Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Georgebek2 είπε

Με αυτα που ακουγονται; Μακρια απο ελπε...

Ο επομενος αξιοπιστος ελιν 14.5 μεχρι 500kwh και μετα 18.5 κοκ, αμα εσενα σου φαινεται φθηνο ασε μας εμας να κλαιγομαστε.

 

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

εγω προτιμω να το πληρωνω 0.159 παρα να ξαναπαω ελπε.. μου τα αρπαξαν μια χαρα με τις ρητρες οι κλεφτες 

τωρα ειναι η εποχη του ενεργειακου τουρισμου, δε σου πε κανεις να παντρευτεις την ελπε, πας οσο ειναι φτηνη και μετα γειασας. Οτι εγινε και με τον ηρωνα τους προηγουμενους μηνες

απο κει και περα, η δεδηλωμενη προθεση ειναι να κρατηρουν την Kwh κατω απο τα 17, γιατι ξαφνικα φετος περιμενετε τζαμπα ρευμα?

 

ΥΓ κι η ελιν εχει καψει γουνες απο οσο θυμαμαι, ρωτα τους περσυνους που ταν στα σταθερα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

10.5 σεντς δε βγαινει η ελπε? ποσο πιο φτηνο θες?

η ελπε 0,16-0,04=0,12

 

για τον Ιανουαριο με ΕΛΙΝ ειχα 0,375-0,33=0,045

και τωρα θα εχω 0,185-0,04=0,145

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχω λάβει τον κάτωθι λογαριασμό και αναρωτιέμαι τι είναι το "Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας" και γιατί αναφέρει άλλη περίοδο απο αυτή που είναι ο λογαριασμός, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Όπως φαίνεται και στο σκριν σοτ η περίοδος κατανάλωσης αφορά 09/08/22-08/12/22, ενώ της αναπροσαρμογής 01/06/22-01/08/22.

image.png.04003796fd2ab10b0e49a468dda4d087.png

 

image.png.f402d23613acbbfae02a482e56db065b.png

 

Τους έχω στείλει αρκετά mail, αλλά απάντηση δεν έχω λάβει.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανεβάσω ολόκληρο τον λογαριασμό για να πάρω απάντηση.

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adi32 είπε

η ελπε 0,16-0,04=0,12

 

για τον Ιανουαριο με ΕΛΙΝ ειχα 0,375-0,33=0,045

και τωρα θα εχω 0,185-0,04=0,145

14.5 λεει εδω - 4 =10,5

 

1 λεπτό πριν, Mugiwara no Luffy είπε

Καλημέρα παιδιά, έχω λάβει τον κάτωθι λογαριασμό και αναρωτιέμαι τι είναι το "Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας" και γιατί αναφέρει άλλη περίοδο απο αυτή που είναι ο λογαριασμός, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Όπως φαίνεται και στο σκριν σοτ η περίοδος κατανάλωσης αφορά 09/08/22-08/12/22, ενώ της αναπροσαρμογής 01/06/22-01/08/22.

image.png.04003796fd2ab10b0e49a468dda4d087.png

 

image.png.f402d23613acbbfae02a482e56db065b.png

 

Τους έχω στείλει αρκετά mail, αλλά απάντηση δεν έχω λάβει.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανεβάσω ολόκληρο τον λογαριασμό για να πάρω απάντηση.

Ευχαριστώ! 

ψαξε ελπεντισον ρητρα στο θεμα, ειναι ο τροπος υπολογισμου της ρητρας που ειχε υιοθετηση η ελπεντισον και εκαψε ολους τους πελατες της. Και βασικα δε μπορεις να κανεις τπτ γιατι ειχες υπογραψει το συγκεκριμενο τροπο υπολογισμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mugiwara no Luffy είπε

Καλημέρα παιδιά, έχω λάβει τον κάτωθι λογαριασμό και αναρωτιέμαι τι είναι το "Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας" και γιατί αναφέρει άλλη περίοδο απο αυτή που είναι ο λογαριασμός, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Όπως φαίνεται και στο σκριν σοτ η περίοδος κατανάλωσης αφορά 09/08/22-08/12/22, ενώ της αναπροσαρμογής 01/06/22-01/08/22.

image.png.04003796fd2ab10b0e49a468dda4d087.png

 

image.png.f402d23613acbbfae02a482e56db065b.png

 

Τους έχω στείλει αρκετά mail, αλλά απάντηση δεν έχω λάβει.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανεβάσω ολόκληρο τον λογαριασμό για να πάρω απάντηση.

Ευχαριστώ! 

τυχερος εισαι λιγα πληρωσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greg4 είπε

Συγνώμη πάνω από 500kw δεν θα δώσουν καθόλου επιδότηση Αυτοί που δουλεύουν αντλίες, air-condition την πάτησαν για αυτό τον μήνα...

Για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh, η επιδότηση θα είναι 40 Euro/MWh. Η κατηγορία αυτή αφορά το 90% των νοικοκυριών στην Ελλάδα.

Την ίδια επιδότηση θα λάβουν και όσοι έχουν μηνιαία κατανάλωση πάνω από 500 KWh, υπό την προϋπόθεση ότι θα μειώσουν κατά 15% τη μέση ημερήσια κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με την αντίστοιχη περυσινή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greg4 είπε

Συγνώμη πάνω από 500kw δεν θα δώσουν καθόλου επιδότηση Αυτοί που δουλεύουν αντλίες, air-condition την πάτησαν για αυτό τον μήνα...

Εγω που καιω γυρω στις 700/ανα μηνα, θα πληρωσω 8ε παραπανω. Για να δουμε ο Μαρτης γδαρτης τωρα τι τιμη θαχει..

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Ο περσινος Φλεβαρη πως βγαινει; Καταναλωση εκκαθαριστικου ΔΕΗ δια 4;

Αυτο το ξερει κανενας ή να παρω τηλ ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Για μηνιαίες καταναλώσεις έως 500 KWh, η επιδότηση θα είναι 40 Euro/MWh. Η κατηγορία αυτή αφορά το 90% των νοικοκυριών στην Ελλάδα.

Την ίδια επιδότηση θα λάβουν και όσοι έχουν μηνιαία κατανάλωση πάνω από 500 KWh, υπό την προϋπόθεση ότι θα μειώσουν κατά 15% τη μέση ημερήσια κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με την αντίστοιχη περυσινή.

Στο σανό που μας σερβίρουν θα λάβουν τις απαντήσεις όταν πρέπει ...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε Ελίν και We και καίτε κλιματιστικό και ξεπερνάνε τις 500kw αυτούς τους μήνες που κάνει κρύο, μη δίνετε ενδείξεις γιατι λόγω μηνιαίας εκκαθάρισης θα είστε πάνω απ'τον μέσο όρο του περσινού τετραμήνου. Αφήστε να βγάζουν έναντι καλύτερα, να γίνει εκκαθάριση στο 4μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Με αυτα που ακουγονται; Μακρια απο ελπε...

Ο επομενος αξιοπιστος ελιν 14.5 μεχρι 500kwh και μετα 18.5 κοκ, αμα εσενα σου φαινεται φθηνο ασε μας εμας να κλαιγομαστε.

γιατι λες ο επομενος αξιοπιστος ειναι η ελιν? η προτεργια πχ με συνεπεια ειναι 0,188 - 4 παλι εκει κοντα με ελιν παει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ekrepali said:

Όσοι είστε Ελίν και We και καίτε κλιματιστικό και ξεπερνάνε τις 500kw αυτούς τους μήνες που κάνει κρύο, μη δίνετε ενδείξεις γιατι λόγω μηνιαίας εκκαθάρισης θα είστε πάνω απ'τον μέσο όρο του περσινού τετραμήνου. Αφήστε να βγάζουν έναντι καλύτερα, να γίνει εκκαθάριση στο 4μηνο.

Δεν το κατάλαβα;

Επίσης, εγώ για Ελιν έδωσα ένδειξη για Ιανουάριο (πρώτος μήνας) στις 23/1.

Αυτό σημαίνει ότι από 24 και μετά θα είμαι με την νέα τιμή κιλοβατώρας; Η θα πάει κάπως αναλογικά;

Έχει δει κάποιος την εκπτωση λόγω -15% κατανάλωσης από περσυ; Πώς μπορουμε να το επιβεβαιώσουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

γιατι λες ο επομενος αξιοπιστος ειναι η ελιν? η προτεργια πχ με συνεπεια ειναι 0,188 - 4 παλι εκει κοντα με ελιν παει.. 

0.185 ελιν, αρα επομενος ειναι ελιν και μεθεπομενος 0.188 κοκ

 

Τελικα ρε παιδια περσινη καταναλωση Φλεβαρη πως θα υπολογισω να ξερω τι πρεπει να καψω φετος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηρωνας επειδη ειχε μεινει πισω στους λογαριασμους σε σχεση με περιοδους καταναλωσης μου εβγαλε 2 εναντι, ευτυχως ειχα πιστωτικο απο προηγουμενους μηνες κι ετσι τη πληρωσα σχετικα φτηνα τη νυφη, αλλα αρχιζω και σκεφτομαι να την κανω με ενοχλει και η εκπτωση συνεπειας που τη βαζουν στον επομενο μηνα..Με ~500kw το μηνα, που ομως θα ανεβει λογω κρυου και θερμανση με a/c αξιζει να κανω τη διαδικασια να αλλαξω; Ελιν η καλυτερη;

Ειναι και το αλλο που διαβαζω..οτι αφου φυγεις, δεν βαζουν ευκολα την εκπτωση συνεπειας στον τελικο λογαριασμο....

Και..μολις τωρα με πηραν απο ελπεντισον για προγραμμα με 0,08/kw  και χωρις παγιο, σε σχεση με 0,16 του ηρωνα με την κρατικη επιδοτηση μεσα..

Ομολογω το σκεφτομαι...τι λετε παλικαρια;;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...