Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ενάντια στο Νόμο, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές... και ο takoulou επιμένει τα ίδια. Προφανώς κάποιο όφελος έχουν εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ (παραπάνω εργατοώρες; ) Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για ποιο λόγο ταλαιπωρούν το κόσμο.

4343.jpg.66403bf52a646826a0ac4216707e7ab3.jpg

 

Για τη WE άσε τα email, και πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα πρωί-πρωί. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους για να εξυπηρετήσουν το κύμα αιτήσεων / ερωτήσεων... θα φας τζάμπα μέρες περιμένοντας απάντηση.

Η χειρότερη δεν είναι... τον Αύγουστο με το loyalty pass πήγε 0.60 η τελική τιμή... λογικά τον Σεπτέμβριο θα πάει ~0.70. Σίγουρα στη WE θα είσαι πολύ καλύτερα με 0.55.

Δε ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που αποχωρήσεις, ίσως να μη δώσουν loyalty pass; Πρέπει να τους ρωτήσεις.

Έπρεπε να φύγεις από αρχές Αυγούστου αντί να βάλεις τον εαυτό σου σε κατάσταση ομηρίας.

Sε ευχαριστώ. Θα πάρω αυριο τηλέφωνο. Τωρα οσα αφορούν το δεδδηε,προσωπικά θεωρω οτι ειναι μεγάλα λαμόγια.. Αυριο παω ευελπίδων να πάρω την αθωωτικη αποφαση, απο μια ιστορία του δεδδηε ,που εδω και 3 χρονια  με τα λαιπωρεί, με κατηγοριες και απειλες οτι έκανα ρευματοκλοπή!! κατι που δεν επραξα φυσικά και εκδηκάστικε η υποθεση με ομόφωνη απόφαση ΑΘΩΑ !!! επρεπε να δεις την φάτσα του υπαλληλου της δεδδηε οταν η προεδρος έκανε την ανακοίνωση!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Eνδιαφέρον που κράτησαν τη τιμή και μετά το εξάμηνο που είχαν δικαίωμα για τροποποίηση. Πέρα από Protergia και ΔΕΗ, όλοι οι άλλοι έκαναν τροποποιήσεις.

Λογικά αν το αφήσεις έτσι, θα σε πάνε στο Yellow με 0.45. Διότι οι ειδικοί όροι που έχεις υπογράψει είναι:

- Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

- Διάρκεια προνομιακής τιμής 1 έτος

Δε νομίζω ότι μπορούν να σε πάνε μόνοι τους σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής (blue ή green). Για να πάρεις τις επιδοτήσεις θα πρέπει εσύ να υπογράψεις ένα από αυτά τα 2 προγράμματα, ώστε σε περίπτωση που καταργηθεί ο μηχανισμός της κυβέρνησης να μπορούν να σε χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογής βάσει των γενικών όρων.

Όντως. Τήρησαν κατά γράμμα τον ένα χρόνο. Το θέμα είναι πότε να τους πω να με βάλουν στο κυμαινόμενο ώστε να μην πάω καθόλου στο 0,45 που δεν συμφέρει. Βέβαια με τα τωρινά δεδομένα γιατί αν συνεχίσουν να ανεβαίνουν οι τιμές και παραμείνει ίδια η επιδότηση, το 0,45 μπορεί να είναι πολύ καλύτερο.

Γενικά θεωρώ ότι έρχεται μεγάλο κραχ από χειμώνα. Το 45% των καταναλωτών χρωστάει. Οι τιμές σε ένα μήνα διπλασιάστηκαν. Οκ, τώρα λόγω τουρισμού υπάρχουν παραπάνω έσοδα και το κράτος λογικά θα ανεβάσει την επιδότηση. Το χειμώνα που τα έσοδα θα πέσουν, θα συνεχίσει να στηρίζει το ίδιο ή θα πάμε σε μια σταθερή επιδότηση με τις τιμές να ανεβαίνουν; Δύσκολα τα πράγματα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ενάντια στο Νόμο, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές... και ο takoulou επιμένει τα ίδια. Προφανώς κάποιο όφελος έχουν εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ (παραπάνω εργατοώρες; ) Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για ποιο λόγο ταλαιπωρούν το κόσμο.

 

Για τη WE άσε τα email, και πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα πρωί-πρωί. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους για να εξυπηρετήσουν το κύμα αιτήσεων / ερωτήσεων... θα φας τζάμπα μέρες περιμένοντας απάντηση.

Η χειρότερη δεν είναι... τον Αύγουστο με το loyalty pass πήγε 0.60 η τελική τιμή... λογικά τον Σεπτέμβριο θα πάει ~0.70. Σίγουρα στη WE θα είσαι πολύ καλύτερα με 0.55.

Δε ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που αποχωρήσεις, ίσως να μη δώσουν loyalty pass; Πρέπει να τους ρωτήσεις.

Έπρεπε να φύγεις από αρχές Αυγούστου αντί να βάλεις τον εαυτό σου σε κατάσταση ομηρίας.

Δεν μου ηρθε του Αυγουστου , αυτος θα ειναι και ο εκκαθαριστικός. Του Ιουλίου μου ηρθε :

Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας:30/06/2022 - 01/08/2022 232 kWh    :   87,45

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης
225 kWh x 0,24 €/kWh= -54,00
5 kWh x 0,195 €/kWh= -0,98
2 kWh x 0,195 €/kWh= -0,39

Χρέωση Ημέρας: 174 kWh x 0,0895 €/kWh= 15,57
Χρέωση Νύχτας: 58 kWh x 0,0661 €/kWh= 3,83
Έκπτωση ΚΟΤ: 232 kWh x 0,045 €/kWh= -10,44

 

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ενάντια στο Νόμο, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές... και ο takoulou επιμένει τα ίδια. Προφανώς κάποιο όφελος έχουν εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ (παραπάνω εργατοώρες; ) Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για ποιο λόγο ταλαιπωρούν το κόσμο.

4343.jpg.66403bf52a646826a0ac4216707e7ab3.jpg

 

Για τη WE άσε τα email, και πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα πρωί-πρωί. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους για να εξυπηρετήσουν το κύμα αιτήσεων / ερωτήσεων... θα φας τζάμπα μέρες περιμένοντας απάντηση.

Η χειρότερη δεν είναι... τον Αύγουστο με το loyalty pass πήγε 0.60 η τελική τιμή... λογικά τον Σεπτέμβριο θα πάει ~0.70. Σίγουρα στη WE θα είσαι πολύ καλύτερα με 0.55.

Δε ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που αποχωρήσεις, ίσως να μη δώσουν loyalty pass; Πρέπει να τους ρωτήσεις.

Έπρεπε να φύγεις από αρχές Αυγούστου αντί να βάλεις τον εαυτό σου σε κατάσταση ομηρίας.

Αυτο για γινεται  και  να ερχονται απο τον Δεδδηε  καππου θα το στηριζουν..Δεν ερχονται απο μονοι τους..Αυθαιρετα...Περναει και μεσα απο την ΡΑΕ...Δεν γραφουν υπερωριες,  η κατι αλλο..Αυτο που παρουσιαζεις ειναι απο τον κωδικα του 2013..Εχουν αλλαξει καποια πραγματα απο τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όντως. Τήρησαν κατά γράμμα τον ένα χρόνο. Το θέμα είναι πότε να τους πω να με βάλουν στο κυμαινόμενο ώστε να μην πάω καθόλου στο 0,45 που δεν συμφέρει.

Λογικά η αλλαγή θα γίνει άμεσα μόλις υπογράψεις WeBlue ή WeGreen και η χρέωση στον επόμενο λογαριασμό θα γίνει αναλογικά δια των ημερών. Αλλά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως και η αλλαγή λάβει ισχύ στην επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, πάρε τηλέφωνο να το ξεκαθαρίσεις.

11 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Δεν μου ηρθε του Αυγουστου

 

Θα σου έρθει με τις τιμές απ'το link που σου έδωσα. https://www.protergia.gr/el/pricesres

Έχεις άπλετο χρόνο να φύγεις και να γλυτώσεις 22 λεπτά τη κιλοβατώρα για το Σεπτέμβρη.

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτο για γινεται  και  να ερχονται απο τον Δεδδηε  καππου θα το στηριζουν..Δεν ερχονται απο μονοι τους..Αυθαιρετα...Περναει και μεσα απο την ΡΑΕ...Δεν γραφουν υπερωριες,  η κατι αλλο..Αυτο που παρουσιαζεις ειναι απο τον κωδικα του 2013..Εχουν αλλαξει καποια πραγματα απο τοτε..

Όσες φορές κι αν έκανα αλλαγή παρόχου (5 φορές τα τελεταία 2 χρόνια), έγινε με τη δική μου ένδειξη. Δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως, ισχύει ο ΚΠΗΕ ως έχει ο οποίος έχει την επίβλεψη της ΡΑΕ. Σε κάποιες περιοχές του ΔΕΔΔΗΕ όπως αυτή που δουλεύεις εσύ, είτε δε ξέρουν το Νόμο ότι τον αγνοούν εσκεμμένα. Αν έχεις να παραθέσεις κάποια συγκεκριμένη τροποποίηση που να αναιρεί τον ΚΠΗΕ, ευχαρίστως να παραδεχτώ το λάθος μου... αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ωραία τα πινακάκια κλπ... στην έκδοση λογαριασμών είναι λίγο δυσκοίλιοι. Κατέβασε την εφαρμογή myHeron και δώσε την ένδειξη του μετρητή... λογικά θα σου δωθεί η επιλογή αυτή τώρα στο τέλος Αυγούστου. Κάντο για να σου εκδωθεί ένας λογαριασμός όσο πιο σύντομα γίνεται. Τον Σεπτέμβριο θα έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, αλλά εκκαθαριστικό εκδίδουν τον Οκτώβρη.

 

Προσπαθούν να κάνουν τις πάπιες στο θέμα της συνέπειας του τελικού, είναι γεγονός. Μόλις ανοίγουμε όμως αίτημα στο MyRAE, συμμορφώνονται εντός ημερών. Γράφετε τα εξής.

Ζητώ την έκδοση ΕΚΤΑΚΤΟΥ λογαριασμού που να περιλαμβάνει την έκπτωση συνέπειας. Σύμφωνα με τον ΚΠΗΕ, Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 36δ, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης πρέπει να διευκρινίζoνταιαι στους όρους με απόλυτη σαφήνεια. Στους όρους του Generous δεν αναγράφεται πουθενά η άρση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού εκκαθαριστικού λογαριασμού. Επίσης το ίδιο άρθρο του ΚΠΗΕ κάνει αναφορά στην πιστή τήρηση της βασικής αρχής της μη-διακριτικής μεταχείρησης μεταξύ πελατών, εν προκειμένω είναι παράνομο για το ίδιο εμπορικό πρόγραμμα κατά την ίδια περίοδο κατανάλωσης να πιστώνετε τη συνέπεια μόνο στους ενεργούς πελάτες σας και όχι σε όσους αποχώρησαν".

 

Διαφωνώ σ'αυτό που έχω κάνει bold.

Αναλόγως την ημερομηνία έκδοσης, ο 1ος λογαριασμός μπορεί να περιλαμβάνει πχ χρεώσεις Αυγούστου 0.60 και Σεπτεμβρίου 0.75. Αγνοείς τις χρεώσεις κιλοβατώρας για να μη μπερδεύεσαι και κοιτάς αθροιστικά το ποσό που πλήρωσες καθαρά για χρέωση προμήθειας πχ 100ευρώ.

Στον 2ο λογαριασμό θα πάρεις 20ευρώ έκπτωση για τον 1ο λογαριασμό... και θα έχεις καθαρή χρέωση για τη νέα περίοδο κατανάλωσης πχ 125 ευρώ.

Στον 3ο λογαριασμό (ας πούμε ότι είναι εκκαθαριστικός) θα πάρεις 25ευρώ έκπτωση συνέπειας για το 2ο λογαριασμό. Αν ο εκκαθαριστικός έχει καθαρή χρέωση όλης της περιόδου πχ 425, αφαιρουμένων των έναντι 100+125... θα πληρώσεις 200ευρώ για χρέωση ενέργειας

Στον έναντι που ακολουθεί την εκκαθάριση, θα πάρεις 40 ευρώ έκτπωση συνέπειας κ.ο.κ

Όταν φύγεις και βγει τελικός, κάνεις αίτηση στο MyRAE όπως ανέφερα παραπάνω... παίρνεις και τη συνέπεια του τελικού.

@korakios Σβήσε απ'το excel το σταθερό Γ22 της Solar

1) Δεν έμεινε και κανένα σταθερό της προκοπής για να έχεις το μακροπρόθεσμο δίλλημα. Όταν έχεις δηλαδή ως φτηνότερο σταθερό το WeYellow με 0.45... ενώ το WeBlue έχει 0.50 και παίρνει επιδότηση, αναγκαστικά το πας μήνα παρά μήνα αν δεν έχεις ήδη κλείσει φτηνότερο σταθερό. Δε ξέρω πόσο μεγάλη είναι η εταιρία σου... σίγουρα οι μεγάλες εταιρίες με Γ22 τιμολόγια πχ σούπερ μάρκετ έχουν τη δυνατότητα να χετζάρουν τιμές για μεγάλα διαστήματα, αλλά το χετζάρισμα γίνεται όταν το ρεύμα είναι φτηνό. Τώρα έχει ξεφύγει η κατάσταση.

2) Ό,τι εξήγησε ο dropreef. Ή πιο απλό παράδειγμα, τον Ιούνιο που η ΤΕΑ ήταν 240... μαζί με τη ρήτρα αναπροσαρμογής πήγαινε 300. Συν τη χρέωση προμήθειας του παρόχου ας πούμε 350. Όσο πάμε σε υψηλότερη ΤΕΑ, πάμε και σε υψηλότερο τελικό κόστος. Επίσης υπάρχει και το ρίσκο με τη πλήρη αβεβαιότητα όσον αφορά το φυσικό αέριο. Τον Αύγουστο έβαλαν χαμηλές τιμές γιατί φοβόντουσαν μη χάσουν πελάτες. Τώρα φοβούνται περισσότερο το ακραίο σενάριο κοπούν οι ροές αερίου, κι αν έχουν δώσει χαμηλές τιμές θα έχουν τεράστια ζημία.

 

Ουσιαστικά το ίδιο λέμε, ο πρώτος λογαριασμός δεν έχει συνέπεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λογικά η αλλαγή θα γίνει άμεσα μόλις υπογράψεις WeBlue ή WeGreen και η χρέωση στον επόμενο λογαριασμό θα γίνει αναλογικά δια των ημερών. Αλλά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως και η αλλαγή λάβει ισχύ στην επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, πάρε τηλέφωνο να το ξεκαθαρίσεις.

Θα σου έρθει με τις τιμές απ'το link που σου έδωσα. https://www.protergia.gr/el/pricesres

Έχεις άπλετο χρόνο να φύγεις και να γλυτώσεις 22 λεπτά τη κιλοβατώρα για το Σεπτέμβρη.

Όσες φορές κι αν έκανα αλλαγή παρόχου (5 φορές τα τελεταία 2 χρόνια), έγινε με τη δική μου ένδειξη. Δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως, ισχύει ο ΚΠΗΕ ως έχει ο οποίος έχει την επίβλεψη της ΡΑΕ. Σε κάποιες περιοχές του ΔΕΔΔΗΕ όπως αυτή που δουλεύεις εσύ, είτε δε ξέρουν το Νόμο ότι τον αγνοούν εσκεμμένα. Αν έχεις να παραθέσεις κάποια συγκεκριμένη τροποποίηση που να αναιρεί τον ΚΠΗΕ, ευχαρίστως να παραδεχτώ το λάθος μου... αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

Δηλαδη θελεις να πεις οτι εσκεμμενα ερχονται και αγνοουν τον νομο..Ειπαμε αναλογα την περιοχη...Σε ολες τις μεγαλες περιοχες παντως  γινεται αυτο...Τωρα αν εσυ μενεις καπου αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δηλαδη θελεις να πεις οτι εσκεμμενα ερχονται και αγνοουν τον νομο..Ειπαμε αναλογα την περιοχη...Σε ολες τις μεγαλες περιοχες παντως  γινεται αυτο...Τωρα αν εσυ μενεις καπου αλλου...

Ευτυχώς μένω αλλού και ξεμπερδεύω στο άψε σβήσε με δική μου ένδειξη... αλλά ακόμα κι αν είχα την ατυχία να μένω σε κάποια άλλη περιοχή, θα έκανα ντου στο γραφεί του διευθυντή και θα του έλεγα ή να εφαρμόσει το νόμο ή να φάει μια ωραιότατη μήνυση. Τόσο απλά. Αν έχεις μελλοντικά να προσθέσεις κάτι πάνω στο θέμα δηλαδή συγκεκριμένα πράγματα με τίνος απόφαση βγαίνουν για μετρήσεις στις αλλαγές παρόχων ευχαρίστως να μας ενημερώσεις. Διαφορετικά ο Νόμος δε χωρά ερμηνίες / παρερμηνείες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ηρων δηλαδη στο πρωτο λογαριασμο ΔΕΝ δινει τη συνεπεια;;;
και λεει ο πρωτος λογαριασμος βγαινει στο 2μηνο;;;
εχω ηδη κανει αιτημα στη ΡΑΕ και mail στο customecare
και ζηταω να βγει κανονικα ο λογαριασμος στο μηνα (που κανονικα θα πρεπε αρχη του μηνος για να μη μπλεκουν οι kwh)
και να πιστωθει κανονικα η συνεπεια γιατι χαρη στις τιμες συνεπειας επελεξα τον ηρωνα
οι λογαριασμοι ολοι δε θα πρεπε πλεον να βγαινουν αρχες του μηνος αφου αλλαζει η Kwh???

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Tzini_Gr said:

ρε παιδια, η δεν είχαν πει πλαφον 0.16€ τωρα τι νουμερα ειναι αυτα 0,53-0,78€???

 

επιπλεον για σεπτεμβρη ποια εταιρεια ειναι συμφερουσα;


Πήγαινε στη WE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Aurumnus said:


Πήγαινε στη WE.

εισαι σιγουρος;  γτ η ελπεδισον Screenshot_2022-08-21-17-43-56-182_cn_wps.moffice_eng.jpg.6dd59302b414f78859d23b2308b2eaf1.jpgγια σεπτεμβρη στο 24ωρο νυχτερινο δινει 0,3494€ τελικο (μαζι με εκτπωση κτλπ) βλεπω εγω κτ λαθος;

Screenshot_2022-08-21-17-43-56-182_cn.wps.moffice_eng.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

εισαι σιγουρος;  γτ η ελπεδισον για σεπτεμβρη στο 24ωρο νυχτερινο δινει 0,3494€ τελικο (μαζι με εκτπωση κτλπ) βλεπω εγω κτ λαθος;

Μήπως συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια; Δηλαδή τιμή χωρίς την κρατική επιδότηση με τιμή που συμπεριλαμβάνει την κρατική επιδότηση (Αυγούστου, γιατί του Σεπτέμβρη δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα ενα τηλ στην protergia που ειμαι πελατης και εχω συμβολαιο MVP 50% για να τους ρωτησω ποτε θα μπει η εκπτωση του ΚΟΤ που πηρα εγκριση,περα οτι μου ειπαν τι εκπτωση με το ΚΟΤ μου ειπαν οτι για μηνα αυγουστο και σεπτεμβριο δεν θα εχω την εκπτωση 50% βαση ορων συμβολαιου.........και θα πληρωσω και 21 λεπτα την κιλοβατωρα.

Με ποιο δικαιωμα σπανε τους ορους του συμβολαιου?!

Εχω κλεισει 13 μηνες σε αυτους.

Βαση νομοθεσιας τωρα μπορω να φυγω χωρις να φαω την ρητρα αποχωρησης ή θα μου πουν οτι υπογραψα για δυο χρονια και δεν μπορω να φυγω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...