Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

@lacta13 To λογικό θα ήταν να λάβουν υπόψιν την ένδειξη που έδωσες στις 23/1 κι όχι την εκκαθαριστική μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στις 16/1. Ή μήπως δεν έδωσες ένδειξη; Εμένα η ένδειξη φαινόταν πάνω αριστερά στην αίτηση που υπέγραψα.

Δεν εδωσα ποτε καμια ενδειξη εγω.περιμενα να βγαλει η ΔΕΗ την εκκαθαριστικη και μετα οταν εκανα την αιτηση στην elpe στις 23/1,τους ρωτησα θελετε να σας στειλω ενδειξη; και με ειπαν οχι,θα περασει ο ΔΕΔΔΗΕ να παρει τελικη... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Δεν εδωσα ποτε καμια ενδειξη εγω.περιμενα να βγαλει η ΔΕΗ την εκκαθαριστικη και μετα οταν εκανα την αιτηση στην elpe στις 23/1,τους ρωτησα θελετε να σας στειλω ενδειξη; και με ειπαν οχι,θα περασει ο ΔΕΔΔΗΕ να παρει τελικη... :-)

Oh Jesus... 🤯 Τυχερός ήσουν που δε περίμενες καμιά 15ριά μέρες να έρθουν για καταμέτρηση. Αυτό που έγινε σε σένα...να λάβουν υπόψιν ένδειξη με προγενέστερη ημερομηνία απ'την αίτηση δεν το έχω ξαναδεί ποτέ.

Κανονικά δίνεις την ένδειξη στο πάροχο, τη λαμβάνει υπόψιν ο ΔΕΔΔΗΕ και ξεμπερδεύεις σε 1-2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην είμαι off topic αλλά υπάρχουν πολλοί που έχουν πρόβλημα με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ του φυσικού αερίου. Καθυστερούν πολύ οι εκδόσεις, σε εμένα μπορεί να έχει και οκτώ μήνες. Πιο πολύ το ποστάρω εδώ γιατί θεωρώ ότι θα υπάρχει καθυστέρηση και σε περίπτωση αλλαγής παρόχου. Γνωρίζει κανείς σχετικά με το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nihilus82 είπε

Ελπίζω να μην είμαι off topic αλλά υπάρχουν πολλοί που έχουν πρόβλημα με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ του φυσικού αερίου. Καθυστερούν πολύ οι εκδόσεις, σε εμένα μπορεί να έχει και οκτώ μήνες. Πιο πολύ το ποστάρω εδώ γιατί θεωρώ ότι θα υπάρχει καθυστέρηση και σε περίπτωση αλλαγής παρόχου. Γνωρίζει κανείς σχετικά με το θέμα?

Υπάρχει άλλο θέμα για το αέριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εννοείται στον έκτακτο πήρα τη συνέπεια και των 2 προηγούμενων λογαριασμών

Πολύ καλό νέο, αλλά πως σου απέδωσε συνέπεια πριν προλάβεις να πληρώσεις  τον 2ο ?
Απορία εκφράζω κι εννοείται ότι καλύτερο για όσους έχουν ''τάσεις φυγής''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, foul είπε

Πολύ καλό νέο, αλλά πως σου απέδωσε συνέπεια πριν προλάβεις να πληρώσεις  τον 2ο ?
Απορία εκφράζω κι εννοείται ότι καλύτερο για όσους έχουν ''τάσεις φυγής''.

Βγήκε έναντι τον πλήρωσα εμπρόθεσμα.

Μετά εκκαθαριστικός 21/9 - 13/11 και τελικός 14/11 - 29/11 την ίδια μέρα.

Στον εκκαθαριστικό υπήρχε η συνέπεια για τον έναντι που πλήρωσα εμπρόθεσμα.

Οπότε μετά εκδώθηκε έκτακτος και πιστώθηκε η συνέπεια που χρωστούσαν  δηλαδή...

άθροισαν τις χρεώσεις προμήθειας του εκκαθαριστικού και τελικού

*20%

μείον τη συνέπεια που είχα ήδη λάβει για την εμπρόθεσμη εξόφληση του έναντι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

άθροισαν τις χρεώσεις προμήθειας του εκκαθαριστικού και τελικού

*20%

με ''υπενθύμιση'' μέσω email ή  με καταγγελία μέσω ΡΑΕ ? όπως αναφέρεις προηγούμενα
(δεν βρίσκω πως εσύ δικαιώθηκες) 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59645901
(για να το έχεις τόσο αναλυτικά, προφανώς με email)
γιατί μέχρι email με βλέπω, άσε που αν θέλω να επιστρέψω, μετά από καταγγελία, πως θα ξανακάνω αίτηση ?...κι άντε κι έκανα, θα την δεχτούν ?  

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, foul είπε

με ''υπενθύμιση'' μέσω email ή  με καταγγελία μέσω ΡΑΕ ? όπως αναφέρεις προηγούμενα
(δεν βρίσκω πως εσύ δικαιώθηκες) 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59645901
(για να το έχεις τόσο αναλυτικά, προφανώς με email)
γιατί μέχρι email με βλέπω, άσε που αν θέλω να επιστρέψω, μετά από καταγγελία, πως θα ξανακάνω αίτηση ?...κι άντε κι έκανα, θα την δεχτούν ?  

Γιατί να μη σε ξαναδεχτούν; Εγώ είχα ξανατερματίσει εκπροσώπηση στον ΗΡΩΝ το καλοκαίρι και το είχα πάει μέσω ΡΑΕ για να πάρω τη συνέπεια. Στη τελευταία εκπροσώπηση το έκανα μέσω mail και τους υπενθύμισα την αντίστοιχη απάντηση τους στο προηγούμενο αίτημα οπότε ξεμπέρδεψα πιο γρήγορα.

Στη ΡΑΕ είχα ανοίξει αιτήματα και για άλλους λόγους κατά ΗΡΩΝ... τους έχω ταράξει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τηλεφωνική συνομιλία με την εξυπηρέτηση πελατών της, Volterra περί του "κοστοστρεφούς" προγράμματος της (δήθεν) χονδρικής αυτό που αποκόμισα είναι το εξής :

Ποτέ μα ποτέ μην επικοινωνήσετε με εξυπηρέτηση πελατών μέσω τηλεφώνου !

Ποτέ !

Είναι τελείως άσκοπο και θα σας παραπλανήσουν !

Το μόνο που μπορεί να κάνετε είναι να βάζετε εσείς προσωπικά τα δεδομένα και να καταλήγετε σε συμπεράσματα .

Ένα μεγάλο μπράβο στο φόρουμ και ειδικά στους πρωταγωνιστές του νήματος (όλοι ξέρουμε ποιοι είναι....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, POUARO είπε

Αυτο το εικονικο φωτοβολταικο (ΕΝ.Α) συμφερει? Το έχει "μετρησει" καποιος ??

Χωρίς να ξέρω (θα διαβάσω κι εγώ το θέμα) για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα πρότεινα όποιος θέλει εικονικό φωτοβολταϊκό, να ψαχτεί να μπει σε μια ενεργειακή κοινότητα με μερίδιο σε κανονικό φωτοβολταϊκό, και να συνεχίσει να είναι ενεργειακό ελεύθερο πουλί σε όποιον πάροχο θέλει, χωρίς παντρειές και αιματηρά διαζύγια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Ελπεδισον συνεχίζει να κανει νερα οπως πριν λιγους μηνες ή διορθωθηκε?

 

Επισης εχει καταλαβει κανεις την διαφορα των δυο προγραμματων της Ελιν περα απο την χρεωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σε καμιά δεκαριά μέρες λήγει το συμβόλαιο enter+ που είχα στη δεη. 

Σήμερα με πήραν από elpedison για κάποιο πρόγραμμα στα 10 λεπτά για Φλεβάρη σταθερά χωρίς πάγιο και δεσμεύσεις. 

Εσείς που το έχετε ψάξει περισσότερο λέτε να αλλάξω ή να μείνω στη δεη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

η Ελπεδισον συνεχίζει να κανει νερα οπως πριν λιγους μηνες ή διορθωθηκε?

Δίνουν δώρο πετσέτες για παν ενδεχόμενο.

Edit. Ωχ... σημαντική αναβάθμιση. Ούτε 2 μέρες δεν είμαι πελάτης και διαλύθηκε το σύμπαν.

Spoiler

Screenshot_2023-02-03-11-45-54-426_com.android.chrome.jpg.db297bc89ee35f1372d49bdee133d634.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...