουμε με τις ασφαλίσεις οχημάτων πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...