Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σε όποια εταιρία ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά η αίτηση

δηλαδη τι ακριβως εκανες? Έστειλες στο email τους ολα τα χαρτια που ζητανε και περιμενεις απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! Απευθύνω, ως νεοφερμένος, ερώτημα στους έμπειρους & γνώστες.

Τρέχουσα σύνδεση στο Γ1/Ν Οικογενειακό της ΔΕΗ στο όνομα φιλοξενούμενου γονέα που έχει πεθάνει. Αποφάσισα να κάνω  την αλλαγή στο όνομα μου (χρειάζεται νέα ΥΔΕ ηλεκτρολόγου λόγω παρέλευσης 14 ετίας...)  και να κάνω αίτηση για ΚΟΤ Β διότι είμαι δικαιούχος και θα είμαι και του χρόνου λόγω ύψους εισοδήματος & έλλειψης περιουσίας.  Έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα και όφελος να μετακινηθώ σε εναλλακτικό πάροχο (και εάν ναι σε ποιον) ή να παραμείνω στη ΔΕΗ; Μέση τετραμηνιαία κατανάλωση τελευταίας 5 ετίας : 1220kWh ημερήσιο και 402kWh νυχτερινό. Στην πράξη, κάθε χρόνο, μειώνεται σημαντικά η κατανάλωση μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Libakos είπε

Καλησπέρα! Απευθύνω, ως νεοφερμένος, ερώτημα στους έμπειρους & γνώστες.

Τρέχουσα σύνδεση στο Γ1/Ν Οικογενειακό της ΔΕΗ στο όνομα φιλοξενούμενου γονέα που έχει πεθάνει. Αποφάσισα να κάνω  την αλλαγή στο όνομα μου (χρειάζεται νέα ΥΔΕ ηλεκτρολόγου λόγω παρέλευσης 14 ετίας...)  και να κάνω αίτηση για ΚΟΤ Β διότι είμαι δικαιούχος και θα είμαι και του χρόνου λόγω ύψους εισοδήματος & έλλειψης περιουσίας.  Έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα και όφελος να μετακινηθώ σε εναλλακτικό πάροχο (και εάν ναι σε ποιον) ή να παραμείνω στη ΔΕΗ; Μέση τετραμηνιαία κατανάλωση τελευταίας 5 ετίας : 1220kWh ημερήσιο και 402kWh νυχτερινό. Στην πράξη, κάθε χρόνο, μειώνεται σημαντικά η κατανάλωση μου...

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

δες το φύλλο με "Ιστορικό Τιμών"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβηκαν ebill ,για αέριο τα pdf, βασικά εμφανίστηκαν τα κουμπάκια προβολή και λήψη,δεν δουλεύουν ακόμη αλλά σύντομα λογικά θα δουλέψουν ,ένα βήμα την φορά μην πάθουν υπερκόπωση 

Edit: συγνώμη όλη μέρα περα δωθε στα 2 θέματα αέριο/ρεύμα χάσαμε την μπάλα ,το έβαλα σε λάθος θέμα 

Επεξ/σία από scarface5323
Λάθος topic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, trabakoulis είπε

ΜΟΝΟ ΔΕΗ

τα μπέρδεψες , μόνο για εναλλακτικούς είναι το παρών θέμα , για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=getNewComment

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

Ανέβηκαν ebill ,για αέριο

και για αέριο στο άλλο νήμα 😁

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=getNewComment

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geiannis είπε

φυσικά & τη παίρνεις όπως σου απάντησαν & οι υπόλοιποι....αλλά ΠΩΣ & κατά πόσο μπορείς είναι το ζήτημα!


θα μου λύσετε κι εμένα λοιπόν μια απορία  που ανακύπτει από 02/2023? όταν & η μόνη έκπτωση για >500kWh είναι το -15%

προσωπικά δεν έχω τόσες & δεν σκάω

ΑΛΛΑ εφόσον μια πολυμελής οικογένεια έχει κάνει ΗΔΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ από πέρυσι τους μήνες Φεβρουάριο Μάρτιο κ.ο.κ. κατά πόσο είναι εύκολο να εξοικονομήσει στο ΗΔΗ εξοικονομημένο περσινό αντίστοιχο διάστημα ακόμα ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ σε κιλοβατόρες? άλλο -15%

λέω μήπως μας έπιασαν Κώτσους....δεν ξέρω αναρωτιέμαι συμφώνως φυσικο-μαθηματικών & της κοινής λογικής

αν βέβαια πέρυσι δεν είχε γίνει οικονομία ένα -15% είναι ευκταίο & πραγματοποιήσιμο φυσικά έτσι δεν είναι?

 

ο πονΗΡΩΝ είχε τη καλύτερη τιμή μόνο σε ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ ρεύμα+αέριο δηλαδή το double generous

το περασμένο μήνα όμως.....τωρα δεν το έχω τσεκάρει διότι δεν έχω αέριο. αν μπορεί κάποιος ας τσεκάρει αν ισχύει για Μάρτιο

συνεπώς ΔΕΝ ενδιαφέρει όσους έχουν μόνο ρεύμα

Οι καιρικές συνθήκες δεν είναι από μόνες τους πολύ καλύτερα σε σχέση με πέρυσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Γ21 προτείνουν το economy με τιμή 0,1572 και η επιδότηση για το Φλεβάρη ήταν 0,02 μου είπαν τηλεφωνικά. Σε ερώτηση μου για έξτρα επιδότηση ΤΕΜ επαγγελματικών ΦΕΚ κλπ δεν είχε ιδέα μου έδινε την παραπάνω απάντηση. 
προφανώς παίζει έξτρα επιδότηση όταν λέμε τώρα βγει νέο ΦΕΚ ή όχι;

Στο mail που έλαβα, η χρέωση που αναφέρεται είναι τελείως διαφορετική:

image.png.adf1c5cf6ba0edf9036cf5941b33455b.png

ενώ οι αναφορές στη ρήτρα αναπροσαρμογής (!!!) είναι σε πάρα πολλά σημεία:

image.png.7a88fc0ac84929b4c783ae5d068a63aa.png

και

image.png.0f2773d7b26438641dfdd1f2bb2ac12a.png

Η τηλεφωνική επικοινωνία είναι τόσο "ξεπέτα να πάρουμε την πώληση" που η πωλήτρια ξέχασε να μου ζητήσει αριθμό παροχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επαγγελματικά 22, με συνέπεια 20. Και έξτρα τεμ πίστωση προκαταβολικά. @HERTHAN τη γλύτωσες πάλι τη ταλαιπωρία επιστροφής στη ΔΕΗ.

Nαι το ειδα το πρωι.....παλι καλα γιατι ειναι φασαρια η αλλαγη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Στο mail που έλαβα, η χρέωση που αναφέρεται είναι τελείως διαφορετική:

image.png.adf1c5cf6ba0edf9036cf5941b33455b.png

ενώ οι αναφορές στη ρήτρα αναπροσαρμογής (!!!) είναι σε πάρα πολλά σημεία:

image.png.7a88fc0ac84929b4c783ae5d068a63aa.png

και

image.png.0f2773d7b26438641dfdd1f2bb2ac12a.png

ναι , είναι για μετά το μηχανισμό , κάπου θα αναφέρει οτι δεν ισχύουν προσωρινά , αλλά και να μην το αναφέρει δε γίνεται να σε χρεώσουν με ρήτρα

Φυσικά τρέχεις μακρυά όταν ακούσεις οτι θα λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Η τηλεφωνική επικοινωνία είναι τόσο "ξεπέτα να πάρουμε την πώληση" που η πωλήτρια ξέχασε να μου ζητήσει αριθμό παροχής...

😂

________________

Με τις έξτρα ΤΕΜ έχουμε εικόνα ? Προς το παρών we και ΔΕΗ για τα επαγγελματικά , δίνει κάποιος άλλος πάροχος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , είναι για μετά το μηχανισμό , κάπου θα αναφέρει οτι δεν ισχύουν προσωρινά , αλλά και να μην το αναφέρει δε γίνεται να σε χρεώσουν με ρήτρα

Φυσικά τρέχεις μακρυά όταν ακούσεις οτι θα λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

😂

________________

Με τις έξτρα ΤΕΜ έχουμε εικόνα ? Προς το παρών we και ΔΕΗ για τα επαγγελματικά , δίνει κάποιος άλλος πάροχος ?

Όσο οι τιμές ρεύματος είναι στα επίπεδα 0,20-0,30 η έξτρα τεμ δεν θα εφαρμόζεται...βάσει λογικής μέχρι το πέρας του μηχανισμού δεν θα υπάρξουν extra ΤΕΜ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Όσο οι τιμές ρεύματος είναι στα επίπεδα 0,20-0,30 η έξτρα τεμ δεν θα εφαρμόζεται...

απο όσο κατάλαβα η ΔΕΗ και we δίνουν ακόμα , γιαυτό το ψάχνω , να κάνουμε λίστα ή αν έχω λάθος να κάνω edit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

απο όσο κατάλαβα η ΔΕΗ και we δίνουν ακόμα , γιαυτό το ψάχνω , να κάνουμε λίστα ή αν έχω λάθος να κάνω edit

Εννοώ πως για τον Φεβρουάριο δεν υπάρχει εξτρα ΤΕΜ, για τον Μάρτιο δεν θα υπάρχει εξτρα ΤΕΜ και ποντάρω πως μέχρι και τον Ιούνιο δεν θα υπάρχει...εάν υπήρχε μπορεί να την έδιναν αλλά λόγω τιμών δεν νομίζω να ξανανακοινωθεί

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι είχε αναφέρει ο ekrepali για την επιδότηση Φεβρουαρίου πως θα ήταν 0,015 από έξτρα ΤΕΜ και 0,005 από κανονικό ΤΕΜ. Μισό να το βρω. 

 

Επεξ/σία από dasnowy
Link
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...