Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον κατάλαβαν οτι την πάτησαν οι πάροχοι που τα δίνανε με εντολή απο το υπουργείο (πλην Ηρών 😁)

δες το άλλο νήμα γιατί αν δεν κάνεις αίτηση θα επιστρέψεις αυτές που πήρες μέχρι τώρα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/#comments

Τι αίτηση να κάνω δε κατάλαβα τίποτα! Δεν ισχύει η επιδότηση 0,292 για Ιανουάριο;

Έστειλα email στο υπουργείο και περιμένω απάντηση.

Εγώ έπαιρνα όλες τις επιδοτήσεις όπως ανακοινώνονταν από το υπουργείο μέχρι και τώρα, δεν ισχύουν αυτά; 

edit: Κατάλαβα πως το νήμα που με παραπέμψατε αφορά όσους δεν έπαιρναν την επιπλέον επιδότηση από τον πάροχό τους. Οπότε το ίδιο θα πρέπει να κάνω για τον Ιανουάριο και από εδώ και στο εξής; Ενώ αν κατάλαβα καλά υπάρχει το ενδεχόμενο να ζητήσει πίσω τα χρήματα η NRG που έδωσε τόσο καιρό και να πρέπει να τα ζητήσω κι αυτά με τη διαδικασία που αναφέρεται στο άλλο νήμα;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, geopro είπε

Ήμουν και εγώ στην Volterra στο φτηνό σταθερό τιμολόγιο 0,11 € kwhr και έκπτωση 10% για εμπροθεσμη εξόφληση.

Μου ήρθε και σε εμένα η ειδοποίηση ότι με πετάνε έξω από το πρόγραμμα στις 15 Φεβρουαρίου.

Μου πρότειναν να πάω με μηδενικό παγίου και τιμή χονδρικής με προσαύξηση 2,5% (το κέρδος τους) .

Όταν ρώτησα τι σημαίνει "τιμή χονδρικής" μου απάντησαν ότι αυτή διαμορφώνεται κάθε ώρα / κάθε ημέρα και καλύπτει μεγάλο εύρος τιμής.

Περί τίνος πρόκειται ;

Συμφέρει;

Αυτές οι χρεώσεις θα ισχύουν κατά 99% μετά την λήξη του μηχανισμού. Μέχρι τότε θα κοιτάς το site για τις τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valadsk είπε

σε graphana, η απόλυτη φαντασίωση. 😛  Και θα πλήρωνα και 10 ευρώ συνδρομή το μήνα

ισως overkill αλλα τι να δεις απο το grafana για τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

edit: Κατάλαβα πως το νήμα που με παραπέμψατε αφορά όσους δεν έπαιρναν την επιπλέον επιδότηση από τον πάροχό τους.

όχι , αφορά όλους τα επαγγελματικά τιμολόγια

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Ενώ αν κατάλαβα καλά υπάρχει το ενδεχόμενο να ζητήσει πίσω τα χρήματα η NRG που έδωσε τόσο καιρό και να πρέπει να τα ζητήσω κι αυτά με τη διαδικασία που αναφέρεται στο άλλο νήμα;

σίγουρα αν δεν κάνεις τη διαδικασία τότε νόμιμα θα τα ζητήσει πίσω , ενημέρωσε όσους ξέρεις γιατί είμαι βέβαιος οτι το 99% δεν το έχει καταλάβει

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Οπότε το ίδιο θα πρέπει να κάνω για τον Ιανουάριο και από εδώ και στο εξής;

δυστυχώς δε γνωρίζω , απλά υποθέτω οτι απο τη στιγμή που την πάτησαν οι πάροχοι , μάλλον θα γράψουν το υπουργείο και θα περιμένουν να βγει ΚΥΑ/ΦΕΚ για τη 2η περίοδο

παρακολούθησε το νήμα μπας και υπάρχουν άλλοι πάροχοι που βάζουν την έξτρα επιδότηση για το 2023

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Αυτές οι χρεώσεις θα ισχύουν κατά 99% μετά την λήξη του μηχανισμού. Μέχρι τότε θα κοιτάς το site για τις τιμές. 

όχι έχει αναφερθεί ξανά , πάροχοι κάνουν (παράνομα) προσφορές τέτοιων τιμολογίων πριν λήξει ο μηχανισμός αν θελήσει ο πελάτης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κλωτσιές είναι ο Ήρων. Έγινε αυτό που φοβόμουν.

Είχα έναντι 54,80 ευρώ με ημερομηνία λήξης 31/01 και βλέπω χτες βγήκε εκκαθαριστικός 241,96 ευρώ. 110 ευρώ πάνω απ' τους υπολογισμούς μου γιατί δε πληρώθηκε ο έναντι με πάγια εντολή και δεν έβαλαν, προφανώς, την έκπτωση συνέπειας. PDF θα βγεί την άλλη εβδομάδα να δω και τι με χρέωσαν. Έκπτωση συνέπειας θα πάρω στον επόμενο λογαριασμό ή θα θεωρηθώ "ασυνεπής" και θα με χρεώσουν και την έκπτωση συνέπειας που πήρα για τον 1ο λογαριασμό;

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Για κλωτσιές είναι ο Ήρων. Έγινε αυτό που φοβόμουν.

Είχα έναντι 54,80 ευρώ με ημερομηνία λήξης 31/01 και βλέπω χτες βγήκε εκκαθαριστικός 241,96 ευρώ. 110 ευρώ πάνω απ' τους υπολογισμούς μου γιατί δε πληρώθηκε ο έναντι με πάγια εντολή και δεν έβαλαν, προφανώς, την έκπτωση συνέπειας. PDF θα βγεί την άλλη εβδομάδα να δω και τι με χρέωσαν. Έκπτωση συνέπειας θα πάρω στον επόμενο λογαριασμό ή θα θεωρηθώ "ασυνεπής" και θα με χρεώσουν και την έκπτωση συνέπειας που πήρα για τον 1ο λογαριασμό;

Γιατί δεν πληρώθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί δεν πληρώθηκε?

Γιατί δεν είχε λήξει ο έναντι. 31/1 έληγε και έβγαλαν εκκαθαριστικό πριν λήξει ο έναντι. Όταν έχεις πάγια έντολη ο λογαριασμός πληρώνεται την τελευταία μέρα.

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Γιατί δεν είχε λήξει ο έναντι. 31/1 έληγε και έβγαλαν εκκαθαριστικό πριν λήξει ο έναντι. Όταν έχεις πάγια έντολη ο λογαριασμός πληρώνεται την τελευταία μέρα.

Εχεις Κοτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ναι έχω. 

Αυτό έχει το εξής 'πρόβλημα' που δεν ξέρω πως λύνεται.

Οι λογαριασμοί βγαίνουν κάθε 30 ημέρες αλλά επειδή όσοι έχουν Κοτ, έχουν ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ πίστωση, όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός δεν έχει πληρώθει ο προηγούμενος.

Αυτό θα συμβαίνει κάθε φορά αν βρεθεί 'λυση'

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Γιατί δεν είχε λήξει ο έναντι. 31/1 έληγε και έβγαλαν εκκαθαριστικό πριν λήξει ο έναντι. Όταν έχεις πάγια έντολη ο λογαριασμός πληρώνεται την τελευταία μέρα.

μην περιμένεις άκρη με email , δώσε στο myrae ,

ουσιαστικά με το ΚΟΤ δε θα σου δουλέψει ποτέ η πάγια , άρα την αφήνεις για να μη χρεωθείς εγγύηση και πληρώνεις χειροκίνητα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό έχει το εξής 'πρόβλημα' που δεν ξέρω πως λύνεται.

Οι λογαριασμοί βγαίνουν κάθε 30 ημέρες αλλά επειδή όσοι έχουν Κοτ, έχουν ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ πίστωση, όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός δεν έχει πληρώθει ο προηγούμενος.

Αυτό θα συμβαίνει κάθε φορά αν βρεθεί 'λυση'

Αυτό συμβαίνει με όλους τους παρόχους;

2 λεπτά πριν, korakios είπε

μην περιμένεις άκρη με email , δώσε στο myrae ,

ουσιαστικά με το ΚΟΤ δε θα σου δουλέψει ποτέ η πάγια , άρα την αφήνεις για να μη χρεωθείς εγγύηση και πληρώνεις χειροκίνητα

Λέω να περιμένω μέχρι τις 1/2 να δω μήπως πληρωθεί και μπει και η συνέπεια.

Αν έχω πάγια εντολή από e-banking και πληρώνω χειροκίνητα δε θα χρεώνομαι δύο φορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...