Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, barimagas είπε

Πώς γίνεται αυτό; Δεν στέκει. Μήπως εννοείς πρώτα εκκ και μετά τελικό;

(Αν το λες σωστά, μιλάμε για μεγάλη λαμογιά)

Και σε μένα το ίδιο έγινε, πρώτα εμφανίστηκε ο τελικός και μετά ο εκκαθαριστικός (με ίδια ημερομηνία έκδοσης). Οι περίοδοι κατανάλωσης είναι ήταν ΟΚ. Εννοείται στον έκτακτο πήρα τη συνέπεια και των 2 προηγούμενων λογαριασμών (μειον τη συνέπεια που είχα ήδη πάρει για τη κατανάλωση του έναντι).

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Υπογραφή Elpedison σε κατάστημα 30/1
Αποστολή εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ 31/1
Εμφανίστηκε το αίτημα εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ στις 1/2 με ημερομηνία 31/1

Λογικά μέχρι αύριο θα έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή χτες 🤪 (με την ένδειξη που έδωσα εγώ).

Όντως σήμερα το πρωί άλλαξε το ψηφίο παροχής. Μένει να δω πότε είναι η ημερομηνία εκπροσώπησης... λογικά 31/1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barimagas είπε

Όχι Ήρων αλλά πονήρων έπρεπε να λέγεται

Φίλε μου (αν μου επιτρέπεις) συνοδοιπόροι είμαστε.
11/1 αίτηση στον Ήρων, 17/1 εκπροσώπηση.
O εκκ κι ο τελικός είναι περσινός από ελπε.
Ο Ήρωνας δεν μας έχει κάνει τη τιμή..., ούτε καν τον τρόπο πληρωμής δε έχει ανοίξει.
Τι κατανάλωση έχεις μ.ο. ? (...αν επιτρέπεται)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Αν πέσει το άθροισμα των ΛΠ (δες ιστορικό) και ΤΕΑ (δες πως κυμαίνεται το διάγραμμα) στα 140 και κάτω , αλλά συνεχιστεί για ολόκληρο το μήνα να είναι χαμηλά , τότε θα σε συμφέρει να πας βάσει χοντρικής ....

Ευχαριστώ πολύ που μας ανοίγεις τα μάτια και δεν πέφτουμε θύματα της πειθούς του κάθε πωλητή.

Έτοιμος ήμουν ο βλάκας να μπω σ' αυτό το "περίφημο" "κοστοστροφές" πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα, από έλεγχο στην σελιδα της δεδδηε έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής χωρίς να έχει έρθει ακόμα ενημέρωση από elin. Για την δημιουργία λογαριασμού στο my elin γνωρίζεται αν πρέπει να εκδοθεί πρώτα λογαριασμός; 

πως βλέπεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμός παροχής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Είμαι ΚΟΤ με 300kWh περίπου το μήνα. Στον Ήρωνα αρχές Γενάρη είχα εκκαθαριστικό (περιμένω να εκδοθεί μέσα Φλεβάρη). Τώρα μου εδωσαν μεχρι αρχες Φλεβάρη να δώσω μέτρηση για έναντι. Αν δώσω 300kWh παραπάνω (που θα υπολογιστούν με τιμή Γενάρη) και το Μάρτιο δώσω καμια 20αριά με τιμολόγηση Φλεβάρη (έλειπα ρε φίλε από το σπίτι!!!), στον εκκαθαριστικό του Μαΐου θα τιμολογηθούν αναλογικά οι kWh στους 4 μήνες ή έτσι όπως τους έδωσα;

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fysikos είπε

πως βλέπεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμός παροχής;

 

Δεν αλλάζει ο αριθμός παροχης.. Απλά γίνεται στα τελευταία ψηφία ο διάδοχος από 05 σε 06..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fysikos είπε

πως βλέπεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμός παροχής;

βάζεις την παροχή σου στο https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/κι αν στην απαντήση του ΔΕΔΔΗΕ έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο σημαίνει ότι έχεις ''μετακομίσει''.

16 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Τώρα μου εδωσαν μεχρι αρχες Φλεβάρη να δώσω μέτρηση για έναντ

Δεν θα δεις διαφορά μετά τον εκκαθαριστικό ότι τιμή κι αν δώσεις τώρα. Το όφελος/ζημιά θα είναι προσωρινά (στον 'Ηρων τουλάχιστον).

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, foul είπε

Δεν θα δεις διαφορά μετά τον εκκαθαριστικό ότι τιμή κι αν δώσεις τώρα. Το όφελος/ζημιά θα είναι προσωρινά.

Ρώτησα συγκεκριμένο πράγμα. Ο εκκαθαριστικός του Γενάρη πέρασε. Πάει.

Ένα μήνα μετά μπορώ να δώσω μέτρηση που θα αφορά όλο το Γενάρη με μηδενική χρέωση. Το Μάιο θα τιμολογηθώ αναλογικά (ισομερώς) για τους 4 μήνες ή για την περίοδο από τον τελευταίο έναντι έως τον εκκαθαριστικό του Μαΐου;

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, fysikos είπε

πως βλέπεις οτι εχει αλλαξει ο αριθμός παροχής;

 

Απο τον λογαριασμό σου (του προμηθευτή που είσα) βλέπεις τον αριθμό παροχής μετά την παύλα (-)  τι έχει...πχ -07...Οπότε εαν πάς στο https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/   και δείς πχ -08 τότε έχει αλλάξει ο πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Giorgis4 είπε

Το Μάιο θα τιμολογηθώ αναλογικά (ισομερώς) για τους 4 μήνες

Αυτό. Οπότε δεν έχει νόημα να δώσεις φουσκωμένη ένδειξη. Εκτός αν ήσουν Ελίν ή  We... αυτοί βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικους με τις ενδείξεις πελατών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foul είπε

Φίλε μου (αν μου επιτρέπεις) συνοδοιπόροι είμαστε.
11/1 αίτηση στον Ήρων, 17/1 εκπροσώπηση.
O εκκ κι ο τελικός είναι περσινός από ελπε.
Ο Ήρωνας δεν μας έχει κάνει τη τιμή..., ούτε καν τον τρόπο πληρωμής δε έχει ανοίξει.
Τι κατανάλωση έχεις μ.ο. ? (...αν επιτρέπεται)

499 τους δήλωσα, κάτι "παραπάνω" ώστε να μην βγει πιστωτικός από το 50ρικο😃 ή έστω να βγει όσο το δυνατόν λιγότερο πιστωτικός. Ίδια ημερομηνία με σένα αίτηση εκπροσώπηση. Μηνιαίο μέσο όρο  έχω 530kw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...