Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tα λεφτά είναι απ'το ίδιο κονδύλι της ΕΕ με τις έξτρα επιδοτήσεις για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αγρότες κλπ. Θα πρέπει δηλαδή κατά σειρά να δώσει οκ η κομισιόν, να βγει φεκ και μετά θα μπούνε οι εκπτώσεις.

Εκτός και αν κάνω τρομερό λάθος το 15% δεν υπόκειται σε έγκριση commission και δεν χρειάζεται υπεύθυνες δηλώσεις κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Εκτός και αν κάνω τρομερό λάθος το 15% δεν υπόκειται σε έγκριση commission και δεν χρειάζεται υπεύθυνες δηλώσεις κτλ

Δίκιο έχεις, το έκανα διαγραφή.  👍 Είχα κρατήσει bookmark ένα άρθρο που ξέχασαν να γράψουν μη οικιακούς καταναλωτές, κι από τότε είχα την εντύπωση πως ήταν στο ίδιο κονδύλι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει ότι θα ανέβαζα εκκαθαριστικό το μεσημέρι αλλά δε μπόρεσα. 

Εκκαθαριστικός με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 3/6/2022-7/7/2022. Χρέωση 86kwh μιας και τις υπόλοιπες από την προηγόυμενη μέτρηση τις είχα δηλώσει για να βγαίνουν μηνιαίοι εκκαθαριστικοί. ΥΚΩ χρέωσαν μόνο για τις 86kwh. Δεν εκκαθαρίστηκαν οι υπόλοιπες χρεώσεις ΥΚΩ.

image.png.987b8ce7e29f8cf9804b8de20340aa98.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 5 ημέρες που έστειλα Mail στον ηρων για την απόδοση συνέπειας στον τελικό, σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το αίτημα εγκρίθηκε. Δεν είχα προλάβει να κινηθώ μέσω ΡΑΕ. Οπότε προχωράτε κανονικά όσοι σας χρωστάνε την συνέπεια. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι το ποσό ήταν μικρό  περίπου 15 ευρώ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 5 ημέρες που έστειλα Mail στον ηρων για την απόδοση συνέπειας στον τελικό, σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το αίτημα εγκρίθηκε. Δεν είχα προλάβει να κινηθώ μέσω ΡΑΕ. Οπότε προχωράτε κανονικά όσοι σας χρωστάνε την συνέπεια. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι το ποσό ήταν μικρό  περίπου 15 ευρώ. 

Με παλιούς ή νέους όρους συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2023 στις 1:10 ΠΜ, korakios είπε

συνήθως ναι , αλλά η νέα πληροφορία οτι για τη χρέωση προμήθειας κάποιοι δεν κάνουν εκκαθάριση ,αφήνει με ερωτηματικό τι θα κάνουν στις ΥΚΩ

στο άλλο νήμα για ΔΕΗ και να αποφεύγεις λέξεις κλειδιά που είναι μπαρούτι :)

πριν γίνω κι εγώ ειδήμων "Ενεργειακός Σύμβουλος" κατ ανάγκη είχα ρωτήσει τους ΕΙΔΙΚΟΥΣ (σαν κι αυτούς τους της πανδημίας που τα ξέραν ΟΛΑ...) και μου είχαν απαντήσει ό,τι ΟΛΟΙ οι παροχοι τα ίδια έχουν 

αυτοί βέβαια απαντούσαν ΜΟΝΟ στο σκέλος περί Ρήτρας Αναπροσαρμογής (αναστολή) & περιορισμός ύψους τιμής παγίου (5€) για τα οικιακά αναφέρομαι

τελικώς εμβαθύνοντας ΜΑΘΑΙΝΕΙ κανείς τους διαφορετικούς τρόπους τιμολόγησης/λογαριασμών ανά εταιρείες διότι δεν υπάρχει ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ & είναι στη διακριτική τους ευχέρεια πώς θα τα "κόβουν" & κάθε πότε

και φυσικά ΔΕΝ ειναι μόνο αυτές οι διαφορές καθώς υπάρχουν ακόμα πλήθος προβλημάτων κάθε εταιρεία με τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ της φυσικά! δυστυχώς λειτουργούν ανεξέλεγκτα & "εξαπατούν" κάθε όπου & όποτε μπορούν. 

πχ το περασμένο μήνα η ELPEγδυσον για ECONOMY στα καταστήματα & στα τηλέφωνα έλεγε τιμή 0,08€/kWh για <500kWh οικιακού ενώ όσοι γνωρίζουμε ξέρουμε ποια τιμή είναι αυτή & ότι η πραγματικότητα τώρα ήταν στα 0,105 (μετά το ΤΕΜ). βέβαια είναι η καλυτερη τιμή με βάση ότι δεν έχει & πάγιο, απλώς αναφέρω τι έδιναν ως τιμή στο κοσμάκη που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. 
πολλές εταιρείες από 22/01......ακόμα & την 30η Ιανουαρίου έδιναν τιμή γενάρη που είχε τη ΜΕΓΑΛΗ κρατική επιδότηση και η τιμή ήταν χώμα ΑΛΛΑ ΔΕΝ θα προλάβαινες να την "πάρεις" (εκμεταλλευτεί) ποτέ ή θα ήταν για ελάχιστες μέρες. ΜΟΝΟ αν ρώταγες θα σου έλεγαν τη τιμή Φεβρουαριου που φυσικά ήδη τότε γνώριζαν!

συνοπτικά περί λογαριασμών/τιμολογήσεων να αναφέρουμε:

ΔΕΗ (2μηνιαία ή μηνιαίο με αλλαγή στη σελίδα τους)

6  log => 3 ΕΝ + 3 ΕΚ 

 

ΕΛΙΝ, WE, ΦΑ (μηνιαία)

12 log => 12 ΕΚ εφόσον δίνεις μέτρηση κάθε μήνα (αλλιώς ΕΝ)

ΕΚκαθάριση/μήνα! (όχι ΕΚκαθάριση/4μήνο)

 

ΛΟΙΠΕΣ εταιρείες όπως ΗΡΩΝ, ELPEDISON, PROTERGIA+W&V, VOLTON(KEN), ΖΕΝΙΘ (μηνιαία)

12 log =>  9 ΕΝ + 3 ΕΚ

 

τα έχω γράψει ΣΧΗΜΑΤΙΚΑ αν κάποιος μπορεί να το φτιάξει καλύτερα ας το κάνει για να τα βάλουμε σε μια σειρά & τάξη ίσως..... διότι βλέπω ανακυκλώνονται συνεχώς τα ίδια πράγματα αν & εσείς οι παλαιότεροι λέτε το σωστό δηλαδή να διαβάζουμε και 10 σελίδες πίσω στο forum! 

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει βάλει ακόμα νέους όρους στο generous

Στα καινούργιο συμβόλαια βάλανε νέους όρους.

Ο φίλος παραπάνω είχε τους παλιούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Στα καινούργιο συμβόλαια βάλανε νέους όρους.

σίγουρα ? πόσταρε κανείς πρόσφατο generous με νέους όρους ? στο site πάντως ακόμα τους παλιούς έχει για το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα ? πόσταρε κανείς πρόσφατο generous με νέους όρους ? στο site πάντως ακόμα τους παλιούς έχει για το συγκεκριμένο

Κάπου το πήρε το μάτι μου, αλλά δε παίρνω και όρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα ? πόσταρε κανείς πρόσφατο generous με νέους όρους ? στο site πάντως ακόμα τους παλιούς έχει για το συγκεκριμένο

Στο Solar generous home που προωθούν πλέον  έχουν βάλει τον όρο.Στο απλό generous home όχι.

IMG_20230221_230233.jpg.e9f372d9b4b4c4cbead4457eee9abb74.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζω το μπερδεύεις με το solar generous

Σωστός! 👍 Θέλει προσοχή όμως και το απλό generous, μπορεί μεν οι όροι στο site να μην άλλαξαν... αλλά ποιος ξέρει τι στέλνουν στους πελάτες να υπογράφουν.

19 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Πραγματικά αυτό γιατί συμβαίνει ; 

Για την Ελίν έχω δει μερικούς που έγραψαν το τελευταίο 2μηνο... και η WE όταν είχε το φτηνότερο την είχε αναφέρει η ΕΦΥΣΝ. Πάντως το 90% των δημοσιογράφων δε ξέρουν τι εστί Ελίν, WE, Σουμπάσης... οπότε πρέπει είτε οι ίδιοι οι πάροχοι  να ενημερώνουν συνεχώς τα ΜΜΕ να γράφουν και για εκείνους, είτε να βγάζει εγκαίρως η ΡΑΕ τις τιμές https://www.rae.gr/times-kai-xreoseis/ για να κάνουν copy-paste τα ΜΜΕ. Είναι που είναι καθυστερημένοι όλοι εκεί στη ΡΑΕ, καθυστερεί κι η WE... άντε γεια.

@HERTHAN εσένα σε ξεχάσαμε σήμερα, κάνε στη Κούλα καμιά αναπάντητη. 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...