Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
33 λεπτά πριν, foul είπε

Σε μπέρδεψα κι εσένα...
Ξέχνα τον 2ο εκκ.
Έχεις πχ 10€ έκπτωση στον 1ο έναντι, 10€ στον 2ο και 10€ στον 3ο έναντι, αν στον εκκαθαριστικό δεν τις ξανά αφαιρέσει μαζί με την έκπτωσή για τον 3ο έναντι(όχι τα 10€,όσα δώσει, λογικά κάπου τα ίδια αφού πάει αναλογικά), οι 3 πρώτες εκπτώσεις πάνε στο... βρόντο. Γι αυτό ξαναρωτάω (τελευταία φορά)
(ξανά)αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό οι εκπτώσεις των έναντι ? (όπως ξανά αφαιρείται -σωστά- το 50ικο).

οποιαδήποτε έκπτωση που αφορά κατανάλωση έναντι αφαιρείται στον εκκαθαριστικό και όχι φυσικά δεν ξαναφαιρείται όπως το 50ρικο παρα μόνο η συνέπεια του προηγούμενου εκκαθαριστικού

η μόνη πρακτικότητα που έχει η έκπτωση συνέπειας, που αφορά κατανάλωση έναντι ,είναι να είναι μικρότερο το ποσό , έτσι κι αλλιώς πατσίζεται

στο παράδειγμα που έδωσες , επειδή η συνέπεια αποδίδεται στον επόμενο , στο 1ο εναντι το 10ευρο αφορά έκπτωση κατανάλωσης του προηγούμενου εκκαθαριστικού . Αυτό το συγκεκριμένο ποσό κανονικά δεν πρέπει να το χάνεις , δεν ξέρω πως το υπολογίζει ο Ηρών στη μηχανογράφηση , αν το έχει ξεχωριστά σαν το 50ρικο ή είναι μέσα στο ποσό των έναντι που επιστρέφει σαν πίστωση.

σε spoiler μιας και είμαστε εκτός θέματος

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

οποιαδήποτε έκπτωση που αφορά κατανάλωση έναντι αφαιρείται στον εκκαθαριστικό και όχι φυσικά δεν ξαναφαιρείται όπως το 50ρικο παρα μόνο η συνέπεια του προηγούμενου εκκαθαριστικού

η μόνη πρακτικότητα που έχει η έκπτωση συνέπειας, που αφορά κατανάλωση έναντι ,είναι να είναι μικρότερο το ποσό , έτσι κι αλλιώς πατσίζεται

στο παράδειγμα που έδωσες , επειδή η συνέπεια αποδίδεται στον επόμενο , στο 1ο εναντι το 10ευρο αφορά έκπτωση κατανάλωσης του προηγούμενου εκκαθαριστικού . Αυτό το συγκεκριμένο ποσό κανονικά δεν πρέπει να το χάνεις , δεν ξέρω πως το υπολογίζει ο Ηρών στη μηχανογράφηση , αν το έχει ξεχωριστά σαν το 50ρικο ή είναι μέσα στο ποσό των έναντι που επιστρέφει σαν πίστωση.

σε spoiler μιας και είμαστε εκτός θέματος

 

Spoiler

Για να δεις, αν θες, το 50ικο.
Ο συγκεκριμένος εκκ. προφανώς δίνει έκπτωση, όμως επειδή ο έναντι είναι ο πρώτος γενικώς, δε μας κάνει για παράδειγμα (του 20%).
κι αν έχεις το χρόνο να δεις αν τα λέω καλά...

 

Οκ, σε ευχαριστώ για την υπομονή σου...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, foul είπε

Αλλάζεις άμεσα πάροχο, θα ''φας'' λίγο ανεβασμένες ρυθμιστικές αλλά θα γλυτώσεις τα χειρότερα, άλλοστε για Γενάρη έχεις την οικονομικότερη χρέωση  στον Ήρων(για το ρεύμα).

Προσωπικά επέλεξα να παραμείνω λόγω 50ικού αλλά για τη δικιά σου κατανάλωση δεν κάνουν διαφορά τα 50. 
Και να μας πεις αν σου δώσανε το 50ικο (χλωμό), να φύγουμε κι εμείς μια ώρα αρχύτερα.

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό; 

Τι εννοείς τα χειρότερα; 

Μας προβληματίζεις τώρα! Και εγώ πριν μια βδομάδα στο Ηρων και λόγο αντλίας το επόμενη δίμηνο - τρίμηνο θα έχω και εγώ υψηλές καταναλώσεις. 

 

Επεξ/σία από Titarasaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Τι εννοείς τα χειρότερα;

Θα έχει φουσκωμένη κατανάλωση (λόγω της παλαιότερης ένδειξης) η οποία θα μεταφερθεί μέρος της και τον Φλεβάρη (πάει αναλογικά κι όχι τι τιμές θα δώσουμε εμείς), ο όποιος Φλεβάρης είναι 5x του Γενάρη (στον ήρωνα), βάλε ότι ο φίλος έχει ''τρελή'' κατανάλωση θα ανέβει τρελά και το ''κουστούμι'".

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελαβα λογαριασμο της elpedison και για 693 κιλοβατωρες βγηκε 106,27 ευρω με κρατικη επιδοτηση 167,32 ευρω . Δεν μπορω να καταλαβω το εξης : γιατι επιμεριζει την χρεωση στους 3 τελευταιους μηνες; . Εγω σε αυτον τον λογαριασμο ειχα δωσει μετρηση . Αλλα στον προηγουμενο λογαριασμο ητανε εναντι και τον αφαιρει. Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε οτι λογω οτι ητανε ο προηγουμενος εναντι για αυτο το συστημα το κανει αυτο τον επιμερισμο . Και μου κανει εντυπωση διοτι αυτο γινεται στον εκκαθαριστικο για 4μηνο. Ο επομενος λογαριασμος που θα ειναι ο εκκαθαριστικος τι ακριβως θα βαλουν ; . Μου φαινεται καπως ολο αυτο. Ξερω δεν ειναι και μικρη η καταναλωση. Περιοδοσς καταναλωσης 9/11/2022 εως 9/1/2023 , για 61 ημερες . 

https://postimg.cc/47RdLgvg 

354.png 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, foul είπε

Θα έχει φουσκωμένη κατανάλωση (λόγω της παλαιότερης ένδειξης) η οποία θα μεταφερθεί μέρος της και τον Φλεβάρη (πάει αναλογικά κι όχι τι τιμές θα δώσουμε εμείς), ο όποιος Φλεβάρης είναι 5x του Γενάρη (στον ήρωνα), βάλε ότι ο φίλος έχει ''τρελή'' κατανάλωση θα ανέβει τρελά και το ''κουστούμι'".

Καταλαβα τι εννοεις. θα το κοιταξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Μας προβληματίζεις τώρα! Και εγώ πριν μια βδομάδα στο Ηρων και λόγο αντλίας το επόμενη δίμηνο - τρίμηνο θα έχω και εγώ υψηλές καταναλώσεις.

Εσένα φίλε, σε παίρνει να κάνεις υπαναχώρηση (μου είπαν ότι οι 14 μέρες μετρούνται  από την ημέρα μετάβασης, δεν γνωρίζω αν ισχύει). Μπορεί να συμφέρει να αλλάξεις απλά πάροχο (θα μπλέξεις όμως με μετρήσεις, ρυθμ. χρεώσεις κλπ).Εφόσον έχεις μεγάλες καταναλώσεις, προσωπικά δεν θα καθόμουν.

υγ. Την επιλογή του, ο καθένας μας, την πληρώνει μόνος του...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Ο επομενος λογαριασμος που θα ειναι ο εκκαθαριστικος τι ακριβως θα βαλουν ; .

τις κιλοβατώρες που έκαψες σπασμένες αναλογικά στη περίοδο κατανάλωσης του εκκαθαριστικού

29 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Περιοδοσς καταναλωσης 9/11/2022 εως 9/1/2023 , για 61 ημερες . 

και

29 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Δεν μπορω να καταλαβω το εξης : γιατι επιμεριζει την χρεωση στους 3 τελευταιους μηνες;

=

μέρος απο 11ο, ολόκληρο 12ο, τμήμα απο 1ο μήνα, απλό είναι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

τις κιλοβατώρες που έκαψες σπασμένες αναλογικά στη περίοδο κατανάλωσης του εκκαθαριστικού

και

=

μέρος απο 11ο, ολόκληρο 12ο, τμήμα απο 1ο μήνα, απλό είναι

αυτο δεν το κανει μονο στον εκκαθαριστικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

αυτο δεν το κανει μονο στον εκκαθαριστικο; 

όχι , ανάλογα απο πότε έχει να βγάλει , ο προηγούμενος τι περίοδο κατανάλωσης είχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

γιατι επιμεριζει την χρεωση στους 3 τελευταιους μηνες;

Επειδή, όπως θα γνωρίζεις, κάθε μήνας έχει διαφορετική χρέωση €/Kwh, οπότε η αυτοματοποιημένη εκτίμηση (λογαριασμός έναντι), θα πρέπει να αντλήσει τις τιμές των εκάστοτε τιμοκαταλόγων της χρονικής περιόδου που αναφέρεται.
Αλλά κι έξω να πέσει, θα συμψηφιστεί στον εκκαθαριστικό, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...  
που λέει ο λόγος. (στην ελπε πάντα θα υπάρχει λόγος ανησυχίας κι ας είναι αυτή τη στιγμή, η πιο συμφέρουσα, που μπορεί να επιστρέψουμε αρκετοί εκεί).

6 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

ειχα δωσει μετρηση

Spoiler

Με μετρήσεις δεν ασχολούμαι (πιο πολύ μπλέκεις κι αν δεν το χείς βγαίνει συνήθως εις βάρος σου, κυρίως επειδή στριμώχνονται οι ρυθμ. χρεώσεις και τώρα με τα όρια ΤΕΜ ακόμη χειρότερα.
Μια φορά αναγκάστηκα να δώσω τηλεφωνικά, γιατί δεν πήραν ένδειξη και μου ήρθε μηδενικός εκκ. οπότε καταλαβαίνεις, αν το άφηνα έτσι, "θα πονούσε" ο επόμενος έκκ. ), αλλά νομίζω ότι και να δώσεις ένδειξη, αν δεν είναι στη μέση του 4μήνου, δλδ 60 μέρες μετά τον εκκαθαριστικό, στο τέλος μετράει μόνο η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ χρεώνοντας τους 4 μήνες αναλογικά). Ρώτα καλύτερα korakios και ΣΙΑ...

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

επίσης δεν είναι διπλές ,είναι ετεροχρονισμένες οι χρεώσεις

από την στιγμή που εμφανίζει την ίδια αιτιολογία "αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας από ..... εως ......" τις θεωρώ διπλές αν αφορούν την ίδια χρονική περίοδο. Θα μπορούσα να το θεωρήσω ετεροχρονισμένες αν υπήρχε η μαγική λέξη ¨εκκαθάριση¨ ή "2η δόση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάθισα πολύ στην WE (αν η επιδότηση είναι 0,04 με τιμή 0,24-0,04=0,20 και 900kw/μήνα δεν νομίζω να συμφέρει). Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την ΔΕΗ όμως μου ζήτησαν τελευταίο λογαριασμό απο τηn WE...Αρα στέλνω την δήλωση υπαναχώρησης σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Λοιπόν κάθισα πολύ στην WE (αν η επιδότηση είναι 0,04 με τιμή 0,24-0,04=0,20 και 900kw/μήνα δεν νομίζω να συμφέρει). Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την ΔΕΗ όμως μου ζήτησαν τελευταίο λογαριασμό απο τηn WE...Αρα στέλνω την δήλωση υπαναχώρησης σωστά?

 

Κανονικά ζητάς να πας σε άλλον πάροχο... Δεν χρειάζεται να ενημερωθεί ο παλιός.. Θα το δει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...