Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2023 στις 12:30 ΜΜ, barimagas είπε

499 τους δήλωσα, κάτι "παραπάνω" ώστε να μην βγει πιστωτικός από το 50ρικο😃 ή έστω να βγει όσο το δυνατόν λιγότερο πιστωτικός. Ίδια ημερομηνία με σένα αίτηση εκπροσώπηση. Μηνιαίο μέσο όρο  έχω 530kw

Spoiler

Συνοδοιπόρε barimagas, (γράφω το όνομά σου για να το ξαναδιαβάσεις...🤦‍♂️)
Παρότι διαφωνώ με τις μετρήσεις, μπήκα στο πειρασμό μπας και βγει νωρίτερα ο λογαριασμός (λέμε τώρα) κι έδωσα μέτρηση χθες, για 15μέρες, 249 (αναλογικά σε ολόκληρο μήνα βγαίνει 498). Άπλα, στη περίπτωσή μου έβαλα 35Kwh λιγότερες για να μη χάσω το ΚΟΤ (έφαγα +70Kwh λόγω της γνωστής προχρονολογημένης μέτρησης, των 6 ημερών καθυστέρησης, που δε με χαλάνε γιατί θα τις καλύψω).
Εσύ φίλε, με τη μέτρησή σου, χάνεις το μισό ΤΕΜ με 0,45€/Κwh   (παρασύρθηκα από ΤΕΜ Φλεβάρη..., ...το λάθος είναι ανώτερο της τέχνης λένε...) 
+ ρυθμιζόμενες στο θεό (+20), αλλά θα διορθωθεί, (όπως και το δικό μου) στον εκκαθαριστικό και θα ρεφάρεις (μη πέσεις τανάσκελα όταν δεις το νούμερο)...
κι εννοείται θα τα πληρώσεις, ακόμα και με πιστωτική...
Γι αυτό λέω μη δίνετε μετρήσεις.
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν σου βγει πιστωτικός ο λογαριασμός. Πιστώνεται στον επόμενο κι -ίσως- έχεις πίστωση στην τράπεζα σε περίπτωση αποχώρησης.
Θα σου επιστρέψουν 50, αφού θα εισπράξουν 225 (όχι από σένα), δεν θα τους χαλάσει το 50ικο.
Μη ''φοβάσαι'' δεν θα περισσέψουν για τον επόμενο (το μόνο σίγουρο). Παίζει κι ένα σενάριο να βγει ο λογαριασμός αρχές Μάρτη, οπότε αν έχει 1ο & 2ο μαζί ξεπερνάς τα 200 μικτά (θα είναι χωρίς έκπτωση και προσωρινά πάντα) αν και δεν βρήκα τέτοιο δείγμα από παλαιότερους στον Ήρων.
Το πιο πιθανό είναι να βγει κάπου εκεί, αλλά με λιγότερες μέρες χρέωσης (<30).
Στη θέση σου, αν φτάσουμε 20/2 το ρισκάρεις αν φύγεις, εκεί προσωπικά θα περίμενα να πληρώσω πρώτα, βασικά δεν φεύγεις μέχρι να ''απλώσει'' η κατανάλωσή σου,* αλλά μέχρι τότε βλέπουμε (μπορεί και να φτιάξει το πράμα, ειδικά αν ανέβει η Κιλοβατώρα (!) ή να γνωρίζουμε τι μέλλει γενέσθαι αν ''την κάνουμε πρόωρα'').
Μπορεί  εν τέλη, να σου βγει σε καλό τo ότι ο Γενάρης έχει ΤΕΜ για  >500Kwh, (θα είναι προσωρινό το καλό αν δε φύγεις).
Αν φύγεις αύριο περιπλέκεται η κατάσταση.(λόγω του ΤΕΜ του Γενάρη, που δεν δίνει τον Φλεβάρη για >500, μπορεί και να συμφέρει να φύγεις, τώρα όμως, αλλά θα πληρώσεις +20 στις ρυθμ. χρεώσεις + θα χάσεις το 50ικο... και πρέπει να τους κυνηγήσεις για το -20% (45€) με ekrepali's way).
Φιλικά κι εννοείται, ότι γράφω είναι εμπειρικό και μπακαλίστικο (όπως μου έχουν προσάψει).
*πότε είναι η επόμενη μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ ?

υγ. δεν είναι και τόσο τραγική η κατάσταση, για κανά 100ικο σε κόβω (μικτά) - 50 = 50€ απ τη τσέπη σου  (για 15μέρες100€ δεν τα λες και λίγα) κι είπαμε, είναι προσωρινό. Το κακό είναι ότι αυτόματα θα μεταφερθούν στο Φλεβάρη κι η αναλογία χρονικά, δεν είναι υπέρ μας (15/28), θα δείξει (χοντρικά οι 150 με 200 Kwh θα μεταφερθούν στο Φλεβάρη😒)
(αν βέβαια φύγεις, κατοχυρώνεται η μέτρηση και τις χρεώνεσαι με τιμές Γενάρη, η επιλογή δική σου ...).
Σε καμιά περίπτωση δεν φεύγεις 21/2, αν δεν εκδοθεί ο λογαριασμός (χάνεις τα 50 και πρέπει να τους κυνηγήσεις για το -20%, που θα είναι υπολογίσιμο 225 x 20%= 45€ (...που θα στην κουτσουρέψουν στον εκκ... λόγω της αναλογίας 1/2...)
Αργήσαμε, έπρεπε να ήμασταν μήνες πριν και τώρα να τραβάγαμε για ''άλλες πολιτείες'',
και την πάτησα, επειδή σταμάτησα να ασχολούμαι από τον Αύγουστο κι ιδού...
Με ''σώζει'' η χαμηλή κατανάλωση (400Kwh/μήνα) + ΚΟΤ. 

 

 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Απο Ελιν γιατί έφυγες;

- Ελίν 0.185 + 5 πάγιο... Εlpedison 0.157 + 0 πάγιο + 20 ευρώ επιταγή Σκλαβενίτη. Τους επόμενους 2 μήνες θα κάψω κλιματιστικό οπότε ακόμα κι η πιο μικρή διαφορά παίζει ρόλο.

- Η επιδότηση Φεβρουαρίου 0.02 είναι πολύ μικρή... λογικά θα τη δώσουν απ'το απλό ΤΕΜ. Ακόμα κι αν τη δώσουν απ'το έξτρα ΤΕΜ και η Ελίν τη βάλει προκαταβολικά ενώ η Elpedison όχι, πάλι φτηνότερα βγαίνει η Εlpedison. Επίσης ποιος μου λέει ότι θα συνεχίσει η Ελίν να πιστώνει το εξτρα ΤΕΜ προκαταβολικά;

Θα φανεί στη πορεία τι θα γίνει... το πολύ πολύ να αλλάξω πάλι πάροχο το Μάρτιο. 😝

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios μήπως εσύ πήρες πάλι κανα μήνυμα από βολτερα "συγγνώμη λάθος" ή έφυγες για νέους προορισμούς;

Αναρωτιέμαι να φύγω πριν ή μετά τις 15/2 , η φθηνότερη αυτή τη στιγμή ειναι η elpedison με το economy στην ίδια τιμή σχεδον με volterra οπότε δεν χάνω και κάτι να παω και νωρίτερα. Ειδικά για καταναλώσεις <200 το μήνα.

Επίσης στο site της εταιρίας λέει "Tο προϊόν ELPEDISON ECONOMY απευθύνεται και σε δικαιούχους ΚΟΤ." γιατί είδα στο excel το βγάζει σαν να μην το υποστηρίζει, φαντάζομαι το πρόσθεσαν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λεμε οριστικα:

τελευταιος εκκαθαριστικος ΔΕΗ μεχρι 16/1 (εκκαθαριση ΔΕΔΔΗΕ) 

αιτηση τηλεφωνικη elpedison economy 23/1 (μεσημερι)

Συναινεση μου μεσω mail 23/1 (βραδυ)

αναμονη εναρξης εκπροσωπισης....

1/2 ενεργοποιηση λογαριασμου elpedison στο site

ουσιαστικη εναρξη εκπροσωπισης elpedison (μνμ elpedison σημερα) στις 25/1 (αποστολη τελικων ενδειξεων απο ΔΕΔΔΗΕ)

τελικος λογαριασμος ΔΕΗ πιστωτικος (επιστροφη εγγυησης)

ενδειξης τελικες λογαριασμου : ιδιες με την τελευταια του εκκαθαριστικου στις 16/1

Συμπερασμα: δεν περασε ποτε ο ΔΕΔΔΗΕ για τελικη καταμετρηση...αρα βγηκα αληθινος στις προβλεψεις μου 😉

αρα μετρανε οι κιλωβατωρες απο 17/1 στην elpedison με χρεωση 12 λεπτα (μου το ανεφεραν τηλεφωνικα,αλλα θα το ζητησω και γραπτως) για τον Ιανουαριο (αναμονη 1ου λογαριασμου για διαπιστωση) που λογικα θα με συμφερει απο 18/13 που ειχα ΔΕΗ,οχι τρελά ,αλλα ΟΚ.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Επίσης στο site της εταιρίας λέει "Tο προϊόν ELPEDISON ECONOMY απευθύνεται και σε δικαιούχους ΚΟΤ." γιατί είδα στο excel το βγάζει σαν να μην το υποστηρίζει, φαντάζομαι το πρόσθεσαν αργότερα.

θα κάνω edit

κλασσικά το νου με τη συγκεκριμένη εταιρία , έχουν γραφτεί και πιο πίσω

4 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

@korakios μήπως εσύ πήρες πάλι κανα μήνυμα από βολτερα "συγγνώμη λάθος" ή έφυγες για νέους προορισμούς;

Αναρωτιέμαι να φύγω πριν ή μετά τις 15/2 , η φθηνότερη αυτή τη στιγμή ειναι η elpedison με το economy στην ίδια τιμή σχεδον με volterra οπότε δεν χάνω και κάτι να παω και νωρίτερα. Ειδικά για καταναλώσεις <200 το μήνα.

κοίτα , αν είχα όρεξη θα τους έτρεχα 2-3 βδομάδες παράτασης ,μιας και η WPS που χρησιμοποιούν δεν έχουν ούτε ημερομηνια αποστολής ούτε παράδοσης , αλλά βαριέμαι να ασχολούμαι άρα θα την κανω αλλού ,

μάλλον elpedison economy αλλά γνωρίζω τι είναι , τι να προσέχω και πότε να την κάνω άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lacta13 To λογικό θα ήταν να λάβουν υπόψιν την ένδειξη που έδωσες στις 23/1 κι όχι την εκκαθαριστική μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στις 16/1. Ή μήπως δεν έδωσες ένδειξη; Εμένα η ένδειξη φαινόταν πάνω αριστερά στην αίτηση που υπέγραψα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με ΗΡΩΝ τους εκανα παραπονα για το ακριβο generous για τον Φλεβαρη και οτι θα αλλαξω παροχο και μου προτειναν solar generous home με το ιδιο παγιο 3 ευρω, 0,14/kw που με την επιδοτηση παει στα 0,10 και δωρο 90 ευρω για τους πρωτους 3 μηνες εφοσον παραμεινω 12 μηνες στο προγραμμα ειδαλλως επιστρεφω τα 90 ευρω..Επισης η εκπτωση συνεπειας εδω ειναι 15% κι οχι 20% οπως στο generous..Παρολα αυτα, εκανα εναν υπολογισμο για 500 κιλοβατωρες μαζι με τον υπαλληλο στο τηλ. και βγαινει το SOLAR 28 ευρω λιγοτερο..Μου εστειλε και την συμβαση και το σκεφτομαι σοβαρα!!

Καλα η ελπεντισον μ επρηξε στα τηλ σημερα αλλα δεν απαντησα..Σε σχεση με elpedison economy?

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μιλησα με ΗΡΩΝ τους εκανα παραπονα για το ακριβο generous για τον Φλεβαρη και οτι θα αλλαξω παροχο και μου προτειναν solar generous home με το ιδιο παγιο 3 ευρω, 0,14/kw που με την επιδοτηση παει στα 0,10 και δωρο 90 ευρω για τους πρωτους 3 μηνες εφοσον παραμεινω 12 μηνες στο προγραμμα ειδαλλως επιστρεφω τα 90 ευρω..Επισης η εκπτωση συνεπειας εδω ειναι 15% κι οχι 20% οπως στο generous..Παρολα αυτα, εκανα εναν υπολογισμο για 500 κιλοβατωρες μαζι με τον υπαλληλο στο τηλ. και βγαινει το SOLAR 28 ευρω λιγοτερο..Μου εστειλε και την συμβαση και το σκεφτομαι σοβαρα!!

Καλα η ελπεντισον μ επρηξε στα τηλ σημερα αλλα δεν απαντησα..Σε σχεση με elpedison economy?

απλά να βεβαιωθείς γραπτώς οτι δε θα πληρώσεις συμμετοχή για το ΕΝΑ οποιαδήποτε στιγμή πριν το 12μηνο και δε επιστρέψεις εκπτώσεις

1 ώρα πριν, SofoS@ είπε

Επίσης στο site της εταιρίας λέει "Tο προϊόν ELPEDISON ECONOMY απευθύνεται και σε δικαιούχους ΚΟΤ." γιατί είδα στο excel το βγάζει σαν να μην το υποστηρίζει, φαντάζομαι το πρόσθεσαν αργότερα.

το διόρθωσα αλλά πάρε γραπτώς οτι θα έχεις τις ίδιες χρεώσεις και δε θα σε πετάξουν σε άλλο ειδικό πρόγραμμα για ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απλά να βεβαιωθείς γραπτώς οτι δε θα πληρώσεις συμμετοχή για το ΕΝΑ οποιαδήποτε στιγμή πριν το 12μηνο και δε επιστρέψεις εκπτώσεις

Eκατσα διαβασα τη συμβαση και την πηγα βημα βημα με τον υπαλληλο και ναι δεν ισχυει αυτο, αρκει να μεινεις 12μηνο..Επισης αφου κανω καταγγελια συμβασης, λογω προγραμματος ΕΝΑ λυνεται η συμβαση ΜΕΤΑ απο 1 μηνα..Φιλε μου μπερδεμενος ειμαι, γιατι..θα δωσουν 90 που ναι το τυρακι αλλα σου λεει κατσε 12μηνο για να μη στα παρουμε πισω..και τι θα γινει απο καλοκαιρι που αλλαζουν; ολα!  Αν υποθεσουμε πως το ΕΝΑ θα ειναι ανταγωνιστικο και τους επομενους μηνες, αν οχι;

Κοιταζα τωρα το elpedison economy που εχει την ιδια χρεωση χωρις παγιο και ξερεις πως φευγεις ανα πασα στιγμη! Πως το βλεπεις;😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eκατσα διαβασα τη συμβαση και την πηγα βημα βημα με τον υπαλληλο και ναι δεν ισχυει αυτο, αρκει να μεινεις 12μηνο..Επισης αφου κανω καταγγελια συμβασης, λογω προγραμματος ΕΝΑ λυνεται η συμβαση ΜΕΤΑ απο 1 μηνα..Φιλε μου μπερδεμενος ειμαι, γιατι..θα δωσουν 90 που ναι το τυρακι αλλα σου λεει κατσε 12μηνο για να μη στα παρουμε πισω..και τι θα γινει απο καλοκαιρι που αλλαζουν; ολα!  Αν υποθεσουμε πως το ΕΝΑ θα ειναι ανταγωνιστικο και τους επομενους μηνες, αν οχι;

Κοιταζα τωρα το elpedison economy που εχει την ιδια χρεωση χωρις παγιο και ξερεις πως φευγεις ανα πασα στιγμη! Πως το βλεπεις;😃

απλά δε θα λάμβανα υπόψιν τα 90€ , απο εκεί και μετά απλό είναι να δεις τι σε συμφέρει για τον επόμενο μήνα

Για μεθεπόμενο και μετά , άγνωστο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

και τι θα γινει απο καλοκαιρι που αλλαζουν; ολα! 

Το πιθανότερο είναι να μην αλλάξει τίποτα. Στη ρήτρα αποκλείεται να ξαναπάμε. Ο μηχανισμός θα πάρει παράταση κλασικά όταν θα είναι να λήξει. 

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

- Ελίν 0.185 + 5 πάγιο... Εlpedison 0.157 + 0 πάγιο + 20 ευρώ επιταγή Σκλαβενίτη. Τους επόμενους 2 μήνες θα κάψω κλιματιστικό οπότε ακόμα κι η πιο μικρή διαφορά παίζει ρόλο.

Κι εγώ για αλλαγή με κόβω. 0,20 με συνέπεια η we και 2,75 πάγιο. Το καλο είναι ότι ο τελευταίος λογ/σμος που έλαβα και είχε μέσα 5 μέρες Ιανουαρίου, είχε όλο το τεμ 0,292. Φαίνεται ότι η we θα συνεχίσει να το δίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Eκατσα διαβασα τη συμβαση και την πηγα βημα βημα με τον υπαλληλο και ναι δεν ισχυει αυτο, αρκει να μεινεις 12μηνο..Ε

Πρόσεξε τους ειδικούς για την έκπτωση συνέπεια... πρόσφατα στο generous τους άλλαξαν ώστε να μη παίρνεις συνέπεια για τον τελικό λογαριασμό. Ή ακόμα χειρότερα αν φύγεις μετά από προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, τότε χάνεις τη συνέπεια και του εκκαθαριστικού και του τελικού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πρόσεξε τους ειδικούς για την έκπτωση συνέπεια... πρόσφατα στο generous τους άλλαξαν ώστε να μη παίρνεις συνέπεια για τον τελικό λογαριασμό. Ή ακόμα χειρότερα αν φύγεις μετά από προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, τότε χάνεις τη συνέπεια και του εκκαθαριστικού και του τελικού.

Προκειται για προσθετη πραξη-τροποποιηση συμβασης και δεν το αναφερει..Θα παρω μια αποφαση και τελος..τι να κανουμε τωρα εχουμε κι αλλα θεματα να ασχοληθουμε εκτος απ το να μετραμε κιλοβατωρες..Ετσι κι αλλιως τα γραφουν με τετοιο τροπο, που πρεπει να εισαι νομικος για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα😉

Το + σε σχεση με την αλλαγη προμηθευτη (που ειναι πιο περιπλοκο, οσο γρηγορα κι αν γινει)ειναι πως απ τη στιγμη που θα τους στειλω τη συμβαση την ιδια μερα περναω στο ΕΝΑ και παιρνω τις εκπτωσεις για Φλεβαρη που καιγομαι λογω θερμανσης με A/C

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, POUARO είπε

Αυτο το εικονικο φωτοβολταικο (ΕΝ.Α) συμφερει? Το έχει "μετρησει" καποιος ??

20 χρόνια γάμου, διάβασε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...