Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, fysikos είπε

24/1 έκανα αίτηση για elpe συνέπεια. αυτά που διαβάζω για "αναπροσαρμογη χρέωσης προμήθειας" με αφορούν ή είναι για παλιότερα συμβόλαια;

παλιότερα αλλά με το που ακούσεις οτι καταργείται ο μηχανισμός φεύγεις τρέχοντας δίχως να κοιτάς πίσω

2 ώρες πριν, Mugiwara no Luffy είπε

Καλημέρα παιδιά,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/423/#comment-59644399

απο τη στιγμή που δεν απάντησαν ξεκίνα , μην περιμένεις email

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

Και βασικα δε μπορεις να κανεις τπτ γιατι ειχες υπογραψει το συγκεκριμενο τροπο υπολογισμου

στην μπανανία αυτό , ο νομοθέτης δεν έγραψε για πλάκα όλα όσα αναγράφονται συγκεκριμένα για τη ρήτρα (ενημέρωση υποχρέωση να είναι κατανοητή πριν την υπογραφή , να μην έχει μεγάλες διακυμάνσεις κτλ κτλ ) , ότι λέει ο ΣτΚ στις συστάσεις δλδ ,αλλά μένει σύσταση και όχι επιβολή δυστυχώς

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

γιατι λες ο επομενος αξιοπιστος ειναι η ελιν? η προτεργια πχ με συνεπεια ειναι 0,188 - 4 παλι εκει κοντα με ελιν παει.. 

η Προτέργια δεν κάνει ανάλυση χρεώσεων , δλδ kw του μήνα επι τιμή μήνα

πρόσφατα έβαλε αναλυτικά τις ΤΕΜ , κάτι είναι και αυτό , πριν πετούσε ένα € ποσό σκέτο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Δεν το κατάλαβα;

Επίσης, εγώ για Ελιν έδωσα ένδειξη για Ιανουάριο (πρώτος μήνας) στις 23/1.

Αυτό σημαίνει ότι από 24 και μετά θα είμαι με την νέα τιμή κιλοβατώρας; Η θα πάει κάπως αναλογικά;

Έχει δει κάποιος την εκπτωση λόγω -15% κατανάλωσης από περσυ; Πώς μπορουμε να το επιβεβαιώσουμε;

 

 

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

0.185 ελιν, αρα επομενος ειναι ελιν και μεθεπομενος 0.188 κοκ

 

Τελικα ρε παιδια περσινη καταναλωση Φλεβαρη πως θα υπολογισω να ξερω τι πρεπει να καψω φετος;

έκπτωση 15% εξοικονόμηση περσινή κατανάλωση μηναίος εκκαθαριστικός περσινό τετράμηνο αγνοήστε το, κάνω σκονάκι για να το βρίσκω μελλοντικά στην αναζήτηση 🤣

Λοιπόν... λέει η κυβέρνηση θα επιδοτεί 500kw το μήνα. Η υπερβάλλουσα κατανάλωση θα επιδοτείται μόνο αν κάνετε έκτπωση 15% σε σχέση με πέρυσι.

Αν πέρυσι ήσασταν σε πάροχο που έβγαζε 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό ανά τετράμηνο, το σημείο αναφοράς της περσινής κατανάλωσης είναι η 4μηνιαία μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Ας πούμε λοιπόν ότι πέρυσι κάψατε 3000kw το 4μηνο. Φέτος για να πάρετε επιδότηση για την υπερβάλλουσα κατανάλωση δε θα πρέπει να ξεπεράσετε τις 2550kw το 4μηνο.

Αν όμως είστε τώρα σε πάροχο που βγάζει μηνιαίους εκκαθαριστικούς (We, Elin), θα πρέπει να μη ξεπερνάτε τις 637 ανά 30 μέρες. Όμως η κατανάλωση ανά μήνα είναι δυσανάλογη, δηλαδή Φεβρουάριο, Μάρτιο καίτε κλιματιστικό για θέρμανση, ενώ Απρίλιο και Μάιο δεν καίτε. Μπορεί για παράδειγμα να κάψετε 800kw τον Φεβρουάριο, 800kw τον Μάρτιο 450kw τον Απρίλιο και 400kw τον Μάιο... σ'αυτή τη περίπτωση θα χάσετε την επιδότηση για τις υπέρβάλλουσες 300+300kw του Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου. Ενώ αν χρεωνόσασταν με 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικό, θα ρίχνατε τον μέσο όρο 4μήνου.

Το ίδιο πρόβλημα θα έχετε και στο προηγούμενο 4μηνο εάν δώσατε ενδείξεις σε We και Ελίν και πήρατε μηνιαίους εκκαθαριστικούς με φουσκωμένη κατανάλωση (πάνω από 500kw) για Δεκέμβριο και Ιανουάριο λόγω θέρμανσης.

Συνεπώς για Ελίν αν έχετε μεγάλη κατανάλωση (πάνω από 500kw το μήνα), είναι προτιμότερο είτε να τους αφήνετε να βγάζουν έναντι και να περιμένετε την 4μηνο για την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, είτε να φροντίζετε να βγάζετε φώτο τον μετρητή ανά 500 kw. Στη We αν έχετε μεγάλη κατανάλωση μπορείτε να κάνετε μόνο το 2ο, καθώς έναντι δε βγάζουν.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... πιο αναλυτικά δε γίνεται.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

0.185 ελιν, αρα επομενος ειναι ελιν και μεθεπομενος 0.188 κοκ

 

Τελικα ρε παιδια περσινη καταναλωση Φλεβαρη πως θα υπολογισω να ξερω τι πρεπει να καψω φετος;

Θα δεις τον περσινό αντίστοιχο διάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μου έκαναν πουστιά με την παροχή του κομμωτηρίου στην nrg ! Έχω τρελαθεί...

Μου ήρθε ο Τελικός Εκκαθαριστικός της nrg και τι έχουν κάνει? Αντί να μου βάλουν για τον Ιανουάριο την επιδότηση των 0,292€ που είναι για επαγγελματικά κάτω των 2.000 kWh/μήνα (εγώ έχω όλες κι όλες 829 kWh το 4μηνο!!!), μου έβαλαν την βασική επιδότηση των 0,134€ που είναι για τα επαγγελματικά άνω των 2.000kWh ή για παροχές άνω των 35 kVA. Και χρεώθηκα περίπου 30€ παραπάνω από ότι αν μου είχαν δώσει την επιδότηση των 0,292€! Μου βγήκε 0,336€ η κιλοβατώρα του Γενάρη!!!
Tους πήρα τηλέφωνο και μου λένε πως εκδόθηκε ΚΥΑ που λέει πως θα μπαίνει η βασική επιδότηση από τον Γενάρη στα επαγγελματικά. Ακόμα και τα αγροτικά τιμολόγια θα παίρνουν την βασική επιδότηση μου είπαν! Και μετά τα υπόλοιπα λέει θα δοθούν αναδρομικά! Ρε τι λένε, πάνε καλά? Που το βρήκαν αυτό?

Απαίτησα το ΦΕΚ και μου έστειλαν σε SMS το εξής: ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4/02/01/2023 (ΦΕΚ Β 3/03/01/2023).
Εγώ αυτό το ΦΕΚ βρίσκω, είναι αυτό που λένε αυτοί?

Αυτό το ΦΕΚ είναι για τα έξτρα αναδρομικά των επαγελματιών του 2022 ρε σεις. Τι σχέση έχει με το 2023?

Δείτε εδώ: Σε κομμωτήριο 8 KVA μου έβαλαν την επιδότηση 0,134€ τον Γενάρη. Και μου βγαίνει 0,336€ η κιλοβατώρα!
Kαι είναι όλοι συντονισμένοι να λένε για την υπάρξη ΦΕΚ στο τηλέφωνο.

Η ΕΛΙΝ που είναι ο νέος μου πάροχος, αρνείται την ύπαρξη τέτοιου ΦΕΚ και τιμολογεί με επιδότητηση 0,292€!

Τι κάνω τώρα??? Αυτοί στο τηλέφωνο είναι συντονισμένοι να λένε αυτό το πράγμα και η ΡΑΕ δεν υφίσταται καν.
Δεν θα τους το πληρώσω αν όντως μου επιβεβαιώσετε πως έχω δίκιο.
Υπάρχει επαγγελματίας που έχει καρπωθεί 0,292€ για τον Γενάρη να τους το τρίψω στην μούρη?



 

Screenshot_13.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Βλέπω ότι οι περισσότεροι βρισκόμαστε σε σύγχυση για πάροχο Φεβρουαρίου.

Έχω Ηρων generous όπως πολλοί εδώ μέσα και απ' ότι κατάλαβα αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι εταιρίες....σε φέρανε στο κατώφλι τους και ένα μεγάλο μέρος θα μείνει γιατί κουράστηκε να ψάχνει και δεν βγάζει άκρη τί τον συμφέρει όπως ακριβώς συμβαίνει και με μένα.

Επεξ/σία από S90
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

παλιότερα αλλά με το που ακούσεις οτι καταργείται ο μηχανισμός φεύγεις τρέχοντας δίχως να κοιτάς πίσω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/423/#comment-59644399

απο τη στιγμή που δεν απάντησαν ξεκίνα , μην περιμένεις email

στην μπανανία αυτό , ο νομοθέτης δεν έγραψε για πλάκα όλα όσα αναγράφονται συγκεκριμένα για τη ρήτρα (ενημέρωση υποχρέωση να είναι κατανοητή πριν την υπογραφή , να μην έχει μεγάλες διακυμάνσεις κτλ κτλ ) , ότι λέει ο ΣτΚ στις συστάσεις δλδ ,αλλά μένει σύσταση και όχι επιβολή δυστυχώς

η Προτέργια δεν κάνει ανάλυση χρεώσεων , δλδ kw του μήνα επι τιμή μήνα

πρόσφατα έβαλε αναλυτικά τις ΤΕΜ , κάτι είναι και αυτό , πριν πετούσε ένα € ποσό σκέτο

Θα παρω τα -50ε στον πρώτο λογαριασμό και Προς το τέλος του μηνα θα ξανω αιτηση να φυγω για αλλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Μου ήρθε ο Τελικός Εκκαθαριστικός της nrg και τι έχουν κάνει? Αντί να μου βάλουν για τον Ιανουάριο την επιδότηση των 0,292€ που είναι για επαγγελματικά κάτω των 2.000 kWh/μήνα (εγώ έχω όλες κι όλες 829 kWh το 4μηνο!!!), μου έβαλαν την βασική επιδότηση των 0,134€ που είναι για τα επαγγελματικά άνω των 2.000kWh ή για παροχές άνω των 35 kVA. Και χρεώθηκα περίπου 30€ παραπάνω από ότι αν μου είχαν δώσει την επιδότηση των 0,292€! Μου βγήκε 0,336€ η κιλοβατώρα του Γενάρη!!!

το 2023 θα ακολουθήσουν και άλλοι πάροχοι να μη βάζουν (δικαιολογημένα) τις έξτρα ΤΕΜ στα επαγγελματικά

Όταν βγει νέο ΦΕΚ και γίνουν αιτήσεις , τότε θα μπουν σε όσους δε βάζουν ,

συνέχεια στο άλλο νήμα

3 λεπτά πριν, fysikos είπε

Θα παρω τα -50ε στον πρώτο λογαριασμό και Προς το τέλος του μηνα θα ξανω αιτηση να φυγω για αλλου

αν λες για το "συνέπεια" , θα παίρνεις 2,08€/μήνα μέχρι τη συμπλήρωση 24μήνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greg4 είπε

Συγνώμη πάνω από 500kw δεν θα δώσουν καθόλου επιδότηση Αυτοί που δουλεύουν αντλίες, air-condition την πάτησαν για αυτό τον μήνα...

Τόσο καιρό στοχεύουν για 0,209/kwh στην κλίμακα 501-1000kwh το μήνα. Τώρα η τιμή της ΔΕΗ χωρίς επιδότηση είναι 0,199. Λογικό να μη δίνουν επιδότηση. 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν λες για το "συνέπεια" , θα παίρνεις 2,08€/μήνα μέχρι τη συμπλήρωση 24μήνου

Δίνουν και 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό εκτός από τα 50 τμηματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δίνουν και 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό εκτός από τα 50 τμηματικά. 

στο site δεν αναφέρουν κάτι , τουλάχιστον να έχουν γραπτώς για το επιπλέον 50ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

στο site δεν αναφέρουν κάτι , τουλάχιστον να έχουν γραπτώς για το επιπλέον 50ρικο

Φαίνεται το έκοψαν. Πριν έλεγε 100 ευρώ με τα 50 στον πρώτο και τα άλλα 50 τμηματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Κοράκιε γιατί δικαιολογημένα? Μου βγήκε 0,336€ για τον Γενάρη του 2023! Δεν μιλάω για τα αναδρομικά των μηνών του 2022, αλλά για το 2023! Δείτε παρακάτω τι μου είπε ο υπάλληλος. Δηλαδή έχει δίκιο ο υπάλληλος? Θα πληρώνουμε πανάκριβα τις κιλοβατώρες λες και έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής τώρα?

https://vocaroo.com/14DDLwbW9CBt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Φαίνεται το έκοψαν. Πριν έλεγε 100 ευρώ με τα 50 στον πρώτο και τα άλλα 50 τμηματικά. 

κόψαν και το double με τα 400€ δώρο , κατάλαβαν οτι ο κόσμος τους έχει πάρει χαμπάρι και βγάλανε το economy αντί δώρων μάλλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, S90 είπε

Έχω Ηρων generous όπως πολλοί εδώ μέσα και απ' ότι κατάλαβα αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι εταιρίες....σε φέρανε στο κατώφλι τους και ένα μεγάλο μέρος θα μείνει γιατί κουράστηκε να ψάχνει και δεν βγάζει άκρη τί τον συμφέρει όπως ακριβώς συμβαίνει και με μένα.

Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. Πήγα κι εγώ Ήρωνα προ 2μήνου, ξαφνικά έγινε ο πιο ακριβός, προφανώς για να βγάλει τα 50άρικα και τις περασμένες χαμηλές τιμές. Αργήσαμε στο πάρτυ και τώρα θα πληρώσουμε τη νύφη.

Φυσικά η πράσινη συμμορία θα τα δώσει όλα τώρα, μήπως πάρει μερικούς πίσω. Αλλά και 0 να μου το δώσουν, σε αυτούς δεν ξαναπάω. Η αλητεία με την ρήτρα θα τους ακολουθεί για πάντα.

Το πήρα απόφαση ότι 5-10 πάνω θα τα υποστώ, αν θέλω την ψυχική ηρεμία και τον χρόνο μου. Δεν γίνεται κάθε μήνα αυτή η δουλειά.

Βέβαια το κοντέρ καταγράφει και τον Ιούλη, που θα ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ μεταξύ τους για 12μηνα και τα 24μηνα, θα ληφθούν οι κατάλληλες αποφάσεις. Ούτε που μπορώ να φανταστώ τι έχει να γίνει τότε με ΔΕΔΔΗΕ, μετρήσεις, αλλαγές παρόχων, συμβόλαια και όλα αυτά. Το τι πάρτυ και μικρά γράμματα έχουν να παίξουν δεν λέγεται και ίσως πάνω στην αναμπουμπούλα βρούμε κάτι που απλά δεν θα μας κλέβει (δύσκολο αλλά πάντα υπάρχει ελπίδα).

11 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Τώρα η τιμή της ΔΕΗ χωρίς επιδότηση είναι 0,199. Λογικό να μη δίνουν επιδότηση.

Αν μείνουμε από Ιούλη με αυτές τις τιμές (που ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τώρα σας φαίνονται και νορμάλ), καήκαμε. Συν τα πάγια 3αράκια και ταληράκια, που κάποτε ήταν το απόλυτο ταμπού, δεν τα πολυτολμούσαν, ειδικά στο ρεύμα.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ρε συ Κοράκιε γιατί δικαιολογημένα? Μου βγήκε 0,336€ για τον Γενάρη του 2023! Δεν μιλάω για τα αναδρομικά των μηνών του 2022, αλλά για το 2023! Δείτε παρακάτω τι μου είπε ο υπάλληλος. Δηλαδή έχει δίκιο ο υπάλληλος? Θα πληρώνουμε πανάκριβα τις κιλοβατώρες λες και έχουμε ρήτρα αναπροσαρμογής τώρα?

καταρχάς κατέβασε άμεσα την ηχογραφημένη συνομιλία, δεν την άκουσα γιατί ποτέ δε δίνω σημασία τι λένε υπάλληλοι στα τηλέφωνα

το υπουργείο είχε δώσει εντολή να δωθούν οι επιδοτήσεις και σχεδόν όλοι οι πάροχοι ακολούθησαν

Αλλά η Κομισιόν είχε κριτήρια , οπότε οι πάροχοι πρέπει να πάρουν πίσω τα λεφτά σε όσους δεν τα δικαιούνται.

Ο Ηρών καλά έκανε βασικά , έτσι κι αλλιώς δεν είναι νόμος επιστολή υπουργείου , τώρα οι υπόλοιποι πάροχοι τη φάγανε καλά , μέχρι και σε κοινόχρηστες παροχές βάζανε την έξτρα ΤΕΜ....

Άρα , περίμενε να στείλεις την αίτηση συμπληρωμένη , να εγκριθεί ωστέ να μη χρειαστεί να επιστρέψεις ότι έιχες πάρει . Δυστυχώς αυτό είναι το νόμιμο

Προς το παρών , προτιμήστε πάροχο που θα τα δίνει προκαταβολικά, edit , αν θα υπάρξουν επόμενες

edit συνέχεια εκεί

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...