Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Κανονικά ζητάς να πας σε άλλον πάροχο... Δεν χρειάζεται να ενημερωθεί ο παλιός.. Θα το δει.. 

Το θέμα είναι με τον λογαριασμό που θέλει η ΔΕΗ για να γίνει η αίτηση.

 

Με την υπαναχώρηση τι γίνεται?

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, foul είπε

Θα έχει φουσκωμένη κατανάλωση (λόγω της παλαιότερης ένδειξης) η οποία θα μεταφερθεί μέρος της και τον Φλεβάρη (πάει αναλογικά κι όχι τι τιμές θα δώσουμε εμείς), ο όποιος Φλεβάρης είναι 5x του Γενάρη (στον ήρωνα), βάλε ότι ο φίλος έχει ''τρελή'' κατανάλωση θα ανέβει τρελά και το ''κουστούμι'".

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Που μπορούμε παιδιά να δούμε τις νέες τιμές των παρόχων;

Από που προκύπτει το "5x'' του Ηρων;

Εγώ δηλαδή που είμαι στον Ηρων από 16-01-23 προτείνετε να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρεία και να φύγω από Ηρων...... και για που όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Που μπορούμε παιδιά να δούμε τις νέες τιμές των παρόχων;

στο site του κάθε πάροχου , μπορείς να δεις και το excel (1η σελίδα 1ο ποστ) για κάποια προγράμματα το ιστορικό στο αντίστοιχο φύλλο ή βάζεις τετράμηνα στο φύλλο με τα κυμαινόμενα και βλεπεις τι παίζει με τιμές Φεβρουαρίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2023 στις 1:12 ΜΜ, Titarasaudi είπε

Από που προκύπτει το "5x'' του Ηρων;

Γενάρης 0,03 €/Kwh (με ΤΕΜ και συνέπεια)
Φλεβάρης 0,1672 €/Kwh (με ΤΕΜ -0,04 και συνέπεια)

0.1672/0,03 = 5,57333.....
Εσύ βέβαια λόγω κατανάλωσης χάνεις κι από ΤΕΜ, θα πληρώσεις παραπάνω δλδ, οπότε "πέφτεις" σαν ποσοστό στη σύγκριση, αλλά είσαι κοντά στο 5x, σαν τάξη μεγέθους.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

στο site του κάθε πάροχου , μπορείς να δεις και το excel (1η σελίδα 1ο ποστ) για κάποια προγράμματα το ιστορικό στο αντίστοιχο φύλλο ή βάζεις τετράμηνα στο φύλλο με τα κυμαινόμενα και βλεπεις τι παίζει με τιμές Φεβρουαρίου

Στο site του Ηρωνα βλέπω ακόμη τις παλαιές τιμές, γι' αυτό ρωτάω. Δεν μπορώ να βρω του Φεβρουαρίου.

@Korakios με το εξέλ σου, το έχω ξαναγράψει, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Στο site του Ηρωνα βλέπω ακόμη τις παλαιές τιμές, γι' αυτό ρωτάω. Δεν μπορώ να βρω του Φεβρουαρίου.

έχει λινκ στη σελίδα του κάθε προγράμματος , βρες τη φράση

Οι χρεώσεις του προγράμματος αναρτώνται ΕΔΩ κάθε μήνα, την 20η ημέρα του προηγούμενου μήνα από το μήνα εφαρμογής τους.

19 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

@Korakios με το εξέλ σου, το έχω ξαναγράψει, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα το τσεκάρω

έτσι γενικά και αόριστα δε μπορώ να σε βοηθήσω , αν έχεις συγκεκριμένες απορίες ,ρώτα

Το φύλλο με το ιστορικό πάντως απλά το κοιτάς , δε χρειάζεται κάτι

Κάποια (όχι όλα τα προγράμματα) βάσει ιστορικού:

image.png.11fdd3a68e579670c6e72ef97c0e2269.png

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καποια που εχω προχειρα συγκεντρωσει

ΔΕΗ 19,9 σεντς ανά κιλοβατώρα, για τις πρώτες 500 κιλοβατώρες του μήνα έναντι 48,9 σεντς τον Ιανουάριο και
Protergia: 24,8 σεντς ανά κιλοβατώρα (18,8 με έκπτωση συνέπειας) από 48 και 42 σεντς ανά κιλοβατώρα τον Ιανουάριο αντίστοιχα.
Ήρων: 24,9 σεντς ανά κιλοβατώρα  και 0,1897 με έκπτωση συνέπειας (από 43 τον Ιανουάριο)
Elpedison: 19,5 σεντς ανά κιλοβατώρα ημερήσια κατανάλωση και 18,83 το νυχτερινό με έκπτωση συνέπειας 0,167 ευρώ ανά κιλοβατώρα. (από 45 και 44,33 αντίστοιχα).
Watt&Volt: 24,5 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 45,9)
ZeniΘ: για κατανάλωση έως 270 κιλοβατώρες, 19,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 46,5). Η υπερβάλλουσα κατανάλωση χρεώνεται με 20,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 47,5)
ELIN :  18.5 σεντς ανά κιλοβατώρα
Φυσικό Αέριο Ελλάδος: 18,8 σεντς ανά κιλοβατώρα με έκπτωση συνέπειας
NRG: Η εταιρεία διαθέτει το πρόγραμμα nrg on time με χρέωση 19,1 σεντς ανά κιλοβατώρα (με έκπτωση συνέπειας 15%)

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με προσέγγισε πωλητής από Elpedison για το πρόγραμμα economy. Ενώ ανέφερε 14 λεπτά τιμή κιλοβατώρας δεν έγινε αναφορά για ρήτρα ούτε για την τιμή του συμβολαίου στα 0.08€. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόγραμμα για να δώσει καμιά βοήθεια; Στην παρακάτω σύμβαση που έλαβα με κόκκινο αυτά που με προβληματίζουν.

image.png.8c8cdebb2d5882c378ba861dacee7436.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα. Με προσέγγισε πωλητής από Elpedison για το πρόγραμμα economy. Ενώ ανέφερε 14 λεπτά τιμή κιλοβατώρας δεν έγινε αναφορά για ρήτρα ούτε για την τιμή του συμβολαίου στα 0.08€. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόγραμμα για να δώσει καμιά βοήθεια; Στην παρακάτω σύμβαση που έλαβα με κόκκινο αυτά που με προβληματίζουν.

image.png.8c8cdebb2d5882c378ba861dacee7436.png

Αυτά είναι για όταν λήξει ο μηχανισμός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια συγγνώμη παιδιά, αλλά έχω μπερδευτεί με τις τιμές!

Λόγο χρόνου δεν έχω την ευχέρεια να το ψάξω πολύ.

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που τα κατάλαβε με βοηθήσει. Έχω αντλία θερμότητας και το επόμενο τρίμηνο θα ξεπερνώ τις 1000 Kw/h το μήνα. Να μείνω στον Ηρων που είμαι από 16-01-23 ή όσο προλαβαίνω να την κάνω για αλλού, π.χ. Ελίν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Titarasaudi είπε

Χίλια συγγνώμη παιδιά, αλλά έχω μπερδευτεί με τις τιμές!

Λόγο χρόνου δεν έχω την ευχέρεια να το ψάξω πολύ.

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που τα κατάλαβε με βοηθήσει. Έχω αντλία θερμότητας και το επόμενο τρίμηνο θα ξεπερνώ τις 1000 Kw/h το μήνα. Να μείνω στον Ηρων που είμαι από 16-01-23 ή όσο προλαβαίνω να την κάνω για αλλού, π.χ. Ελίν;

κακώς ρωτάς άλλους τέτοια ερωτήματα , κάνε ο ίδιος τις πράξεις

kw*τιμή κιλοβατώρας + πάγιο

4 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα. Με προσέγγισε πωλητής από Elpedison για το πρόγραμμα economy. Ενώ ανέφερε 14 λεπτά τιμή κιλοβατώρας δεν έγινε αναφορά για ρήτρα ούτε για την τιμή του συμβολαίου στα 0.08€. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόγραμμα για να δώσει καμιά βοήθεια; Στην παρακάτω σύμβαση που έλαβα με κόκκινο αυτά που με προβληματίζουν.

image.png.8c8cdebb2d5882c378ba861dacee7436.png

επίσης να είσαι σε εγρήγορση όταν λήξει ο μηχανισμός , δες προηγούμενες σελίδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, adi32 είπε

καποια που εχω προχειρα συγκεντρωσει

ΔΕΗ 19,9 σεντς ανά κιλοβατώρα, για τις πρώτες 500 κιλοβατώρες του μήνα έναντι 48,9 σεντς τον Ιανουάριο και
Protergia: 24,8 σεντς ανά κιλοβατώρα (18,8 με έκπτωση συνέπειας) από 48 και 42 σεντς ανά κιλοβατώρα τον Ιανουάριο αντίστοιχα.
Ήρων: 24,9 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 43 τον Ιανουάριο)
Elpedison: 19,5 σεντς ανά κιλοβατώρα ημερήσια κατανάλωση και 18,83 το νυχτερινό (από 45 και 44,33 αντίστοιχα).
Watt&Volt: 24,5 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 45,9)
ZeniΘ: για κατανάλωση έως 270 κιλοβατώρες, 19,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 46,5). Η υπερβάλλουσα κατανάλωση χρεώνεται με 20,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 47,5)
ELIN :  18.5 σεντς ανά κιλοβατώρα
Φυσικό Αέριο Ελλάδος: 18,8 σεντς ανά κιλοβατώρα με έκπτωση συνέπειας
NRG: Η εταιρεία διαθέτει το πρόγραμμα nrg on time με χρέωση 19,1 σεντς ανά κιλοβατώρα (με έκπτωση συνέπειας 15%)

Στον Ήρων είσαι λάθος..... κάτι ξέχασες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, adi32 είπε

καποια που εχω προχειρα συγκεντρωσει

ΔΕΗ 19,9 σεντς ανά κιλοβατώρα, για τις πρώτες 500 κιλοβατώρες του μήνα έναντι 48,9 σεντς τον Ιανουάριο και
Protergia: 24,8 σεντς ανά κιλοβατώρα (18,8 με έκπτωση συνέπειας) από 48 και 42 σεντς ανά κιλοβατώρα τον Ιανουάριο αντίστοιχα.
Ήρων: 24,9 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 43 τον Ιανουάριο)
Elpedison: 19,5 σεντς ανά κιλοβατώρα ημερήσια κατανάλωση και 18,83 το νυχτερινό (από 45 και 44,33 αντίστοιχα).
Watt&Volt: 24,5 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 45,9)
ZeniΘ: για κατανάλωση έως 270 κιλοβατώρες, 19,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 46,5). Η υπερβάλλουσα κατανάλωση χρεώνεται με 20,49 σεντς ανά κιλοβατώρα (από 47,5)
ELIN :  18.5 σεντς ανά κιλοβατώρα
Φυσικό Αέριο Ελλάδος: 18,8 σεντς ανά κιλοβατώρα με έκπτωση συνέπειας
NRG: Η εταιρεία διαθέτει το πρόγραμμα nrg on time με χρέωση 19,1 σεντς ανά κιλοβατώρα (με έκπτωση συνέπειας 15%)

elpedison δεν ειχε αναφερθει καποιο στα 14,5 λεπτα νομιζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

elpedison δεν ειχε αναφερθει καποιο στα 14,5 λεπτα νομιζω;

https://www.elpedison.gr/files/1/Τιμοκατάλογοι_Φεβρουάριος_2023.pdf

το "συνέπεια"  0,2277 -0,0600 =0,1677 και 5€ πάγιο

edit δες παρακάτω ποστ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...