Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

όπως πάντα 21 του μηνός (σήμερα) βραδάκι

όχι φυσικά , μήηηηπως έκανες καταγγελία σύμβασης στον προηγούμενο πάροχο και έγινε η ιστορία ?

αν δεν έχεις φαρμακείο τιμές της καθολικής οκ

απλά σου χρωστάνε σίγουρα συνέπεια και φυσικά αν είχες αλλη τιμολόγηση να κάνουν διόρθωση

είναι μπλέξιμο , μην το ψάχνεις αρκεί να μη ζημιωθείς ούτε μισό ευρώ

Εγώ ήμουν στην προτεργια κ έληγε το συμβόλαιο μου κ είχα κάποιες οφειλές κ αυτοί δεν ήθελαν να ανανεώσουμε, κ έστειλε χαρτί ο δεδδηε κ είπε οτι μέχρι 30/12 βρείτε πάροχο αλλιώς θα μπείτε στην καθολική υπηρεσία. Έψαξα πήγα στον Ήρων κ το συμβόλαιο μου γράφει επάνω 30/12 η σύνδεση όμως δεν έγινε 30/12 άρα για αυτό με έβαλαν στην καθολική. Απλά 1ον δεν με ενημέρωσαν για την καθολική 2ον εγώ τους έδινα  Αρ. Παρ. Που έχει πάνω το τιμολόγιο με 03 και αυτοί δεν μπορούσαν να δούνε τι συμβαίνει στον αρ. Παρ επειδή έγινε 04 ? Δεν μπορούσαν με το αφμ μ να δούνε τι γίνεται κλπ. Επίσης το τιμολόγιο που μ έστειλαν δεν έλεγε πουθενά για καθολική υπηρεσία σας τι έχω βάλει κ εδώ.

Επεξ/σία από makrixeris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο το site του πάροχου να κοιτάς , όχι άρθρα

Ναι σωστά. 

Πήρα και τηλ ελπε και επιβεβαίωσαν. Θα μου στείλουν αίτηση. Bye elin καλά περάσαμε δύο μήνες 

Έπρεπε να την είχα κάνει από Φεβρουάριο. 

Τι κομπίνα να κανω με τη μέτρηση του Φεβρουαρίου να γλιτώσω τίποτα? 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xristosan είπε

Καλησπερα, ξεμεινα με το myhome online της δεη, εχω συμβολαιο μεχρι Οκτωβριο, αξιζει ο κοπος να φυγω? Μενω? Τι κανω?

δες αργά το βράδυ το φύλλο με "ιστορικό τιμών" στο excel με τιμές Μαρτίου, καθώςκαι το 2ο φύλλο "ΟΙκιακά Κυμαινόμενα" τη στήλη σχόλια για αποφυγή παγίδων

8 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Εγώ ήμουν στην προτεργια κ έληγε το συμβόλαιο μου κ είχα κάποιες οφειλές κ αυτοί δεν ήθελαν να ανανεώσουμε, κ έστειλε χαρτί ο δεδδηε κ είπε οτι μέχρι 30/12 βρείτε πάροχο αλλιώς θα μπείτε στην καθολική υπηρεσία. Έψαξα πήγα στον Ήρων κ το συμβόλαιο μου γράφει επάνω 30/12 η σύνδεση όμως δεν έγινε 30/12 άρα για αυτό με έβαλαν στην καθολική. Απλά 1ον δεν με ενημέρωσαν για την καθολική 2ον εγώ τους έδινα  Αρ. Παρ. Που έχει πάνω το τιμολόγιο με 03 και αυτοί δεν μπορούσαν να δούνε τι συμβαίνει στον αρ. Παρ επειδή έγινε 04 ? Δεν μπορούσαν με το αφμ μ να δούνε τι γίνεται κλπ 

άρα λύθηκε το μυστήριο , καλό είναι να αναφέρουμε όλο το ιστορικό όταν ψάχνουμε λύση σε ένα πρόβλημα

εννοείται η αίτηση ολοκληρώνεται μετά απο κάποιες εργάσιμες και οχι αυθημερόν συνήθως

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πήρα και τηλ ελπε και επιβεβαίωσαν.

ούτε τηλ φυσικά

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τι κομπίνα να κανω με τη μέτρηση του Φεβρουαρίου να γλιτώσω τίποτα? 

ότι και να κάνεις λαμβάνεις υπόψιν εκτός της τιμής ρεύματος , τις κλίμακες επιδότησης και ΥΚΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 1:41 ΜΜ, ekrepali είπε

Διακανονισμός στο μιλητό δεν υφίσταται, δεν έχει καμία απολύτως ισχύ. Ας πούμε ότι σου έκαναν μια 'διευκόλυνση' την οποία μπορούν να αναιρέσουν όποτε θέλουν. Διότι αν είχες υπογράψει διακανονισμό θα αναγράφονταν αναλυτικά οι δόσεις με ημερομηνία λήξης... και δε θα σε έπαιρναν τηλέφωνο απ'το δικηγορικό γραφείο γιατί δε θα ήσουν ληξιπρόθεσμος.

Στα υπόψιν πάντως αυτή η λαμογιά της Elpedison, γιατί αν ποτέ χρειαστώ να κάνω διακανονισμό και δε στέλνουν εγγράφως, τότε υπάρχει πρόβλημα. Επίσης δεν απαντάνε στα αιτήματα στο myrae! Ζήτησα εδώ και 10 μέρες βεβαίωση εκπροσώπης και δεν έχουν τσεκάρει καν την αναφορά.

 

 

Εχεις κινηθεί νομικά; Πήγα σήμερα να τους βάλω ένα 50ρη και μου βγάλανε αλλά 200€ χρωστούμενα …. Τους πήρα τηλέφωνο, α ου άου στο τέλος των ρωτάω ποσά με έχεις χρεώσει στη 10μηνη συνεργασία μας, και μου λέει 1002€!!!!!!!!!! Πάνε καλά; 1002€ για 10 μήνες για 180 κιλοβατώρες το μήνα; 
 

εχει πάρει κανείς δικηγόρο να μου πει ποσά είναι τα έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, παπι είπε

εχει πάρει κανείς δικηγόρο να μου πει ποσά είναι τα έξοδα;

100€ είναι η στάνταρ ταρίφα

αλλιώς δε θα μπλέκαμε με την άχρηστη ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, παπι είπε

Μια χαρά ακούγεται.

ο καθένας κινείται όπως νομίζει οτι είναι καλύτερο :)

17 λεπτά πριν, παπι είπε

Τους πήρα τηλέφωνο, α ου άου στο τέλος των ρωτάω ποσά με έχεις χρεώσει στη 10μηνη συνεργασία μας, και μου λέει 1002€!!!!!!!!!! Πάνε καλά; 1002€ για 10 μήνες για 180 κιλοβατώρες το μήνα; 

φυσικά το παραπάνω είναι γενικό και αόριστο , απλά να αναφέρω αν σου ξέφυγε , οτι μέσω ΣτΚ είναι σε αναμονή κάποια μέλη για επιστροφή 25% της αναδρομικής χρέωσης της ρητρας αναπροσαρμογής , ψάξε προηγούμενες σελίδες . Αφορά τη συγκεκριμένη χρέωση , όχι όλες τις ρήτρες (που στην ελπέδισον ήταν οι μεγαλύτερες χρεώσεις σε σχέση με άλλους πάροχους).

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες , ότι έχει αναφερθεί απο ένα μέλος εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Εγώ ήμουν στην προτεργια κ έληγε το συμβόλαιο μου κ είχα κάποιες οφειλές κ αυτοί δεν ήθελαν να ανανεώσουμε, κ έστειλε χαρτί ο δεδδηε κ είπε οτι μέχρι 30/12 βρείτε πάροχο αλλιώς θα μπείτε στην καθολική υπηρεσία. Έψαξα πήγα στον Ήρων κ το συμβόλαιο μου γράφει επάνω 30/12 η σύνδεση όμως δεν έγινε 30/12 άρα για αυτό με έβαλαν στην καθολική. Απλά 1ον δεν με ενημέρωσαν για την καθολική 2ον εγώ τους έδινα  Αρ. Παρ. Που έχει πάνω το τιμολόγιο με 03 και αυτοί δεν μπορούσαν να δούνε τι συμβαίνει στον αρ. Παρ επειδή έγινε 04 ? Δεν μπορούσαν με το αφμ μ να δούνε τι γίνεται κλπ. Επίσης το τιμολόγιο που μ έστειλαν δεν έλεγε πουθενά για καθολική υπηρεσία σας τι έχω βάλει κ εδώ.

Με το τσιγκελι στα βγάζουμε!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

ο καθένας κινείται όπως νομίζει οτι είναι καλύτερο :)

φυσικά το παραπάνω είναι γενικό και αόριστο , απλά να αναφέρω αν σου ξέφυγε , οτι μέσω ΣτΚ είναι σε αναμονή κάποια μέλη για επιστροφή 25% της αναδρομικής χρέωσης της ρητρας αναπροσαρμογής , ψάξε προηγούμενες σελίδες . Αφορά τη συγκεκριμένη χρέωση , όχι όλες τις ρήτρες (που στην ελπέδισον ήταν οι μεγαλύτερες χρεώσεις σε σχέση με άλλους πάροχους).

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες , ότι έχει αναφερθεί απο ένα μέλος εδώ

300€ μου είχαν βάλει εμένα αν δε κάνω λάθος. Όπως μου είπαν και τα παιδιά εδώ, ήταν άκυρη. Άρα λογικά με έναν δικηγόρο ξεμπλέκω μια και έξω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, παπι είπε

300€ μου είχαν βάλει εμένα αν δε κάνω λάθος. Όπως μου είπαν και τα παιδιά εδώ, ήταν άκυρη.

δώσε λεπτομέρειες μιας και δεν έγραψε κανένας κάποιο αποτέλεσμα , τι εννοείς "άκυρη" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Εγώ ήμουν στην προτεργια κ έληγε το συμβόλαιο μου κ είχα κάποιες οφειλές κ αυτοί δεν ήθελαν να ανανεώσουμε, κ έστειλε χαρτί ο δεδδηε κ είπε οτι μέχρι 30/12 βρείτε πάροχο αλλιώς θα μπείτε στην καθολική υπηρεσία. Έψαξα πήγα στον Ήρων κ το συμβόλαιο μου γράφει επάνω 30/12 η σύνδεση όμως δεν έγινε 30/12 άρα για αυτό με έβαλαν στην καθολική. Απλά 1ον δεν με ενημέρωσαν για την καθολική 2ον εγώ τους έδινα  Αρ. Παρ. Που έχει πάνω το τιμολόγιο με 03 και αυτοί δεν μπορούσαν να δούνε τι συμβαίνει στον αρ. Παρ επειδή έγινε 04 ? Δεν μπορούσαν με το αφμ μ να δούνε τι γίνεται κλπ. Επίσης το τιμολόγιο που μ έστειλαν δεν έλεγε πουθενά για καθολική υπηρεσία σας τι έχω βάλει κ εδώ.

Ειχες ενημερωθει... Ειχες καποια θεματα με την πληρωμη... Σου εστειλε και χαρτι επιστολη  ο Δεδδηε οτι  θα πρεπει να ψαξεις καποιον παροχο...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindscape2 είπε

σόρι που παρεμβαίνω, αλλα που μπορω να δω τι οροι ισχυουν και στη δικη μου περιπτωση, στους ορους που μου εστειλαν 30.8.2022 δεν βλεπω κατι για τελικο λογαριασμο και συνεπεια στο πεδιο της συνεπειας

Οι παλιοί είναι. Κανονικά πρέπει να πάρεις τη συνέπεια με το τρόπο που ανέφερα... απλά πλέον έχουν σκυλιάσει και δεν απαντάνε.

3 ώρες πριν, makrixeris είπε

Μόλις μίλησα με δεδδηε. Κ οι δύο αριθμοί κ αυτός που έχει το τιμολόγιο του Ήρων κ το 4 που μου βγάζει το ΥΔΕ είναι στον Ήρων.

Πρίν που σου είπα δεν βλέπω πράσινο είναι γιατί έχει λήξει η ΥΔΕ μου.

οκ

2 ώρες πριν, makrixeris είπε

Μόλις μίλησα με δεδδηε μου είπε οτι με είχαν βάλει στην καθολική υπηρεσία του Ήρων. Τελείωσε η καθολική υπηρεσία Για αυτό έγινε 04 ο αριθμός παροχής κ πλέον είμαι κανονικά στον Ήρων...

Κι αυτό αποφάσισαν να στο πούνε τώρα; Τις άλλες 2-3 φορές που πήρες τηλέφωνο δε το έβλεπαν;
Κι εσύ θα έπρεπε πάντως να επιμείνεις περισσότερο.

58 λεπτά πριν, makrixeris είπε

Εγώ ήμουν στην προτεργια κ έληγε το συμβόλαιο μου κ είχα κάποιες οφειλές κ αυτοί δεν ήθελαν να ανανεώσουμε, κ έστειλε χαρτί ο δεδδηε κ είπε οτι μέχρι 30/12 βρείτε πάροχο αλλιώς θα μπείτε στην καθολική υπηρεσία. Έψαξα πήγα στον Ήρων κ το συμβόλαιο μου γράφει επάνω 30/12 η σύνδεση όμως δεν έγινε 30/12 άρα για αυτό με έβαλαν στην καθολική.

Εμ πέστο ντε!

 

2 ώρες πριν, makrixeris είπε

κ το έκοψαν κ με έβαλαν κανονικά στον Ήρων εκτός καθολικής δηλαδή 5/1 με 12/1 ήταν η χρέωση κ μετά με έβγαλαν από καθολική.

Εντάξει δε χάθηκε κι ο κόσμος για μια βδομάδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...