Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Λες να προχωρήσουν και σε αλλαγή σύμβασης στο αέριο; 

Αφού υπάρχει ήδη αυτή και έχω ένα χρόνο ακόμα. 

εσύ ρισκάρεις , ότι κάνεις κλασσικά πάρε γραπτές απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ ρισκάρεις , ότι κάνεις κλασσικά πάρε γραπτές απαντήσεις

Καλά αυτό εξυπακούεται απλά το πέταξα μήπως και υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης με το συγκεκριμένο πακέτο να μας μοιραστεί τις εμπειρίες του. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Καλά αυτό εξυπακούεται απλά το πέταξα μήπως και υπάρχει κάποιος συμφορουμιτης με το συγκεκριμένο πακέτο να μας μοιραστεί τις εμπειρίες του. 

δε νομίζω να ξέμεινε κανένας στη Ζενίθ σε ρεύμα , απο τέλη του 2020 με αρχές του 2021 έφτανε στα ίδια τότε με το παλιό ΔΕΗ Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos121 είπε

Εγω αποτι βλεπω πλεον θα πρεπει να εχεις απλετο χρονο να ασχολεισαι με τις τιμες τα προγραμματα τα συμβολαια τις ρητρες τους κρυφους ορους κλπ και αυτο καθε μηνα.

Δηλαδη εχουμε οτι σκοτουρες εχουμε και καθε μηνα θα πρεπει να ασχολουμαστε με το ρευμα. Δεν μας φτανουν οι ασφαλειες, τα τελη, τα κινητα, τα πετρελαια, τα φροντιστηρια των παιδιων.

Δεν ειναι οτι δεν το καναμε πριν αλλα καθε μηνα να ασχολεισαι με το ρευμα να αλλαζεις παροχους να στελνεις δικαιολογητικα παει πολυ.

Και εμεις εδω που ασχολουμαστε στο φορουμ ειμαστε ενα πολυ μικρο ποσοστο. Ποσοι αλλοι δεν εχουν ιδεα απο τετοια και ειναι σε ενα παροχο μηνες ή χρονια..

Μας έχωσαν σε μεγάλο λούκι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο ρεκόρ στην τιμή χονδρικής σήμερα στα 539 ευρώ. 😡 Σε σχέση με πέρυσι πήρε μόνο 420 ευρώ πάνω.

Επεξ/σία από G.U.S+
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Δεδομένου ότι είναι ακόμα Αύγουστος, οι νέες αιτήσεις, με τις ανακοινωθέντες τιμές για Σεπτέμβρη, δηλαδή, γίνονται απο 1η Σεπτέμβρη; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?Καλημερα παιδια κ καλη εβδομαδα!!! Ποσο ευκολη ειναι πλεον η αλλαγη σε αλλο παροχο? Ισχυει οτι γινεται με ενα τηλεφωνημα? Δλδ αν παρω ενα τηλεφωνο πχ τωρα στη we σε ποσες μερες θα συνδεθω? Κ αν τον αλλο μηνα ειναι φθηνοτερη η δεη θα μπορει να γινει η αλλαγη εξισου ευκολα ή θα πρεπει να πηγαινω χαρτια σε καταστηματα κτλ? Ηθελα να ρωτησω αν εχουν υπαρξει συμφορουμητες που το εκαναν κ να ακουσω την εμπειρια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έκανα μια σκέψη και θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά τα τιμολόγια ΚΟΤ δεν εφαρμόζεται η έκπτωση συνέπειας τις εκάστοτε εταιρίας σωστά ? π.χ Ήρων αρχική τιμή 0.76 με έκπτωση συνέπειας 0.60 . Η έκπτωση ΚΟΤ Α είναι 0.075 ΚΟΤ Β 0.045 η έκπτωση συνέπειας 0.16 ! Άρα ουσιαστικά συμφέρει καλύτερα η έκπτωση συνέπειας απ'τό κοινωνικό τιμολόγιο!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icydepths είπε

Καλημέρα σας. Δεδομένου ότι είναι ακόμα Αύγουστος, οι νέες αιτήσεις, με τις ανακοινωθέντες τιμές για Σεπτέμβρη, δηλαδή, γίνονται απο 1η Σεπτέμβρη; Ευχαριστώ. 

Κι από τώρα μπορείς να κάνεις αίτηση. Αν ενεργοποιηθείς εντός Αυγούστου θα πληρώσεις στο νέο πάροχο και τιμές Αυγούστου.

19 λεπτά πριν, desiro είπε

?Καλημερα παιδια κ καλη εβδομαδα!!! Ποσο ευκολη ειναι πλεον η αλλαγη σε αλλο παροχο? Ισχυει οτι γινεται με ενα τηλεφωνημα? Δλδ αν παρω ενα τηλεφωνο πχ τωρα στη we σε ποσες μερες θα συνδεθω? Κ αν τον αλλο μηνα ειναι φθηνοτερη η δεη θα μπορει να γινει η αλλαγη εξισου ευκολα ή θα πρεπει να πηγαινω χαρτια σε καταστηματα κτλ? Ηθελα να ρωτησω αν εχουν υπαρξει συμφορουμητες που το εκαναν κ να ακουσω την εμπειρια τους

Έγραψε ένας στις προηγουμενες σελίδες για We. 12 μέρες για να αλλάξει ένα Γ22 τιμολόγιο αφού τους πήρε 3-4 τηλέφωνα να τους πιέσει. Έχουν λίγους υπαλλήλους, δε προλαβαίνουν... μέχρι και τον Ιούλιο γίνονταν οι αλλαγές σε 3 μέρες.Εννοείται σε κάθε αλλαγή παρόχου απαιτείται χαρτούρα.

12 λεπτά πριν, Patroklos7 είπε

Καλημέρα έκανα μια σκέψη και θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά τα τιμολόγια ΚΟΤ δεν εφαρμόζεται η έκπτωση συνέπειας τις εκάστοτε εταιρίας σωστά ? π.χ Ήρων αρχική τιμή 0.76 με έκπτωση συνέπειας 0.60 . Η έκπτωση ΚΟΤ Α είναι 0.075 ΚΟΤ Β 0.045 η έκπτωση συνέπειας 0.16 ! Άρα ουσιαστικά συμφέρει καλύτερα η έκπτωση συνέπειας απ'τό κοινωνικό τιμολόγιο!?

Συμφέρει καλύτερα το We Simple KOT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γελιο ειναι οτι στην τηλεόραση ειδα εχθεσ να μιλάνε παπουδια και να λενε ναι ηταν αυξημένη η τιμή αλλά με την επιδότηση σχεδόν ηρθε μια η αλλη!! Μιλάνε βεβαια για λογαριασμούς προ της αλλαγής (1/8). Νομίζω δεν ξεύρουν καν τι τους περιμενει. εγω με έναν απλο υπολογισμο ειδα οτι ιουλιο πχ ειχα μονο για ρευμα 27ευρω κοστος(0.09kwh), για Αύγουστο περιμείνω 69ευρω (0,23kwh αφου αφαιρεθεί δλδ η επιδότηση) και για Σεπτέμβριο βλέπω 120ευρω(0,4 η kwh αν δωσει 0,4 το κρατος αλλιως ακομα περισσότερο). Μιλαμε παντα για τις ιδιες kwh 300εχω βαλει το μηνα, χωρις να βαζω μεσα τις υπόλοιπες χρεώσεις. Αρα που ακριβός έρχεται μια η άλλη δεν ξερω!! Καποιος που καταναλωνει 400-500 το μηνα καταλαβαινουμε εμεις εδω μεσα τι διαφορα θα δει στους λογαριασμους τον μηνα!! Δε ξερω κατα ποσο το κρατος μπορει να δωσει πχ 0,6 ωστε να παει η τιμη στο 0,20 ουτε καν δλδ 0.17 που εχει πει....μιλαμε για πολυ δυσκολο μελλον !!! το ελεγα εχθες στην μητερα μου που απλα τηλεοραση ακουει και να μου λεει οχι παιδι μου αποκλείεται αν ειναι ετσι ο κοσμοσ θα ξεσηκωθεί!! της ειπα πως θα ξεσγηκωθει? αφου ερχονται μετα απο ενα εως και 4 μήνες σε κάποιους οι λογαριασμοί δεν θα πάρετε μυρωδιά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση για we blue αλλά μου είπε η κοπέλα ότι λόγω φόρτου και δικού τους αλλά και του ΔΕΔΔΗΕ θα καθυστερήσει.

Μέρα συγκεκριμένη δεν είχε.Ελπίζω για αρχές Σεπτέβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πως η κάθε εταιριούλα με τους 5-6 υπαλλήλους στο τηλεφωνικό, όταν θα βάζει χαμηλή τιμή θα μπορεί να διαχειριστεί και τις τόσες χιλιάδες αιτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. Μολις μίλησα στο τηλεφωνο με WE energy. Η πρωτη μου ερωτηση ηταν ποση ειναι η εγγυηση για κοτ β. εχασε την ανάσα του ο υπαλληλος!!!  Δεν εξυπηρετούν πλέον μου είπαν δικαιουχους ΚΟΤ λογω των αυξησεων στις τιμες δεν τους συμφέρει. Τους ρωτησα για πιο λογο υπαρχει ακομα στην ιστοσελιδα τους το προγραμμα so simple kot . Επειδη λεει δεν εχει γινει update στο συστημα τους.Να σας πω, εντελως πληροφοριακα η εγγυηση για τα αλλα προγραμματα ειναι 50ευρω

 🤪

Μόλις τώρα, Merenda7 είπε

καλημέρα σε όλους. Μολις μίλησα στο τηλεφωνο με WE energy. Η πρωτη μου ερωτηση ηταν ποση ειναι η εγγυηση για κοτ β. εχασε την ανάσα του ο υπαλληλος!!!  Δεν εξυπηρετούν πλέον μου είπαν δικαιουχους ΚΟΤ λογω των αυξησεων στις τιμες δεν τους συμφέρει. Τους ρωτησα για πιο λογο υπαρχει ακομα στην ιστοσελιδα τους το προγραμμα so simple kot . Επειδη λεει δεν εχει γινει update στο συστημα τους.Να σας πω, εντελως πληροφοριακα η εγγυηση για τα αλλα προγραμματα ειναι 50ευρω

 🤪

Αααα, στην ερωτηση μου για το ποσο εγγυησης για κοτ β, αφου εχασε για λιγο την ανασα του, η πρωτη απαντηση ηταν γιατι δεν πατε στην δεη που εχει καλυτερες τιμες??Μου τον εκαψε ο τυπος!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 08 2022 | 07:35

Δηλαδή αν πάμε στο we energy blue με 0,54 θα παρουμε και ρέστα 6 cents ? 

 

Το μεγαλύτερο μέρος των ανατιμήσεων στο ρεύμα σχεδιάζει να απορροφήσει τον Σεπτέμβριο η κυβέρνηση, δρομολογώντας άλμα στις επιδοτήσεις για τον επόμενο μήνα, ώστε να αντισταθμίσει το άλμα των χρεώσεων που ανακοίνωσαν πριν από δύο 24ωρα οι εταιρείες προμήθειας.

Σύμφωνα με πληροφορίες του energypress, στόχος είναι οι «καθαρές» λιανικές τιμές που θα κληθούν να πληρώσουν οι οικιακοί καταναλωτές να παραμείνουν (με κριτήριο τις χρεώσεις της ΔΕΗ) στα 15 λεπτά του ευρώ ανά κιλοβατώρα, όπως και τον Αύγουστο, ενώ για τους επαγγελματικούς καταναλωτές οι «καθαρές» τιμές θα κυμανθούν υψηλότερα, σε περίπου διπλάσια επίπεδα.

Αυτό σημαίνει ότι η επιδότηση για τον επόμενο μήνα θα εκτιναχθεί μεσοσταθμικά στα επίπεδα των 60 λεπτών του ευρώ ανά κιλοβατώρα, από 33,7 λεπτά που ήταν τον Αύγουστο, σημειώνοντας αύξηση πάνω από 70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...