Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν ανακοινώσουν επίσημα βλέπουμε

_______________________________________________________

το αν είναι πολύ ή λίγο δεν αφορά το παρών νήμα

Το διάβασα κι εγώ τώρα. Μη τυχόν και ΔΕΝ πληρώσουμε είναι το θέμα.

Το λέω καιρό τώρα, πρέπει να λάβουμε θέση για Ιούλιο, να αρχίσουμε να ψάχνουμε για κάτι σταθερό, γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, foul είπε

Από τη σελίδα του Ήρων:
Φεβρουάριος 2023 
Generous Home: πάγιο 3€/μήνα,  0,259/Kwh, με συνέπεια: 0,2072/Kwh.
(
''ἐν τῷ μεταξύ'' το -20% του υποτιθέμενου 0,249 είναι 0,1992...🤷‍♂️)
https://www.heron.gr/prices-generous

0.259 γράφεις πάνω, 0.249 κάτω... λογικό να βγει άλλο αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

0.259 γράφεις πάνω, 0.249 κάτω... λογικό να βγει άλλο αποτέλεσμα

Απάντηση δίνω αδελφέ στο από πάνω... δεν είναι δικό μου το 0,249 ........... το "πάνω" είναι από το site του Ήρων, το "κάτω" είναι η διορθωμένη απόδοση έκπτωσης του προφανούς λάθους, του φίλου του υποτιθέμενου 0,249 (και καλά 0,249 -20% κάνει 0,1897).
Δεν θα πρέπει να διορθωθεί κατά τη γνώμη σου ? (0,2072 με 0,1897 έχει διαφορά όπως καταλαβαίνεις).
Αποφεύγω να αναπαράγω τα λάθη για ευνόητους λόγους.
Κάτι τέτοια διαβάζουν ορισμένοι κι εδώ μέσα και ψήνονται να μεταβούν στον Ήρωνα τώρα
στο χειρότερο μήνα μακράν (Φεβρουάριος).

Spoiler

παρ το κι ολόκληρο:

υγ. κι ακόμα παραμένει αδιόρθωτο.
κι εννοείται ουδείς αλάθητος, αλλά όταν είναι δυνατή η ανάκλησή του λάθους, έστω κι αργά, καλό είναι να την χρησιμοποιούμε, να σώσουμε ότι σώζεται τουλάχιστον.

 

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dasnowy είπε

Στον προ-προηγούμενο έναντι δεν είχα ΚΟΤ και την έκπτωση συνέπειας την πήρα στον προηγούμενο έναντι. Δε μου χρωστάνε κάτι. 

Ααα οκ δεν το θυμόμουν αυτό (σόρρυ αν το είχες αναφέρει και δεν το διάβασα). Οπότε έτυχες στην περίπτωση της αλλαγής σε ΚΟΤ. Μπορεί να σου έρθει και πιστωτικός μαζί με την έκπτωση συνέπειας (σε εμένα έτσι έγινε και βγήκε -55€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ααα οκ δεν το θυμόμουν αυτό (σόρρυ αν το είχες αναφέρει και δεν το διάβασα). Οπότε έτυχες στην περίπτωση της αλλαγής σε ΚΟΤ. Μπορεί να σου έρθει και πιστωτικός μαζί με την έκπτωση συνέπειας (σε εμένα έτσι έγινε και βγήκε -55€).

Δε το είχα αναφέρει αυτό. Μακάρι να έρθει πιστωτικός αλλά δύσκολο το κόβω. Εσένα σου βγαίνουν λογαριασμοί κάθε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ τώρα διαπίστωσα ότι το Economy Business της Elpedison είναι 0,1572... νόμιζα πως είναι 0.145 όπως το οικιακό.

Διαφορά 0.028 από Ελίν Comfort... δηλαδή 28 ευρώ για 1000w συν το πάγιο 33. Αξίζει να αλλάξω για 33 ευρώ; 🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ τώρα διαπίστωσα ότι το Economy Business της Elpedison είναι 0,1572... νόμιζα πως είναι 0.145 όπως το οικιακό.

το excel δεν το βλέπεις ? 😛

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Διαφορά 0.028 από Ελίν Comfort... δηλαδή 28 ευρώ για 1000w συν το πάγιο 33. Αξίζει να αλλάξω για 33 ευρώ; 🙄

εξαρτάται πότε θα ολοκληρωθεί , πχ τους έχω ικανούς να καθυστερήσουν 20 μέρες , και τον άλλο μήνα να βάλουν ακριβές τιμές και να καθυστερήσουν άλλες 20 για βεβαίωση εκπροσώπησης και με το που έρθει λογαριασμός να βάλουν τον μεθεπόμενο μέτριες τιμές να μην ασχοληθεί ο κόσμος να φύγει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

το excel δεν το βλέπεις ? 😛

εξαρτάται πότε θα ολοκληρωθεί , πχ τους έχω ικανούς να καθυστερήσουν 20 μέρες , και τον άλλο μήνα να βάλουν ακριβές τιμές και να καθυστερήσουν άλλες 20 για βεβαίωση εκπροσώπησης και με το που έρθει λογαριασμός να βάλουν τον μεθεπόμενο μέτριες τιμές να μην ασχοληθεί ο κόσμος να φύγει ....

Nόμιζα πως είχα δει 0.145 στο pdf και δε ξανακοίταξα. 😝

Το ενδεχόμενο που περιγράφεις το έχω σκεφτεί, αλλά τι σόι τουρίστας θα είμαι αν δεν πάω σε όλους; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εσένα σου βγαίνουν λογαριασμοί κάθε μήνα;

Ναι μέχρι στιγμής βγαίνουν κάθε μήνα (πάντα τις τελευταίες 3-4 ημέρες του μήνα και τα pdf μου εμφανίζονται αρχές του επόμενου).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

Απέχω αρκετούς μήνες από το θέμα, από τότε που τρέχαμε όλοι να κάνουμε το σταθερό στη ΔΕΗ το Νοέμβριο του 2021.

Νοίκιασα τώρα ένα σπίτι και ψάχνομαι τι να κάνω με το ρεύμα. Από ότι καταλαβαίνω οι πιο συμφέρουσες επιλογές είναι ο ΗΡΩΝ και η ΕΛΙΝ για κυμαινόμενο και για καταναλώσεις κάτω από 500kW?

Έχω καταλάβει λάθος? Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, makrixeris είπε

να ρωτήσω πήγα στον ηρων. το συμβόλαιο μου λεει 30/12 δεν θα έπρεπε να μου στείλουν λογαριασμό μήνα ?

Καλό ανέκδοτο. Τέλη Φλεβάρη ίσως.

 

 

 

 

30 λεπτά πριν, golden33 είπε

Από ότι καταλαβαίνω οι πιο συμφέρουσες επιλογές είναι ο ΗΡΩΝκαι η ΕΛΙΝ για κυμαινόμενο και για καταναλώσεις κάτω από 500kW?

Έχω καταλάβει λάθος? Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ.

Μακριά  από νέα συμβόλαια Ήρων γιατί τρώνε τη συνέπεια του τελικού αν φύγεις. Ελίν comfort 0.185 και 5 πάγιο, Elpedison Economy 0.145 χωρίς παγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...