Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, geiannis είπε

έκανα edit να διορθώσω κάτι & μου σβήστηκαν 😒

ΡΩΤΗΣΑ τη ΔΕΔΔΗΕ προσφάτως αδελφέ!

την επόμενη παραεπόμενη γίνεται έγραψα με φωτο μετρητη & ΕΦΟΣΟΝ δεν αλλάζεις όνομα ή χρηση 
αφού τα ξέρεις εσύ αυτά....

ΔΕΝ είπα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι πρεπει να πληρώσεις με πιστωτική
ΕΠΕΙΔΗ ομως ψάχνουμε για τη μεγαλύτερη δυνατή ΕΚΠΤΩΣΗ συνολικά τελικως ΣΩΣΤΑ?

αν κάποιος έχει ΠΕΙΡΑΙΩΣ yellows ίσως να τον συμφέρει το 2% του ΗΡΩΝ (με χρεωστική είναι 1% μόνο)
για ALPHA bonus προχτές έγραψα είναι για Φυσικό Αεριο κι εφόσον βέβαια σε συμφέρει γιατι αυτό το ΜΗΝΑ αυτοί οι 2 μας "κορόιδεψαν"

για ELPEDISON εδώ & περίπου 2 μήνες ισχύει 3% μεσω EUROBANK πιστωτικής

ελπίζω να βοήθησα όσους προσπαθούν να μάθουν τις πραγματικές αλήθειες
ο κόσμος είναι καταμπερδεμένος ΦΥΣΙΚΑ, πιστεύω δεν διαφωνείς έτσι?

δεν ξέρω αν διαβαζει κάποιος ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ

το πιο παραπανω μου ΔΕΝ βγαζει νόημα διότι πήγα ο χαζός να το διορθώσω ΔΕΝ πρόσεξα και σβήστηκε το ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ κείμενο γιαυτο ζήταγα συγνώμη για το σεντόνι...... δεν ξερω αν γίνεται να επανέλθει.....1 μονο φορά έκανα edit 

😒
 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

για αλλαγή ονόματος ναι , όχι για τουρισμό που ο ίδιος ο καταναλωτής αλλάζει πάροχο

αν οι τιμές ήταν με τις επιπλέον εκπτώσεις με πληρωμή συγκεκριμένων  θα ήταν πρόβλημα  ,

όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο . Το αν παίρνει κάποιος επιπλέον έκπτωση απλά είναι bonus και δεν αποτελούν παράγοντα επιλογής προγράμματος . Άσε που ανακαλούνται οποιαδήποτε στιγμή απο τη στιγμή που δεν έχουν σχέση με τον τιμοκατάλογο και ορους

αδελφέ δεν έχω καμία διάθεση για ΔΙΑΦΩΝΙΑ

εάν ξαναδιαβάσεις ποιος έχει τι θα καταλαβεις ότι προσπαθω να ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ τους αναγνώστες του forum για τις επιπλέον δυνατόν ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ που μπορουν να έχουν αναλόγως αν & ποια κάρτα έχουν ΤΥΧΟΝ

δεν έχει να κάνει με το EXCEL σου αλλά έως κάτι προσθετο ως μέσο για να έχουμε τη κατα το δυνατό μεγαλύτερη έκπτωση

παρακαλά μην λέμε τα ίδια με άλλα λόγια....

και για το άλλο που λες η αλλαγή ονόματος μπορεί να είναι μεταξύ της ίδιας οικογένειας που το παιδί πχ το παίρνει από γονεις ή ΑΠΟ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ...εκτός αν δεν γνωρίζεις ή αρνείσαι την ελληνική πραγματικότητα καθώς ΩΣ γνωστό η αλλαγή θέλει & ΕΝΤΟΣ 6ΜΗΝΟΥ πιστοποιητικό ΥΔΕ που σημαίνει & κόστος ηλεκτρολόγου ίσως & αν τυχον χρειάζονται επιδιορθώσεις (βγάζω έξω τους επαγγελματίες που θα το δώσουν σε αρχαίο σπίτι με βλάβες όπως κι αν έχει με λάδωμα)
 

τα περισσότερα σπίτια έχουν ΛΗΓΜΕΝΑ ΥΔΕ ή και ΠΟΤΕ δεν ανανέωσαν & είναι με το αρχικής εγκαταστάσεως αν έχεις υπόψη σου
στο αναφέρω αυτό διοτι όπως θα έχεις πληροφορηθεί ως γνώστης των θεματων αυτών το 60% περίπου είναι στη ΔΕΗ !!!!!!!
όταν πάει λοιπόν σε άλλο πάροχο από φίλους ξέρω ότι περίμεναν ΔΕΔΔΗΕ!
μακάρι να αλλάξει κι αυτό προς το καλύτερο για τη διευκόλυνση ΟΛΩΝ μας
διότι ΠΟΛΛΟΙ εχουν τους μετρητες ΕΝΤΟΣ κλειδωμένους & για να μας βρει ο ΔΕΔΔΗΕ τη μέρα που έρχεται αν όλη μέρα ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ από ανάγκη των εποχών ΔΥΣΚΟΛΑ 

φιλικά & με εκτίμηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, geiannis είπε

εάν ξαναδιαβάσεις ποιος έχει τι θα καταλαβεις ότι προσπαθω να ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ τους αναγνώστες του forum για τις επιπλέον δυνατόν ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ που μπορουν να έχουν αναλόγως αν & ποια κάρτα έχουν ΤΥΧΟΝ

ok :)

τα υπόλοιπα είναι εκτός τόπικ και αφορά πράγματα που έπρεπε ήδη να είχαν γίνει (ΥΔΕ , αλλαγή ονόματος κτλ ) , ή σε μεμονωμένες περιπτώσεις λόγω έκτακτου , αν τύχει και χρειαστεί τώρα θέλει μια διαδικασία που δεν είναι πάλι του παρόντος νήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχουμε κάποια νεα εξέλιξη σχετικα με τη αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής της ELPE EDISON. 

Εάν κάποιος έχει δικαιωθεί ή έχει προχωρησει η ένσταση του και έχει έρθει σε σχετικό συμβιβασμό με την εν λόγω εταιρεία. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα. Έχουμε κάποια νεα εξέλιξη σχετικα με τη αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής της ELPE EDISON. 

Εάν κάποιος έχει δικαιωθεί ή έχει προχωρησει η ένσταση του και έχει έρθει σε σχετικό συμβιβασμό με την εν λόγω εταιρεία. 

Ευχαριστώ

δεν έχει ποστάρει κάποιος απο τότε που αναφέρθηκε ο  ΣτΚ και το 25% επιστροφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει ποστάρει κάποιος απο τότε που αναφέρθηκε ο  ΣτΚ και το 25% επιστροφής

Μπορείς σε παρακαλω να γίνεις πιο αναλυτικός ένα έχεις το χρόνο. 

Δηλαδή  θα επιστρέψει η elpe το 25% της ρήτρας σε όλους ή σε κάποιους και με ποια διαδικασία θα γίνει αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Μπορείς σε παρακαλω να γίνεις πιο αναλυτικός ένα έχεις το χρόνο. 

Δηλαδή  θα επιστρέψει η elpe το 25% της ρήτρας σε όλους ή σε κάποιους και με ποια διαδικασία θα γίνει αυτό. 

σε όσους κάνανε καταγγελία μέσω ΣτΚ

διαβάζεις απο εκεί και μετά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59628385

δεν ξέρω αν τα βάλανε ή ακόμα περιμένει

Να φανταστώ οτι είχες κάνει μέσω myrae ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ok :)

τα υπόλοιπα είναι εκτός τόπικ και αφορά πράγματα που έπρεπε ήδη να είχαν γίνει (ΥΔΕ , αλλαγή ονόματος κτλ ) , ή σε μεμονωμένες περιπτώσεις λόγω έκτακτου , αν τύχει και χρειαστεί τώρα θέλει μια διαδικασία που δεν είναι πάλι του παρόντος νήματος

νταξει όταν λέει ο καθένας ή ρωτάει το μακρύ του & το κοντό του είναι πιο κοντά στο topic εεεε 

ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μου βγήκε ο πρώτος λογαριασμός ELIN για την περίοδο 13/01/2023 - 27/01/2023

Γιατί η επιδότηση είναι σε μερικά 0,28 και σε μερικά 0,33?

image.png.06e4ca395dafa12108e112fd97eb44a1.png

σελίδα 448

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

σε όσους κάνανε καταγγελία μέσω ΣτΚ

διαβάζεις απο εκεί και μετά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59628385

δεν ξέρω αν τα βάλανε ή ακόμα περιμένει

Να φανταστώ οτι είχες κάνει μέσω myrae ?

Σωστά φανταστηκες και πηρα την τυπική απάντηση της ELPE σχετικά με τον δικό της τρόπο υπολογισμού.. 

Προχωρησα με καταγγελία στον Στκ και παραθέτω την απάντηση που έλαβα. 

Και ερωτώ ...τώρα τιι;

Σύσταση_-_ΡΗΤΡΑ_ELPEDISON φ-Flattened.pdfΣύσταση_-_ΡΗΤΡΑ_ELPEDISON φ-Flattened.pdf

 

ΟΤΣ_ELPEDISON_2496(1)-Flattened.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα. Έχουμε κάποια νεα εξέλιξη σχετικα με τη αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής της ELPE EDISON. 

Εάν κάποιος έχει δικαιωθεί ή έχει προχωρησει η ένσταση του και έχει έρθει σε σχετικό συμβιβασμό με την εν λόγω εταιρεία. 

Ευχαριστώ

Καλησπερα. Εγω πηγα μεσω ΣτΚ για τις αναδρομικες χρεωσεις και μεσω ΡΑΕ για την εκπτωση συνεπειας τελικου λογαριασμου. Σημερα ελαβα email απο ΣτΚ οτι διαβιβαστικε το πορισμα τους στην Ελπεγδυσον. Δεν το χω διαβασει προσεκτικα ακομα αλλα καταλαβα τους καλει να επιστρεψουν το 50% της ρητρας. Οποτε τωρα αναμονη για αποδοχη η αντιπροταση απο την Ελπε.

Απο ΡΑΕ τπτ ακομα.

2 ώρες πριν, korakios είπε

σε όσους κάνανε καταγγελία μέσω ΣτΚ

διαβάζεις απο εκεί και μετά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59628385

δεν ξέρω αν τα βάλανε ή ακόμα περιμένει

Να φανταστώ οτι είχες κάνει μέσω myrae ?

Δεν εχει ληξει ο αγωνας ακομα οπως εγραψα πανω. Το εχω το νου μου να ενημερωσω τι θα γινει τελικα.

3 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Σωστά φανταστηκες και πηρα την τυπική απάντηση της ELPE σχετικά με τον δικό της τρόπο υπολογισμού.. 

Προχωρησα με καταγγελία στον Στκ και παραθέτω την απάντηση που έλαβα. 

Και ερωτώ ...τώρα τιι;

Σύσταση_-_ΡΗΤΡΑ_ELPEDISON φ-Flattened.pdfΣύσταση_-_ΡΗΤΡΑ_ELPEDISON φ-Flattened.pdf 209.93 kB · 1 download

 

ΟΤΣ_ELPEDISON_2496(1)-Flattened.pdf 110.48 kB · 1 download

Τωρα ειδα οτι  τα ανεβασες. Αυτα ελαβα κι εγω, στον ιδιο "πακετο" αναφορων ειμαστε. Αναμομη για απαντηση απο Ελπε τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Καλησπερα. Εγω πηγα μεσω ΣτΚ για τις αναδρομικες χρεωσεις και μεσω ΡΑΕ για την εκπτωση συνεπειας τελικου λογαριασμου. Σημερα ελαβα email απο ΣτΚ οτι διαβιβαστικε το πορισμα τους στην Ελπεγδυσον. Δεν το χω διαβασει προσεκτικα ακομα αλλα καταλαβα τους καλει να επιστρεψουν το 50% της ρητρας. Οποτε τωρα αναμονη για αποδοχη η αντιπροταση απο την Ελπε.

Απο ΡΑΕ τπτ ακομα.

Δεν εχει ληξει ο αγωνας ακομα οπως εγραψα πανω. Το εχω το νου μου να ενημερωσω τι θα γινει τελικα.

Θα παρακαλουσα  πολυ όποιος έχει πληροφορηση σχετικά με το θέμα της ELPE (αναδρομική ρήτρα) να ποστάρει πληροφορίες-διαδκασιες κλπ

Επισημαίνω οτι όσοι πιο πολλοι οργανωθούμε και κινηθούμε συννομα τόσο πιο πολλες οι πιθανοτητες να δουμε θετική εξέλιξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Προχωρησα με καταγγελία στον Στκ και παραθέτω την απάντηση που έλαβα. 

δεν έχεις πάρει απάντηση απο elpedion

το 2ο pdf ουσιαστικά είναι η πρόταση του ΣτΚ , το 1ο pdf είναι η σύσταση που έκανε λόγω του οτι η elpedison δε δέχτηκε να συμβιβαστεί παλαιότερα

edit και με συγχωρείτε , δεν έχει δημοσιευθεί το 1ο pdf , άρα ακόμα τρέχει

πρόσφατα ο ΣτΚ έβγαλε ανακοίνωση για τους περισσότερους πάροχους και τις παρανομίες τους

Spoiler

image.png.4b853b03713accf8993d5f1fef21059c.png

αν δεν απαντήσουν ή δε δεχτούν και βγει νέα επώνυμη σύσταση , την επισυνάπτεις στο αίτημα διαμεσολάβησης που θα κάνεις στο info της ΡΑΕ . Μετά πας αναγκαστικά στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή που πριν πετάξει το μπαλάκι στη ΡΑΕ αναφέρεις οτι δεν κινείται και ζητάς να εφαρμοστούν κυρώσεις και αν δεν πάλι , πας για ΥΠΕΝ και αναφέρεις τα παρατράγουδα .

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2022 στις 3:34 ΜΜ, stefanidisg είπε

σορυ για την παραθεση αλλα τι μπερδεμα ? ελειπα δυο μηνες και εδωσα κατα προσεγγηση τιμες , τι να μου πει ο δεδηε η η προτεργια 'γιατι πληρωνα παραπανω ? να δηλωσω αυτα που θελω εγω η οτι γραφει το ρολοι τωρα?

Από την σελίδα 340 η συζήτηση , μου ήρθε εκκαθαριστικος από Ήρων μετά από 1 μήνα τελικά με τις τιμές που είχα δηλώσει εγώ, που υποτίθεται ότι πέρασε και ο δεδδηε και έδωσε τα ίδια που είχα δηλώσει και εγώ , (σίγουρα δεν πέρασαν) , ο λογαριασμός πρώτος ήρθε πιστωτικος 46€ , γιατί είναι το δώρο του 50ρικου μέσα. Όλα καλά.

Screenshot_2023-02-09-16-23-40-70_ca2de05b5c245b58e197070725bccc08.jpg

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2023 στις 8:03 ΜΜ, korakios είπε

γιατί το excel υπολογίζει ανα έτος

καλησπερα σκεφτομαι να κανω αλλαγη στο γ22 ( 55kva )  επαγγελματικο απο την nrg στην δεη . Η δεη δινει πιο χαμηλη τιμη κιλοβατωρας απο την nrg αλλα η δεη εχει χρεωση ισχυος 2,2 . Μιλησα με την δεη και μου ειπανε να στειλω μια αιτηση και ενα αντιγραφο του λογαριασμου της nrg για να μου υπολογισουνε τι θα πληρωσω αμα ημουνα στην δεη . Και η απαντηση που πηρε με ωθει στην σελιδα της δεη στο κομματι των  επιχειρησεων. Δηλαδη μια τρυπα το νερο . 

η Δεη δινει 0,1660 ευρω την κιλοβατωρα , ενω στο nrg adapt business 2  εχει 0,23600 ευρω την κιλοβατωρα. 

Κοιτωντας τον την δεη τον τιμοκαταλογο βλεπω απο κατω το εξης :

Αν συντ.χρησ/σης <0,20 τοτε ΧΖ =2*ΚΜΖ*ημερες περιοδου καταναλωσης/30

Αν συν/στης χρησης >0,20 τοτε ΧΖ =ΚΜΖ*ημερες περιοδου καταναλωσης/30. 

Τι σημαινει το ΚΜΖ ; και αυτος ειναι ο τροπος υπολογισμου της ισχυος; 

Γενικα βλεποντας τις τιμες βλεπω την δεη κατα 0,0694ευρω φθηνοτερη απο την nrg . Να κανω την αλλαγη ; ή προβλεπετε να πληρωσω πολλα σε χρεωση ισχυος; . 

Η τελευταια ΧΖ που μου εγραφε η nrg ητανε γυρω 11,5 . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...