Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Πριν την ελιν ημουν σε σταθερο που εληξε οποτε δεν ειχα εμπειρια απο επιδοτησεις,ομως ειχα την πεποιθηση οτι οι τιμες που ανακοινωνουν οι παροχοι μειον τις επιδοτησεις αποτυπωνονται κανονικα στους λογαριασμους.Αλλωστε και στην προσφορα που μου εδωσαν μεσω email αναγραφεται η τελικη τιμη για το comfort μετα τις επιδοτησεις στα 0,083 λεπτα

Spoiler

Κι εγώ ήμουν σε σταθερό μέχρι το Σεπτέμβριο. Οι πάροχοι αναγράφουν τελικές τιμές οι οποίες ισχύουν όταν δωθούν οι επιδοτήσεις που έχουν ανακοινωθεί.

Οι επιδοτήσεις που ανακοινώνονται για τα επαγγελματικά σπάνε σε απλό ΤΕΜ (απ'το κράτος) και έξτρα ΤΕΜ (απ'την ΕΕ). Οι περισσότεροι πάροχοι μέχρι το Νοέμβριο έδωσαν το σύνολο της επιδότησης, δηλαδή έδωσαν και το έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά ενώ δεν είχε βγει ακόμα το αντίστοιχο ΦΕΚ. Ο ΗΡΩΝ δεν έδινε το έξτρα ΤΕΜ και περίμενε την έκδοση του ΦΕΚ.

Σε κάθε περίπτωση, μάλλον όλοι πάροχοι θα ζητήσουν υπεύθυνες δηλώσεις απ'τους καταλαλωτές.. διαφορετικά δε θα μπορέσουν να πληρωθούν τα χρήματα που έχουν πιστώσει προκαταβολικά.

Απ'τον Δεκέμβριο του 2023 και μετά συνεννοήθηκαν όλοι να μη πιστώνουν προκαταβολικά το έξτρα ΤΕΜ, γι'αυτό πήρες μόνο τη μικρή επιδότηση στο τελευταίο λογαριασμό.

Υπομονή από δω και πέρα... διάβασε στο άλλο θέμα για λεπτομέρειες.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, όποιος μπορεί να απαντήσει. Όταν κάνουμε διακανονισμό οφειλών, μπαίνει τόκος στις δόσεις ή όχι; Εάν όχι, σιγά μη πληρώσω 540 ευρώ στην Ελίν ντούκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, elen46 είπε

ομως ειχα την πεποιθηση οτι οι τιμες που ανακοινωνουν οι παροχοι μειον τις επιδοτησεις αποτυπωνονται κανονικα στους λογαριασμους.Αλλωστε και στην προσφορα που μου εδωσαν μεσω email αναγραφεται η τελικη τιμη για το comfort μετα τις επιδοτησεις στα 0,083 λεπτα

αυτό είναι πάτημα σε ίδια φάση με Ηρών , κλασσικά αμφισβήτηση , ΣτΚ /myrae , αίτημα διαμεσολάβησης της ΡΑΕ με τη σύταση του ΣτΚ , ΥΠΕΝ

αλλά συγκεκριμένα για το μήνα Ιανουάριο ,

δε νομίζω να κάνουν τη χαζομάρα να βγάλουν τιμές με την έξτρα ΤΕΜ χωρίς υποσημείωση , προς το παρών το έχουν κενό για Φεβρουάριο

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

το αν περιμένουν ΦΕΚ ή την κομμώτρια δε σε ενδιαφέρει , έπρεπε να σε ενημερώσουν οτι δε βάζουν την έξτρα σε αντίθεση με τον τιμοκατάλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι πάτημα σε ίδια φάση με Ηρών , κλασσικά αμφισβήτηση , ΣτΚ /myrae , αίτημα διαμεσολάβησης της ΡΑΕ με τη σύταση του ΣτΚ , ΥΠΕΝ

αλλά συγκεκριμένα για το μήνα Ιανουάριο ,

δε νομίζω να κάνουν τη χαζομάρα να βγάλουν τιμές με την έξτρα ΤΕΜ χωρίς υποσημείωση , προς το παρών το έχουν κενό για Φεβρουάριο

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

το αν περιμένουν ΦΕΚ ή την κομμώτρια δε σε ενδιαφέρει , έπρεπε να σε ενημερώσουν οτι δε βάζουν την έξτρα σε αντίθεση με τον τιμοκατάλογο

Εχω στειλει μειλ οπου ζητω εξηγησεις και επανεκδοση διορθωμενου λογαριασμου με επαναποστολη της προσφορας που μου εκαναν και αναγραφεται η τελικη τιμη.Πιστευω μεχρι αυριο να εχουν απαντησει και βλεπουμε...επισης στα οικιακα εαν γνωριζετε πιστωνουν κανονικα τις επιδοτησεις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

επισης στα οικιακα εαν γνωριζετε πιστωνουν κανονικα τις επιδοτησεις?

οικιακά δεν υπάρχει θέμα σε κανέναν πάροχο (δεν έχει αναφερθεί κάτι μέχρι στιγμής)

το πρόβλημα αφορά επαγγελματικά μόνο και συγκεκριμένα τις έξτρα ΤΕΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα άλλαξα από ΔΕΗ Γ1 οικιακό σε Protergia οικιακό mvp.0.11€  με 5€ πάγιο.Καταναλώνω περίπου 200-230 κιλοβατώρες το μήνα.Η ΔΕΗ μου έβγαινε 0.38. Έχετε άποψη για την protergia ή και αυτήν είναι σαν τον Ηρων και τις λοιπές;

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα άλλαξα από ΔΕΗ Γ1 οικιακό σε Protergia οικιακό mvp.0.11€  με 5€ πάγιο.Καταναλώνω περίπου 200-230 κιλοβατώρες το μήνα.Η ΔΕΗ μου έβγαινε 0.38. Έχετε άποψη για την protergia ή και αυτήν είναι σαν τον Ηρων και τις λοιπές;

0,11 για Ιανουάριο, για Φεβρουάριο πληρώνεις 0,248 μείον 0,04 επιδότησης για τις πρώτες 500kwh/μήνα

Τιμές βλέπεις εκεί

https://www.protergia.gr/el/pricesres

Η Προτέργια δεν κάνει ανάλυση χρεώσεων και σου πετά ένα μέσο όρο κιλοβατώρας ανα περίοδο , πρόσφατα βάλανε ανάλυση της επιδότησης (πριν ήταν σκέτο ποσό σε €) , ίσως αργότερα κάνει και ανάλυση χρεώσεων

κατέβασε το excel 1η σελίδα 1ο ποστ , δες το φύλλο με τα κυμαινόμενα και ειδικά τα σχόλια και για ευκολία δες το φύλλο με ιστορικό τιμών

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

0,11 για Ιανουάριο, για Φεβρουάριο πληρώνεις 0,248 μείον 0,04 επιδότησης για τις πρώτες 500kwh/μήνα

Τιμές βλέπεις εκεί

https://www.protergia.gr/el/pricesres

Η Προτέργια δεν κάνει ανάλυση χρεώσεων και σου πετά ένα μέσο όρο κιλοβατώρας ανα περίοδο , πρόσφατα βάλανε ανάλυση της επιδότησης (πριν ήταν σκέτο ποσό σε €) , ίσως αργότερα κάνει και ανάλυση χρεώσεων

κατέβασε το excel 1η σελίδα 1ο ποστ , δες το φύλλο με τα κυμαινόμενα και ειδικά τα σχόλια και για ευκολία δες το φύλλο με ιστορικό τιμών

Οκ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Όντως γράφει ασάφεια χρεώσεων για protergia.Άρα να μην περιμένω την τωρινή ανάλυση της ΔΕΗ.Θα το μελετήσω και πιο εκτενώς και ίσως να καλέσω να το ακυρώσω,γιατί αν δεν ξέρω το χρεώνομαι και κάθομαι να κάνω υπολογισμούς και μαντέψεις χάνω το peace of mind που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό είναι πάτημα σε ίδια φάση με Ηρών , κλασσικά αμφισβήτηση , ΣτΚ /myrae , αίτημα διαμεσολάβησης της ΡΑΕ με τη σύταση του ΣτΚ , ΥΠΕΝ

αλλά συγκεκριμένα για το μήνα Ιανουάριο ,

δε νομίζω να κάνουν τη χαζομάρα να βγάλουν τιμές με την έξτρα ΤΕΜ χωρίς υποσημείωση , προς το παρών το έχουν κενό για Φεβρουάριο

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

το αν περιμένουν ΦΕΚ ή την κομμώτρια δε σε ενδιαφέρει , έπρεπε να σε ενημερώσουν οτι δε βάζουν την έξτρα σε αντίθεση με τον τιμοκατάλογο

Δεν υπάρχει case νομίζω. Η εταιρεία και κάθε εταιρεία ανακοινώνει τιμοκαταλόγους βάσει εξαγγελίας υπουργείου και θα δώσει την τεμ όταν ψηφιστεί το ΦΕΚ και ακολουθηθεί η διαδικασία που προβλέπεται. Ο τιμοκατάλογος σωστός είναι, απλά ισχύει όταν η επιδότηση αναρτηθεί σε ΦΕΚ, στο οποίο θα δίνεται και προθεσμία ενός έτους για την καταβολή του. Νομίζω πως η ανοργανωσιά του Σκρέκα μας πήρε μπάλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ο τιμοκατάλογος σωστός είναι, απλά ισχύει όταν η επιδότηση αναρτηθεί σε ΦΕΚ,

Ας βάλουν διακριτές διευκρινήσεις στον τιμοκατάλογο (αν περιέχει τις έξτρα ΤΕΜ) οτι δε θα πιστωθούν μέχρι να εγκριθούν , όπως ετεροχρονισμένα έκανε ο Ηρών ,

δεν τους υποχρεώνει κανένα υπουργείο το συγκεκριμένο ζήτημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ας βάλουν διακριτές διευκρινήσεις στον τιμοκατάλογο (αν περιέχει τις έξτρα ΤΕΜ) οτι δε θα πιστωθούν μέχρι να εγκριθούν , όπως ετεροχρονισμένα έκανε ο Ηρών ,

δεν τους υποχρεώνει κανένα υπουργείο το συγκεκριμένο ζήτημα .

Σε υποχρεώνει ομως η ΡΑΕ να αναρτας με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Υπάρχει ακριβής οδηγία που ορίζει πως πρέπει να αναρτούνται και οι πρόσθετες επιδοτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2023 στις 10:08 ΠΜ, mechpanos είπε

Χωρίς να ξέρω (θα διαβάσω κι εγώ το θέμα) για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα πρότεινα όποιος θέλει εικονικό φωτοβολταϊκό, να ψαχτεί να μπει σε μια ενεργειακή κοινότητα με μερίδιο σε κανονικό φωτοβολταϊκό, και να συνεχίσει να είναι ενεργειακό ελεύθερο πουλί σε όποιον πάροχο θέλει, χωρίς παντρειές και αιματηρά διαζύγια :) 

Εχουμε όνομα της ενεργειακής αυτής κοινότητας να δούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Σε υποχρεώνει ομως η ΡΑΕ να αναρτας με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Υπάρχει ακριβής οδηγία που ορίζει πως πρέπει να αναρτούνται και οι πρόσθετες επιδοτήσεις. 

Κι εγώ πιο πολύ συμφωνώ μαζί σου.

Σε συνέχεια του χτεσινού σχολίου που έκανα στο διπλανό θέμα για τη τροποποίηση της νομοθεσίας όπου υπερισχύει του τιμοκαταλόγου...
  

Spoiler

 

22 ώρες πριν, ekrepali είπε

 Μίλησα στα πεταχτά για το συγκεκριμένο θέμα με δικηγόρο και μου είπε ότι ο συγκεκριμένος γενικός όρος

4_jpg.506888272368a0ab49a9a6b8d1cb39b3.jpg.jpg.0806a752ff4bb67213460b29f31f756d.jpg

δίνει παράθυρο στους παρόχους να μη πιστώνουν το έξτρα τεμ (ακόμα κι αν είχανε γράψει τη συνολική επιδότηση στο τιμοκατάλογο χωρίς υποσημείωση).

Απ'τη στιγμή δηλαδή που τροποποιείται συνεχώς το ΦΕΚ και προστίθενται οι μηνιαίες επιδοτήσεις (όπου στα επαγγελματικά μπαίνει μόνο η μικρή επιδότηση), αυτές οι τροποποιήσεις υπερισχύουν του τιμοκαταλόγου του παρόχου (υφιστάμενοι όροι).

 

 

...να προσθέσω ότι ο υπάλληλος απ'το τμήμα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας του ΥΠΕΝ με τον οποίο έχω συνομιλήσει 3 φορές, μου έχει τονίσει επανελλημένως πως ήταν παράνομο που οι περισσότεροι πάροχοι έδωσαν προκαταβολικά τις επιδοτήσεις (αθέμιτος ανταγωνισμός).

Δηλαδή ακόμα κι αν κάνουμε αίτημα στον ΣτΚ ή στην ΓΓΚ για παραπλάνηση (μη αναγραφή στο τιμοκατάλογο ότι δε θα δωθεί προκαταβολικά το έξτρα τεμ)... πέρα απ'τη παραπάνω αιτιολογία με την τροποποίηση του ΦΕΚ - Νόμου που υπερισχύει του τιμοκαταλόγου, θα υποστηρίξει ο πάροχος πως α) ακολουθούν τις οδηγίες της ΡΑΕ και β) αν γράψουν στο τιμοκατάλογο ότι δε πιστώνουν το έξτρα τεμ προκαταβολικά θα ωθήσουν τους πελάτες σε άλλους παρόχους όπου παρανόμως πιστώνουν το έξτρα τεμ προκαταβολικά (αθέτιμος ανταγωνισμός).

Δε λέω ότι είναι απίθανο για ένα καταναλωτή να βρει το δίκιο του στο συγκεκριμένο θέμα (το μόνο σίγουρο όπως λέει κι ο κοράκιος είναι πως κανείς δε θα βρει το δίκιο του αν δε κάνει τίποτα)... αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε βλέπω φως στο τούνελ. Φυσικά αν είχα Γ22 τιμολόγιο και μου χρωστούσανε χιλιάρικα θα το αντιμετώπιζα εντελώς διαφορετικά... ίσως απευθείας με δικηγόρο.

Και κάτι τελευταίο τώρα που μού'ρθε στο μυαλό

  

Στις 31/1/2023 στις 8:57 ΜΜ, ekrepali είπε

0.02 επιδότηση στα επαγγελματικά... άραγε θα είναι απ'το ΤΕΜ ή θα μας τρολάρουν πάλι και θα το βάλουν στο extra ΤΕΜ; 😄

Ο Νοέμβριος είχε ίδια επιδότηση, και βάλανε 0.05 στο απλό ΤΕΜ και 0.15 στο έξτρα. Πιστεύω το ίδιο θα κάνουν και το Φεβρουάριο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο Νοέμβριος είχε ίδια επιδότηση, και βάλανε 0.05 στο απλό ΤΕΜ και 0.15 στο έξτρα. Πιστεύω το ίδιο θα κάνουν και το Φεβρουάριο.

Αν βάλουν 0,01+0,01 θα είναι απίστευτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ πιο πολύ συμφωνώ μαζί σου.

Σε συνέχεια του χτεσινού σχολίου που έκανα στο διπλανό θέμα για τη τροποποίηση της νομοθεσίας όπου υπερισχύει του τιμοκαταλόγου...
  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

...να προσθέσω ότι ο υπάλληλος απ'το τμήμα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας του ΥΠΕΝ με τον οποίο έχω συνομιλήσει 3 φορές, μου έχει τονίσει επανελλημένως πως ήταν παράνομο που οι περισσότεροι πάροχοι έδωσαν προκαταβολικά τις επιδοτήσεις (αθέμιτος ανταγωνισμός).

Δηλαδή ακόμα κι αν κάνουμε αίτημα στον ΣτΚ ή στην ΓΓΚ για παραπλάνηση (μη αναγραφή στο τιμοκατάλογο ότι δε θα δωθεί προκαταβολικά το έξτρα τεμ)... πέρα απ'τη παραπάνω αιτιολογία με την τροποποίηση του ΦΕΚ - Νόμου που υπερισχύει του τιμοκαταλόγου, θα υποστηρίξει ο πάροχος πως α) ακολουθούν τις οδηγίες της ΡΑΕ και β) αν γράψουν στο τιμοκατάλογο ότι δε πιστώνουν το έξτρα τεμ προκαταβολικά θα ωθήσουν τους πελάτες σε άλλους παρόχους όπου παρανόμως πιστώνουν το έξτρα τεμ προκαταβολικά (αθέτιμος ανταγωνισμός).

Δε λέω ότι είναι απίθανο για ένα καταναλωτή να βρει το δίκιο του στο συγκεκριμένο θέμα (το μόνο σίγουρο όπως λέει κι ο κοράκιος είναι πως κανείς δε θα βρει το δίκιο του αν δε κάνει τίποτα)... αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε βλέπω φως στο τούνελ. Φυσικά αν είχα Γ22 τιμολόγιο και μου χρωστούσανε χιλιάρικα θα το αντιμετώπιζα εντελώς διαφορετικά... ίσως απευθείας με δικηγόρο.

Και κάτι τελευταίο τώρα που μού'ρθε στο μυαλό

  

Ο Νοέμβριος είχε ίδια επιδότηση, και βάλανε 0.05 στο απλό ΤΕΜ και 0.15 στο έξτρα. Πιστεύω το ίδιο θα κάνουν και το Φεβρουάριο.

Ο Σκρεκας σε κάθε τηλεδιάσκεψη με τους προμηθευτές έλεγε το ίδιο πάντα: «πιστώνετε όλες τις ΤΕΜ και μην περιμένετε ΦΕΚ!» Αυτό το γνωρίζω εγώ, δεν γίνεται να μην το γνωρίζουν οι υπάλληλοι του ΥΠΕΝ…

Για τον Φεβρουάριο δεν έχει έξτρα ΤΕΜ, και δεν πρόκειται να έχει ξανά. Τώρα για την κυβέρνηση (έτσι πιστεύω εγώ) εργαλείο είναι η ΔΕΗ. Φάνηκε και τον Φεβρουάριο. Θα δίνει εξωφρενικά χαμηλές τιμές κάθε μήνα, για να γλιτώνει λεφτά από το ΤΕΜ η κυβέρνηση και να τα χώνει άλλου λόγω εκλογών….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...