Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Μου φαίνεται στο τέλος θα πάμε όλοι ΔΕΗ γιατί και οι επιδοτήσεις βάση τιμών ΔΕΗ βγαίνει,για τον Αύγουστο είχε 0,14 λεπτά την κιλοβατώρα και εγώ θα την πληρώσω 0,20 στην προτεργια και χωρίς το 50% που είμαι mvp βάση όρων συμβολαίου,ακόμα και εκεί το πάγωσαν για Αύγουστο/Σεπτέμβριο.

και εγω προτεργια ειμαι στο ιδιο προγραμμα που λς...για αυγουστο και εγω 0,21-0,23 καπου εκει νομιζω βγαινει με τα φπα..ομως αν δεις τωρα εδωσε λιγο καλυτερη τιμη απο ΔΕΗ αρα θα εχουμς την ιδια τιμη και λιγο καλύτερη απο της ΔΕΗ. Βεβαια 1,5ευρω παραπανω παγιο. Δε ξερω αν συμφερει να φυγεις απο εναν μεγαλο παροχο για να πας σε εναν αλλον ΔΕΗ δλδ.. και μάλιστα με τισ καθυστερήσεις και το στυλ δημοσιου που ενεργει η ΔΕΗ. προσ το παρον θα παραμείνω ακόμα ένα μηνα και βλέπουμε. Ακομα δεν εχουμε δωσει μετρησεις για Αυγουστο οποτε δεν ξερω τι θα γινει. Αλλα για Ιουλιο που μου ηρθε σημερα ημουν ακομα στο 0.09!! και με 0 παγιο!! καλο μου προγραμμα παει τελος...

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας, μόλις μου ήρθε το ηλεκτρονικό φακελάκι από watt and volt, για τον προηγούμενο μήνα (Μέσα Ιουλίου με μέσα Αυγούστου) , 35 μέρες συγκεκριμένα , κατανάλωση 192 kwh, ποσό λογαριασμού 80,17€. Μετά το εγκεφαλικό τρέχω να αλλάζω σε ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν).  Έχει και κάποιος άλλος σύνδεση με αυτή την καταπληκτική εταιρεία? Του ήρθε ανάλογος λογαριασμός?

Να σημειώσω ότι ο προηγούμενος λογαριασμός, περίοδος 34 ημερών (Μέσα Ιουνίου με μέσα Ιουλίου) και κατανάλωση 184 kwh μου χε έρθει στα 60€.

Πρώην πρόγραμμα Zero τώρα ένας Θεός ξέρει.

Καλή σας συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

η υπόθεση ELPEDISON είναι πολύ περίεργη. Η οικογένεια μου έχει δύο ακίνητα σ' αυτήν (κακώς από ότι φαίνεται). Αντιγράφω από το site τους:

"Το Elpedison Loyalty Pass Σεπτεμβρίου ‘22 προκαταβάλλεται σε κάθε πελάτη στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης
Αυγούστου ‘22.
Στη συνέχεια, στον επόμενο λογαριασμό, εκκαθαρίζεται με την κατανάλωση Σεπτεμβρίου ’22.
Το Elpedison Loyalty Pass Οκτωβρίου ‘22 προκαταβάλλεται σε κάθε πελάτη στους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης
Σεπτεμβρίου ’22 κ.ο.κ."

Αν τα ελληνικά μου είναι καλά, αυτό σημαίνει ότι το loyalty pass θα είναι μια έκπτωση:

α. Προϋπολογιζόμενη στους λσμούς για τιμολόγηση Αυγούστου (ενώ είναι γνωστή η κατανάλωση) και εκκαθαριζόμενη στον επόμενο λσμό κατανάλωσης Σεπ 22.

β. Θα λογίζεται ως έκπτωση για λόγους παραμονής άρα ενδέχεται να έχει ρήτρα αναίρεσης αν αποχωρήσεις από την εταιρεία εντός κάποιου (μη καθορισμένου διαστήματος).

Με απλά λόγια για να είναι προϋπολογιζόμενη σημαίνει ότι ενδεχομένως ΔΕΝ αφορά την κατανάλωση που θα αναφέρεται στα τιμολόγια Αυγούστου δηλ. οι πελάτες θα πληρώσουν 0,95 μείον κρατική επιδότηση για την κατανάλωση Αυγούστου και η έκπτωση θα αφορά κατανάλωση Σεπ θα μπαίνει δε στη τιμολόγηση Αυγούστου για να μπερδέψει τους καταναλωτές.

Θα μου πει κάποιος είναι δυνατόν μια εταιρεία να παίξει τέτοιο παιγνίδι με κάποιο ενδιάμεσο διάστημα που θα υπερχρεώσει τους πελάτες της; και μάλιστα ακολουθώντας μια τακτική που πχ. αν τρέξει για 4-5 μήνες θα έχει σημαντικό κουμπαρά από το loyalty και που λόγω του (β) παραπάνω αν επιλέξει να φύγει πελάτης της ενδεχομένως θα του ζητά 0,40 λεπτά /kwh για όλο αυτό το διάστημα (δηλ. ένα σημαντικό ποσό);

Οι καιροί είναι ύποπτοι και απαιτείται προσοχή και καθαρές τιμολογήσεις. Η ELPEDISON διάλεξε μια ομιχλώδη πορεία που δείχνει ότι οι πελάτες της ΔΕΝ θα γνωρίζουν πραγματικά τι τους περιμένει.

Ερχομαι και εγώ να συμφωνήσω ότι οι καιροί απαιτούν να οδηγηθούμε σε safe harbor με απόλυτα ΚΑΘΑΡΕΣ τιμολογήσεις (ούτε εκπτώσεις ούτε τίποτε αλλά νετες τιμές). Οποιες εταιρείες παίζουν παιγνίδια αυτή την περίοδο πρέπει να τεθούν στο περιθώριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω τι παιζει με την WE. μαζευει πελατολόγιο για να πιάσει καλή τιμή πώλησης? θεωριτικά οι τιμές που ανέβασε ειναι ζημιογόνες. δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GnsP είπε

Επαγγελματικά θα ανακοινώσει κανένας τιμές;

έχουν ήδη ανακοινώσει τιμές

6 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Δεν εξυπηρετούν πλέον μου είπαν δικαιουχους ΚΟΤ λογω των αυξησεων στις τιμες δεν τους συμφέρει.

είναι παράνομο αυτό , αλλά κρίνοντας με ότι σου είπε μετά μάλλον δεν είχε ιδέα

2 ώρες πριν, arcadian27 είπε

Παιδιά γειά σας. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν η κατάργηση της ρήτρας αποχώρησης που έχει ανακοινωθεί ισχύει και σε περίπτωση που κάνει κάποιος διακοπή ηλεκτροδότησης σε ακίνητο; 

έχει καταργηθεί γενικότερα (στα κυμαινόμενα , όχι σταθερά)

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Στα επαγγελματικά τι θα γίνει; Οι επιδοτήσεις που ανακοινώνονται ισχύουν και για αυτα;

ναι

47 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

ευτυχώς , μια παπάντζα λιγότερη

12 λεπτά πριν, Printezis7 είπε

Πρώην πρόγραμμα Zero τώρα ένας Θεός ξέρει.

τώρα είσαι στο zero+ , την πάτησες με το μάρκετινγκ της w&v , εδώ το είχαμε κράξει το zero απο την αρχή

7 λεπτά πριν, nova_centurion είπε

η υπόθεση ELPEDISON είναι πολύ περίεργη. Η οικογένεια μου έχει δύο ακίνητα σ' αυτήν (κακώς από ότι φαίνεται).

κακώς ,είχε τα ακριβότερα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jsiderh είπε

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις επικοινώνησα με την Weenergy και με ενημέρωσαν πως αυτή τη στιγμή γίνεται αναδιαμόρφωση του τιμοκαταλόγου τους (θα αλλάξουν δλδ τις τιμές τους) και δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν. Μέχρι αύριο θα έχουν ανεβάσει στο site τις νέες τιμές. Άφησα τα στοιχεία μου να με καλέσουν. Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο είναι αυτό, να αλλάζουν τις τιμές αφότου έχει ήδη γίνει ανακοίνωση, ούτε τι θα συμβεί με αυτούς που έχουν ήδη συμβόλαιο μαζί τους... 

 ψάχνοντας απο ΡΑΕ μάλλον οι αρχικές πάνε στα 0,65€/kw

18 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Δηλαδή η we θα αλλάξει τιμές 2 μέρες μετα; 

Την υποχρεωνει μήπως το κράτος μην βγεί αρνητικο η 0 το ρευμα ή για να μη πάνε όλοι εκεί;

μάλλον μλκ κάνανε στο site

4 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Δεν το αποκλείω η WeEnergy μόλις μαζέψει πελατολόγιο, να αρχίσει να αυξάνει τις τιμές.

εννοείται αυτό

3 ώρες πριν, socper είπε

Καλησπέρα παιδιά...ψάχνομαι να φύγω  απο volton (λέτε να κάνουν καμία έκπληξη και να ανακοινώσουν καμία τρελή έκπτωση;). Σκέφτομαι για ήρων που έχει και τα 50 ευρώ για το online, αλλά  δεν ξέρω αν υπάρχουν τίποτα ψιλά γράμματα για τη προσφορά αυτή. Δηλαδή τον επόμενο μήνα, αν βγάλει άλλη εταιρεία κάτι ανάλογο, θα μπορώ να φύγω χωρίς επίπτωση, για να επωφεληθώ  την άλλη έκπτωση;

Τη We energy τη φοβάμαι προς το παρόν. 

πως και ξέμεινες Volton ? εκτός αν είχες φθηνό σταθερό μιας και στα κυμαινόμενα ήταν και είναι φαρμάκι

οι τιμές έχουν βγει ήδη , 0.5518 και 5% έκπτωση για Αύγουστο , 0.989 για Σεπ και 5% έκπτωση συν άγνωστη επιστροφή που θα ανακοινωθεί τον άλλον μήνα

Το 50ρικο του Ηρών νομίζω αν θυμάμαι καλά οτι το είχαν ζητήσει πίσω σε παροχή με αέριο που άλλαξε πριν τον 1ο χρόνο πάντως

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ντροπή. Δίνουν επιδοτήσεις στις εταιρείες για να βγάζουν χρήμα με δικά μας λεφτά. Όπως και με τις επιδοτήσεις στις συσκευές όπου όλες πήραν 150 πάνω εδώ κ 3 μηνες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xariskk24 είπε

και εγω προτεργια ειμαι στο ιδιο προγραμμα που λς...για αυγουστο και εγω 0,21-0,23 καπου εκει νομιζω βγαινει με τα φπα..ομως αν δεις τωρα εδωσε λιγο καλυτερη τιμη απο ΔΕΗ αρα θα εχουμς την ιδια τιμη και λιγο καλύτερη απο της ΔΕΗ. Βεβαια 1,5ευρω παραπανω παγιο. Δε ξερω αν συμφερει να φυγεις απο εναν μεγαλο παροχο για να πας σε εναν αλλον ΔΕΗ δλδ.. και μάλιστα με τισ καθυστερήσεις και το στυλ δημοσιου που ενεργει η ΔΕΗ. προσ το παρον θα παραμείνω ακόμα ένα μηνα και βλέπουμε. Ακομα δεν εχουμε δωσει μετρησεις για Αυγουστο οποτε δεν ξερω τι θα γινει. Αλλα για Ιουλιο που μου ηρθε σημερα ημουν ακομα στο 0.09!! και με 0 παγιο!! καλο μου προγραμμα παει τελος...

Δεν ξερω τι και πως θα γινει αλλα δεν γινεται απο σπιτι σε σπιτι η προτεργια να χρεωνει διαφορετικη τιμη κιλοβατωρας,τον προηγουμενο μηνα μαζι με την επιδοτηση και το 50% εκπτωση με χρεωσαν με 0.11,τον αδερφο μου τον χρεωσαν με 0.14,απο την αλλη τον κουμπαρο μου το χρεωσαν με 0.10 και καθομαι και σκεφτομαι πως στο καλο βγαινουν αυτα,υποψην και οι τρεις μας MVP 50% και κανενας μας δεν εχει ΚΟΤ.

Εγω πριν απο λιγες μερες εκανα αιτηση για ΚΟΤ Β και μου το εδωσαν και η προτεργια μου ειπε οτι θα μπει στον λογαριασμο που θα εκδοθει στης 5/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

Δεν ξερω τι και πως θα γινει αλλα δεν γινεται απο σπιτι σε σπιτι η προτεργια να χρεωνει διαφορετικη τιμη κιλοβατωρας,τον προηγουμενο μηνα μαζι με την επιδοτηση και το 50% εκπτωση με χρεωσαν με 0.11,τον αδερφο μου τον χρεωσαν με 0.14,απο την αλλη τον κουμπαρο μου το χρεωσαν με 0.10 και καθομαι και σκεφτομαι πως στο καλο βγαινουν αυτα,υποψην και οι τρεις μας MVP 50% και κανενας μας δεν εχει ΚΟΤ.

Εγω πριν απο λιγες μερες εκανα αιτηση για ΚΟΤ Β και μου το εδωσαν και η προτεργια μου ειπε οτι θα μπει στον λογαριασμο που θα εκδοθει στης 5/10.

Κοιτα αυτό που γράφεις έχει να κάνει με το τι συμβόλαιο είχε υπογράψει ο καθένας πριν. Πχ εγώ είχα πάει τον περασμένο Αύγουστο ενώ είχα ήδη σε ισχύ προγραμμα για 2 χρόνια με ρήτρα μέσα μαι τους είπα ότι ξέρετε δεν θέλω ρήτρα. Τότε η προτεργια μου είπε οκ μπορείτε να πατε στο τάδε με 0 πάγιο απλά η κιλοβατώρα 0.11 και μετά την έκπτωση 0,09 ενώ είχα 0,06. Όμως εμένα τελικά με σύμφερε γιατί μέχρι και Ιούλιο 2022 πλήρωνα σταθερά 0,09 ούτε ρήτρες ούτε τπτ. Για κοτ δε ξέρω γιατί δεν μπαίνω. Απλά θέλω να πω πως είναι μεγάλη εταιρία και δεν κάνει λαμογιες απο όσο έχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Δεν ξερω τι και πως θα γινει αλλα δεν γινεται απο σπιτι σε σπιτι η προτεργια να χρεωνει διαφορετικη τιμη κιλοβατωρας,τον προηγουμενο μηνα μαζι με την επιδοτηση και το 50% εκπτωση με χρεωσαν με 0.11,τον αδερφο μου τον χρεωσαν με 0.14,απο την αλλη τον κουμπαρο μου το χρεωσαν με 0.10 και καθομαι και σκεφτομαι πως στο καλο βγαινουν αυτα,υποψην και οι τρεις μας MVP 50% και κανενας μας δεν εχει ΚΟΤ.

μήπως είχατε κλείσει σε άλλες ημερομηνίες , αλλά 0,14 (και 50% έκπτωση) δε νομίζω να είχε ποτέ

Spoiler
1 λεπτό πριν, xariskk24 είπε

Απλά θέλω να πω πως είναι μεγάλη εταιρία και δεν κάνει λαμογιες απο όσο έχω δει. 

που να δεις στο αέριο πόσους έκαψε βάζοντας παράνομα ρήτρα αναπροσαρμογής χωρίς ειδοποίηση 60 ημερών με άμεση εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

και προσθέτει "...όχι ΚΟΤ.  ...έτσι;" και ενώ ακουγόταν έτοιμη να προχωρήσει παρακάτω (σαν να το είχε ήδη σημειώσει κάπου δηλαδή/το είχε σίγουρο ότι δεν έχω ΚΟΤ), της λέω "....όχι...: ΕΧΩ ΚΟΤ", και μου απαντάει, "δώστε μου μισό λεπτό....δωστε μου μισό λεπτό..." και μετά από μισό λεπτό ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΤΑΙ η γραμμή. Περιμένω για 5' να με ξαναπάρει (συνηθισμένος από άλλους), αλλά πούλο.

Eντάξει, είναι προφανές δε θέλουν να μαζέψουν ΚΟΤ. Όχι ότι βάζουν λεφτά απ'τη τσέπη τους αλλά καθυστερούν να πάρουν λεφτά λόγω τιμολόγησης με 40 μέρες περιθώριο πληρωμής. Σε συνδιασμό με τις επιδοτήσεις που τις δίνουν προκαταβολικά και παίρνουν τα λεφτά απ'τη κυβέρνηση με 1 μήνα καθυστέρηση, μάλλον θα έχουν ήδη πρόβλημα ρευστότητας.

3 ώρες πριν, afentiko είπε

αυτό το έχω και εγώ απορία. Λογικά θα αλλάξουν τιμή μόλις ανακοινωθεί η κρατική επιδότηση. Και 0,60 να μην είναι θα είναι κοντά 0,50-0,55. Δεν παίζει, απλά.

Χίλια δυο σενάρια υπάρχουν... πχ να γράψουν στο ΦΕΚ ότι δε πρέπει να προκύπτουν αρνητικές χρεώσεις ή μπορεί να βάλουν πλαφόν τελικής τιμής 0.16, σ'αυτή τη περίπτωση ο πελάτης θα πάρει μικρότερη επιδότηση και ο πάροχος θα τραβάει τα μαλλιά του που δεν έδωσε ακριβότερη τιμή.

3 ώρες πριν, washcloud είπε

"...μιας και είναι κοντά από την Ηλιούπολη" 😁

(...α ρε ζωάρα που κάνετε εσείς τα Βολιωτάκια και δεν καταλαβαίνετε τον πόνο μας εδώ στη χαμουτζία...:P) στον ekrepali πάει αυτό

Ελα ρε... όταν έκανα πρακτική, πηγαινοερχόμουνα κάθε μέρα Αιγάλεω - Γέρακα.

Μαρούσι - Ηλιούπολη είναι ένα τσιγάρο δρόμος.

Θα μπουκάρεις φουριόζος και θα πεις "γεια σας ήρθα για το ΚΟΤ", άμα δε με εξυπηρετήσετε θα πάρω τηλέφωνο τον Αυτιά 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...