Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

και εγώ για ελπε είμαι , αλλά πάλι πρέπει να την κάνεις λίγο πριν λήξει ο μηχανισμός

δε δείχνει να έχει κάποια παγίδα το economy

Από ανάλυση λογαριασμών, χρόνους έκδοσης κλπ. τα γνωστά;

Χάνεται και η τελευταία συνέπεια του Ήρωνα, αν έχω καταλάβει καλά από όλον αυτόν τον χαμό...Καλά πήγε κι αυτό, ποιος θα κοροϊδέψει πιο κουτοπόνηρα.

Κανά δωράκι δίνει η πράσινη, για να χρυσώσει το χάπι, που δεν θέλουμε ούτε τα μούτρα τους να δούμε;

Επεξ/σία από tryfos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Χάνεται και η τελευταία συνέπεια του Ήρωνα, αν έχω καταλάβει καλά από όλον αυτόν τον χαμό...Καλά πήγε κι αυτό, ποιος θα κοροϊδέψει πιο κουτοπόνηρα.

αυτό ήταν γνωστό οτι δεν τη δίνουν και πρέπει μέσω myrae . Αν όχι απο εκεί κάνεις  μέσω ΣτΚ

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Από ανάλυση λογαριασμών, χρόνους έκδοσης κλπ. τα γνωστά;

δεν έχω εμπειρία , θα μας πουν όσοι πήγαν πρόσφατα στο economy , οι παλιοί φύγαν λόγω των γνωστών λόγων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αυτό ήταν γνωστό οτι δεν τη δίνουν και πρέπει μέσω myrae . Αν όχι απο εκεί κάνεις  μέσω ΣτΚ

Όταν πήγα εγώ δεν ήταν (δεν το γράφει πουθενά το συμβόλαιό μου).

Τέλος πάντων, μπανανία η φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Όταν πήγα εγώ δεν ήταν (δεν το γράφει πουθενά το συμβόλαιό μου).

απο πάντα ,χρόνια δλδ ο Ηρών και πολλοί πάροχοι δε βάζουν συνέπεια μετά τον τελικό εννοούσα , αυτό ήταν γνωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

απο πάντα ,χρόνια δλδ ο Ηρών και πολλοί πάροχοι δε βάζουν συνέπεια μετά τον τελικό εννοούσα , αυτό ήταν γνωστό

Τώρα που βλέπω την πράσινη, ούτε το να πας δεν κάνουν εύκολο, κάτι φόρμες του '90 βλέπω ή τηλεφωνάκι για κονόμα 5ψήφιο, σα δεν ντρέπονται. Εντωμεταξύ στη σύμβαση, κανονικά το 24μήνο (παρόλο που δεν ισχύει), αναπροσαρμογή και όλα τα συναφή. Εν ολίγοις πρέπει από 15/6 να είσαι έτοιμος με το όπλο, να τα παρατήσεις όλα και να ασχοληθείς μόνο με το πως θα τρέξεις γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Εν ολίγοις πρέπει από 15/6 να είσαι έτοιμος με το όπλο, να τα παρατήσεις όλα και να ασχοληθείς μόνο με το πως θα τρέξεις γρηγορότερα.

ναι αυτό εννοείται (δεν ξέρω αν θα είναι 15/6 ή άλλη στιγμή) , οι τιμές με ρήτρα μετά τσεκουρώνουν με διαφορά και θα είναι ξανά ο πάροχος με τα χειρότερα προγράμματα

εγώ είχα κάνει αίτημα ηλεκτρονικά απο την προηγούμενη εβδομάδα , αλλά δεν τους κόβω πρόθυμους , είχα μιλήσει στο chat αλλά πάλι δεν , αν δεν απαντήσουν σήμερα την κάνω για Ελίν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tryfos είπε

Από ανάλυση λογαριασμών, χρόνους έκδοσης κλπ. τα γνωστά;

Χάνεται και η τελευταία συνέπεια του Ήρωνα, αν έχω καταλάβει καλά από όλον αυτόν τον χαμό...Καλά πήγε κι αυτό, ποιος θα κοροϊδέψει πιο κουτοπόνηρα.

Κανά δωράκι δίνει η πράσινη, για να χρυσώσει το χάπι, που δεν θέλουμε ούτε τα μούτρα τους να δούμε;

Δες εδώ...

Μια χαρά είναι το myelpedison... σήμερα έδωσα ένδειξη, λογικά μέχρι τέλος του μήνα θα πάρω έναντι.

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Όταν πήγα εγώ δεν ήταν (δεν το γράφει πουθενά το συμβόλαιό μου).

Τέλος πάντων, μπανανία η φάση.

Η παλιά σύμβαση δεν είχε διευκρίνιση ότι έχανες τη συνέπεια... απλά έκαναν τη πάπια. Με λίγη πίεση την έδιναν. 3-4 εδώ πέραμε την πήραμε. Τον τελευταίο μήνα μουλάρωσαν εντελώς.

Στις καινούργιες συμβάσεις για να γλυτώσουν από παράπονο/καταγγελιες άλλαξαν τους όρους, το γράφει ξεκάθαρα ότι μετά το τελικό συνέπεια γιοκ. Και πάλι αυτό παίζει να είναι παράνομο, αλλά δεν έχω κατορθώσει ακόμα να πάρω απ'τη ΡΑΕ την επιστολή που είχε στείλει στους παρόχους πέρυσι σχετικά με τη συνέπεια (δε ξέρω ακριβώς τι γράφει).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Η ημερομηνία λήξης εκπροσώπησης συμβαδίσει με την τελική ημερομηνί του Τελικού λογαριασμού, σωστά;

2) ΟΚ

3) Το πιο βασικό δεν απάντησες. Ο αριθμός παροχής που εμφανίζεται στο πράσινο πεδίο του ΥΔΕ, είναι ίδιος με τον αριθμό παροχής του τελικού λογαριασμού και της βεβαίωσης λήξης εκπροσώπησης; Ή έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο +1;

 

εχει αλλαξει απο 3 που ειναι στο τιμολογιο του ηρων το τελευταιο ψηφιο σε 4 στο ΥΔΕ

Επεξ/σία από makrixeris
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι αυτό εννοείται (δεν ξέρω αν θα είναι 15/6 ή άλλη στιγμή) , οι τιμές με ρήτρα μετά τσεκουρώνουν με διαφορά και θα είναι ξανά ο πάροχος με τα χειρότερα προγράμματα

εγώ είχα κάνει αίτημα ηλεκτρονικά απο την προηγούμενη εβδομάδα , αλλά δεν τους κόβω πρόθυμους , είχα μιλήσει στο chat αλλά πάλι δεν , αν δεν απαντήσουν σήμερα την κάνω για Ελίν

Τι να απαντήσουν δηλαδή, δεν σας θέλουμε; Δεν τρέχει η διαδικασία μόλις κάνεις την αίτηση κανονικά (δηλώνεις κατανάλωση κλπ); Εναλλακτικά, για να μην ξεχνάμε τα 90s, μπορούμε να επισκεφτούμε και ένα κατάστημα :)

Θα 'χει πλακώσει κόσμος με τέτοια τιμή μάλλον... Σου λέει οι μισοί να ξεχαστούν τον Ιούνη και περάσουν σε 2ετίες ενώ κάνουν μπανάκι, καλά θα είμαστε.

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι, πως πήγες δεν μας είπες όμως (όσο το δυνατόν πιο εύκολα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makrixeris είπε

Δεν μου βγάζει κάποιο πράσινο κουτάκι αλλά πάτησα εκτύπωση κατέβασα το είδε κ εκεί που λέει αριθμός παροχής έχει στο τέλος 4 ενώ του Ήρων το τιμολόγιο έχει 3 στο τέλος 

Μπερδεμένα μου τα λες, ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω.

Στο site ΥΔΕ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ αν βάλεις τον αριθμό παροχής, πατήσεις ότι δεν είσαι ρομπότ και κάνεις αναζήτηση... σου βγάζει ένα πράσινο πεδίο που λέει πχ

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ.
Η καταληκτική ημερομηνία ισχύος της Υ.Δ.Ε. της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής xxxxxxxxx07, όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι η xx/xx/xxxx.

To εμφανίζει αυτόματα, ούτε χρειάζεται εκτύπωση ούτε να κατεβάσεις κάτι.

Τέλος πάντων... αφού άλλαξε η παροχή από 03 σε 04... τότε έγινε αλλαγή παρόχου. Ξαναπάρε τον ΔΕΔΔΗΕ τηλέφωνο και ρώτα σε ποιον ανήκει η παροχή 03 και σε ποιον ανήκει η παροχή 04. Κι αν σου πούνε στον ΗΡΩΝ... ε πως γίνεται να έγινε αλλαγή παρόχου απ'τον ΗΡΩΝ στον ΗΡΩΝ;

Εκτός κι αν έκανε μαλακία κάποιος υπάλληλος τοο ΔΕΔΔΗΕ και πάτησε διακοπή ηλεκτροδότησης και μετά σου ξαναενεργοποίησε τη παροχή; Τι να πω, δε ξέρω.

Τώρα η θα κάτσεις ΗΡΩΝ αλλά θα φροντίσεις α) Άμεσα να ισχύσει το generous στη παροχή 04 και να πάρεις τη συνέπεια για τη παροχή 03, β) να ισχύουν οι παλιοί ειδικοί όροι για τη συνέπεια και όχι οι καινούργιοι.

Εναλλακτικά ρίχνεις στον ΗΡΩΝ μαύρη πέτρα και υπογράφεις άμεσα Elpedison. Έπειτα με καταγγελίες στον ΗΡΩΝ προσπαθείς να λύσεις το μπάχαλο της τιμολόγησης. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν τρέχει η διαδικασία μόλις κάνεις την αίτηση κανονικά (δηλώνεις κατανάλωση κλπ);

όχι , δε μου στέλνουν συμβόλαιο , πρέπει να πάρει τηλ εκπρόσωπος να με ζαλίσει τα

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εναλλακτικά, για να μην ξεχνάμε τα 90s, μπορούμε να επισκεφτούμε και ένα κατάστημα :)

ούτε καν 😂

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

Θα 'χει πλακώσει κόσμος με τέτοια τιμή μάλλον... Σου λέει οι μισοί να ξεχαστούν τον Ιούνη και περάσουν σε 2ετίες ενώ κάνουν μπανάκι, καλά θα είμαστε.

μπανάκι στα χρέη θα κάνουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

είχα κάνει αίτημα ηλεκτρονικά απο την προηγούμενη εβδομάδα

Αυτό δηλαδή μέσω της 90s φόρμας γίνεται και απλά περιμένεις κάποια στιγμή να πάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

β) να ισχύουν οι παλιοί ειδικοί όροι για τη συνέπεια και όχι οι καινούργιοι.

σόρι που παρεμβαίνω, αλλα που μπορω να δω τι οροι ισχυουν και στη δικη μου περιπτωση, στους ορους που μου εστειλαν 30.8.2022 δεν βλεπω κατι για τελικο λογαριασμο και συνεπεια στο πεδιο της συνεπειας

Επεξ/σία από mindscape2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

σόρι που παρεμβαίνω, αλλα που μπορω να δω τι οροι ισχυουν και στη δικη μου περιπτωση, στους ορους που μου εστειλαν 30.8.2022 δεν βλεπω κατι για τελικο λογαριασμο και συνεπεια στο πεδιο της συνεπειας

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Ναι πολύ απλά επειδή τότε δεν υπήρχαν και επειδή θέλουν να βγάλουν τα 50άρικα που δώσανε, αποφάσισαν ετσιθελικά να την κόψουν στον τελευταίο εκκαθαριστικό σε όλους.

Αυτή είναι η κατάσταση της χώρας στον κλάδο (και άλλους, ίσως όλους) αυτή τη στιγμή.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μπερδεμένα μου τα λες, ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω.

Στο site ΥΔΕ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ αν βάλεις τον αριθμό παροχής, πατήσεις ότι δεν είσαι ρομπότ και κάνεις αναζήτηση... σου βγάζει ένα πράσινο πεδίο που λέει πχ

Η Υ.Δ.Ε. είναι σε ισχύ.
Η καταληκτική ημερομηνία ισχύος της Υ.Δ.Ε. της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής xxxxxxxxx07, όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι η xx/xx/xxxx.

To εμφανίζει αυτόματα, ούτε χρειάζεται εκτύπωση ούτε να κατεβάσεις κάτι.

Τέλος πάντων... αφού άλλαξε η παροχή από 03 σε 04... τότε έγινε αλλαγή παρόχου. Ξαναπάρε τον ΔΕΔΔΗΕ τηλέφωνο και ρώτα σε ποιον ανήκει η παροχή 03 και σε ποιον ανήκει η παροχή 04. Κι αν σου πούνε στον ΗΡΩΝ... ε πως γίνεται να έγινε αλλαγή παρόχου απ'τον ΗΡΩΝ στον ΗΡΩΝ;

Εκτός κι αν έκανε μαλακία κάποιος υπάλληλος τοο ΔΕΔΔΗΕ και πάτησε διακοπή ηλεκτροδότησης και μετά σου ξαναενεργοποίησε τη παροχή; Τι να πω, δε ξέρω.

Τώρα η θα κάτσεις ΗΡΩΝ αλλά θα φροντίσεις α) Άμεσα να ισχύσει το generous στη παροχή 04 και να πάρεις τη συνέπεια για τη παροχή 03, β) να ισχύουν οι παλιοί ειδικοί όροι για τη συνέπεια και όχι οι καινούργιοι.

Εναλλακτικά ρίχνεις στον ΗΡΩΝ μαύρη πέτρα και υπογράφεις άμεσα Elpedison. Έπειτα με καταγγελίες στον ΗΡΩΝ προσπαθείς να λύσεις το μπάχαλο της τιμολόγησης. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

Μόλις μίλησα με δεδδηε. Κ οι δύο αριθμοί κ αυτός που έχει το τιμολόγιο του Ήρων κ το 4 που μου βγάζει το ΥΔΕ είναι στον Ήρων.

Πρίν που σου είπα δεν βλέπω πράσινο είναι γιατί έχει λήξει η ΥΔΕ μου.

Επεξ/σία από makrixeris
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...