Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

@Gl0bAlZer0 Στην Ελίν αν δίνετε μετρήσεις, βγαίνουν μηνιαίοι εκκαθαριστικοί και δε γίνεται εκκαθάριση 4μήνου αναλογικά με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Αναλογία 4μήνου θα γίνει μόνο αν αφήσετε την Ελίν να βγάζει έναντι.

πιστεύω τις ΥΚΩ θα τις σπάσει αναλογικά πάντως , θα δείξει βέβαια αλλά επειδή είναι στις ρυθμιζόμενες δε νομίζω οτι μπορεί να τιμολογήσει η Ελίν ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

πιστεύω τις ΥΚΩ θα τις σπάσει αναλογικά πάντως , θα δείξει βέβαια αλλά επειδή είναι στις ρυθμιζόμενες δε νομίζω οτι μπορεί να τιμολογήσει η Ελίν ανα μήνα

Όχι δε θα τις σπάσει αναλογικά. Ό,τι εκκαθαρίζεται μηναίως, μετά τέλος... το'χουμε δει στη πράξη και στην Ελίν και στη We αυτό.

Όσο για τη μηνιαία κατάλωση του 4ου θα είναι κι αυτός μηνιαίος εκκαθαριστικός: Μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ μείον καταναλώσεις των προηγούμενων μηνών.

Γι'αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μη στέλνουν ενδείξεις όσοι καίνε κλιματιστκά γιατί θα υπερβούν τη κατανάλωση τουλάχιστον 2 μήνες το 4μηνο... θα περάσουν στη 2η κλίματα επιδότησης, θα χάσουν ΚΟΤ, θα πάρουν φουσκωμένα ΥΚΩ, θα χάσουν την επιπλέον επιδότηση για μειωμένη κατανάλωση 15%. Αντιστοίχως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μη στέλνουν ένδειξη όσοι άλλαξαν πάροχο και καθυστέρησε η αλλαγή.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Όχι δε θα τις σπάσει αναλογικά. Ό,τι εκκαθαρίζεται μηναίως, μετά τέλος... το'χουμε δει στη πράξη και στην Ελίν και στη We αυτό.

α, οκ , δεν είχα προσέξει οτι το κάνουν και με τις ΥΚΩ , πάντως θα έχουν πρόβλημα σίγουρα οι πάροχοι μιας και η τιμολόγηση/κλίμακες αφορούν αυστηρά το 4μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

μήπως γνωρίζεται το κόστος κιλοβατώρας σε εργοτάξιο;

είμαι στη φάση επιλογής παρόχου μέχρι την αποπεράτωση της οικοδομής και δεν βρισκω κάπου να αναφέρεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Όχι δε θα τις σπάσει αναλογικά. Ό,τι εκκαθαρίζεται μηναίως, μετά τέλος... το'χουμε δει στη πράξη και στην Ελίν και στη We αυτό.

Όσο για τη μηνιαία κατάλωση του 4ου θα είναι κι αυτός μηνιαίος εκκαθαριστικός: Μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ μείον καταναλώσεις των προηγούμενων μηνών.

Γι'αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μη στέλνουν ενδείξεις όσοι καίνε κλιματιστκά γιατί θα υπερβούν τη κατανάλωση τουλάχιστον 2 μήνες το 4μηνο... θα περάσουν στη 2η κλίματα επιδότησης, θα χάσουν ΚΟΤ, θα πάρουν φουσκωμένα ΥΚΩ, θα χάσουν την επιπλέον επιδότηση για μειωμένη κατανάλωση 15%. Αντιστοίχως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να μη στέλνουν ένδειξη όσοι άλλαξαν πάροχο και καθυστέρησε η αλλαγή.

 

Μα εγώ θυμάμαι την πρότασή σου να στείλουμε μειωμένες ενδείξεις τους μήνες με την αυξημένη κατανάλωση και λέω να ακολουθήσω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

α, οκ , δεν είχα προσέξει οτι το κάνουν και με τις ΥΚΩ , πάντως θα έχουν πρόβλημα σίγουρα οι πάροχοι μιας και η τιμολόγηση/κλίμακες αφορούν αυστηρά το 4μηνο

Κανένα πρόβλημα δεν έχουν... κάνουν αναλογία βάσει ημερών

6 λεπτά πριν, akisdg είπε

Μα εγώ θυμάμαι την πρότασή σου να στείλουμε μειωμένες ενδείξεις τους μήνες με την αυξημένη κατανάλωση και λέω να ακολουθήσω....

Δεν έχω πει εγώ τέτοιο πράγμα, ή αν το έχω κάνει αφορούσε συγκεκριμένο παράδειγμα. Πχ σε ένα επαγγελματικό που η κλίμακα είναι 2000kw και ο μέσος όρος κατανάλωσης είναι πχ 1000kw... εκεί ναι μπορείς να παίξεις μπάλα.

Στο οικιακό όμως όταν δίνεις πάνω από 500kw το μήνα, ξεπερνάς τη κλίμακα επιδότησης.

Όταν δίνεις πάνω από 400kw το μήνα, ξεπερνάς τη κλίμακα ΥΚΩ των 1600kw

Όταν δίνεις πάνω απ'το μηνιαίο όριο του ΚΟΤ, χάνεις το ΚΟΤ.

Αντιστοίχως για κατανάλωση 15 ημερών, οι 500kw γίνονται 250kw κλπ

Μόνο αν έχεις γνώση όλων των παραπάνω μπορείς να το εκμεταλευτείς... διαφορετικά αφήνεις την Ελίν να βγάζει έναντι.

 

Ξεκάρφωτο:

Δεν έχω κατορθώσει ακόμα να κάνω εγγραφή στο myelpedison. Πατάω ΑΦΜ, email, εγγραφή... βγάζει μήνυμα ότι θα σταλεί mail με οδηγίες αλλά πάπαλα. Κοίταξα και στα spam τίποτα.

Έστειλα χτες mail, με πήρανε τηλέφωνο μεσημεριάτικα να μου πούνε ότι έφτιαξαν το πρόβλημα... δεν είχα τη δυνατότητα να το τσεκάρω επιτόπου. Ξαναδοκιμάζω τώρα, πάλι τα ίδια.

Τους έστειλα mail να το φτιάξουν εντός 2 ημερών αλλιώς φεύγω. Ζήτησα και βεβαίωση εκπροσώπησης να είναι ευκαιρη. 🤣

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Κανένα πρόβλημα δεν έχουν... κάνουν αναλογία βάσει ημερών

δε βγαίνει σωστά το είχα υπολογίσει παλιότερα  , πχ 1ο ,2ο ,3ο μήνα απο 300 kw , 4ο 1000kw

με τετράμηνο σύνολο 1900 έχεις 1600*0,0069+300*0,05=26,04€

αν τα υπολογίζει ανα μηνα έχει

3*300*0,0069=6,21€ και αναλογικά για 30 μέρες η 2η κλίμακα είναι 400kw και η 3η 500kw άρα στα 1000kw θα σπάσει

400*0,0069+100*0,05+500*0,085=50,26€

αν ο πάροχος αποδίδει στο κράτος 26,04 (τόσα θα ζητήσει) και κρατά τα 50,26+6,21€ θα έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αν ο πάροχος αποδίδει στο κράτος 26,04 (τόσα θα ζητήσει) και κρατά τα 50,26+6,21€ θα έχει πρόβλημα

Ο πάροχος αποδίδει ΥΚΩ μετά από κάθε εκκαθάριση. Αν εισπράτει μηναίως βάσει εκκαθάρισης, αποδίδει μηιαίως τα ΥΚΩ. Αντιστοίχως ένας ενεργειακός τουρίστας που αλλάζει πάροχο 4 φορές, αν το 4ο μήνα κάψει 1000kw δε γίνεται να χρεωθεί ΥΚΩ με αναλογία 4μηνου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κανένα πρόβλημα δεν έχουν... κάνουν αναλογία βάσει ημερών

Δεν έχω πει εγώ τέτοιο πράγμα, ή αν το έχω κάνει αφορούσε συγκεκριμένο παράδειγμα. Πχ σε ένα επαγγελματικό που η κλίμακα είναι 2000kw και ο μέσος όρος κατανάλωσης είναι πχ 1000kw... εκεί ναι μπορείς να παίξεις μπάλα.

Στο οικιακό όμως όταν δίνεις πάνω από 500kw το μήνα, ξεπερνάς τη κλίμακα επιδότησης.

Όταν δίνεις πάνω από 400kw το μήνα, ξεπερνάς τη κλίμακα ΥΚΩ των 1600kw

Όταν δίνεις πάνω απ'το μηνιαίο όριο του ΚΟΤ, χάνεις το ΚΟΤ.

Αντιστοίχως για κατανάλωση 15 ημερών, οι 500kw γίνονται 250kw κλπ

Μόνο αν έχεις γνώση όλων των παραπάνω μπορείς να το εκμεταλευτείς... διαφορετικά αφήνεις την Ελίν να βγάζει έναντι.

 

Δηλαδή δεν είναι καλύτερα τους 2 μήνες (Φεβρουάριο & Μάρτιο) που για τους γνωστούς λόγους θα έχουμε αυξημένες καταναλώσεις να δώσουμε γύρω στις 500kw και τον Απριλιο που θα ειναι λιγότερη η κατανάλωση να δώσουμε το υπόλοιπο και έτσι να μοιράσουμε τον πανικό των 2 μηνών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο πάροχος αποδίδει ΥΚΩ μετά από κάθε εκκαθάριση. Αν εισπράτει μηναίως βάσει εκκαθάρισης, αποδίδει μηιαίως τα ΥΚΩ. Αντιστοίχως ένας ενεργειακός τουρίστας που αλλάζει πάροχο 4 φορές, αν το 4ο μήνα κάψει 1000kw δε γίνεται να χρεωθεί ΥΚΩ με αναλογία 4μηνου.

συμφωνούμε οτι διαφωνούμε 😁

θα κάτσει κάποια στιγμή να σκάσει κανας εκκαθαριστικός εδώ απο we,elin,ΦΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akisdg είπε

Δηλαδή δεν είναι καλύτερα τους 2 μήνες (Φεβρουάριο & Μάρτιο) που για τους γνωστούς λόγους θα έχουμε αυξημένες καταναλώσεις να δώσουμε γύρω στις 500kw και τον Απριλιο που θα ειναι λιγότερη η κατανάλωση να δώσουμε το υπόλοιπο και έτσι να μοιράσουμε τον πανικό των 2 μηνών?

Πρέπει να κάνεις σε κομπιουτεράκι τι γλυτώσεις απ'τη μειωμένη κιλοβατώρα και τι χάνεις απ'τις αυξημένες κλίμακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε και μένα από Ελιν ο λογαριασμός.

Γιατί έχω 2 διαφορετικές κρατικές επιδοτήσεις;

 

6FD97E17-FA48-421C-828F-1ABC8DD5D426.jpeg

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Γιατί έχω 2 διαφορετικές κρατικές επιδοτήσεις;

στους Σκορπιούς δίνουν 2 , Κριούς 3 κτλ κτλ φυσικά παίζει ρόλο και ο ωροσκόπος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:
  Hide contents

στους Σκορπιούς δίνουν 2 , Κριούς 3 κτλ κτλ φυσικά παίζει ρόλο και ο ωροσκόπος ....

Ανέβασα λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...