Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα, περασε σημερα ο ΔΕΔΗΕ για προγραμματισμενη μετρηση , δεν μας βρηκαν σπιτι και μου αφησαν ειδοποιητηριο να περασω μετρησεις μεχρι αυριο στις 9 ειδαλλως θα βγει εναντι..Εννοειται θα δωσω μετρησεις, το θεμα ειναι μηπως με συμφερει (επειδη ο μηνας εχει ξεκινησει με πολλες kwh λογω θερμανσης με a/c) να δωσω λιγο μικροτερη καταναλωση, ετσι ωστε να υπολογιστει ολος ο Φλεβαρης (που ναι πιο φτηνος) στο επομενο τετραμηνο;;

Στον ΗΡΩΝ ειμαι με 0,10 τελικη για Φλεβαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια καλημερα, περασε σημερα ο ΔΕΔΗΕ για προγραμματισμενη μετρηση , δεν μας βρηκαν σπιτι και μου αφησαν ειδοποιητηριο να περασω μετρησεις μεχρι αυριο στις 9 ειδαλλως θα βγει εναντι..Εννοειται θα δωσω μετρησεις, το θεμα ειναι μηπως με συμφερει (επειδη ο μηνας εχει ξεκινησει με πολλες kwh λογω θερμανσης με a/c) να δωσω λιγο μικροτερη καταναλωση, ετσι ωστε να υπολογιστει ολος ο Φλεβαρης (που ναι πιο φτηνος) στο επομενο τετραμηνο;;

Στον ΗΡΩΝ ειμαι με 0,10 τελικη για Φλεβαρη

Όλο το 4μηνο Οκτωβρίου - Ιανουαρίου, οι τελικές τιμές ήταν χαμηλότερες απ'τον Φεβρουάριο επειδή δώθηκαν μεγαλύτερες επιδοτήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Όλο το 4μηνο Οκτωβρίου - Ιανουαρίου, οι τελικές τιμές ήταν χαμηλότερες απ'τον Φεβρουάριο επειδή δώθηκαν μεγαλύτερες επιδοτήσεις.

Με αλλα λογια μαλλον ειναι καλυτερα να δωσω οτι βλεπω σημερα! ευχαριστω!!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Είμαι στο Ηρων generous και με κάλεσαν από Φυσικό αέριο για να μου πουλήσουν το MAXI Free+ λέγοντας ότι έχει την χαμηλότερη μέσο όρο τιμή στην κιλοβατώρα από τον Σεπτέμβριο και αξίζει να αλλάξω. Την ρώτησα αρχικά για συνδρομή και μου είπε ότι δεν υπάρχει ακόμα κι όταν βγούμε από την κρατική επιδότηση. Είναι για 2 χρόνια οπότε όταν βγούμε από τον κρατικό μηχανισμό δεν θα μπορώ να αλλάξω μέχρι την λήξη.

Της είπα ότι θα τα κοιτάξω με ησυχία και θα της πω αύριο. Κάτι άλλο δεν σκέφτηκα να ρωτήσω κι έρχομαι να σας ρωτήσω αν αξίζει να αλλάξω σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε και τις προβλέψεις που μπορούμε να κανουμε σύμφωνα με τα στατιστικά των τελευταίων μηνών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Είμαι στο Ηρων generous και με κάλεσαν από Φυσικό αέριο για να μου πουλήσουν το MAXI Free+ λέγοντας ότι έχει την χαμηλότερη μέσο όρο τιμή στην κιλοβατώρα από τον Σεπτέμβριο και αξίζει να αλλάξω. Την ρώτησα αρχικά για συνδρομή και μου είπε ότι δεν υπάρχει ακόμα κι όταν βγούμε από την κρατική επιδότηση. Είναι για 2 χρόνια οπότε όταν βγούμε από τον κρατικό μηχανισμό δεν θα μπορώ να αλλάξω μέχρι την λήξη.

Της είπα ότι θα τα κοιτάξω με ησυχία και θα της πω αύριο. Κάτι άλλο δεν σκέφτηκα να ρωτήσω κι έρχομαι να σας ρωτήσω αν αξίζει να αλλάξω σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε και τις προβλέψεις που μπορούμε να κανουμε σύμφωνα με τα στατιστικά των τελευταίων μηνών. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59593756

δεν έχουν σχέση οι προηγούμενοι μήνες με τους επόμενους πάντως

αν θες ιστορικό τιμών τσέκαρε το excel το αντίστοιχο φύλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εστειλα ενδειξη στον παροχο μου (ελιν) και μου εστειλαν αλλες κιλωβατωρες στον εναντι αντι αυτων που ειχε το ρολοι. μολις καλεσα μου ειπαν πως επειδη εχω κοινωνικο δεν μπορω να μετραω. ισχυει κατι τετοιο; οποιος δηλαδη ανηκει στο κοινωνικο δεν μπορει να στελνει μηνιαια ενδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, frsmr7 είπε

καλησπερα εστειλα ενδειξη στον παροχο μου (ελιν) και μου εστειλαν αλλες κιλωβατωρες στον εναντι αντι αυτων που ειχε το ρολοι. μολις καλεσα μου ειπαν πως επειδη εχω κοινωνικο δεν μπορω να μετραω. ισχυει κατι τετοιο; οποιος δηλαδη ανηκει στο κοινωνικο δεν μπορει να στελνει μηνιαια ενδειξη;

ανάλογα μάλλον τον πάροχο και τη μηχανογράφηση , ή αλλάζεις αφού επιβεβαιώσεις οτι μπορείς να δίνεις ή δίνεις ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασε ο δεδδηε, σήμερα έστειλα το αίτημα στην Ελίν χωρίς την φωτογραφία του μετρητή για να μου 'ζητηθεί' και να έχω περιθώριο.

Μου απάντησαν αυθημερόν το απόγευμα.

Το ερώτημα είναι να περιμένω 1-2 ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πρέπει να κάνεις σε κομπιουτεράκι τι γλυτώσεις απ'τη μειωμένη κιλοβατώρα και τι χάνεις απ'τις αυξημένες κλίμακες.

Αυτό δεν το κατάλαβα...Αφού να είναι μειωμένες οι κιλοβατώρες (π.χ <500), δεν θα είναι μειωμένες και οι κλίμακες, για τους 2 μήνες?. Ουσιαστικά θα έρθουν μεγαλύτερες τον Απρίλιο που θα αντισταθμίσω λίγο με την μειωμένη κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2023 στις 11:34 ΠΜ, ekrepali είπε

 

Edit. Ωχ... σημαντική αναβάθμιση. Ούτε 2 μέρες δεν είμαι πελάτης και διαλύθηκε το σύμπαν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2023-02-03-11-45-54-426_com.android.chrome.jpg.db297bc89ee35f1372d49bdee133d634.jpg

 

Μετά απ'την παραπάνω αναβάθμιση, προσπαθούσα να γραφτώ στο MyElpedison αλλά δεν έρχεται στο mail ο κωδικός ενεργοποίησης. Αν δε καταφέρω να κάνω εγγραφή και να ενεργοποιήσω πάγια κάρτα πριν βγει ο 1ος λογαριασμός, θα χρεωθώ εγγύηση. Έστειλα mail πως αν δε λυθεί το πρόβλημα σε 2 μέρες, θα σηκωθώ να φύγω... ζήτησα και βεβαίωση εκπροσώπησης.😝

Το αποτέλεσμα... νέα αναβάθμιση στα σκαριά.

Spoiler

433.jpg.cf370f567906f6f5f9a5990b58021fbf.jpg

ΗΡΩΝ, ΔΕΗ, Elpedison... έχω χορτάσει αναβαθμίσεις τους τελευταίους μήνες, έλεος πια.

23 ώρες πριν, akisdg είπε

Μα εγώ θυμάμαι την πρότασή σου να στείλουμε μειωμένες ενδείξεις τους μήνες με την αυξημένη κατανάλωση και λέω να ακολουθήσω....

 

9 λεπτά πριν, akisdg είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα...Αφού να είναι μειωμένες οι κιλοβατώρες (π.χ <500), δεν θα είναι μειωμένες και οι κλίμακες, για τους 2 μήνες?. Ουσιαστικά θα έρθουν μεγαλύτερες τον Απρίλιο που θα αντισταθμίσω λίγο με την μειωμένη κατανάλωση

Sorry λάθος μου... διάβασα χτες εκ παραδρομής ότι θες να δώσεις αυξημένη ένδειξη (πάνω από 500kw).

To να δώσεις κάτω από 500kw ώστε να πατσίσεις με μελλοντική κατανάλωση φυσικά και σε συμφέρει.

Προσοχή όμως, πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι για κατανάλωση πάνω από 400kw το μήνα αυξάνονται τα ΥΚΩ. Για κατανάλωση πάνω από 500kw το μήνα, μειώνεται η κρατική επιδότηση. Επίσης αν έχεις ΚΟΤ και σκοπεύεις να φουσκώσεις την κατανάλωση σε μελλοντικούς μήνες, μπορεί να χάσεις το ΚΟΤ γιατί οι μηνιαίοι λογαριασμοί της Ελίν είναι εκκαθαριστικοί.

Πρέπει λοιπόν να είσαι προσεκτικός τι κάνεις... μη πας να κερδίσεις από κάπου, και χάσεις από αλλού.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο παρεάκι, σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από Ηρων (generous) με έναρξη εκπροσώπησης από 27/12. Απορία: το pdf μετά από πόσες μέρες εμφανίζεται????

Από την εμπειρία του αν ξέρει κανένας, την εγγύηση την χρέώνουν στο πρώτο λογαριασμό??? Γιατί αλλιώς, 148€ για 480kw σαν κάτι να μην πάει καλά..... Με την εγγύηση 70€ μέσα βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Καλησπέρα στο παρεάκι, σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από Ηρων (generous) με έναρξη εκπροσώπησης από 27/12. Απορία: το pdf μετά από πόσες μέρες εμφανίζεται????

 

  Από 1 ως 15 μέρες, αναλόγως τα κέφτια. Δοκίμασε και στο site και στο app να κάνεις download.

32 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

 

Από την εμπειρία του αν ξέρει κανένας, την εγγύηση την χρέώνουν στο πρώτο λογαριασμό??? Γιατί αλλιώς, 148€ για 480kw σαν κάτι να μην πάει καλά..... Με την εγγύηση 70€ μέσα βγάζει νόημα.

Aναλόγως τι έχεις δηλώσει στην αίτηση εκπροσώπησης (αναγράφεται δίπλα στην εγγύηση) Αν έχεις βάλει πάγια εντολή, χρεώνεται στο 2ο (νομίζω). Αν έχεις βάλει bank deposit, σίγουρα μπαίνει η εγγύηση στον 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Καλησπέρα στο παρεάκι, σήμερα ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από Ηρων (generous) με έναρξη εκπροσώπησης από 27/12. Απορία: το pdf μετά από πόσες μέρες εμφανίζεται????

Από την εμπειρία του αν ξέρει κανένας, την εγγύηση την χρέώνουν στο πρώτο λογαριασμό??? Γιατί αλλιώς, 148€ για 480kw σαν κάτι να μην πάει καλά..... Με την εγγύηση 70€ μέσα βγάζει νόημα.

περιμένω 1ο λογαριασμό έχοντας έναρξη εκπροσώπησης 15/12 😏 και έχοντας στείλει 2 φορές ένδειξη. 

 

λογικά η εγγύηση είναι μέσα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chocorellos είπε

περιμένω 1ο λογαριασμό έχοντας έναρξη εκπροσώπησης 15/12 😏 και έχοντας στείλει 2 φορές ένδειξη. 

 

λογικά η εγγύηση είναι μέσα 

 

 

Δήλωσα ότι δεν θέλω πάγια, άρα θέλω να πιστεύω ότι είναι η εγγυήση. Α ρε ΔΕΗ, την μια μέρα έβγαινε ο λαγαριασμός, την άλλη άνοιγε το pdf.  Εδω θα πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας μέχρι να ανοίξει το ρημάδι 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα κι εγώ στο myηρων και έχει ανέβει ο λογαριασμός (την Κυριακή δεν υπήρχε), ως ποσό μόνο βέβαια. Έναρξη εκπροσώπησης 03/01, έστειλα ένδειξη στις 29. Λογαριασμός εκδόθηκε 31/01 με περίοδο 03/01-29/01, εν αναμονή του pdf.

 

Ερώτησις, μιας και δεν θα υπάρξει πληρωμή- μηδενικός λογαριασμός- με την συνέπεια τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...