Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέσω email επικοινώνησες ή άνοιξες κατευθείαν αίτημα στο myrae;

Σε κάθε περίπτωση αν τους γράψεις το παρακάτω, δεν τους αφήνεις περιθώρια να αρνηθούν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αίτημα για έκδοση έκτακτου λογαριασμού, για πίστωση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού

Όνομα, ΑΦΜ, Παροχή

Παρακαλώ να μου πιστώσετε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού, εκδίδοντας έκτακτο λογαριασμό. Το ζήτησα προηγουμένως και τηλεφωνικώς (ημερομηνία / ώρα) αλλά η εκπρόσωπος σας (όνομα) μού είπε ψευδώς ότι δεν πιστώνεται η συνέπεια μετά τον τελικό λογαριασμό.

Σας υπενθυμίζω λοιπόν ότι:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας. Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

Εκτός κι αν έχουν αλλάξει εντελώς στάση (γραμμή από άνωθεν) να μην απαντάνε καθόλου σε τέτοια αιτήματα ώστε να γλυτώσουν λεφτά... σ'αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να το πας μέσω ΣτΚ. Περίμενε πάντως να πάρεις μια απάντηση.

Αν δεις ότι δε σου απαντάνε ούτε στο myrae ούτε μέσω mail... μπορείς να ανοίξεις κι άλλο αίτημα στο myrae με αιτιολογία "χαμηλό επίπεδο εξυπηρέτησης" και να γράψεις ότι ο πάροχος δεν απαντάει στο mail με ημερομηνία τάδε και στο αίτημα #τάδε στο myrae.

Πιστεύω έτσι θα ξεμπερδέψεις γρηγορότερα απ'το να περιμένεις 2 μήνες τη παρέμβση του Στκ

έστειλα ακριβώς το κείμενο που μου είπες πρώτα με mail και μετά 2 μέρες μέσω ραε. Εχουν περάσει 10 μέρες και δεν έχω πάρει απάντηση πουθενά.

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, marios1515 είπε

 

έστειλα ακριβώς το κείμενο που μου είπες πρώτα με mail και μετά 2 μέρες μέσω ραε. Εχουν περάσει 10 μέρες και δεν έχω πάρει απάντηση πουθενά.

Ξαναστείλτο στο [email protected]

ανέφερε ότι έχεις επικοινωνήσει ξανά για το συγκεκριμένο θέμα και δε πήρες απάντηση.

Γράψε πως δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών θα ζητήσεις απ'τη ΡΑΕ την επιβολή ποινικών ρητρών.

Αν δεν απαντήσουν πάλι... τότε ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2023 στις 1:46 ΜΜ, johnmegarythmos είπε

  

σε ευχαριστω παρα πολυ και σου επισυναπτω και τον λογαριασμο μου . Αμα χρειαζεται καποιο αλλο στοιχειο για τον υπολογισμο  . Ειναι σωστα τα 25,30 ευρω που μου ειπες ; ή χρειαζεσαι καποιο αλλο στοιχειο . Οταν μπορεσεις απαντησε μου . 

σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι

Επισης απο οτι βλεπω εφαρμοζετε κανονικα η κρατικη επιδοτηση και για τον Ιανουαριο και για τον Φεβρουαριο. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

 

 

621.png 

622.png  

623.png 

 

 

 

μας εστειλαν απο την nrg μυνημα στο viber οτι θα κανουνε εκπτωση 5% , απο 1/1/2023 για εμπροθεσμη πληρωμη αυτοματα λεει . 

Δεν βλεπω να εχει εφαρμοστει κατι σε αυτον τον λογαριασμο γιατι ;  Παντως για να σε κανουνε συνδρομητη στην nrg σου ταζουνε παπαδες και μειωμενη χρεωση και τελικα αλλα ισχυουνε.. αυτο βλεπω. Πιο πολυ για να παρουνε καποιο εξτρα μισθο οι τηλεφωνητες στην nrg που σε κανανε συνδρομητη.

edit:Τελικα μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπανε οτι ο λογαριασμος εχει ημερομηνια εκδοσης 25/12/2022 και θα αποδοθει στον επομενο λογαριασμο . 414 κιλοβατωρες *0,47ευρω =194,58 ( χωρις την εκπτωση των 5% ) με την εκπτωση των 5% θα ειναι ,414*0,4465=184,851 ευρω . Αρα 194,58-184,851=9,729 ευρω οποτε μου ειπανε με στρογγυλοποιηση οτι ειναι 9,73 ευρω και θα εμφανιστει στον επομενο λογαριασμο . Απορια στην αρχη μου ελεγε οτι θα επρεπε να υπολογιζεται αυτοματα με την μειωμενη κατα 5% δημοσιευμενη τιμη και μετα καταληξε ο υπαλληλος να πει οτι θα φαινεται με την λέξη εκπτωση ξεχωριστα . Πολυ μπερδεμενα . Τουλαχιστον στην elpedison που ημουνα το εβλεπες ξεκαθαρα το εγραφε<< εκπτωση εμπροθεσμης εξοφλησης >> . 

Αυριο κανω αιτηση στην δεη για το επαγγελματικο, και ο θεος βοηθος. αλλα βγαινει 0,05 ευρω πιο οικονομικα η δεη. 

Οσο για το οικιακο που το εχω ηδη στην elpedison . Τους καλεσα για να μπω στο economy αλλα δεν μπορεσα να τους πιασω , στην αρχη μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται υπογραφη αλλα μονο ηχογραφηση και οτι το economy θα ειναι παντα χωρις παγιο και πιο οικονομικο απο το  electricity home night που εχω . Επισης η τιμη ειναι ιδια μου ειπανε και στο νυκτερινο και στην ημερησια .

Ο ηλεκτρολογος που περιμενω απο το Νοεμβριο 2022 για το ηλεκτρολογικο σχεδιο ενω ηθελε να ερθει χειρουργηθηκε και προς το τελος Φεβρουαριου μπας και ερθει να μου το φτιαξει μπας και φυγω απο την elpedison αλλα επειδη τιποτα δεν ειναι σιγουρο τι εμποδια θα βρεθουνε  ας μπω στο elpedison economy οικιακο και βλεπουμε αμα καταφερει και φτιαξει το ηλεκτρολογικο σχεδιο , θελω τον ιδιο ηλεκτρολογο επειδη του το εχω πει και τον γνωριζουμε αλλιως θα ειχα πει σε αλλον. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

1) μας εστειλαν απο την nrg μυνημα στο viber οτι θα κανουνε εκπτωση 5% , απο 1/1/2023 για εμπροθεσμη πληρωμη αυτοματα λεει . 

2)Aυριο κανω αιτηση στην δεη για το επαγγελματικο, και ο θεος βοηθος. αλλα βγαινει 0,05 ευρω πιο οικονομικα η δεη. 

3) Οσο για το οικιακο που το εχω ηδη στην elpedison . Τους καλεσα για να μπω στο economy αλλα δεν μπορεσα να τους πιασω , στην αρχη μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται υπογραφη αλλα μονο ηχογραφηση

 

1) Zητήστε γραπτώς μήπως η συγκεκριμένη προωθητική ενέργεια έχει επιπλέον όρους, πχ επιστροφή έκτπωσης σε περίπτωση αποχώρησης.

2) Για παροχές ως 25kva συμφέρει το economy της elpedison με 0.157 για το Φεβρουάριο. Το θετικό με τη ΔΕΗ είναι ότι πιστώνει προκαταβολικά ακόμα το extra τεμ, όμως πριν κάνεις αλλαγή ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις 1 βδομάδα ώστε να ανακοινωθούν οι τιμές για το Φεβρουάριο;

3) Και στη Ζενίθ η αλλαγή προγράμματος γίνεται με ηχογράφηση (χωρίς υπογραφή) κι απλά μετά στέλνουν στο πελάτη τους νέους όρους. Αν δεις στο MyElpedison ότι έχει αλλάξει η ονομασία του προγράμματος, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Zητήστε γραπτώς μήπως η συγκεκριμένη προωθητική ενέργεια έχει επιπλέον όρους, πχ επιστροφή έκτπωσης σε περίπτωση αποχώρησης.

2) Για παροχές ως 25kva συμφέρει το economy της elpedison με 0.157 για το Φεβρουάριο. Το θετικό με τη ΔΕΗ είναι ότι πιστώνει προκαταβολικά ακόμα το extra τεμ, όμως πριν κάνεις αλλαγή ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις 1 βδομάδα ώστε να ανακοινωθούν οι τιμές για το Φεβρουάριο;

3) Και στη Ζενίθ η αλλαγή προγράμματος γίνεται με ηχογράφηση (χωρίς υπογραφή) κι απλά μετά στέλνουν στο πελάτη τους νέους όρους. Αν δεις στο MyElpedison ότι έχει αλλάξει η ονομασία του προγράμματος, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

1) τους εστειλα email στο [email protected] να ρωτησω γραπτως γιατι δεν εφαρμοστηκε. Οσο για την επιστροφη εκπτωσης ας την ζητησουνε ακομα δεν μου εχουνε αφαιρεσει κατι  σαν εκπτωση . Σιγουρα 

2) εμενα το επαγγελματικο ειναι γ22 55kva και δεν υπαρχει elpedison economy σταματαει μεχρι το γ21. Elpedison δεν θελω να παω παρολο που βγαινει πιο οικονομικη απο την δεη , 0.1560ευρω εχει την κιλοβατωρα στο elpedison business 2 ,με 5 ευρω παγιο . Ενω η δεη 0,1660 ευρω αλλα εχει 1,50 ευρω παγιο και χρεωση ισχυος . Λεω να δοκιμασω την δεη και βλεπουμε . Οσο για το extra tem θα βοηθησει σε πιο οικονομικο λογαριασμο; και δεν θα εχει στον επομενο τεμ; στο Γ22 η εκκαθαριση γινεται απο τον δεδδηε και δεν υπαρχουνε εναντι. . 

3) σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα . Θα το κοιταξω στο my elpedison, καλυτερα με ηχογραφηση πιστευω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmegarythmos είπε

2) εμενα το επαγγελματικο ειναι γ22 55kva και δεν υπαρχει elpedison economy σταματαει μεχρι το γ21. Elpedison δεν θελω να παω παρολο που βγαινει πιο οικονομικη απο την δεη , 0.1560ευρω εχει την κιλοβατωρα στο elpedison business 2 ,με 5 ευρω παγιο . Ενω η δεη 0,1660 ευρω αλλα εχει 1,50 ευρω παγιο και χρεωση ισχυος . Λεω να δοκιμασω την δεη και βλεπουμε . Οσο για το extra tem θα βοηθησει σε πιο οικονομικο λογαριασμο; και δεν θα εχει στον επομενο τεμ; στο Γ22 η εκκαθαριση γινεται απο τον δεδδηε και δεν υπαρχουνε εναντι.

Η επιδότηση που ανακοινώθηκε το Φεβρουάριο (0.02) είναι ίδια με το Νοέμβριο.

Το Νοέμβριο έδωσαν 0.005 βασική επιδότηση και 0.015 έξτρα επιδότηση, λογικά το ίδιο θα ισχύει και το Φεβρουάριο.

Οι πάροχοι που ανήκουν στον ΕΣΠΕΝ αποφάσισαν να σταματήσουν να δίνουν προκαταβολικά το extra ΤΕΜ (ο ΗΡΩΝ δεν το έδινε προκαταβολικά εξαρχής), και η Ελίν σταμάτησε να το δίνει προκαταβολικά

ΔΕΗ και WeEnergy συνεχίζουν να δίνουν ακόμα το extra τεμ προκαταβολικά.

Δε ξέρω τι συμφέρει καλύτερα από χρέωση ισχύος μεταξύ ΔΕΗ και Ελίν, νομίζω τα ίδια είναι... ο @HERTHAN ξέρει σίγουρα να απαντήσει σ'αυτό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η επιδότηση που ανακοινώθηκε το Φεβρουάριο (0.02) είναι ίδια με το Νοέμβριο.

Το Νοέμβριο έδωσαν 0.005 βασική επιδότηση και 0.015 έξτρα επιδότηση, λογικά το ίδιο θα ισχύει και το Φεβρουάριο.

Οι πάροχοι που ανήκουν στον ΕΣΠΕΝ αποφάσισαν να σταματήσουν να δίνουν προκαταβολικά το extra ΤΕΜ (ο ΗΡΩΝ δεν το έδινε προκαταβολικά εξαρχής), και η Ελίν σταμάτησε να το δίνει προκαταβολικά

ΔΕΗ και WeEnergy συνεχίζουν να δίνουν ακόμα το extra τεμ προκαταβολικά.

γ22 55kva , δε νομίζω να δικαιούταν ποτέ έξτρα ΤΕΜ , εκτός αν κατάλαβα εντελώς λάθος την όλη φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

γ22 55kva , δε νομίζω να δικαιούταν ποτέ έξτρα ΤΕΜ , εκτός αν κατάλαβα εντελώς λάθος την όλη φάση

@johnmegarythmos Έχει δίκιο ο κοράκιος, ξέχασα ότι το extra τεμ είναι μέχρι και 35kva. Eκτός κι αν έχεις φούρνο όπου δικαιούσαι extra τεμ ανεξαρτήτως ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, POUARO είπε

Ηρων GENEROUS SOLAR, εξακολουθει να παραμενει ο φθηνοτερος??? 2 site μου δειχνου αυτο για καταναλωση 1200/τετραμηνο..

μπορεί τα site βάζουν τα 90€ δώρο που πρέπει να παραμείνεις ένα έτος αλλιώς τα επιστρέφεις

συμβουλή μου είναι μακρυά απο sites

______________________________________

0,1445 δείχνει με συνέπεια , εδώ το ιστορικό και διαβάζεις ειδικούς όρους του προγράμματος και το πακέτο που κουμπώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Η επιδότηση που ανακοινώθηκε το Φεβρουάριο (0.02) είναι ίδια με το Νοέμβριο.

Το Νοέμβριο έδωσαν 0.005 βασική επιδότηση και 0.015 έξτρα επιδότηση, λογικά το ίδιο θα ισχύει και το Φεβρουάριο.

Οι πάροχοι που ανήκουν στον ΕΣΠΕΝ αποφάσισαν να σταματήσουν να δίνουν προκαταβολικά το extra ΤΕΜ (ο ΗΡΩΝ δεν το έδινε προκαταβολικά εξαρχής), και η Ελίν σταμάτησε να το δίνει προκαταβολικά

ΔΕΗ και WeEnergy συνεχίζουν να δίνουν ακόμα το extra τεμ προκαταβολικά.

Δε ξέρω τι συμφέρει καλύτερα από χρέωση ισχύος μεταξύ ΔΕΗ και Ελίν, νομίζω τα ίδια είναι... ο @HERTHAN ξέρει σίγουρα να απαντήσει σ'αυτό

 

σας ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις . Η ελιν εχει τιμη 0,26 ευρω την κιλοβατωρα πολυ ακριβη και απο την nrg. Αμα δεν ειχε η δεη χαμηλοτερη τιμη θα εκανα αιτηση σε we ηθελα να την δοκιμασω και αυτην που δεν εχει χρεωση ισχυος αλλα παγιο 3,75 ευρω αλλα τιμη κιλοβατωρας 0,18 ευρω. Δεν νομιζω να υπαρχει πιο οικονομικη εταιρεια ρευματος απο την δεη και την  we . Εξαιρωντας την elpedison για ρευμα γ22 55kva. 

H solar energy απο οτι βλεπω στο γ22 πανω απο 35kva εχει τιμη 0,168 ευρω με χρεωση ισχυος 1 ευρω χωρις παγιο δειτε εδω https://www.senergy.gr/gia-tin-epixeirisi/epaggelmatiko-programma-s22/ . Πως ειναι η solar energy εχει παει κανενας αλλος; . 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α  ωραία πράγματα διαβάζω για τον ΗΡΩΝ για το μήνα Φεβρουάριο!

απο Αύγουστο που είμαι, καλα μας τα έλεγε μέχρι Γενάρη, τώρα .. την κάτσαμε την βάρκα.

με 1800kwh το μήνα στο σπίτι απο το Δεκέμβριο, είμαστε για φ/β 10kw στην ταράτσα σιγά σιγά μου φαίνεται, αν ανοίξει τα όρια στην πόλη ο δεδηε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν υπάρχει κάποιο excel να μπορώ να βάζω μετρήσεις ΔΕΗ( ημερήσιες-νυκτερινες)  όπου με βάσει τις ημέρες να βγάζει μεση ημερήσια και μεση νυκτερινη κατανάλωση και τα κόστη την αντίστοιχη περίοδο. Ωστε να μπορώ να συγκρίνω με το τι χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios καλημερα

ψαχνω γιατι λογικα το εχουν ρωτησει κ αλλοι αλλα δεν βρισκω την απαντηση.

στο excel που εχεις φτιαξει δεν συγκρινεις Γ1/Γ1Ν ?

επισης μετα την ληξη του συμβολαιου η δεη σε μετακινει στο Γ1 αν δεν εχεις ζητησει κατι αλλο ?

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios μου έχει ανοίξει παράθυρο ο Ηρων 8-13/2 για μέτρηση, είχα δώσει ΔΕΔΔΗΕ στις 2/2 ξανά. Μπαίνω έτσι να δω στον ΔΕΔΔΗΕ και μου έχει ανοιχτό ακόμα το παράθυρο(!), ενώ θυμάμαι έδινε παράθυρο 2 με 8/2 μόνο. Τελικά τί γίνεται με τον ΔΕΔΔΗΕ, όποτε θέλουμε στέλνουμε; Έχω μπερδευτεί. Να στείλω σήμερα και σε Ήρωνα και ΔΕΔΔΗΕ ξανά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...