Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

4 ώρες πριν, lacta13 είπε

αυτα τα λενε νωρίτερα...  :-) εγω τα εκανα τηλεφωνικως... και εμενα να φανταστεις στο συμβολαιο που στειλαν βαλαν το 50ρικο του XMAS PROMO, αλλα επειδη δεν μου ειπαν κατι απο το τηλεφωνο,τους ξαναπηρα και μου λενε εγινε λαθος,να μην το δωσω σημασια,ασχετα που αναγραφεται στο συμβολαιο...γιατι ειναι καινουργιο προγραμμα που δεν υπηρχε τον Ιανουαριο...

σου λεει θα σε δωσω χαμηλη τιμη,θες και δωρο..

παντως απο 23/1 που εκανα την αιτηση,ο ΔΕΔΔΗΕ με ειπε οντως απο τοτε ξεκινησε και η εκπροσωπηση,ασχετα που ακομα δεν μου το λεει το συστημα της elpedison,μου το επιβεβαιωσαν και οι ιδιοι

βεβαια πολυ πιθανως,οπως και περσι που εφυγα απο Ζενιθ στην ΔΕΗ ,δεν ηρθε ποτε ο ΔΕΔΔΗΕ για τελικη καταμετρηση και εδωσε σαν τελικη την τελευταια εκκαθαριστικη που ειχε παρει ...που με συμφερει αυτο βεβαια..

ειχα 03 οταν ημουν ΔΕΗ τα τελευταια 2 ψηφια,τωρα εχει παει 04

 

Στο Economy πήγες? Αυτό δεν είναι με δέσμευση σωστά? Φεύγεις όποτε θέλεις, έτσι?

Σε ποιο τηλέφωνο πήρες? Στο 18128?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα για επαγγελματικο γ22 55kva , η nrg χρεωνε 0,33 τον Ιανουαριο και τον Δεκεμβριο με διαφορα το τριτο ψηφιο , δηλαδη σχεδον ιδια τιμη. Υπαρχει καποιος παροχος πιο οικονομικος; φυγαμε απο την elpedison και πηγαμε nrg αλλα η τιμη τις κιλοβατωρας παραμενει αρκετα υψηλη. Ξερω οτι φταινε τα 55kva . Μιλησα με την  we energy και μου ειπε για 0,26ευρω την κιλοβατωρα και χωρις επιπλεον χρεωση. Μιλησα με την ελιν και μου ειπε 0,25 ευρω αλλα εφαμορμοζεται χρεωση ισχυος 1,23 ευρω  /kw. Τι σημαινει χρεωση ισχυος; και πως την βλεπω στον λογαριασμο της nrg ; . αξιζει; . Μηπως ειναι η χρεωστεα ζητηση; (ΧΖ ) . 

Αξιζει να αλλαξουμε παροχο; στην nrg μας δωσανε 50 ευρω επιταγη για βενζινη απο καταστημα shell και ειμαστε απο τον Νοεμβριο . Μου ειπανε οτι αμα φυγουνε θα μας ζητησουνε πισω τα 50 δηλαδη θα μας τα χρεωσουνε στον τελικο λογαριασμο . Εφοσον κλεισουμε 2 χρονια δεν ζητανε τιποτα πισω.  

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Μηπως ειναι η χρεωστεα ζητηση; (ΧΖ ) .

ναι

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Μέχρι τις 20 κάθε μήνα δεν είχαν πει ότι θα ανακοινώνουν και την επιδότηση;

όχι

6 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Μου ειπανε οτι αμα φυγουνε θα μας ζητησουνε πισω τα 50 δηλαδη θα μας τα χρεωσουνε στον τελικο λογαριασμο . Εφοσον κλεισουμε 2 χρονια δεν ζητανε τιποτα πισω.

αν το προβλέπει το συμβόλαιο , ρίξε μια ματιά

6 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Αξιζει να αλλαξουμε παροχο;

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

πήγαινε στο φύλλο με τα επαγγελματικά (κυμαινόμενα) και δες τι σου βγάζει αναλογικά για έτος με τιμές Φεβρουαρίου

κάτω χαμηλά έχω και ιστορικό τιμών των προγραμμάτων

 

7 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Τι σημαινει χρεωση ισχυος; και πως την βλεπω στον λογαριασμο της nrg ;

αν δεν είχε χρέωση ισχύος το πρόγραμμα που ήσουν παίζει να μην την έχει δυστυχώς ξεχωριστά

μήπως έχεις κανα παλιό λογαριασμό απο ΔΕΗ να δεις πόσες χρεώνεσαι ανα έτος ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

όχι

αν το προβλέπει το συμβόλαιο , ρίξε μια ματιά

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

πήγαινε στο φύλλο με τα επαγγελματικά (κυμαινόμενα) και δες τι σου βγάζει αναλογικά για έτος με τιμές Φεβρουαρίου

κάτω χαμηλά έχω και ιστορικό τιμών των προγραμμάτων

 

αν δεν είχε χρέωση ισχύος το πρόγραμμα που ήσουν παίζει να μην την έχει δυστυχώς ξεχωριστά

μήπως έχεις κανα παλιό λογαριασμό απο ΔΕΗ να δεις πόσες χρεώνεσαι ανα έτος ?

ευχαριστω για την αμεση απαντηση η ΧΖ δεν βγαινει αναλογα με τις κιλοβατωρες; που καις καθε μηνα; Γιατι μου γραφεις ανα ετος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

ευχαριστω για την αμεση απαντηση η ΧΖ δεν βγαινει αναλογα με τις κιλοβατωρες; που καις καθε μηνα; Γιατι μου γραφεις ανα ετος

γιατί το excel υπολογίζει ανα έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω ένα σπίτι στο χωριό που πάμε για δύο μήνες το καλοκαίρι, καίμε περίπου 1000 κιλοβατώρες συμφέρει το σταθερό η κυμαινόμενο συμβόλαιο ρεύματος.  Ο Δεδδηε κλασικά κάθε μήνα μου γράφει ότι καίω 252 κιοβατορες και η ΔΕΗ με χρεώνει κανονικά. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gkoloko85 είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω ένα σπίτι στο χωριό που πάμε για δύο μήνες το καλοκαίρι, καίμε περίπου 1000 κιλοβατώρες συμφέρει το σταθερό η κυμαινόμενο συμβόλαιο ρεύματος.

τα σταθερά τα ξεχνάς προς το παρών ,

πας σε πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο , δες πχ Solar Οικιακό S1N και πάρε εικόνα απο το φύλλο "Ιστορικό τιμών" στο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

edit αν έχεις παροχή με φυσικό αέριο που δεν χρησιμοποιείς για θέρμανση μπορείς να δεις κάποια συγκεκριμένα double

Spoiler
7 λεπτά πριν, gkoloko85 είπε

Ο Δεδδηε κλασικά κάθε μήνα μου γράφει ότι καίω 252 κιοβατορες και η ΔΕΗ με χρεώνει κανονικά. Ευχαριστώ πολύ.

Η ΔΕΗ σε χρεώνει γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ για άσχετο λόγο με το νήμα δε δίνει μέτρηση και σου έρχεται έναντι , να δίνεις εσύ ανα δίμηνο στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ

Spoiler

 

9 λεπτά πριν, NIKELPE είπε

Η αλλαγη της κλίμακας επιδότησης με τη εξοικονόμηση κατα 15% γίνεται σε μηνιαία βάση ή  στο συνολο του τετραμήνου;

τετραμήνου το 15% απο στοιχεια του ΔΕΔΔΗΕ και σπάει αναλογικά ανα μήνα  , μηνιαία τα όρια της κλίμακας 500kw , γενικά είναι μπάχαλο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Κοίταξα λιγάκι στο excel, αλλά αποθαρρύνθηκα από τα πολλά ψιλά γράμματα των εναλλακτικών, εκτός ίσως της ΖΕΝΙΘ. 

μιας και δεν κολλά στο νήμα της ΔΕΗ σου γράφω εδώ :

αλλάζει κλίμακα στα 270kw/μήνα , αν γίνει υπέρβαση αλλάζει η τιμή kwh για το σύνολο +0,01€/kw

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...