Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα τηλέφωνο την Ελίν για διακανονισμό. Για τελικό λογαριασμό δεν υπάρχει προσαύξηση, ενώ αν ήμουν ενεργός πελάτης τότε θα υπήρχε προσαύξηση. Μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω το μισό ποσό άμεσα κι έπειτα μέχρι την ημερομηνία λήξης (17/2) να έχω στείλει με email το αποδεικτικό εξόφλησης κι εν συνεχεία να υπογράψω το διακανονισμό (όπου η 1η δόση θα φαίνεται εξοφλημένη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ritualistic είπε

στο excel που εχεις φτιαξει δεν συγκρινεις Γ1/Γ1Ν ?

στο 2ο φύλλο είναι τα κυμαινόμενα

2 ώρες πριν, tryfos είπε

@korakios μου έχει ανοίξει παράθυρο ο Ηρων 8-13/2 για μέτρηση, είχα δώσει ΔΕΔΔΗΕ στις 2/2 ξανά. Μπαίνω έτσι να δω στον ΔΕΔΔΗΕ και μου έχει ανοιχτό ακόμα το παράθυρο(!), ενώ θυμάμαι έδινε παράθυρο 2 με 8/2 μόνο. Τελικά τί γίνεται με τον ΔΕΔΔΗΕ, όποτε θέλουμε στέλνουμε; Έχω μπερδευτεί. Να στείλω σήμερα και σε Ήρωνα και ΔΕΔΔΗΕ ξανά;

δεν ξέρω τι παίζει με ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω σωστα οτι ολοι οι συνδρομητες ΔΕΗ αν δεν δηλωσουν κατι αλλο, μετα την ληξη του συμβολαιου τους πηγαινουν στο ΔΕΗ Myhome Open ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ritualistic είπε

Καταλαβαινω σωστα οτι ολοι οι συνδρομητες ΔΕΗ αν δεν δηλωσουν κατι αλλο, μετα την ληξη του συμβολαιου τους πηγαινουν στο ΔΕΗ Myhome Open ?

για απορίες συγκεκριμένες σχετικά με ΔΕΗ στο άλλο νήμα , όχι εδώ μιας και απάντηση να πάρεις θα συνεχιστεί το οφτοπικ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Υπέγραψα το διακανονισμό στην Ελίν... το μισό του ποσού φαίνεται σαν προκαταβολή και μένει 1 δόση απλήρωτη (με λήξη 10/3). Ελπίζω μέχρι τότε να έχω πληρωθεί απ'τον ΗΡΩΝ, γιατί θα σκάσει κι ο μηνιαίος της Elpedison.

Eπίσης στον διακανονισμό αναγράφεται το παρακάτω αυτονόητο (που κανείς τόσο καιρό δεν έχει μπει στο κόπο να επιβαβιώσει):

Spoiler

1.jpg.c303d9c1d6566d43cc086c8f950ca914.jpg

  Το είχα αναφέρει πολλές φορές όταν πολλοί εδώ πέρα έτρεχαν να διακανονίσουν τα ποσά της ρήτρας αναπροσαρμογής... ότι μετά δε πρόκειται να κερδίσετε ούτε 1 cent με αμφισβητήσεις καθώς έχετε απωλέσει το δικαίωμα κι έχετε αποδεχτεί την οφειλή.

Στις 31/3/2022 στις 7:19 ΜΜ, ekrepali είπε

Διακανονισμός = αποδοχή οφειλής.

Πλέον δε μπορείτε να αμφισβητήσετε τίποτα... πχ να υποστηρίξετε ότι δεν ενημερωθήκατε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του Ήρωνα,που λήγει 28 Φλεβάρη.Μπορω να κάνω άμεσα πάγια εντολή για να πληρωθεί ο Λογαριασμός,η πρέπει πρώτα να τον πληρώσω χειροκίνητα,και μετά να ορίσω πάγια εντολή;Στον λογαριασμό επάνω αναγράφεται ο κωδικός πληρωμής,ο κωδικός πάγιας εντολής όμως όχι.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;Μήπως ο κωδικός αυτός είναι ταυτόχρονα και κωδικός πάγιας εντολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα ,

Είμαι σε φάση νέας παροχής αλλα εργοταξιακή μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες και πρέπει να υπογράψω με πάροχο της επιλογής μου.

Δεν μπορώ να βρω κάπου κόστος kWh για εργοτάξιο σε όσες σελίδες παροχών έψαξα η κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα γιαυτο το σκοπό .

Να υποθέσω ότι δεν είναι όπως παλιά που ήταν πιο ‘’φθηνό’’ το εργοταξιακό  και  πρέπει να παω σε πρόγραμμα αντίστοιχο τελικής ηλεκτροδότησης ;

Επεξ/σία από Kyrriakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Υπέγραψα το διακανονισμό στην Ελίν... το μισό του ποσού φαίνεται σαν προκαταβολή και μένει 1 δόση απλήρωτη (με λήξη 10/3). Ελπίζω μέχρι τότε να έχω πληρωθεί απ'τον ΗΡΩΝ, γιατί θα σκάσει κι ο μηνιαίος της Elpedison.

Eπίσης στον διακανονισμό αναγράφεται το παρακάτω αυτονόητο (που κανείς τόσο καιρό δεν έχει μπει στο κόπο να επιβαβιώσει):

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.c303d9c1d6566d43cc086c8f950ca914.jpg

  Το είχα αναφέρει πολλές φορές όταν πολλοί εδώ πέρα έτρεχαν να διακανονίσουν τα ποσά της ρήτρας αναπροσαρμογής... ότι μετά δε πρόκειται να κερδίσετε ούτε 1 cent με αμφισβητήσεις καθώς έχετε απωλέσει το δικαίωμα κι έχετε αποδεχτεί την οφειλή.

 

Το γεγονός  ότι εφόσον έκανες ρύθμιση σημαίνει ότι έχεις απωλέσει το δικαίωμα αμφισβήτησης δεν έχει νομική βάση. Κάλλιστα μπορείς να υποστηρίξεις ότι το έκανες προκειμένου να αποφύγεις διακοπή ηλεκτροδότησης. Δεν έχει σχέση η νομιμότητα της ρήτρας με τον όποιο διακανονισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gangel είπε

Το γεγονός  ότι εφόσον έκανες ρύθμιση σημαίνει ότι έχεις απωλέσει το δικαίωμα αμφισβήτησης δεν έχει νομική βάση. Κάλλιστα μπορείς να υποστηρίξεις ότι το έκανες προκειμένου να αποφύγεις διακοπή ηλεκτροδότησης. Δεν έχει σχέση η νομιμότητα της ρήτρας με τον όποιο διακανονισμό.

Συμφωνώ απόλυτα. Η διαδικασία αμφισβήτησης της ρήτρας και η τελική της κατάληξη(οποία και αν είναι)θα παρει παρα πολυ καιρό . 

Από τη στιγμή που ο παροχος έχει το δικαίωμα να κόψει ανά πασα στιγμή το ρευμα  ποιος θα ρισκάρει να μείνει χωρίς το πολυτιμο αυτο αγαθό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του Ήρωνα,που λήγει 28 Φλεβάρη.Μπορω να κάνω άμεσα πάγια εντολή για να πληρωθεί ο Λογαριασμός,η πρέπει πρώτα να τον πληρώσω χειροκίνητα,και μετά να ορίσω πάγια εντολή;Στον λογαριασμό επάνω αναγράφεται ο κωδικός πληρωμής,ο κωδικός πάγιας εντολής όμως όχι.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;Μήπως ο κωδικός αυτός είναι ταυτόχρονα και κωδικός πάγιας εντολής;

Πρέπει να σου βγει στην εφαρμογή ενεργοποίηση πάγιας εντολής, αν δεν σου έχει βγει πάρε τηλέφωνο. Εμένα μου βγηκε στις 5 πρώτες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gangel είπε

Το γεγονός  ότι εφόσον έκανες ρύθμιση σημαίνει ότι έχεις απωλέσει το δικαίωμα αμφισβήτησης δεν έχει νομική βάση.

Aπ'τη στιγμή που μπαίνει γνήσιο υπογραφής του καταναλωτή, έχει νομική βάση. 

1 ώρα πριν, gangel είπε

Κάλλιστα μπορείς να υποστηρίξεις ότι το έκανες προκειμένου να αποφύγεις διακοπή ηλεκτροδότησης.

Να το υποστηρίξεις πού; Στο ειρινοδικείο πληρώνοντας δικηγόρο, αφού πρώτα σου έχουν κόψει το ρεύμα;

Η αμφισβήτηση έχει συγκεκριμένη διαδικασία. Αν γίνει σωστά... παγώνει το δικαίωμα παρόχου για διακοπή ηλεκτροδότητης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Δεν ειχα χρονο να ασχοληθώ τόσο καιρό και εστειλα  τώρα στην Ηρων, για τις αλλαγες στις χρεώσεις. Έχει αναφερθει φανταζομαι εδω το παρακάτω, αφού πάει καιρος που αλλαξαν οι οροι. Δεν ξερω αν αξιζει να αλλαξω παροχο. Τι λέτε;

Στο πλαίσιο της συμμόρφωσής μας με το άρθρο 138 «Θέσπιση έκτακτων ρυθμίσεων μεταβατικού χαρακτήρα στην προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας για την άμβλυνση των οικονομικών συνεπειών της ενεργειακής κρίσης», του Ν. 4951/2022 (ΦΕΚ Α’ 129/4-7-2022), προβαίνει στην εφαρμογή νέων Χρεώσεων Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας & Χρέωσης Παγίου σε όλα τα Κυμαινόμενα Εμπορικά της Προγράμματα και στην τροποποίηση των Γενικών και Ειδικών Όρων των μεταξύ μας Συμβάσεων Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας Χαμηλής Τάσης. Πιο συγκεκριμένα: Για την κατανάλωσή σας από την 1-8-2022 έως την 1-7-2023: ΔΕΝ θα εφαρμόζεται η χρέωση Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς, όπως αυτή περιγράφεται στους Γενικούς Όρους 7.3 έως 7.5 της μεταξύ μας Συμβάσεως Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας της Παροχής σας. ΔΕΝ θα εφαρμόζονται οι Ειδικοί Όροι της μεταξύ μας Συμβάσεως Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Ειδικά για την κατανάλωσή σας από 1-8-2022 έως 1-7-2023 οι Χρεώσεις Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας & η Χρέωση Παγίου για όλα τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ Εμπορικά Προγράμματα Χαμηλής Τάσης για την κατανάλωση της Παροχής σας τροποποιούνται και θα ισχύουν ως εξής: • Για τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ Εμπορικά Προγράμματα με ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ θα ισχύουν οι Χρεώσεις ΗΡΩΝ «PROTECT 4 HOME», οι οποίες εχουν αναρτηθει εδώ https://www.heron.gr/news και https://www.heron.gr/prices-protect

βαση του νομου 4951/2022 (ΦΕΚ Α’ 129/4-7-2022 εγινε η αλλαγη . δεν ηταν δικη μας αποφαση

15 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του Ήρωνα,που λήγει 28 Φλεβάρη.Μπορω να κάνω άμεσα πάγια εντολή για να πληρωθεί ο Λογαριασμός,η πρέπει πρώτα να τον πληρώσω χειροκίνητα,και μετά να ορίσω πάγια εντολή;Στον λογαριασμό επάνω αναγράφεται ο κωδικός πληρωμής,ο κωδικός πάγιας εντολής όμως όχι.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;Μήπως ο κωδικός αυτός είναι ταυτόχρονα και κωδικός πάγιας εντολής;

Δεν θα το πρότεινα. Μια φορά ειχε γινει χρέωση 4000 ευρω λόγω λάθους τους. Όλοι οι λογαριασμοι ειχαν θεμα. Οπότε θα σου τραβουσε ενα υπερογκο ποσο με την δικαιολογια ότι έγινε λάθος και εσυ θα ήσουν πιστωτικός.

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aπ'τη στιγμή που μπαίνει γνήσιο υπογραφής του καταναλωτή, έχει νομική βάση. 

Να το υποστηρίξεις πού; Στο ειρινοδικείο πληρώνοντας δικηγόρο, αφού πρώτα σου έχουν κόψει το ρεύμα;

Η αμφισβήτηση έχει συγκεκριμένη διαδικασία. Αν γίνει σωστά... παγώνει το δικαίωμα παρόχου για διακοπή ηλεκτροδότητης.

 

Γνήσιο υπογραφής δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ σε διακανονισμό. Δεν κατάλαβες τι είπα. Το πληρώνεις κανονικά ή με διακανονισμό και μετά διεκδικείς από αρμόδια αρχή (ΡΑΕ,ΣτΚ, κλπ) ή αρμόδιο δικαστήριο επιστροφή οποιασδήποτε παράνομης χρέωσης. Το ότι σε έβαλαν στη ρύθμιση να υπογράψεις τέτοιον όρο περί ότι αποδέχεσαι τη ρήτρα και δεν έχεις δικαίωμα προσφυγής είναι και αυτό παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...