Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα, ανέβηκε σήμερα pdf λογαριασμού από ηρων

καλησπέρα , αν μπορείς βάλε τη φωτό σε spoiler

2 λεπτά πριν, george_008 είπε

μου έχουν φάει την επιδότηση του κράτους για Δεκέμβριο σωστά; 

ναι και μάλλον σε όλους , έκανε το θαύμα η μηχανογράφηση του Ηρών , κλασσικά αμφισβήτηση και ζήτηση επανέκδοσης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

δε γνωρίζω , ίσως ο @HERTHAN σε βοηθήσει σε Γ22 και να επιβεβαιώσει οτι το

είναι η χρέωση ισχύος , μήπως κάνω λάθος

 

αν είναι τότε στο excel βάλε επι 12 (μιας και είναι ετήσιες η ενδείξεις που συμπληρώνεις) και το κέρδος/ζημιά δια 12 , ωστε να δεις για το μήνα

αλλά ήδη άργησες , 10 του μηνός έχει πάει

Δες και για elpedison εφόσον κυνηγάς τη φθηνότερη χρέωση ,σε Γ22 είχε φθηνές χρεώσεις  αλλά την κάνεις άμεσα πριν λήξει ο μηχανισμός και διαβάζεις προσεχτικά το συμβόλαιο

δεν θελω να ξανα παω στην elpedison ( μας εδγυσε κανονικα με της ρητρες στο επαγγελματικο ) . Καλα ποτε βγαινουνε οι τιμες και ποτε βγαινει η κρατικη επιδοτηση για να κανω αιτηση σε αλλο παροχο; μετα τις δηλαδη απο τις 21 θα βγει η τιμη και μετα θα περιμενω αρχες του επομενου μηνα για να δω την κρατικη επιδοτηση; αρα κανεις αιτηση για αλλαγη παροχου μολις βγει η κρατικη επιδοτηση ; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

αρα κανεις αιτηση για αλλαγη παροχου μολις βγει η κρατικη επιδοτηση ;

αν δεις πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει κάνεις αίτηση γύρω στα τέλη του μήνα ωστε να μπεις ιδανικά στις αρχές με τη νέα τιμολόγηση

15 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

δεν θελω να ξανα παω στην elpedison ( μας εδγυσε κανονικα με της ρητρες στο επαγγελματικο ) .

επίσης παρακολούθησε το άλλο νήμα , μιας και θα χρειαστεί χαρτούρα για να πάρεις τις έξτρα ΤΕΜ ή να μην τις επιστρέψεις αν πήρες ήδη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, korakios είπε

δε γνωρίζω , ίσως ο @HERTHAN σε βοηθήσει σε Γ22 και να επιβεβαιώσει οτι το

είναι η χρέωση ισχύος , μήπως κάνω λάθος

 

αν είναι τότε στο excel βάλε επι 12 (μιας και είναι ετήσιες η ενδείξεις που συμπληρώνεις) και το κέρδος/ζημιά δια 12 , ωστε να δεις για το μήνα

αλλά ήδη άργησες , 10 του μηνός έχει πάει

Δες και για elpedison εφόσον κυνηγάς τη φθηνότερη χρέωση ,σε Γ22 είχε φθηνές χρεώσεις  αλλά την κάνεις άμεσα πριν λήξει ο μηχανισμός και διαβάζεις προσεχτικά το συμβόλαιο

  

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

ΚΜΖ (kW): Καταμετρηθείσα Μέγιστη Ζήτηση

Αφου ειχες 11,5 ΧΖ τοτε αν πας στην ΔΕΗ που εχει χρεωση 2,2 στην χρεωση ισχυος τοτε θα χρεωθεις με 11,5 x 2.2 = 25,30 ευρω.

Εννοειται οτι για τετοιο ποσο δεν σε συμφερει να πας στην NRG.Η πας στην ΔΕΗ η στην Elpe οπως σου ειπε ο kor.

σε ευχαριστω παρα πολυ και σου επισυναπτω και τον λογαριασμο μου . Αμα χρειαζεται καποιο αλλο στοιχειο για τον υπολογισμο  . Ειναι σωστα τα 25,30 ευρω που μου ειπες ; ή χρειαζεσαι καποιο αλλο στοιχειο . Οταν μπορεσεις απαντησε μου . 

σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι

Επισης απο οτι βλεπω εφαρμοζετε κανονικα η κρατικη επιδοτηση και για τον Ιανουαριο και για τον Φεβρουαριο. 

Spoiler


 

621.png 

622.png  

623.png 

 


 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Επισης απο οτι βλεπω εφαρμοζετε κανονικα η κρατικη επιδοτηση και για τον Ιανουαριο και για τον Φεβρουαριο. 

αν μπορείς βάλε τις φωτό μέσα σε spoiler

τις έξτρα ΤΕΜ πάντως δεν τις έχεις , αλλά είδα έχεις 55KVa παροχή άρα δε μπαίνουν έτσι και αλλιώς , οπότε άκυρο και για το άλλο νήμα που σου είπα να παρακολουθήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

Ειναι σωστα τα 25,30 ευρω που μου ειπες ; ή χρειαζεσαι καποιο αλλο στοιχειο . Οταν μπορεσεις απαντησε μου .

Ναι ειναι σωστα....μολις θα εχω χρονο κι αν προλαβω το απογευμα μπορω να σου στειλω απο παλιους λογαριασμους που ειχα στην ΔΕΗ πως το υπολογιζουν και πως φαινεται στον λογαριασμο για να δεις κι εσυ.

Σε περιπτωση που ξεχασω ασε μου ενα μηνυμα μεσω p.m. αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους λογαριασμούς του Ήρων έχει ένα πεδίο που γράφει συνολική χρέωση προμήθειας εκεί έχει τα kw Χ κάποια τιμή αυτή η τιμή πως προκύπτει; 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xsaviola28 είπε

Στους λογαριασμούς του Ήρων έχει ένα πεδίο που γράφει συνολική χρέωση προμήθειας εκεί έχει τα kw Χ κάποια τιμή αυτή η τιμή πως προκύπτει;

μέσος όρος

(υποθέτω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογαριασμός Ήρων έναντι με ένδειξη πελάτη 29/12 - 30/01. Το έχουν έτσι στους έναντι και δε τα σπάνε στη χρέωση προμήθειας σε ημερήσιο/νυχτερινό? Γιατί στις ρυθμιζόμενες τα έχουν σπάσει κανονικά. Επίσης βλέπω δεν έχουν επιδότηση Δεκεμβρίου. Ξέρω ότι είναι έναντι και δεν έχει σημασία, αλλά ρωτάω μήπως θα έχω θέμα στον εκκαθαριστικό.

image.png.d33cbffacae67c3be66c48a08c568ee5.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Λογαριασμός Ήρων έναντι με ένδειξη πελάτη 29/12 - 30/01. Το έχουν έτσι στους έναντι και δε τα σπάνε στη χρέωση προμήθειας σε ημερήσιο/νυχτερινό?

δεν έχει νόημα να τις σπάσει αφού έχουν την ίδια τιμή

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Επίσης βλέπω δεν έχουν επιδότηση Δεκεμβρίου.

δες και την προηγούμενη αλλά και την ίδια σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κατάφερα να γραφτώ στο myElpedison... έχω πάθει πλάκα. Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά δεν έχω ξαναδεί. 🤣

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

0.jpg.e0f5b158acdfbe9ca5231d6e2ea89a20.jpg0b.jpg.6b8a0d02e94bd9f0c93f39d17bc8dc2c.jpg0c.jpg.59cc690c6db37194af16af0bdb50fc9e.jpg1.jpg.2a823fe16b41ec1fe3a831808cbb75f5.jpg2.jpg.f1dfac80f1c1a5b063925e20f0c000ad.jpg3.jpg.e074f5b8e4bb9407fad43d73f7d897b5.jpg4.jpg.0884c75e16c9d05f6fee3579e5cc206a.jpg5.jpg.d972f31af8a6dfbff9da1b23d725abfc.jpg

 

 

ειναι καλα οργανωμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εάν για το διάστημα από 1/1 έως 20/1 βγει εκκαθαριστικος για 400 kw μπαίνει ολόκληρη η επιδότηση που ισχύει για τις πρώτες 500kw ή εφαρμόζεται η επιδότηση αναλογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kokas10 είπε

Καλησπέρα, εάν για το διάστημα από 1/1 έως 20/1 βγει εκκαθαριστικος για 400 kw μπαίνει ολόκληρη η επιδότηση που ισχύει για τις πρώτες 500kw ή εφαρμόζεται η επιδότηση αναλογικά;

Επιδοτούνται οι πρώτες 16.66 κιλοβατώρες ανά ημέρα και ΕΣΥ εκαψες 20 ανά ημέρα.

Μόνο αν είχες μείωση και μπεις στην 2' κλίμακα για τις υπόλοιπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...