Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μακριά  από νέα συμβόλαια Ήρων γιατί τρώνε τη συνέπεια του τελικού αν φύγεις. Ελίν comfort 0.185 και 5 πάγιο, Elpedison Economy 0.145 χωρίς παγιο

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προτιμήσω Elpedison από Ελίν αφού έχει χαμηλότερη τιμή?

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

να ρωτήσω πήγα στον ηρων. το συμβόλαιο μου λεει 30/12 δεν θα έπρεπε να μου στείλουν λογαριασμό μήνα ?

 

Αναφορά σε κείμενο

Νεος πελάτης σε Hρων Generous απο 15/12

σημερα πήρα τηλέφωνο για να δω για τον 1ο λογαριασμό μου.

μου είπαν βγαίνει κανένα μήνα μετά από την δήλωση που έκανα για kw (12/1)

άρα πρώτος λογαρισμός κοντά στο 2μηνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, golden33 είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προτιμήσω Elpedison από Ελίν αφού έχει χαμηλότερη τιμή?

Να'χεις το νου σου να φύγεις τρέχοντας όταν καταργηθεί ο έκτακτος μηχανισμός και επανέλθει η ρήτρα αναπροσαρμογής. Φυσικά στις 21/2 να δούμε τι τιμές θα έχουν τον Μάρτιο.

  

20 ώρες πριν, korakios είπε

μπορεί τον άλλο μήνα να βάλουν ακριβές τιμές

Εγώ πιστεύω ότι θα κρατήσουν χαμηλές τιμές για 2-3 μήνες ακόμα τουλάχιστον. Έχασαν πολλούς πελάτες από ΗΡΩΝ ο οποίος διαφημίζεται παντού ως ο φτηνότερος κατά μέσο όρο το προηγούμενο 6μηνο. Επίσης βλέπω πως η Elpe έχει ρίξει λεφτά για προώθηση του economy (τηλεόραση, εφημερίδες)... δε νομίζω να έχουν καλύτερη τιμή μόνο για  1 μήνα. Τέσπα θα δείξει...

Πήγα πριν λίγο σε κατάστημα και υπέγραψα... ελπίζω σε 1-2 μέρες να πάρω εκπροσώπηση. Επίσης για συμβάσεις που γίνονται σε φυσικό κατάστημα δίνουν ένα απ'τα εξής δώρα:

- 20 ευρώ επιταγή Σκλαβενίτη

- 1 σετ πετσέτες Coco Mat αξίας 100 ευρώ (λογικά υπερκοστολογημένες... κάνα 20άρικο θα αξίζουν κι αυτές)

- Κάρτα υγείας με συνεργαζόμενους γιατρούς (πολύ μικρές καλύψεις, δεν αξίζει ούτε καν για οδοντίατρο).

Κανονικά ως ενεργειακός τουρίστας έπρεπε να διαλέξω τις πετσέτες, αλλά διάλεξα την 20ευρη του Σκλαβενίτη. 😝

Εν τω μεταξύ αυτά τα δώρα είναι "στο μιλητό". Δεν αναγράφονται πουθενά στη σύμβαση, απλά κάποια στιγμή παίρνουν τηλέφωνο να τα παραλάβουμε απ'το κατάστημα. Ούτε όροι υπάρχει πχ αν φύγουμε τον άλλο μήνα και δεν τα έχουμε πάρει ως τότε, τα χάνουμε; Άγνωστο. Θα αρκεστώ στη προσκοπική τιμή της κοπελιάς που ήταν άκρως εξυπηρετική και καθυσηχαστική. 😆

Επίσης αν έχετε κάποιον γνωστό με παροχή elpedison, δίνετε τον αρ. παροχής του και παίρνει 20 ευρώ δώρο (επιταγή Σκλαβενίτη).

Για επαγγελματική παροχή θέλουν: Ταυτότητα, λογαριασμός, εξόφληση (αν έχει λήξει), βεβαιωση έναρξης (το αρχικό χαρτί της εφορίας), μισθωτήριο επιχείρησης (πήγα το τροποποιητικό, δηλαδή την επέκταση μισθωτηρίου και για κάποιο λόγο μού ζήτησαν και το αρχικό μισθωτήριο), σφραγίδα καταστήματος.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα ο ηρων δεν εδωσε την εκπτωση συνεπειας του τελικου λογαριασμου.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια αρνηθηκαν να το καταχωρησουν σαν αιτημα γιατι λεει ειναι αυτονοητο οτι δεν θα τη λαβω αφου πλεον δεν ειμαι πελατης και δεν θα βγει αλλος λογαριασμος.

Τωρα πως κινουμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Και φυσικα ο ηρων δεν εδωσε την εκπτωση συνεπειας του τελικου λογαριασμου.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια αρνηθηκαν να το καταχωρησουν σαν αιτημα γιατι λεει ειναι αυτονοητο οτι δεν θα τη λαβω αφου πλεον δεν ειμαι πελατης και δεν θα βγει αλλος λογαριασμος.

Τωρα πως κινουμαι?

  

Στις 23/1/2023 στις 9:56 ΜΜ, ekrepali είπε

Πληρώνεις εμπρόθεσμα ναι...  κι αφού λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή απ'τη τράπεζα, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς τη συνέπεια. Αν σου πούνε μα μου σου του, δε γίνεται μετά τον τελικό... κρατάς το όνομα της εκπροσώπου, ημερομηνία / ώρα και μετά στέλνεις με mail:

Αίτημα για έκδοση έκτακτου λογαριασμού, για πίστωση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού

Όνομα, ΑΦΜ, Παροχή

Παρακαλώ να μου πιστώσετε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού, εκδίδοντας έκτακτο λογαριασμό. Το ζήτησα προηγουμένως και τηλεφωνικώς (ημερομηνία / ώρα) αλλά η εκπρόσωπος σας (όνομα) μού είπε ψευδώς ότι δεν πιστώνεται η συνέπεια μετά τον τελικό λογαριασμό.

Σας υπενθυμίζω λοιπόν ότι:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας. Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

Ή μπορείς για το παραπάνω αντί για mail να ανοίξεις αίτημα στο MyRAE.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κανονικά ως ενεργειακός τουρίστας έπρεπε να διαλέξω τις πετσέτες, αλλά διάλεξα την 20ευρη του Σκλαβενίτη. 😝

😂

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης αν έχετε κάποιον γνωστό με παροχή elpedison, δίνετε τον αρ. παροχής του και παίρνει 20 ευρώ δώρο.

τέλεια , θα έρθουν ξανά φανς 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την ομάδα,

 

Σε τηλ. Επικοινωνία με τη Volterra σήμερα με ενημέρωσαν για ένα πρόγραμμα με το οποίο μού δινουν τη κιλοβατώρα στη χονδρική τιμή + μια μικρή προμήθεια κ υπολογίζουν τη τιμή της μεσοσταθμικα (τον μέσο όρο κάθε μήνα) και είναι ανεξάρτητη αυτή η τιμή από τη τιμή που ανακοινώνουν οι πάροχοι κάθε 20 του μήνα, έχει μηδενικό πάγιο κ 10ε έκπτωση μηνιαίως για κάθε πελάτη που προτείνω κ προτιμάει αυτό το συμβόλαιο. Το συμβόλαιο έχει 12-μηνη ισχύ χωρίς δέσμευση. Για παράδειγμα μού έφερε τις χρεώσεις από 1-31 Ιανουαρίου κ μου είπες πως η κιλοβατώρα κυμαινόταν από 0.28-0.30 κ μετά την ενσωμάτωση του ΤΕΑ οι λογαριασμοί έγιναν πιστωτικοι.

 

Φαίνεται τίμια πρόταση αν και δεν ξέρω τι θα γίνει με τις τιμές κ την επιδότηση του Φεβρουαρίου.

 

Έχει κάποιος αυτό το πρόγραμμα να μας πει εντυπώσεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πήγα πριν λίγο σε κατάστημα και υπέγραψα... ελπίζω σε 1-2 μέρες να πάρω εκπροσώπηση. Επίσης για συμβάσεις που γίνονται σε φυσικό κατάστημα δίνουν ένα απ'τα εξής δώρα:

- 20 ευρώ επιταγή Σκλαβενίτη

- 1 σετ πετσέτες Coco Mat αξίας 100 ευρώ (λογικά υπερκοστολογημένες... κάνα 20άρικο θα αξίζουν κι αυτές)

- Κάρτα υγείας με συνεργαζόμενους γιατρούς (πολύ μικρές καλύψεις, δεν αξίζει ούτε καν για οδοντίατρο).

Κανονικά ως ενεργειακός τουρίστας έπρεπε να διαλέξω τις πετσέτες, αλλά διάλεξα την 20ευρη του Σκλαβενίτη. 😝

Εν τω μεταξύ αυτά τα δώρα είναι "στο μιλητό". Δεν αναγράφονται πουθενά στη σύμβαση, απλά κάποια στιγμή παίρνουν τηλέφωνο να τα παραλάβουμε απ'το κατάστημα. Ούτε όροι υπάρχει πχ αν φύγουμε τον άλλο μήνα και δεν τα έχουμε πάρει ως τότε, τα χάνουμε; Άγνωστο. Θα αρκεστώ στη προσκοπική τιμή της κοπελιάς που ήταν άκρως εξυπηρετική και καθυσηχαστική. 😆

Επίσης αν έχετε κάποιον γνωστό με παροχή elpedison, δίνετε τον αρ. παροχής του και παίρνει 20 ευρώ δώρο.

 

αυτα τα λενε νωρίτερα...  :-) εγω τα εκανα τηλεφωνικως... και εμενα να φανταστεις στο συμβολαιο που στειλαν βαλαν το 50ρικο του XMAS PROMO, αλλα επειδη δεν μου ειπαν κατι απο το τηλεφωνο,τους ξαναπηρα και μου λενε εγινε λαθος,να μην το δωσω σημασια,ασχετα που αναγραφεται στο συμβολαιο...γιατι ειναι καινουργιο προγραμμα που δεν υπηρχε τον Ιανουαριο...

σου λεει θα σε δωσω χαμηλη τιμη,θες και δωρο..

παντως απο 23/1 που εκανα την αιτηση,ο ΔΕΔΔΗΕ με ειπε οντως απο τοτε ξεκινησε και η εκπροσωπηση,ασχετα που ακομα δεν μου το λεει το συστημα της elpedison,μου το επιβεβαιωσαν και οι ιδιοι

βεβαια πολυ πιθανως,οπως και περσι που εφυγα απο Ζενιθ στην ΔΕΗ ,δεν ηρθε ποτε ο ΔΕΔΔΗΕ για τελικη καταμετρηση και εδωσε σαν τελικη την τελευταια εκκαθαριστικη που ειχε παρει ...που με συμφερει αυτο βεβαια..

ειχα 03 οταν ημουν ΔΕΗ τα τελευταια 2 ψηφια,τωρα εχει παει 04

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ο 1' λογαριασμός από την Wat k volt , έναντι αφού δεν είχα δώσει ενδείξεις.

Τον έβγαλαν με την συμπλήρωση 30 από την ημερομηνία που πήγα στην Wat k volt, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έβαλαν κατανάλωση ΜΗΔΕΝ.

Χρέωσαν δηλαδή μόνο ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτα λεει θα ειναι η επιδοτηση για το μηνα Φλεβαρη μεχρι 500kw, που σημαινει μηδεν γι αυτους που ζεσταινονται με ρευμα που να φτασουν οι 500...😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

έβαλαν κατανάλωση ΜΗΔΕΝ

Βάστα για τον εκκαθαριστικό. Έχει έκπτωση συνέπειας ? (αν έχει στη φάγανε για τον επόμενο)

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

4 λεπτα λεει θα ειναι η επιδοτηση

κακό νέο, αν κι αναμενόμενο...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, foul είπε

Βάστα για τον εκκαθαριστικό. Έχει έκπτωση συνέπειας ? (αν έχει στη φάγανε για τον επόμενο)

κακό νέο, αν κι αναμενόμενο...

Δεν έχει έκπτωση συνέπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...