Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, barimagas είπε

Έως 1-φεβ η πλατφόρμα είναι ανοιχτή στον Ήρων για καταχώρηση του ρολογιού. Ο Ιανουάριος είναι πολύ φθηνότερος από τον Φεβρουάριο. Άρα μπορώ να δηλώσω πλασματικά μεγαλύτερες τιμές από τις ενδείξεις  Ιανουαρίου, ώστε να βγουν λιγότερες ακριβές κιλοβατώρες στο τέλος Φεβρουαρίου.

Αν φυσικά δεν το πάνε αναλογικά στον εκκαθαριστικό.

Για πείτε...

Το πάνε αναλογικά στον εκκαθαριστικό. Ανέβασα έναν εκκαθαριστικό στην προηγούμενη σελίδα αν θες να δεις.

1 λεπτό πριν, Tony316 είπε

Όχι τώρα που τα είδα πάντα η ημερομηνία έκδοσης είναι νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης του προηγούμενου. Οπότε συνέχεια φαίνεται ο προηγούμενος ως ληξιπρόθεσμος.

Για αυτό ίσως και η έκπτωση συνέπειας πιστώνεται 2 λογαριασμούς μετά.

Είναι φυσιολογικό τότε. Όταν λήγει ο προηγούμενος λογαριασμός σου τραβάει κανονικά το ποσό πληρωμής του με την πάγια εντολή;

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, barimagas είπε

Έως 1-φεβ η πλατφόρμα είναι ανοιχτή στον Ήρων για καταχώρηση του ρολογιού. Ο Ιανουάριος είναι πολύ φθηνότερος από τον Φεβρουάριο. Άρα μπορώ να δηλώσω πλασματικά μεγαλύτερες τιμές από τις ενδείξεις  Ιανουαρίου, ώστε να βγουν λιγότερες ακριβές κιλοβατώρες στο τέλος Φεβρουαρίου.

Αν φυσικά δεν το πάνε αναλογικά στον εκκαθαριστικό.

Για πείτε...

Δεν θέλει φωτογραφία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, barimagas είπε

Έως 1-φεβ η πλατφόρμα είναι ανοιχτή στον Ήρων για καταχώρηση του ρολογιού. Ο Ιανουάριος είναι πολύ φθηνότερος από τον Φεβρουάριο. Άρα μπορώ να δηλώσω πλασματικά μεγαλύτερες τιμές από τις ενδείξεις  Ιανουαρίου, ώστε να βγουν λιγότερες ακριβές κιλοβατώρες στο τέλος Φεβρουαρίου.

Αν φυσικά δεν το πάνε αναλογικά στον εκκαθαριστικό.

Για πείτε...

δηλωνοντας ψευτικες αν περασεις τις 500 kwh, οι πρωτες 500 του Φεβρουαρίου δε θα νε ποιο φθηνές απο τις 501+ του Γενάρη που θα χεις δηλωσει fake?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν θέλει φωτογραφία ?

Tώρα που κοίταξα είναι χωρίς φωτογραφία. Ότι δηλώσεις είσαι που λένε. Βέβαια αφού το πάνε αναλογικά δεν μπορείς να ''παίξεις''.

5 λεπτά πριν, sndev είπε

δηλωνοντας ψευτικες αν περασεις τις 500 kwh, οι πρωτες 500 του Φεβρουαρίου δε θα νε ποιο φθηνές απο τις 501+ του Γενάρη που θα χεις δηλωσει fake?

Για 499 έλεγα τον Γενάρη αν βέβαια είχα λιγότερες πραγματικές...😅 

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι οι τιμές του Φεβρουαρίου είναι ίδιες όσο και να κάψεις, οπότε μόνη  μεταβλητή τα σκαλοπάτια της κρατικής επιδότησης.

45 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όταν λήγει ο προηγούμενος λογαριασμός σου τραβάει κανονικά το ποσό πληρωμής του με την πάγια εντολή;

Από εμπειρία με την πάγια της ΔΕΗ η πάγια εντολή πληρώνεται στο τελευταίο λογαριασμό που εκδόθηκε στην λήξη του. Τώρα στην περίπτωση σου που βγαίνει πάντα ληξιπροθεσμος και ξαναβγαινει νέος με νέα λήξη αργότερα και πάλι λέγοντας... δεν ξέρω.

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, barimagas είπε

Βέβαια αφού το πάνε αναλογικά δεν μπορείς να ''παίξεις''

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59639658 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2023 στις 10:37 ΜΜ, dasnowy είπε

Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να τραβήξει τα 54,80 ευρώ στις 31/1 και να αφαιρεθεί αυτόματα το ποσό.

Spoiler

Όσοι εντάσσονται στο ΚΟΤ (like me) έχουν ένα επιπλέον μήνα περιθώριο εξόφλησης. Λογικά (δεν έχω πάρει λογαριασμό, ακόμη) η πάγια πληρώνει πάντα την τελευταία μέρα της προθεσμίας, άρα ακούς τον korakios (πληρώνεις χειροκίνητα) κι αν σε διπλοχρεώσουν, κάποια στιγμή, θα σου αφαιρεθούν ή θα πιστωθούν σε περίπτωση αλλαγής παρόχου και σίγουρα όσο δε αλλάζεις πάροχο θα (απο)λαμβάνεις την έκπτωση στον μεθεπόμενο.
Μόνο αν σκέφτεσαι να αλλάξεις πρόγραμμα έχει νόημα να το συζητάμε (like me).
Πάντος σε κάθε περίπτωση θα θέλαμε να μας ενημερώσεις. Ευχαριστώ 
υγ περιμένω τον 1ο λογ. και πιθανόν να μην βάλω πάγια  κι ας πληρώσω την εγγύηση, επειδή ειδικά ο Γενάρης δίνει υπολογίσιμη έκπτωση λόγω της υψηλής -αρχικής- χρέωσης 0,476x20%= 0,0952€/Kwh, δλδ κάπου τα μισά της επόμενης χρέωσης*, πάντα προ ΤΕΜ και ΚΟΤ. Αν υπολογίσουμε ΤΕΜ (αν δώσει) και ΚΟΤ (που τα δικαιούμαστε), τότε είναι πολύ πάνω από τα μισά, η έκπτωση.   
 *εννοείται αντίστοιχής κατανάλωσης, αν είσαι πχ μερικές μέρες μόνο τον Γενάρη μην περιμένεις τα μισά από τη χρέωση, όλου του Φλεβάρη.

 

Στις 27/1/2023 στις 10:59 ΜΜ, @pnea1973 είπε

Σε ευχαριστώ!!! Άρα εγώ την πάτησα με την we και το 0,24 για τον Φεβρουάριο....

Δεν την πάτησες απαραίτητα, Γενάρη έχουμε ακόμη (εντάξει θα τσιμπήσει και κάτι από 2ο). Από elpedison που ρώτησα μου είπαν τηλεφωνικά ότι δέχονται τον τελικό λογαριασμό του προηγούμενου πάροχου (αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας, αλλά ψάξ' το).

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Όταν λήγει ο προηγούμενος λογαριασμός σου τραβάει κανονικά το ποσό πληρωμής του με την πάγια εντολή;

Ναι αυτό εννοείται κάθε φορά τραβάει το τρέχων πόσο.

5 ώρες πριν, dasnowy είπε

εξοφλείται πρώτα ο ένας και μετά βγαίνει άλλος;

Όχι νομίζω σε όλες τις περιπτώσεις μου ο τρέχων εκδίδεται πριν εξοφληθεί ο προηγούμενος.

Τίποτα εσένα το πιο λογικό είναι ότι απλά την ξέχασαν την έκπτωση συνέπειας. Εφόσον όλες οι πληρωμές σου έγιναν κανονικά με την πάγια εντολή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tony316 είπε

Τίποτα εσένα το πιο λογικό είναι ότι απλά την ξέχασαν την έκπτωση συνέπειας. Εφόσον όλες οι πληρωμές σου έγιναν κανονικά με την πάγια εντολή.

Μάλλον είναι αυτό που είπες ότι η έκπτωση συνέπειας μπαίνει στον μεθεπόμενο. Άρα η έκπτωση συνέπειας του έναντι θα μπει στον λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό. Θα σκεφτώ να τους πληρώνω και χειροκίνητα για να μπαίνει η έκπτωση συνέπειας στον επόμενο και όχι στον μεθεπόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 10:26 ΜΜ, barimagas είπε

11/01/23 που υπέγραψα το συμβόλαιο στο generous αυτός ο όρος δεν υπήρχε. 

Να συμπληρώσω ότι κ χθες που μου έστειλαν τους όρους που υπέγραψα, συνεχίζει να μην υπάρχει τέτοιος όρος. Μάλιστα συγκεκριμένα γράφει

image.png.df5b65d90d9c1b035ba987f3ea0d7fd3.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα απανωτά τις τελευταίες 5 σελίδες γιατί δεν ειχα ιντερνετ εδω στην μεση του Ινδικού τις προηγούμενες ημερες και στο μυαλο μου αυτή την στιγμή επικρατεί ενας πρόεδρος Εδεσσαϊκου 😂🤯

Υποθέτω ακόμη δεν έχει βγει η επιδότηση του Φεβρουαρίου? 

Επειδή μπερδεύτηκα λιγο με κάποια σχόλια, εγω που είμαι στην we που απο οτι φαίνεται θα είναι η ακριβότερη μεσα στον Φεβρουάριο, με συμφέρει ή οχι να αλλαξω παροχο αρχες του μηνα? Και επειδή είμαι αναμεσα σε Ελιν και Ηρων, τι παίζει με τον 2ο και λετε οτι δεν συμφέρει να κανει καποιος αλλαγή τωρα σε αυτον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Υποθέτω ακόμη δεν έχει βγει η επιδότηση του Φεβρουαρίου? 

ναι , υπάρχει και ένα μπλέξιμο με τα επαγγελματικά ειδικά γιαυτό πιστεύω η καθυστέρηση

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Επειδή μπερδεύτηκα λιγο με κάποια σχόλια, εγω που είμαι στην we που απο οτι φαίνεται θα είναι η ακριβότερη μεσα στον Φεβρουάριο, με συμφέρει ή οχι να αλλαξω παροχο αρχες του μηνα? Και επειδή είμαι αναμεσα σε Ελιν και Ηρων, τι παίζει με τον 2ο και λετε οτι δεν συμφέρει να κανει καποιος αλλαγή τωρα σε αυτον?

το αν σε συμφέρει εξαρτάται απο την κατανάλωση (€) , αν πας για τουρισμό δες τη φθηνότερη

Ηρών generous αργεί να βγει 1ος,  η συνέπεια μπαίνει επόμενο

Ελίν δεν έχει συνέπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Ηρών generous αργεί να βγει 1ος,  η συνέπεια μπαίνει επόμενο

 

Νεος πελάτης σε Hρων Generous απο 15/12

σημερα πήρα τηλέφωνο για να δω για τον 1ο λογαριασμό μου.

μου είπαν βγαίνει κανένα μήνα μετά από την δήλωση που έκανα για kw (12/1)

άρα πρώτος λογαρισμός κοντά στο 2μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Ηρών generous αργεί να βγει 1ος,  η συνέπεια μπαίνει επόμενο

 

ΗΡΩΝ ας τον αποφεύγουν καλύτερα οι νέοι πελάτες, λόγω του νέου όρου που δε μπαίνει συνέπεια μετά τον τελικό. Θα χάσουν πολλά λεφτά αν αποφασίσουν να φύγουν, ειδικά όσοι έχουν μεγάλες καταναλώσεις και όσοι έχουν ΚΟΤ και καθυστερεί ακόμα περισσότερο η τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

το αν σε συμφέρει εξαρτάται απο την κατανάλωση

Εγω που εχω 5000kw ημερήσιο και περίπου 2500kw νυχτερινο τον χρόνο θεωρητικά εχω μεγάλη κατανάλωση? 

Πιο φθηνή μου βγαίνει η Ελπεδισον αλλα δεν ψήνομαι να παω καθολου εκει με αυτα που διαβάζω! Εχω ξεχωρίσει ολες τις παραδοσιακά φθηνες απο το καλοκαίρι και μετά οπου είναι οι: nrg prime, φυσικο αεριο maxi free, Ηρων generous και Ελιν με τις τελευταίες δυο δηλαδή να ξεχωρίζουν λιγο παραπάνω για εμενα

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Εγω που εχω 5000kw ημερήσιο και περίπου 2500kw νυχτερινο τον χρόνο θεωρητικά εχω μεγάλη κατανάλωση? 

Και πάλι υποκειμενικό είναι , Γιαυτο έγραψα και € , οτι νομίζεις δλδ κάνοντας τις πράξεις 

22 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Εχω ξεχωρίσει ολες τις παραδοσιακά φθηνες απο το καλοκαίρι και μετά οπου είναι οι: nrg prime, φυσικο αεριο maxi free, Ηρων generous και Ελιν με τις τελευταίες δυο δηλαδή να ξεχωρίζουν λιγο παραπάνω για εμενα

Το νου σου για τη συνδρομή στη ΦΑ

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΗΡΩΝ ας τον αποφεύγουν καλύτερα οι νέοι πελάτες, λόγω του νέου όρου που δε μπαίνει συνέπεια μετά τον τελικό. Θα χάσουν πολλά λεφτά αν αποφασίσουν να φύγουν, ειδικά όσοι έχουν μεγάλες καταναλώσεις και όσοι έχουν ΚΟΤ και καθυστερεί ακόμα περισσότερο η τιμολόγηση.

Με ΚΟΤ η μόνη λύση με πάγια είναι χειροκίνητη πληρωμή , όσο για το νέο ορο μέχρι στιγμής δεν τον έχουν βάλει αλλά θέλει προσοχή 

Για τη συνέπεια στον τελικό μέχρι στιγμής δείχνει ότι δεν αλλάξανε τον όρο σε πρόσφατα συμβόλαια 

Θα συμβούλευα  όσοι είστε Ηρων generous να  πάρετε screen recording από το section με νέα και ανακοινώσεις (μαζί με λίγο Google να φαίνεται ημερομηνία ) , μιας και το συνήθιζε να αλλάζει όρους βγάζοντας ανακοίνωση ετεροχρονισμένα με ψεύτικη ημερομηνία δημοσίευσης (το έκανε πολύ πρόσφατα ξανά με την ΚΥΑ στα επαγγελματικά και έξτρα ΤΕΜ)

Βεβαια για αλλαγή όρων έχει μπει χέρι και 99,9% θα είναι ατομική ειδοποίηση αλλά προσωπικά θα το έκανα 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...