Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα την γνωμη σας γιατι ειμαι ελαφρως στεναχωρημενος και θα ηθελα την αποψη σας ........ειμαι στην Protergia 4 χρονια τωρα, συνεπης παντα στους λογαριασμους μου και ομολογω οτι δεν εχω σοκαριστει ιδιαιτερα στους λογαριασμους.......ομως διαβαζοντας τα δικα σας στοιχεια για τους παροχους ανακαλυψα ,πως απο τον Αυγουστο ,παρολο που εγω ειμαι συνεπης ,με εχουν περασει στα μη εμπορικα τιμολογια,στην 1 κατηγορια οπου δεν υπαρχει η εκπτωση συνεπειας......δεν ενδιαφερομαι να αλλαζω συνεχως παροχο ,ομως θα ηθελα να παω καπου αλλου πλεον (ακομα και στην ΔΕΗ,αν .....αντεχεται).η προγραμματισμενη μετρηση της ΔΕΗ ειναι 04/02......εχετε καμια αποψη?γλυκοκοιταζω την Ελιν κι εγω ,δεν σας το κρυβω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά συγγνώμη, αλλά είμαι τελείως χαμένος και δεν ξέρω που γράφω, εδώ ή....δίπλα, όποιος θέλει απαντάει.

2500/2000/1500 οι kwh τετραμήνων του περασμένου έτους (6000 σύνολο), άρτι....μεταΠΗΔΗΣΑΣ ο πατέρας στο myhome open N.

Αξίζει να μείνω από κει ή κουβαλιέμαι από...δω?😱

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmaris είπε

θα ηθελα την γνωμη σας γιατι ειμαι ελαφρως στεναχωρημενος και θα ηθελα την αποψη σας ........ειμαι στην Protergia 4 χρονια τωρα, συνεπης παντα στους λογαριασμους μου και ομολογω οτι δεν εχω σοκαριστει ιδιαιτερα στους λογαριασμους.......ομως διαβαζοντας τα δικα σας στοιχεια για τους παροχους ανακαλυψα ,πως απο τον Αυγουστο ,παρολο που εγω ειμαι συνεπης ,με εχουν περασει στα μη εμπορικα τιμολογια,στην 1 κατηγορια οπου δεν υπαρχει η εκπτωση συνεπειας......δεν ενδιαφερομαι να αλλαζω συνεχως παροχο ,ομως θα ηθελα να παω καπου αλλου πλεον (ακομα και στην ΔΕΗ,αν .....αντεχεται).η προγραμματισμενη μετρηση της ΔΕΗ ειναι 04/02......εχετε καμια αποψη?γλυκοκοιταζω την Ελιν κι εγω ,δεν σας το κρυβω!!!

εκτός απο τις χρεώσεις που αναφέρεις , το πρόβλημα με την Προτέργια είναι οτι δεν έχει ανάλυση στους λογαριασμούς να δεις ανα μήνα τις τιμές αν συμβαδίζουν και δεν υπάρχει καν ανάλυση των ΤΕΜ

Επειδή αναφέρεις επαγγελματικό , ζήτα ανάλυση λογαριασμών να δεις αν σου βάλανε τις έξτρα επιδοτήσεις και παρακολουθησε άμεσα το άλλο νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

κατέβασε το excel στην 1η σελίδα 1ποστ του νήματως εδώ και πήγαινε στο φύλλο με τα επαγγελματικά να δεις τι παίζει για Φεβ . Κάτω χαμηλά έχω και ιστορικό τιμών

4 λεπτά πριν, demakhs είπε

Παιδιά συγγνώμη, αλλά είμαι τελείως χαμένος και δεν ξέρω που γράφω, εδώ ή....δίπλα, όποιος θέλει απαντάει.

2500/2000/1500 οι kwh τετραμήνων του περασμένου έτους (6000 σύνολο), άρτι....μεταΠΗΔΗΣΑΣ ο πατέρας στο myhome open N.

Αξίζει να μείνω από κει ή κουβαλιέμαι από...δω?😱

Υπολόγισε στο περίπου πόσες κιλοβατώρες θα κάψεις το μήνα Φεβ και δες το φύλλο "Ιστορικό τιμών" ή βάλε στο φύλλο με τα κυμαινόμενα, τα τετράμηνα και δες αναλογικά το έτος με τιμές Φεβρουαρίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, να το κάνω αυτό, αλλά το ερώτημά μου, αν κ ειδικό, ήταν πιο γενικό...την κάνουμε απ' τη ΔΕΗ πλέον ή όχι?

Περισσότερο στο κομμάτι, αξίζει η ταλαιπωρία, φύγε απ' τη ΔΕΗ αυτόν τον μήνα κ πήγαινε στον ΗΡΩΝΑ π.χ., τον επόμενο μήνα ΕΛΠΗΔΗΣΟΝ κ.ο.κ.? Πόσο εφικτό είναι αυτό στην πραγματικότητα? Και οι διαφορές που θα κερδίσεις, είναι 5-10 ευρώ ή 40-50 τον μήνα?

Ελπίζω να κατάλαβες ιφ γιου νοου γουάτ άι μιν!😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, demakhs είπε

OK, να το κάνω αυτό, αλλά το ερώτημά μου, αν κ ειδικό, ήταν πιο γενικό...την κάνουμε απ' τη ΔΕΗ πλέον ή όχι?

Περισσότερο στο κομμάτι, αξίζει η ταλαιπωρία, φύγε απ' τη ΔΕΗ αυτόν τον μήνα κ πήγαινε στον ΗΡΩΝΑ π.χ., τον επόμενο μήνα ΕΛΠΗΔΗΣΟΝ κ.ο.κ.? Πόσο εφικτό είναι αυτό στην πραγματικότητα? Και οι διαφορές που θα κερδίσεις, είναι 5-10 ευρώ ή 40-50 τον μήνα?

Ελπίζω να κατάλαβες ιφ γιου νοου γουάτ άι μιν!😜

κατάλαβα το ερώτημα , αλλά αφορά εσένα , άρα κάνε τις πράξεις και βλέπεις αν αξίζει ή όχι

στην τελική βάλε τετράμηνα στο excel αφού το κατεβάσεις και το αποτέλεσμα ανα έτος κάντο δια 12

έτσι θα δεις για Φεβ τι θα κερδίσεις/χάσεις περίπου . Η ΔΕΗ για Φεβ έβγαλε νορμάλ τιμές οπότε μικρότερες οι διαφορές απο άλλους μήνες ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, demakhs είπε

OK, να το κάνω αυτό, αλλά το ερώτημά μου, αν κ ειδικό, ήταν πιο γενικό...την κάνουμε απ' τη ΔΕΗ πλέον ή όχι?

Περισσότερο στο κομμάτι, αξίζει η ταλαιπωρία, φύγε απ' τη ΔΕΗ αυτόν τον μήνα κ πήγαινε στον ΗΡΩΝΑ π.χ., τον επόμενο μήνα ΕΛΠΗΔΗΣΟΝ κ.ο.κ.? Πόσο εφικτό είναι αυτό στην πραγματικότητα? Και οι διαφορές που θα κερδίσεις, είναι 5-10 ευρώ ή 40-50 τον μήνα?

Ελπίζω να κατάλαβες ιφ γιου νοου γουάτ άι μιν!😜

Πέραν από τις μικροδιαφορές ή όχι στις τιμές, γνώμη μου, επιλέξτε τον προμηθευτή που δίνει άμεσα λύσεις στα προβλήματα σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για 0,06€ ακούγεται ότι θα είναι η επιδότηση

 ποστάρουμε τιμή όταν ανακοινωθεί :)

edit διαβάζοντας και το παρακάτω ποστ , καταλαβαίνεις γιατί το λέω

ξεκίνησε γκάλοπ δεν κρατήθηκε .....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chocorellos είπε

καλημέρα

είμαι στον ΗΡΩΝ από 15/12

ένα μήνα σχεδόν μετά μου άνοιξαν στην εφαρμογή για να δηλώσω μέτρηση (12/1)

40 μέρες μετά και ακόμα δεν μου έχει έρθει ακόμα κάποιος λογαριασμός

ποια είναι η εμπειρίας σας? πόσο θα περιμένω ακόμα?

 

Αργούν αλλά αξίζει τον κόπο 

36 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για 0,06€ ακούγεται ότι θα είναι η επιδότηση

Εγώ λέω 0.04€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε
41 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Για 0,06€ ακούγεται ότι θα είναι η επιδότηση

Εγώ λέω 0.04€

Spoiler

10 ευρώ στο κόκκινο

Δε χρειάζεται να μαντέψουμε. Λίγη υπομονή μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

εκτός απο τις χρεώσεις που αναφέρεις , το πρόβλημα με την Προτέργια είναι οτι δεν έχει ανάλυση στους λογαριασμούς να δεις ανα μήνα τις τιμές αν συμβαδίζουν και δεν υπάρχει καν ανάλυση των ΤΕΜ

Επειδή αναφέρεις επαγγελματικό ...........??????

δεν ειμαι καταστημα......οικιακος ειμαι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmaris είπε

δεν ειμαι καταστημα......οικιακος ειμαι!!!

εκ παραδρομής .... αλλά κατέβασε το excel , απλά δες τα φύλλα με τα οικιακά κυμαινόμενα και με ιστορικό τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

εκ παραδρομής .... αλλά κατέβασε το excel , απλά δες τα φύλλα με τα οικιακά κυμαινόμενα και με ιστορικό τιμών

το εκανα....ομολογω οτι δεν καταλαβα και πολλα.....χωρις υποχρεωση ή δεσμευση σε κατι......η Ελιν ειναι αξιοπιστη εταιρεια? ή nrg ?ή ΔΕΗ? ή Ηρων? και ποιο προγραμμα ? γυρω στις 1300 -1600 kwh  το τετραμηνο......μια εταιρεια ποιο ........νορμαλ ζηταω!!! επισης την μεταφορα ποτε να την κανω?04/02 γραφει προγραμματισμενη μετρηση απο ΔΕΗ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmaris είπε

το εκανα....ομολογω οτι δεν καταλαβα και πολλα.....

αν έχεις συγκεκριμένη απορία , οκ , έτσι γενικά δε μπορώ να σε βοηθήσω

5 λεπτά πριν, marmaris είπε

χωρις υποχρεωση ή δεσμευση σε κατι......

απο Ιούλιο δεν υπάρχει δέσμευση στα νέα κυμαινόμενα και απο Αύγουστο δεν ισχύει δέσμευση ούτε στα παλιά

6 λεπτά πριν, marmaris είπε

η Ελιν ειναι αξιοπιστη εταιρεια? ή nrg ?ή ΔΕΗ? ή Ηρων?

δεν υπάρχει ούτε μία αξιόπιστη 100% , ελιν/nrg στα ίδια , ΔΕΗ το μοναδικό καλό οτι κρατούσε τα σταθερά χωρίς να τα σπάει , ο Ηρών είχε καλές τιμές με το generous

8 λεπτά πριν, marmaris είπε

γυρω στις 1300 -1600 kwh  το τετραμηνο......

άρα βάλε 1450 στα τρία τετράμηνα και κάνε δια 12 το ποσό κέρδους ανα έτους να δεις ανα μήνα ....

ή στο φύλλο με ιστορικό τιμών , 360kw επί τιμή συν πάγιο 2-3 προγραμμάτων που ξεχωρίζεις να δεις το μήνα τις διαφορές

10 λεπτά πριν, marmaris είπε

και ποιο προγραμμα ?

ανάλογα τα γούστα (τιμή , συνέπεια , πάγιο κτλ)

απο ότι κατάλαβες πρέπει λίγο να ψαχτείς , δεν υπάρχουν απαντήσεις στάνταρ αλλιώς θα ρωτάς κάθε μήνα τι παίζει

13 λεπτά πριν, marmaris είπε

επισης την μεταφορα ποτε να την κανω?04/02 γραφει προγραμματισμενη μετρηση απο ΔΕΗ.....

@ekrepali θα σου πει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

 

απο Ιούλιο δεν υπάρχει δέσμευση στα νέα κυμαινόμενα και απο Αύγουστο δεν ισχύει δέσμευση ούτε στα παλιά

.....για την δικια σας αποψη μιλουσα.....π.χ (αντε στην Ελιν ή στην nrg)

δεν υπάρχει ούτε μία αξιόπιστη 100% , ελιν/nrg στα ίδια , ΔΕΗ το μοναδικό καλό οτι κρατούσε τα σταθερά χωρίς να τα σπάει , ο Ηρών είχε καλές τιμές με το generous

την Ελιν δεν την γνωριζω.....αλλιως αρχιζει να μου ειναι συμπαθης......nrg σκεφτομουν , Ηρων χωρις να γνωριζω κατι ,απλα τον φοβαμαι......

 

ανάλογα τα γούστα (τιμή , συνέπεια , πάγιο κτλ)

πανω κατω και με κανα εικοσαρικο διαφορα δεν με νοιαζει......συνεπης ειμαι !!!καπου να κατασταλλαξω θελω

 

@ekrepali θα σου πει ....

που ειναι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...