Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά, σε καμιά δεκαριά μέρες λήγει το συμβόλαιο enter+ που είχα στη δεη. 

Σήμερα με πήραν από elpedison για κάποιο πρόγραμμα στα 10 λεπτά για Φλεβάρη σταθερά χωρίς πάγιο και δεσμεύσεις. 

Εσείς που το έχετε ψάξει περισσότερο λέτε να αλλάξω ή να μείνω στη δεη? 

Θέλει ψάξιμο αρκετά.. Ρίξε καμια μάτια στις 10-15 σελίδες πιο πίσω.. Καλύτερα σε άλλη εταιρεία.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

 

Σήμερα με πήραν από elpedison για κάποιο πρόγραμμα στα 10 λεπτά για Φλεβάρη σταθερά χωρίς πάγιο και δεσμεύσεις. 

Εσείς που το έχετε ψάξει περισσότερο λέτε να αλλάξω ή να μείνω στη δεη? 

0.145 έχει το πρόγραμμα τους economy, μείον τη κρατική επιδότηση. Η τιμές αυτές ισχύουν μόνο για Φεβρουάριο... για τον Μάρτιο θα ανακοινωθούν τιμές στις 21/2. Αν έχεις όρεξη για ενεργειακό τουρισμό προχώρα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θέλει ψάξιμο αρκετά.. Ρίξε καμια μάτια στις 10-15 σελίδες πιο πίσω.. Καλύτερα σε άλλη εταιρεία.. 

Δεν έχω άλλη ενέργεια να δώσω σε αυτό το πράγμα. Όταν άρχισαν με τις ρήτρες ήμουν στη watt and volt και πλέον έχω κάνει καταγγελία σύμβασης που πραγματικά δε βλέπω να βγάζει και κάπου. 

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

0.145 έχει το πρόγραμμα τους economy, μείον τη κρατική επιδότηση. Η τιμές αυτές ισχύουν μόνο για Φεβρουάριο... για τον Μάρτιο θα ανακοινωθούν τιμές στις 21/2. Αν έχεις όρεξη για ενεργειακό τουρισμό προχώρα.

 

 

 

 

Είπα να ρωτήσω εδώ που έχουν γραφτεί 441 σελίδες σκεπτόμενος πως μάλλον θα είναι απλή η απάντηση. Μόνο απλό δεν είναι τελικά... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Oh Jesus... 🤯 Τυχερός ήσουν που δε περίμενες καμιά 15ριά μέρες να έρθουν για καταμέτρηση. Αυτό που έγινε σε σένα...να λάβουν υπόψιν ένδειξη με προγενέστερη ημερομηνία απ'την αίτηση δεν το έχω ξαναδεί ποτέ.

Κανονικά δίνεις την ένδειξη στο πάροχο, τη λαμβάνει υπόψιν ο ΔΕΔΔΗΕ και ξεμπερδεύεις σε 1-2 μέρες.

και περσι φιλε,ιδια περιοδο ,αλλαγη απο ζενιθ σε ΔΕΗ η ιδια ιστορια....μαλλον ο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχης εδω στη Σαλονικα,κανει αλλα κολπα....

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δίνουν δώρο πετσέτες για παν ενδεχόμενο.

Edit. Ωχ... σημαντική αναβάθμιση. Ούτε 2 μέρες δεν είμαι πελάτης και διαλύθηκε το σύμπαν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2023-02-03-11-45-54-426_com.android.chrome.jpg.db297bc89ee35f1372d49bdee133d634.jpg

 

εγω το εβλεπα 3 μερες τωρα,αλλα προλαβαν με ξεκινησαν τον λογαριασμο...φαινεται ωραια εφαρμογη...

 

για την παγια εντολη ξερεις τι ισχυει;με ειπανοτι αν αν θελω να την βαλω (για να παρω και το 50ρικο πισω) , πρεπει να περιμενω να εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος.

και ειδα δεν εχει καποια επιλογη να το αιτησεις απο την εφαρμογη,εκτος αν ανοιξει μετα.αλλιως πως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

το έκανα μέσω mail και τους υπενθύμισα

κατάλαβα μέσω email, αλλά είχες πρόσωπο...
θα τους γράψω τότε κι εγώ, έχω σύμβουλο τον ekrepali, έτσι για να σφίξουν λίγο οι... ρόλοι,
 να τελειώνουμε... :-)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά, σε καμιά δεκαριά μέρες λήγει το συμβόλαιο enter+ που είχα στη δεη. 

Σήμερα με πήραν από elpedison για κάποιο πρόγραμμα στα 10 λεπτά για Φλεβάρη σταθερά χωρίς πάγιο και δεσμεύσεις. 

Εσείς που το έχετε ψάξει περισσότερο λέτε να αλλάξω ή να μείνω στη δεη? 

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ, με τη διαφορά ότι έληξε(λήγει σήμερα το home enter της ΔΕΗ). Πέρυσι διαβάζοντας εδώ τα παιδιά εκανα την αλλαγή από elpedison σε ΔΕΗ, τώρα όμως πραγματικά δεν έχω ιδέα τί να κάνω. Με τις μεγάλες επιδοτήσεις όλο το προηγούμενο διάστημα συνέφερε να αλλάζεις κάθε μηνα(δεν θα το έκανα αυτό πιστεύω), τώρα όμως τί? Από τι ξέρω και έγραφε και η επιστολή που έχει έρθει προ τριμήνου μας πάει απευθείας σε ένα πρόγραμμα πανομοιότυπο με το το Γ1Ν που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται. Κάθε βοήθεια δεκτή. 

Το αρχείο στην πρώτη σελίδα αφορά τον Φεβρουάριο @korakios?

 Ρωτάω γιατί βλέπω ημερομηνία 5-12-2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τελικό λογαριασμό απ'την Ελίν... κόντεψα να πνιγώ μόλις είδα το ποσό.

Spoiler

444.jpg.ad3562333659f16d82ad66ef5315f64c.jpg

Βάλανε extra τεμ μόνο για τη 1 μέρα του Νοεμβρίου (καλοσύνη τους), αλλά δε βάλανε extra τεμ για Δεκέμβριο και Ιανουάριο.

Spoiler

1.jpg.b5f7152f00f8682709e94295641bd6d7.jpg

Οπότε μού χρωστάει η Ελίν (906*0.149) + (877*0.159) = 274.43 + ΦΠΑ = 290

Συν 215 που μου χρωστάει ο ΗΡΩΝ = 505

Άρα εντάξει... μόνο 35 ευρώ είναι τα ρεύματα για το μαγαζί, ζήτω! 👏  🤣

Το θέμα είναι πού θα βρω να πληρώσω τα 540! 💣

 

edit: Όσοι παραμείνατε Ελίν, πήρατε extra ΤΕΜ για Δεκέμβριο & Ιανουάριο; Για εκκαθαριστικό μιλάω, όχι έναντι.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πήρα τελικό λογαριασμό απ'την Ελίν... κόντεψα να πνιγώ μόλις είδα το ποσό.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

444.jpg.ad3562333659f16d82ad66ef5315f64c.jpg

Βάλανε extra τεμ μόνο για τη 1 μέρα του Νοεμβρίου (καλοσύνη τους), αλλά δε βάλανε extra τεμ για Δεκέμβριο και Ιανουάριο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.b5f7152f00f8682709e94295641bd6d7.jpg

Οπότε μού χρωστάει η Ελίν (906*0.149) + (877*0.159) = 274.43 + ΦΠΑ = 290

Συν 215 που μου χρωστάει ο ΗΡΩΝ = 505

Άρα εντάξει... μόνο 35 ευρώ είναι τα ρεύματα για το μαγαζί, ζήτω! 👏  🤣

Το θέμα είναι πού θα βρω να πληρώσω τα 540! 💣

 

edit: Όσοι παραμείνατε Ελίν, πήρατε extra ΤΕΜ για Δεκέμβριο & Ιανουάριο; Για εκκαθαριστικό μιλάω, όχι έναντι.

 

Έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά μάλλον τέλος από όλους τους εναλλακτικούς παρόχους. Για τον Φεβρουάριο μικρό το κακό αφού δεν έχει έξτρα ΤΕΜ. Για μετά κάνε μεταφορά στη ΔΕΗ που λογικά δε θα σταματήσει να δίνει έξτρα ΤΕΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Έξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά μάλλον τέλος από όλους τους εναλλακτικούς παρόχους. Για τον Φεβρουάριο μικρό το κακό αφού δεν έχει έξτρα ΤΕΜ. Για μετά κάνε μεταφορά στη ΔΕΗ που λογικά δε θα σταματήσει να δίνει έξτρα ΤΕΜ.

 @HERTHAN όταν πάρεις λογαριασμό στη WE σφύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Το αρχείο στην πρώτη σελίδα αφορά τον Φεβρουάριο @korakios?

το excel , σε κάθε φύλλο έχει πάνω αριστερά ημερομηνία τροποποίησης και στα κυμαινόμενα γράφω μήνα Φεβρουάριο

Μιας και αλλάζουν ανα μήνα και δεν πολυκολλά η ετήσια τετραμήνων , δες καλύτερα τιμές το φύλλο με "ιστορικό τιμών" και κάνε χειροκίνητα τη διαφορά κιλοβατώρας μεταξύ προγραμμάτων που ενδιαφέρεσαι επι τη μηνιαία κατανάλωση που έχεις

αλλιώς βάλε μήνα επι 4 και στα 3 τετράμηνα και τη ζημιά/κέρδος που θα βγάλει δια 12 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, armenistis1980 είπε

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ, με τη διαφορά ότι έληξε(λήγει σήμερα το home enter της ΔΕΗ). Πέρυσι διαβάζοντας εδώ τα παιδιά εκανα την αλλαγή από elpedison σε ΔΕΗ, τώρα όμως πραγματικά δεν έχω ιδέα τί να κάνω. Με τις μεγάλες επιδοτήσεις όλο το προηγούμενο διάστημα συνέφερε να αλλάζεις κάθε μηνα(δεν θα το έκανα αυτό πιστεύω), τώρα όμως τί? Από τι ξέρω και έγραφε και η επιστολή που έχει έρθει προ τριμήνου μας πάει απευθείας σε ένα πρόγραμμα πανομοιότυπο με το το Γ1Ν που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται. Κάθε βοήθεια δεκτή. 

Το αρχείο στην πρώτη σελίδα αφορά τον Φεβρουάριο @korakios?

 Ρωτάω γιατί βλέπω ημερομηνία 5-12-2022

Για Φεβρουάριο ειναι μια χαρα η ΔΕΗ. Αν θες τουρισμο οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πήρα τελικό λογαριασμό απ'την Ελίν... κόντεψα να πνιγώ μόλις είδα το ποσό.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

444.jpg.ad3562333659f16d82ad66ef5315f64c.jpg

Βάλανε extra τεμ μόνο για τη 1 μέρα του Νοεμβρίου (καλοσύνη τους), αλλά δε βάλανε extra τεμ για Δεκέμβριο και Ιανουάριο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.b5f7152f00f8682709e94295641bd6d7.jpg

Οπότε μού χρωστάει η Ελίν (906*0.149) + (877*0.159) = 274.43 + ΦΠΑ = 290

Συν 215 που μου χρωστάει ο ΗΡΩΝ = 505

Άρα εντάξει... μόνο 35 ευρώ είναι τα ρεύματα για το μαγαζί, ζήτω! 👏  🤣

Το θέμα είναι πού θα βρω να πληρώσω τα 540! 💣

 

edit: Όσοι παραμείνατε Ελίν, πήρατε extra ΤΕΜ για Δεκέμβριο & Ιανουάριο; Για εκκαθαριστικό μιλάω, όχι έναντι.

 

Καλησπερα,πηγα ελιν 5/01 στα προγραμματα comfort για επαγγελματικο 25kva και οικιακο.Σημερα ελαβα τον 1ο εκκαθαριστικο με δικη μου ενδειξη στις 27 του μηνα και διαπιστωσα για τον επαγγελματικο που εχω λαβει μεχρι στιγμης οτι αντι για 0.292 που ειναι η κρατικη επιδοτηση,πιστωθηκε 0,134 αν θυμαμαι σωστα.Τι κανουμε τωρα?Πως κινουμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elen46 είπε

Καλησπερα,πηγα ελιν 5/01 στα προγραμματα comfort για επαγγελματικο 25kva και οικιακο.Σημερα ελαβα τον 1ο εκκαθαριστικο με δικη μου ενδειξη στις 27 του μηνα και διαπιστωσα για τον επαγγελματικο που εχω λαβει μεχρι στιγμης οτι αντι για 0.292 που ειναι η κρατικη επιδοτηση,πιστωθηκε 0,134 αν θυμαμαι σωστα.Τι κανουμε τωρα?Πως κινουμαστε?

ψάχνεις μήπως κατα λάθος έχει ξεμείνει κανας πάροχος και τα δίνει απο μόνος του και παρακολουθείς το άλλο νήμα για να μην επιστρέψεις ότι έχεις πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Καλησπερα,πηγα ελιν 5/01 στα προγραμματα comfort για επαγγελματικο 25kva και οικιακο.Σημερα ελαβα τον 1ο εκκαθαριστικο με δικη μου ενδειξη στις 27 του μηνα και διαπιστωσα για τον επαγγελματικο που εχω λαβει μεχρι στιγμης οτι αντι για 0.292 που ειναι η κρατικη επιδοτηση,πιστωθηκε 0,134 αν θυμαμαι σωστα.Τι κανουμε τωρα?Πως κινουμαστε?

Δε κινούμαστε... περιμένουμε. Κατά τα Χριστούγεννα του 2023 θα πάρουμε το έξτρα ΤΕΜ αν το εγκρίνει η Κομισιόν. Προς το παρών ακόμα παλεύουμε να πάρουμε τα έξτρα τεμ μέχρι το Νοέμβριο, περισσότερα εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

ψάχνεις μήπως κατα λάθος έχει ξεμείνει κανας πάροχος και τα δίνει απο μόνος του και παρακολουθείς το άλλο νήμα για να μην επιστρέψεις ότι έχεις πάρει

Πριν την ελιν ημουν σε σταθερο που εληξε οποτε δεν ειχα εμπειρια απο επιδοτησεις,ομως ειχα την πεποιθηση οτι οι τιμες που ανακοινωνουν οι παροχοι μειον τις επιδοτησεις αποτυπωνονται κανονικα στους λογαριασμους.Αλλωστε και στην προσφορα που μου εδωσαν μεσω email αναγραφεται η τελικη τιμη για το comfort μετα τις επιδοτησεις στα 0,083 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...