Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2023 στις 5:29 ΠΜ, billysK είπε

Καλημέρα, δεύτερη φορά που δεν μου περνάνε ολόκληρη την επιδότηση του κράτους, σε επικοινωνία μαζί τους είπαν ότι η κυβέρνηση δεν την έδωσε ακόμη και ότι θα ενημερωθώ με μήνυμα όταν γίνει. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχω κάνει διακανονισμό σκέφτομαι για επιστροφή στην ΔΕΗ 

 

πολλούς διαβάζω ακούω μαθαίνω προς τα πίσω πάλι στη ΔΕΗ.....

μου θύμισε ακούσματα τραγουδιών όπως:

στο τέλος γύρισα σε ΣΕΝΑ

γύρισε στη ΦΥΣΗ (επιστροφή στη φύση)  κτλ

 

γύρω γύρω ΟΛΟΙ & πάλι πίσω στη ΔΕΗ! Φαύλος Κύκλος δηλαδή

μου θύμισε όπως στις πρώτες εποχές του προβληματικού ADSL στην Ελλάδα με τους ΤΟΣΟΥΣ (υπερβολικά πολλούς) παρόχους (στις Πόλεις) που τελικώς οι περισσότεροι κατέληξαν πίσω στον ΟΤΕ & πλέον οι πάροχοι σταθερής-κινητής έμειναν 3 (βλέπε & τράπεζες από πολλές => σε λίγες)

Φαύλος Κύκλος...για τη δημιουργία Θέσεων Εργασίας(εξ ου μείωση ανεργίας) και σε δουλειά να βρισκόμαστε συνεχώς

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, zakinet είπε

Εχω κανει double generus 25/1/23 και εχω τους νεους ορους στο συμβολαιο. Τι κανουμε μαυτο;

τίποτα , ψυχολογικά προετοιμασμένος 😁

το είχε σκαλίσει ο @ekrepali και παίζει μια εσωτερική επιστολή της ΡΑΕ χωρίς όμως να ξέρουμε περιεχόμενο και αφορά την έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό  . Δεν ξέρω τρόπο να μάθουμε το περιεχόμενο να δούμε αν είναι παράνομος ο νέος όρος του Ηρών

____________________________________________

αν γνωρίζει κανείς που έχουν θαμμένα τα επαγγελματικά για Μάρτιο στη Φυσικό Αέριο να μου κάνει tag

το https://www.fysikoaerioellados.gr/nees-times/

δείχνει μόνο τα οικιακά Μαρτίου  και απο κάτω είναι απο άλλο μήνα (με τα επαγγελματικά)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα διαπίστωσα στα χρήσιμα έντυπα ότι όντως στα απλά Generous δεν έχουν αλλάξει τους όρους (άγνωστο βέβαια τι στέλνουν στους πελάτες) αλλά στο double generous τους άλλαξαν. https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

@zakinet Tέλη Σεπτεμβρίου είχε στείλει η ΡΑΕ μια επιστολή (Ο-97337) σε όλους τους παρόχους να πιστώνουν τη συνέπεια μετά τον τελικό λογιαριασμό σε πελάτες που έχουν πληρώσει εμπρόθεσμα. Δεν έχω ιδέα όμως τι ακριβώς γράφει η επιστολή, αν υπάρχουν εξαιρέσεις ή όχι, από ποια ημερομηνία και μετά έχει ισχύ, αν αφορά μόνο τη περίοδο του έκτακτου μηχανισμού ή όχι, αν αφορά μόνο συμβάσεις που υπεγράφησαν πριν τη επιστολή ή και μετά... Είχα στείλει στη ΡΑΕ αίτημα να μου κοινοποιήσει την επιστολή, πρωτοκολλήθηκε το αίτημα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Θα τους ξαναενοχλήσω αρχές Μαρτίου που θα περάσει το δίμηνο.

Ή αν θες μπορείς να ρίξεις άδεια μήπως πιάσεις γεμάτα... στέλνοντας email στον ΗΡΩΝ και γράφοντας ότι: "Μόλις παρατήρησα ότι οι όροι που μου στείλατε για το double generous διαφέρουν απ'τους όρους του απλού generous όσον αφορά τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού (όρος 5.3). Ο συγκεκριμένος όρος είναι αντίθετος με όσα ορίζει η επιστολή Ο-97337 που σας έχει κοινοποιήσει η ΡΑΕ, επομένως είναι καταχρηστικός και θα πρέπει να αφαιρεθεί απ'τη σύμβαση μου.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μου το είχε αναφέρει

μήπως να μη τα λέμε ? 😁

Spoiler

θα στείλω στη διεύθυνση στη ΡΑΕ να ρωτήσω τη νομιμότητα του όρου (χωρίς να αναφέρω επιστολή)
κλασσικά απάντηση δε θα παίξει , αλλά ίσως (μακάρι) να βγει αντίστοιχη ανακοίνωση

 

_______________________

βλέπω η ελπέ τα έχει σκίσει τα άλλα τα προγράμματα πλην του economy στις αυξήσεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Χαχα δηλαδή πρέπει να πληρώσουμε 5ψήφιο? Σίγουρα δε γίνεται από κατάστημα?

ΕΛΠΕγδυσον (Δευ – Σαβ 08:00 – 21:00 / Κυρ 09:00 – 17:00 ή στο e-mail: [email protected])

218.18.18128

2112117300  

210 7104852

 

Live Chat (Δευτέρα – Παρασκευή πλην εορτών και αργιών από τις 09:30 – 18:00)

https://clicktochat.elpedison.gr/client.php?locale=el&style=elpedison&url=https%3A//www.elpedison.gr/gr/exupiretisi-pelaton/&referrer=https%3A//www.google.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο το excel , λείπουν της we energy που ξανα δε λειτουργεί η σελίδα , τα επαγγελματικά της Φυσικό Αέριο και μας έστειλαν αποχαιρετιστήριο γράμμα τα ΕΛΤΑ 😁

Κοιτάτε φύλλο "Ιστορικό Τιμών" αν βαριέστε να βάζετε κιλοβατώρες τετράμηνες και να βγαίνει ετήσιο

Καλό είναι να βλέπετε τα σχόλια πάντως στο φύλλο με τα κυμαινόμενα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikos121 είπε

της ελιν που ειναι η τιμη για μαρτιο δεν βρισκω κατι.

Και οποιο site με συγκεντρωμενες τιμες βρισκω της ελιν δεν ειναι μεσα

https://www.ienergeia.gr/ilektrismos/22878/ola-ta-nea-timologia-reymatos-giati-den-allazoun-oi-logariasmoi-gia-tous-katanalotes
 

εδώ πέρα έχει ΟΛΟΥΣ τους συνδέσμους για το καθε πάροχο ενέργειας

αν προλάβω αργότερα θα περάσω τα links καλύτερα νομίζω έτσι....

 

  

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Έτοιμο το excel , λείπουν της we energy που ξανα δε λειτουργεί η σελίδα , τα επαγγελματικά της Φυσικό Αέριο και μας έστειλαν αποχαιρετιστήριο γράμμα τα ΕΛΤΑ 😁

σωσΤΟΣΤ!

τα ενέργεια ΕΛΤΑ 

στα σκ@τά

και να μην μας γράφουν

κάθε εταιρεία ίσως & να βολευε κάποιον (ανα περίπτωση) πχ η W&V το μηδενικό πάγιο από άλλους που δεν είχαν παλιότερα ή τη ΖΕΝΙΘ που είχε καλή τιμούλα μέχρι για <270kWh για όσους ουδέποτε δεν τις ξεπερνούσαν

άλλες πάλι έχουν από δωροκουπόνια ή καρτες υγείας έως τεχνίτες SOS για την οικεία έως εκπτώσεις για πληρωμή μέσω καρτών

τα ΕΛΤΑ από ότι έμαθα από φίλο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ δεν έκαναν έκπτωση ούτε στους ίδιους αφήστε που δεν έδιναν ούτε δωρεάν γραμματόσημο η ανύπαρκτη ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ αφήστε που διαβαζα είχε πέσει φαγοπότι (βλ. και ΕΛΤΑ COURIER παλαιότερα)

πάλι ΕΜΕΙΣ ολοι θα μοιραστούμε τη ΖΗΜία απ' τη ληστεία δυστυχώς 😒

 

  

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Η παλιά σύμβαση δεν είχε διευκρίνιση ότι έχανες τη συνέπεια... απλά έκαναν τη πάπια. Με λίγη πίεση την έδιναν. 3-4 εδώ πέραμε την πήραμε. Τον τελευταίο μήνα μουλάρωσαν εντελώς.

Στις καινούργιες συμβάσεις για να γλυτώσουν από παράπονο/καταγγελιες άλλαξαν τους όρους, το γράφει ξεκάθαρα ότι μετά το τελικό συνέπεια γιοκ. Και πάλι αυτό παίζει να είναι παράνομο, αλλά δεν έχω κατορθώσει ακόμα να πάρω απ'τη ΡΑΕ την επιστολή που είχε στείλει στους παρόχους πέρυσι σχετικά με τη συνέπεια (δε ξέρω ακριβώς τι γράφει).

είναι σε παράφραση του ΝΟΜΙΜΟ αλλά ΑΝΗΘΙΚΟ

το στη περίπτωσή μας όμως: ΝΟΜΙΜΟ αλλά ΠΑΡΑΛΟΓΟ

 

με όρους απλής ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

πρέπει να επιδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας που λέμε ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ

συνεπώς στο 1ο λογαριασμό ΔΕΝ εχει τη συνέπεια ορθόν & λογικό!
αλλά εφόσον πληρώσεις τον 1ο επιδεικνύεις τη ΣΥΝΕΠΕΙΑ σου (& υπευθυνοτητα)

στον τελευταίο με ποια λογική δεν βάζουν ΣΥΝΕΠΕΙΑ εφόσον έχεις εξοφλήσει στην ωρα του τον ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ?;

γιατί μπορούν να σε τιμωρήσουν (δικαίωμα τους & αφού τους αφήνει το κράτος) σαν πέναλτι αποχώρησης

(((θυμαμαι στα σταθερα-adsl internet η ΟΝ TELECOMS ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ που χρέωνε τέλη αποσύνδεσης ή αποχώρησης μετά τη λήξη του συμβολαίου φυσικά ΔΕΝ τους τα πλήρωσα ποτε τα τελη, μετά αυτοί έκλεισαν & γω παρέμεινα καθαρός με καθαρό μέτωπο όπως πάντοτε)))

το Θέατρο του Παρόλογου με τη ΣΥΝΕΠΕΙΑ!

ριψοκινδυνεύω (με λίγες πιθανότητες εναντίον αυτού) να προβλέψω ότι & στο τομέα των εναλλακτικών ΠΑΡΟΧΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ θα μείνουν λίγοι παίκτες στο τέλος όπως & σε κάθε άλλο στη χώρα μας αφού η πίτα είναι μικρή

ήδη VOLTON + KEN μαζί

ΕΛΤΑ κηδεία

ΠΡΩΤΕΡΓΙΑ μυτιληναίου εξαγόρασε τη W & V και πάει λέγοντας

βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε θεωρώ

9 ώρες πριν, nikos121 είπε

μολις μιλησα με ελπε με click2call. κλικ κ κατευθειαν εισερχομενη. στελνω ταυτοτητα κ λογαριασμο με μειλ, μου στελνουν πισω την αιτηση, απανταω συναινω κ τελος

ελπίζω ΣΥΝΑΜΑ να έστειλες & ΦΩΤΟ με τις kWh ένδειξη του μετρητή!!! (ή μετρητών αν έχεις μειωμένο-νυχτερινό)

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

@HERTHAN εσένα σε ξεχάσαμε σήμερα, κάνε στη Κούλα καμιά αναπάντητη. 🤣

Επεσε το site θα πεσουν οι τιμες θα πεσει και η Κουλα.:P

Ελπιζω αυριο να τις βγαλουν και να ειναι στο 0,195 - 0,20 και να παραμεινω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 5 ημέρες που έστειλα Mail στον ηρων για την απόδοση συνέπειας στον τελικό, σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το αίτημα εγκρίθηκε. Δεν είχα προλάβει να κινηθώ μέσω ΡΑΕ. Οπότε προχωράτε κανονικά όσοι σας χρωστάνε την συνέπεια. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι το ποσό ήταν μικρό  περίπου 15 ευρώ. 

Φάνηκε αυτό στο myHeron? Γιατί και σε μένα πήραν τηλέφωνο αλλά δε μπορούσα να μιλήσω.... Στο μέιλ όντως δεν απάντησαν πάντως.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ε δεν κρατιέμαι άλλο θα τα πω! Η εταιρεία που ανακάλυψε την ρήτρα αναπροσαρμογής και την χρέωνε από το 2017 (όταν τα ΝΟΜΕ της ΔΕΗ ήταν 35€/mWh), η εταιρεία που ανακάλυψε τις σταυροειδεις επιδοτήσεις, η εταιρεία που έβγαλε τους πιο δυσνόητους γενικούς όρους προμηθείας με τα ΛΠ, ΠΧΕΦΕΛ, ΜΜΚΘΣΔ, που ενημέρωνε για μεταβολή σταθερών προγραμμάτων σε ρητροπρογραμματα στην 7η σελίδα του λογαριασμού με διάφανα γράμματα, που χρέωνε αναδρομικές ρήτρες σε όποιον μιλούσε ελληνικά, που πριν 2 χρόνια έκοβε τις αιτήσεις αλλαγής παρόχου σε ενήμερους πελάτες για να τους κάνει μετά διακράτηση που, που, που και που! Έγινε πλέον η αγαπημένη όλων! ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!

ΚΑΜΙΑ δεν είναι τέλεια & άμεμπτη ΟΥΤΕ η ΔΕΗ. ο καθένας κάθε μήνα πάει όπου τον συμφέρει δεν γίνεται αλλιώς! κι αν θέλει, αν μπορεί κι αν είναι ο ιδιοκτήτης της παροχής κτλ...

η ΕΛΠΕγδυσον με τα γνωστά περσινά της κόλπα (βλέπε & loyalty pass σαν του κούλη...pass pass...πουθενα δεν πας)

η πονΗΡΩΝ με τα γνωστά συστημικά δήθεν προβλήματα μηχανοργάνωσης (αλλά 99% κατά του πελάτη)

η τελετergia με τους μη αναλυτικους

 

ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΕΣ Ελληνικού Κράτους! να υπενθυμίσω & με τις ασφαλιστικές τι είχε γίνει παλιότερα που δεν είχαν τα αντίστοιχα κεφάλαια κι έπρεπε πρώτα να γίνει μεγάλης έκτασης ζημία σε πολίτες για να μπει ένα Κανονιστικό Πλαίσιο κι ελεγκτικοί μηχανισμοί (βλέπε ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ κι άλλες) τα ίδια & με ΕΕΤΤ τα γνωρίζετε οι περισσότεροι...τώρα εδώ υποτίθεται εποπτεύει κάποια ΡΑΕ. ελπίζω να μην είναι θέμα που λέω εδώ αλήθειες που πονούν, όταν ο πρωθυπουργός (πολιτισμένης?) δημοκρατικής χώρας βρίζει/χλευάζει τους πολίτες & οι πολίτες αντίστοιχα τον στέλνουν ξέρετε......δικό σας!

να μην κρατηθώ κι εγώ λοιπόν να ανοίξω το στόμα μου για την......

η NRG που απ'το φθινόπωρο έληξαν τα fixed & σε πέταγε στο χειρότερο χωρίς να σε ρωτήσει ούτε καν ενημερώσει....ΣΟΒΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ απ'τη motor oil σου λέει μετά ο κατα τ' άλλα συμπαθής κουρής στη διαφήμιση

θυμήθηκε να βάλει συνέπεια μόνο 5% από Ιανουάριο στους παλαιότερους ΑΛΛΑ στους νεους συνδρομητές κλασικά μεγαλύτερη συνέπεια στα άλλα προγράμματα!! καθόλου τσιπα στο βωμό του μονο κέρδος

προσωπικά η NRG εκανε πέρυσι 6,5 (εξιμιση) μήνες να βγάλει ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ !!!!! κι όταν τους πεις & τίποτα ααα είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ........σοβαρά ΤΩΡΑ ρε κυρά σοβαρή ενέργεια?; με τις ενέργειές σας ΔΥΣΦΗΜΙΖΕΣΤΕ από στόμα σε στόμα το καλύτερο! ΟΤΑΝ ήμασταν στη ΔΕΗ γιατί πάντοτε ερχόταν κάθε 4 μήνες ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ?;
ο ΔΕΔΔΗΕ έτσι? ρε ουστ αλητάμπουρες

επάνερχομαι στο θέμα "σε πετάω σε όποιο πρόγραμμα γουστάρω" γιατί είμαι η mega NRG κι άμα σ' αρέσει...

φίλος που ήθελε να κάτσει ακόμα εκεί έπειτα από "σεμινάριο" τους απηύθυνε την εξής ερώτηση:

-- αν αλλάξω πρόγραμμα (να πήγαινε πχ prime ή on time) θα έχω τη συνέπεια τον αμέσως επόμενο μήνα??

-- θα έχετε τη συνέπεια το μεθεπόμενο μηνα!!!
ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ. το Θέατρο του Παραλόγου όπως ξαναέγραψα. καμία κοινή λογική

το περασμένο μήνα ΕΣΕΝΑ δεν πλήρωνε ο άνθρωπος ρε ασόβαρη eN eR Geia?? ante geia!!!

ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ & ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ!

επειδή θα αλλάξει πρόγραμμα? που εσείς από το FIXED τους πετάξατε όπου γουστάρατε...στο χειρότερο πρόγραμμα ως επιβράβευση της εμπιστοσύνης που σας έδειξαν.....γιατί μετά να μείνει κάποιος κιόλας? που θυμηθήκατε ΤΩΡΑ να επιβραβεύετε τους συνεπείς. είστε για γέλια & για κλάματα

υπόψη πότε είχε τιμή κάτω από τη ΔΕΗ & πότε παραπάνω σιγά τη συμφέρουσα κιόλας....δωροκουπόνια SHELL καυσίμων με το τσουβάλι

καμία Κοινή Λογική μην το ψάχνετε παιδιά στα υπόλοιπα μπορούν κατά το δοκούν να κάνουν ότι τους καπνίσει...

υγ: εχουν πλέον κάνει ακόμα & τους ΠΙΟ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να χρωστάνε. δεν ξανάγινε λέμε

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο εκκαθαριστικός θα περιλαμβάνει τη συνέπεια του έναντι.

Ο τελικός δε θα περιλαμβάνει τη συνέπεια εκκαθαριστικού, και θα σου χρωστάνε επιπλέον και τη συνέπεια του τελικού.

Mέχρι και πριν 1 μήνα μ'αυτό το τρόπο ζητούσες να βγάλουν έκτακτο λογαριασμό για να δώσουν τη συνέπεια που χρωστάνε... έστω και με αίτημα στη ΡΑΕ συμμορφώνονταν. Πλέον δεν απαντάνε καθόλου... λένε ότι δε παίρνεις συνέπεια και τέλος. Ίσως χρειαστεί να το τραβήξεις μετά παραπέρα πχ Συνήγορο του Καταναλωτή.

Εάν δε έχεις υπογράψει τους νέους ειδικούς όρους που γράφουν ξεκάθαρα ότι δε μπαίνει συνέπεια μετά το τελικό, τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το πράγμα.

Το'χα πει εδώ και καιρό να φύγετε απ'τα λαμόγια...

 

@S90Για 

 

Ο broker του Ηρωνα, που είναι χαμένος βρέ παιδιά? 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Ο broker του Ηρωνα, που είναι χαμένος βρέ παιδιά? 😁😁😁

Χάλασε το επιχείρημα της καλύτερης τιμής, ακόμα και με συνέπεια είναι 0.05 ακριβότεροι από Elpe. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...