Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, xraxra είπε

Εχουμε όνομα της ενεργειακής αυτής κοινότητας να δούμε?

Όχι, δεν έχω. Κάθε περιοχή έχει άλλες, ψάξτε στην περιοχή σας τι υπάρχει! Μία που ξέρω σαν παράδειγμα είναι στην Κρήτη η Μινοα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ο Σκρεκας σε κάθε τηλεδιάσκεψη με τους προμηθευτές έλεγε το ίδιο πάντα: «πιστώνετε όλες τις ΤΕΜ και μην περιμένετε ΦΕΚ!» Αυτό το γνωρίζω εγώ, δεν γίνεται να μην το γνωρίζουν οι υπάλληλοι του ΥΠΕΝ…

Για τον Φεβρουάριο δεν έχει έξτρα ΤΕΜ, και δεν πρόκειται να έχει ξανά. Τώρα για την κυβέρνηση (έτσι πιστεύω εγώ) εργαλείο είναι η ΔΕΗ. Φάνηκε και τον Φεβρουάριο. Θα δίνει εξωφρενικά χαμηλές τιμές κάθε μήνα, για να γλιτώνει λεφτά από το ΤΕΜ η κυβέρνηση και να τα χώνει άλλου λόγω εκλογών….

Το ΥΠΕΝ είχε στείλει όντως επιστολή τον Απρίλιο (όπως αναγράφεται στην ανακοίνωση του ΕΣΠΕΝ) όμως δε ξέρουμε τι επακολούθησε και μερικοί (ΗΡΩΝ, Volton) δε την τήρησαν. Δε ξερουμε δηλαδή αν απλά έπραξαν αυτοβούλως ή αν υπήρχε περαιτέρω ανταλλαγή επιστολών που δε θα μάθουμε ποτέ. Τέσπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το ΥΠΕΝ είχε στείλει όντως επιστολή τον Απρίλιο (όπως αναγράφεται στην ανακοίνωση του ΕΣΠΕΝ) όμως δε ξέρουμε τι επακολούθησε και μερικοί (ΗΡΩΝ, Volton) δε την τήρησαν. Δε ξερουμε δηλαδή αν απλά έπραξαν αυτοβούλως ή αν υπήρχε περαιτέρω ανταλλαγή επιστολών που δε θα μάθουμε ποτέ. Τέσπα.

 

Καλημέρα σε όλη την παρεα! 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τη Δευτέρα θα πρεπει να να δώσω τηλεφωνική μέτρηση ρευματος στο φυσικό αέριο.(δηλαδή 2/1/23 έως 6/2/23 περιοδος κατανάλωσης) 1200 kwh. Πόσες από αυτές τιμολογουνται Ιανουάριο και ποσες Φεβρουάριο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Καλημέρα σε όλη την παρεα! 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τη Δευτέρα θα πρεπει να να δώσω τηλεφωνική μέτρηση ρευματος στο φυσικό αέριο.(δηλαδή 2/1/23 έως 6/2/23 περιοδος κατανάλωσης) 1200 kwh. Πόσες από αυτές τιμολογουνται Ιανουάριο και ποσες Φεβρουάριο;

Ευχαριστώ

Ιαν 1200*(ημέρες 2/1/23 έως 31/1/2023) διά σύνολο ημερών 2/1/23 έως 6/2/2023

Φεβ υπόλοιπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελιν σε επαγγελματικα δεν εδωσε ολη την επιδοτηση για Γεναρη και Δεκεμβρη ενω τηλεφωνικως τον Δεκεμβρη με καλεσαν ως παλιος πελατης και μου ανεφεραν  την καλη τιμη της kwh με ολοκληρη επιδοτηση σε σχεση με αλλους παροχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Η ελιν σε επαγγελματικα δεν εδωσε ολη την επιδοτηση για Γεναρη και Δεκεμβρη ενω τηλεφωνικως τον Δεκεμβρη με καλεσαν ως παλιος πελατης και μου ανεφεραν  την καλη τιμη της kwh με ολοκληρη επιδοτηση σε σχεση με αλλους παροχους.

τηλεφωνικώς , κοινώς όχι γραπτώς , ζήτα την ηχογράφηση (αν δε "χάθηκε")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2023 στις 2:40 ΜΜ, ekrepali είπε

Έφαγα φλασιά τώρα για Elpedison... μου είπαν ότι έχει και 3% επιστροφή για πληρωμές λογαριασμών (μέσω του myElpedison) με κάρτες Eurobank.

είναι κανά 2 μήνες που το άρχισε...
ELPEDISON <=> EUROBANK €πιστροφή σε ευρώ επί ολόκληρου του λογαριασμού κατά 99% κρατώ 1 επιφύλαξη σε αυτό.

έχει 2 όρους:
1) πληρώνεις με κάρτα από το ΑΡΡ,  το site ή/και στα καταστήματά τους (νομίζω) => συνεπώς ΔΕΝ γινεται Πάγια Εντολή από κάρτα ή λογαριασμό => άρα θα πληρώσω την εγγύηση (προσωπικά δεν με σκάει αφού όποτε/όταν φύγω τα παίρνω πίσω) βέβαια για όσους ζορίζονται είναι ΘΕΜΑ αν η εγγύηση είναι υψηλή 😒
2) να μην ξεπερνάς τα 500€ γιατί μπορεί να έχεις κι άλλους λογαριασμούς ρεύματος, αυτό προφανώς είναι μηνιαίως ΔΕΝ το διευκρινίζει

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ <=> ALPHA BANK bonus

ΗΡΩΝ <=> ΠΕΙΡΑΙΩΣ 2% με πιστωτική (yellows)

η ΕΘΝΙΚΗ τράπεζα απορώ πώς δεν έχει κάνει κάποια συνεργασία με ΠΑΡΟΧΟ Ηλ. Ρεύματος???;;
έχει πόσα πρατήρια καυσίμων, super markets κλπ  συνεργασιες αλλά όχι σε ΡΕΥΜΑ έως τώρα

γνωρίζει κανείς κάποια άλλη έκπτωση από τράπεζες?;
 

Επεξ/σία από geiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αίτηση απο 24/1 για να παω σε ελπε ακομη δεν εχω ενημέρωση αν εχω μεταφερθεί ή όχι.βαζω τον αριθμό παροχης στη δεδδηε και μου βγαζει "λανθασμενος αριθμός παροχής". Τι λετε να συμβαινει;

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fysikos είπε

Με αίτηση απο 24/1 για να παω σε ελπε ακομη δεν εχω ενημρωτέρωση αν εχω μεταφερθεί ή όχι.βαζω τον αριθμό παροχης στη δεδδηε και μου βγαζει "λανθασμενος αριθμός παροχής". Τι λετε να συμβαινει;

Καλημέρα... Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στον Δεδδηε  8004004000 να ρωτήσεις.. Αν υπάρχει αίτηση για αλλαγή προμηθευτή.. Και αν γίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Εκδόθηκε ο τελικός λογαριασμός του Ήρωνα στο επαγγελματικό BUSINESS S,ευτυχώς με μέσα τη συνέπεια...

4f702a0f-5691-4574-ae7d-a7c88a2cf8c4_compressed.pdf 934.63 kB · 1 download

Είναι η συνέπεια του προηγούμενου λογαριασμού. Σου χρωστάνε 1,43 ευρώ συνέπεια για αυτόν τον λογαριασμό αλλά δεν ξέρω αν θες να το κυνηγήσεις για τόσο μικρό ποσό. Εγώ δε θα το κυνηγούσα.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και καμιά 70 Ε για 400 περίπου kw/h από την περιπέτεια μου με τις εξτρά ΤΕΜ,το διάστημα Οκτώβριος με αρχές Δεκεμβρίου που έμεινα στην εταιρία...

Χωρίς να υπολογίζω εκεί εκπτώσεις κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, geiannis είπε

είναι κανά 2 μήνες που το άρχισε...
ELPEDISON <=> EUROBANK €πιστροφή σε ευρώ επί ολόκληρου του λογαριασμού κατά 99% κρατώ 1 επιφύλαξη σε αυτό.

έχει 2 όρους:
1) πληρώνεις με κάρτα από το ΑΡΡ,  το site ή/και στα καταστήματά τους (νομίζω) => συνεπώς ΔΕΝ γινεται Πάγια Εντολή από κάρτα ή λογαριασμό => 

 

Ίσως γίνεται να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή στο myelpedison ώστε να μη χρεωθεί εγγυηση αλλά να πληρώνεις με κάρτα νωρίτερα απο τη λήξη ώστε να μην εκτελείται η παγια

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...