Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειναι ιδεα μου ή αυτο που κανει η we ειναι εντελως αντι επαγγελματικο...? για δευτερο σερι μηνα περιμενει να βγαλει τελευταια τις τιμες της για να δει τι θα βγαλουν οι αλλοι! Σημερα κιολας εχει κατεβασει ολο το site της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δεν κρατιέμαι άλλο θα τα πω! Η εταιρεία που ανακάλυψε την ρήτρα αναπροσαρμογής και την χρέωνε από το 2017 (όταν τα ΝΟΜΕ της ΔΕΗ ήταν 35€/mWh), η εταιρεία που ανακάλυψε τις σταυροειδεις επιδοτήσεις, η εταιρεία που έβγαλε τους πιο δυσνόητους γενικούς όρους προμηθείας με τα ΛΠ, ΠΧΕΦΕΛ, ΜΜΚΘΣΔ, που ενημέρωνε για μεταβολή σταθερών προγραμμάτων σε ρητροπρογραμματα στην 7η σελίδα του λογαριασμού με διάφανα γράμματα, που χρέωνε αναδρομικές ρήτρες σε όποιον μιλούσε ελληνικά, που πριν 2 χρόνια έκοβε τις αιτήσεις αλλαγής παρόχου σε ενήμερους πελάτες για να τους κάνει μετά διακράτηση που, που, που και που! Έγινε πλέον η αγαπημένη όλων! ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει την έκπτωση λόγω μείωσης 15%; Τώρα που η επιδότηση πάει μέχρι τις 500, κι ακόμα έχουμε ως θέρμανση αιρκοντίσιον, νομίζω θα κάνει μια άλφα διαφορά στον λογαριασμό, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ως προς το πώς (και πότε) ακριβώς γίνεται αυτό. Άλλα μου λέει η ΔΕΗ, άλλα η Ελίν και άλλα μου είπε ένας ενδεχομένως άσχετος στον ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε ζητώ τα φώτα σας

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marinna είπε

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει την έκπτωση λόγω μείωσης 15%; Τώρα που η επιδότηση πάει μέχρι τις 500, κι ακόμα έχουμε ως θέρμανση αιρκοντίσιον, νομίζω θα κάνει μια άλφα διαφορά στον λογαριασμό, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ως προς το πώς (και πότε) ακριβώς γίνεται αυτό. Άλλα μου λέει η ΔΕΗ, άλλα η Ελίν και άλλα μου είπε ένας ενδεχομένως άσχετος στον ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε ζητώ τα φώτα σας

Η ενημέρωση προς τους προμηθευτές έρχεται από τον ΔΕΔΔΗΕ με βάση τις περσινές εκκαθαρίσεις. Έρχεται σε csv αρχεία και καταχωρείται στα μηχανογραφικά συστήματα. Μετά προκύπτει η έκπτωση 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marinna είπε

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει την έκπτωση λόγω μείωσης 15%; Τώρα που η επιδότηση πάει μέχρι τις 500, κι ακόμα έχουμε ως θέρμανση αιρκοντίσιον, νομίζω θα κάνει μια άλφα διαφορά στον λογαριασμό, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ως προς το πώς (και πότε) ακριβώς γίνεται αυτό. Άλλα μου λέει η ΔΕΗ, άλλα η Ελίν και άλλα μου είπε ένας ενδεχομένως άσχετος στον ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε ζητώ τα φώτα σας

αν στον εκκαθαριστικο φετος εχεις -15% καταναλωση σε σχεση με το ιδιο διαστημα περσυ παιρνεις την εξτρα επιδοτηση (που νομιζω ηταν μεχρι τον Ιανουαριο?)

δεν ειναι πυρηνικη αστροφυσικη

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Έγινε πλέον η αγαπημένη όλων! ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!

Καλα φτηνη εγινε, δεν εγινε "αγαπημενη" ... ο Ηρων εβγαλε 2-3 μηνες κραχτες τιμες, πηγαν ολοι εκει, τωρα εβγαλε η ΕΛΠΕ. Το θεμα ειναι τι θα γινει οταν σταματησει η μουσικη, 1.7 ποτε ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ε δεν κρατιέμαι άλλο θα τα πω! Η εταιρεία που ανακάλυψε την ρήτρα αναπροσαρμογής και την χρέωνε από το 2017 (όταν τα ΝΟΜΕ της ΔΕΗ ήταν 35€/mWh), η εταιρεία που ανακάλυψε τις σταυροειδεις επιδοτήσεις, η εταιρεία που έβγαλε τους πιο δυσνόητους γενικούς όρους προμηθείας με τα ΛΠ, ΠΧΕΦΕΛ, ΜΜΚΘΣΔ, που χρέωνε αναδρομικές ρήτρες σε όποιον μιλούσε ελληνικά, που πριν 2 χρόνια έκοβε τις αιτήσεις αλλαγής παρόχου σε ενήμερους πελάτες για να τους κάνει μετά διακράτηση που, που, που και που! Έγινε πλέον η αγαπημένη όλων! ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!

η ελπέντισον αυτά; Παρότι δεν τα ξέρω καν, φοβάμαι να πάω. Είναι και πολύ συμπαθητικά τα κορίτσια της Ελιν, οπότε για την ώρα αποφάσισα να μείνω (χαλάλι το εικοσάευρο -μέχρι νεωτέρας..) Πάντως αν ξέρεις ακριβώς τι παίζει με την ελπε και πώς να τη χειριστείς και έχεις τεράστιους λογαριασμούς, είναι λογικό μάλλον να πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Η ενημέρωση προς τους προμηθευτές έρχεται από τον ΔΕΔΔΗΕ με βάση τις περσινές εκκαθαρίσεις. Έρχεται σε csv αρχεία και καταχωρείται στα μηχανογραφικά συστήματα. Μετά προκύπτει η έκπτωση 

Σε τετραμηνιαία βάση, έτσι; Το ότι η ΕΛΙΝ στο μεταξύ θα έχει βγάλει 1-2 εκκαθαριστικούς με φωτό, επηρεάζει το αν θα δοθεί αναδρομικά η έκπτωση; Επίσης το ότι τον Νοέμβριο (από 15/11 γίνεται η καταμέτρηση σε μένα) ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα,  έχει κάποια συνέπεια;

11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν στον εκκαθαριστικο φετος εχεις -15% καταναλωση σε σχεση με το ιδιο διαστημα περσυ παιρνεις την εξτρα επιδοτηση (που νομιζω ηταν μεχρι τον Ιανουαριο?)

δεν ειναι πυρηνικη αστροφυσικη

Θεωρητικά ναι, στην πράξη επειδή έχω αλλάξει πάροχο, έχει βγει εκκαθαριστικός υποτίθεται -και επειδή από τον ΔΕΔΔΗΕ μου έλεγαν άλλα αντ' άλλων, ήθελα να δω αν σε κάποιον έχουν υπολογιστεί έστω αναδρομικά αυτές οι εκπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, marinna είπε

Σε τετραμηνιαία βάση, έτσι; Το ότι η ΕΛΙΝ στο μεταξύ θα έχει βγάλει 1-2 εκκαθαριστικούς με φωτό, επηρεάζει το αν θα δοθεί αναδρομικά η έκπτωση; Επίσης το ότι τον Νοέμβριο (από 15/11 γίνεται η καταμέτρηση σε μένα) ήμουν σε σταθερό πρόγραμμα,  έχει κάποια συνέπεια;

Θεωρητικά ναι, στην πράξη επειδή έχω αλλάξει πάροχο, έχει βγει εκκαθαριστικός υποτίθεται -και επειδή από τον ΔΕΔΔΗΕ μου έλεγαν άλλα αντ' άλλων, ήθελα να δω αν σε κάποιον έχουν υπολογιστεί έστω αναδρομικά αυτές οι εκπτώσεις

ο παροχος δεν εχει καμια σχεση, ο δεδδηε στελνει το συγκριτικο για την εξτρα εκπτωση

αλλα ετσι κι αλλιως ειναι λιγο γειασου εμπνευση η συγκεκριμενη εκπτωση. Πχ αν αλλαξεις παροχο στη μεση του τετραμηνου τι θα γινει, θα βγαλει διορθωτικο ο παλιος να σου πιστωσει επιδοτηση?

η αν στο ακινητο εμενε αλλος ( η ηταν αδειο) περσυ ...

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , μεσάνυχτα περίπου 

Αγαπητέ υπάρχει προθεσμία στην ανανέωση; Όχι τίποτα άλλο μη σε κυνηγάνε μερικοί εδώ και κάνουν καταγγελία ότι…άργησες να ανακοινώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αλλα ετσι κι αλλιως ειναι λιγο γειασου εμπνευση η συγκεκριμενη εκπτωση. Πχ αν αλλαξεις παροχο στη μεση του τετραμηνου τι θα γινει, θα βγαλει διορθωτικο ο παλιος να σου πιστωσει επιδοτηση?

Έλα ντε... (αυτό ακριβώς έκανα, αλλά φυσικά επειδή ήμουν σε σταθερό δεν μου χρωστάει τίποτα η ΔΕΗ)

 

10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η αν στο ακινητο εμενε αλλος ( η ηταν αδειο) περσυ ...

Κι αυτό, γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ βλέπει παροχή, όχι όνομα

 

 

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Specs είπε

ετοιμη η ΔΕΗ , 0,195     0,207(μετα τις 500) 0,154(νυχτ)

 

συνεπώς κατά 99% πάμε για επιδότηση ΤΕΜ οικιακων <500kWh στα 0,03€ ή 0,04€

 

αφού όπως προκύπτει από τα στατιστικά του τελευταίου 6μήνου η ΔΕΗ που "κινεί τα νήματα" ως ο "κυρίαρχος" πάροχος της αγοράς ενέργειας, πάντοτε κατέληγε να είναι στα 0,15€ ή 0,16€ ανά kWh η τελική τιμή κατόπιν αφαίρεσης της κρατικής επιδότησης...στο ημερήσιο (κανονικό) οικιακό <500kWh

 έπεσε αρκετά το ΜΕΙΩΜΕΝΟ (νυχτερινό) ή κάτι δεν θυμάμαι καλώς?
4 λεπτά διαφορά από το κανονικό είναι κίνητρο.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marinna είπε

Έχει καταφέρει κανείς να πάρει την έκπτωση λόγω μείωσης 15%;

Tα λεφτά είναι απ'το ίδιο κονδύλι της ΕΕ με τις έξτρα επιδοτήσεις για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αγρότες κλπ. Θα πρέπει δηλαδή κατά σειρά να δώσει οκ η κομισιόν, να βγει φεκ και μετά θα μπούνε οι εκπτώσεις.

ακυρο

1 ώρα πριν, marinna είπε

Σε τετραμηνιαία βάση, έτσι; Το ότι η ΕΛΙΝ στο μεταξύ θα έχει βγάλει 1-2 εκκαθαριστικούς με φωτό, επηρεάζει το αν θα δοθεί αναδρομικά η έκπτωση;

Θα δωθεί η έκπτωση σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό ξεχωριστά, βάσει αναλογίας κατανάλωσης. Πχ αν είχες πέρυσι 2000kw σε τετραμινιαία εκκαθάριση... τότε αν στην Ελίν έχεις 4 μηνιαίους εκκαθαριστικούς θα πρέπει η μηνιαία κατανάλωση να μη ξεπερνάει το 85% δηλαδή 425.

Γι'αυτό θέλει προσοχή τι κιλοβατώρες δηλώνετε... αλλιώς είναι προτιμότερο να τους αφήνετε να βγάζουν έναντι και να παίρνετε εκκαθάριση στο 4μηνο. @korakios

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

αν δεν κάνω λάθος η Φυσικό Αέριο , με we, elin (πρέπει κάποια στιγμή να σημειώσω ποιες στο εξελ 😁) δεν κάνουν εκκαθάριση στο τετράμηνο αλλά ανα μήνα .

Είχαμε μια διαφωνία με τον ekrepali για το αν κάνουν τις ΥΚΩ στο τετράμηνο ή όχι , δυστυχώς θα πρέπει να το δεις στην πράξη ή να ποστάρει κάποιος εκκαθαριστικό τετραμήνου απο την ΦΑ .

Ίσως να συμφέρει να δίνεις μαγειρεμένες καταναλώσεις

θα μας φτάσουν στο σημείο οι άτιμοι 

να κρατάμε & 2πλά βιβλία 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...