Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Είναι κλειδωμένο. 

Νομίζω το άλλαξα.....  Δείτε σας παρακαλώ αν φαίνεται! 

Επεξ/σία από Titarasaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Εγώ υπέγραψα στον Ηρων στις 11-01-23 και στο συμβόλαιο που μου στείλανε γράφει αυτό.... 

 

https://www.dropbox.com/s/5ajxzaoetnefksa/Screenshot_20230124-191234~01.jpg?dl=0

άρα δε γράφει τα καινούρια , άρα ισχύει η συνέπεια του τελικού

φυσικά και στις νέες συμβάσεις μπορεί να είνια παράνομος ο καινούριος όρος του Ηρών , θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω συνεχιζω να μη καταλαβαινω τι εννοειτε με την συνεπεια του τελικου. Αν φυγω δηλαδη απο τον ηρων και παω σε αλλη εταιρια στον τελευταιο εκκαθαριστικο δεν θα εχω στην χρεωση μου την εκπτωση συνεπειας;

Επεξ/σία από zakinet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zakinet είπε

Εγω συνεχιζω να μη καταλαβαινω τι εννοειτε με την συνεπεια του τελικου.

λογικό , τόσες λίγες φορές που έχει γραφτεί , θέλει ανάλυση 😁

4 λεπτά πριν, zakinet είπε

Αν φυγω δηλαδη απο τον ηρων και παω σε αλλη εταιρια στον τελευταιο εκκαθαριστικο δεν θα εχω στην χρεωση μου την εκπτωση συνεπειας;

αν δεν γράφουν οι όροι το κείμενο

"Ε5.3 Ρητώς διευκρινίζεται ότι η Έκπτωση Συνέπειας δεν εφαρμόζεται επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων (εξαιρουμένης της Χρέωσης Παγίου) του τυχόν εμπροθέσμως εξοφλημένου Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού Η.Ε.."

και σου έρθει πχ για ρεύμα 100€ , ζητάς 20€ πίστωσης με έκδοση έκτακτου και να μπούνε σε ΙΒΑΝ

 

αν γράφουν το κείμενο και είναι νόμιμο ,το χάνεις το 20ρικο και πληρώνεις την 100άρα

αν γράφουν το κείμενο και είναι παράνομο, το κυνηγάς μέσω ΣτΚ/ΡΑΕ

το αν είναι νόμιμο ή όχι θα δείξει μιας και δεν έχουμε στα χέρια μας εσωτερική επιστολή της ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά από ΔΕΗ αν πάω στο νέο πρόγραμμα elpedison economy me 0.145 τον Φεβρουάριο μπορώ τον Μάρτιο να επιλέξω ΕΛΙΝ πχ αν είναι οικονομικότερη ή υπάρχει δέσμευση;

 

διαβάζοντας πίσω βλέπω ότι τα χώνεται αρκετοί στην κυρία ... μάλλον είναι προς αποφυγή ε; 

Επεξ/σία από blueaegean
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, blueaegean είπε

παιδιά από ΔΕΗ αν πάω στο νέο πρόγραμμα elpedison economy me 0.145 τον Φεβρουάριο μπορώ τον Μάρτιο να επιλέξω ΕΛΙΝ πχ αν είναι οικονομικότερη ή υπάρχει δέσμευση;

Δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα, φεύγεις όποτε θες. Το θέμα είναι αν μέχρι τέλη Φλεβάρη θα έχεις πάρει λογαριασμό απ'την Elpedison ή τουλάχιστον βεβαίωση εκπροσώπησης ώστε να πας στην Ελίν. Επίσης φρόντισε αν ξεμείνεις Elpedison μελλοντικά... μόλις ανακοινωθεί απ'τη κυβέρνηση ότι λήγει ο έκτακτος μηχανισμός, φεύγεις τρέχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν υπάρχει δέσμευση στα κυμαινόμενα, φεύγεις όποτε θες. Το θέμα είναι αν μέχρι τέλη Φλεβάρη θα έχεις πάρει λογαριασμό απ'την Elpedison ή τουλάχιστον βεβαίωση εκπροσώπησης ώστε να πας στην Ελίν. Επίσης φρόντισε αν ξεμείνεις Elpedison μελλοντικά... μόλις ανακοινωθεί απ'τη κυβέρνηση ότι λήγει ο έκτακτος μηχανισμός, φεύγεις τρέχοντας.

αν δεν έχω πάρει λογαριασμό ούτε βεβαίωση εκπροσώπησης μέχρι τέλος Φλεβάρη δεν μπορώ να φύγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blueaegean είπε

αν δεν έχω πάρει λογαριασμό ούτε βεβαίωση εκπροσώπησης μέχρι τέλος Φλεβάρη δεν μπορώ να φύγω;

μόνο αν δεχθεί ο νέος πάροχος υπεύθυνη δήλωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικό , τόσες λίγες φορές που έχει γραφτεί , θέλει ανάλυση 😁

αν δεν γράφουν οι όροι το κείμενο

"Ε5.3 Ρητώς διευκρινίζεται ότι η Έκπτωση Συνέπειας δεν εφαρμόζεται επί των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων (εξαιρουμένης της Χρέωσης Παγίου) του τυχόν εμπροθέσμως εξοφλημένου Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού Η.Ε.."

και σου έρθει πχ για ρεύμα 100€ , ζητάς 20€ πίστωσης με έκδοση έκτακτου και να μπούνε σε ΙΒΑΝ

 

αν γράφουν το κείμενο και είναι νόμιμο ,το χάνεις το 20ρικο και πληρώνεις την 100άρα

αν γράφουν το κείμενο και είναι παράνομο, το κυνηγάς μέσω ΣτΚ/ΡΑΕ

το αν είναι νόμιμο ή όχι θα δείξει μιας και δεν έχουμε στα χέρια μας εσωτερική επιστολή της ΡΑΕ

11/01/23 που υπέγραψα το συμβόλαιο στο generous αυτός ο όρος δεν υπήρχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

τσέκαρέ το

Spoiler

image.jpeg.5a6d44787a3677f8f0902d24e43c93e7.jpeg

Σύμβαση 11/1, οπότε είμαστε κομπλέ, βέβαια το πρόβλημά μου (όπως είπες κι εσύ) είναι αν ξανά αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό ... είναι μεγάλο🤦‍♂️ γιατί  δεν έχει σημασία τι σου προσθέτουν/αφαιρούν στους έναντι, ο εκκαθαριστικός κάνει τη διαφορά, την οποία συνέπεια  του εκκ. θα την καρπωθείς στον επόμενο έναντι (που δε θα υπολογιστεί η έκπτωσή του στον επόμενο εκκ., δεν χάνεις κάτι δλδ), φίου 😊🤳 
+ παραμένει γκρίζα ζώνη πόσο χρόνο πρέπει να παραμείνεις για να μην χάσεις το 50ικο (''λογικά'' μετά τον πρώτο λογαριασμό).
Αποκλείω το να  κάτσεις μια βδομάδα και να σου πούνε ''ευχαριστούμε για την συνεργασία πάρε και 50 για το δρόμο''...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, foul είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.5a6d44787a3677f8f0902d24e43c93e7.jpeg

Σύμβαση 11/1, οπότε είμαστε κομπλέ, βέβαια το πρόβλημά μου (όπως είπες κι εσύ) είναι αν ξανά αφαιρούνται στον εκκαθαριστικό γιατί (όπως είπες κι εσύ) δεν έχει σημασία τι σου προσθέτουν/αφαιρούν στους έναντι, ο εκκαθαριστικός κάνει τη διαφορά.

έχει σημασία το Χ ποσό συνέπειας  του εκκαθαριστικού που αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό (έναντι) να μην υπολογίζεται στην επόμενη εκκαθάριση

100€ 1ος εκκαθαριστικός , 70€ έναντι - 20€ έκπτωσης ,60€ έναντι , 20€ έναντι (δε δίνεις σημασία στη συνέπεια των έναντι)

2ος εκκαθαριστικός αφορά ποσό Χ περιόδου και έχεις πίστωση έναντι 70+60+20 (όχι το 20ρικο δλδ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

2ος εκκαθαριστικός

Οκ, άργησα ''λίγο'', αλλά το πιασα... .
Συγνώμη για την σύγχυση.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες!

Εις τριπλουν εξαπατημενος απο ΕΛΠΕΓΔΥΣΟΝ, απο 09/01 ειμαι στον ΗΡΩΝ με φωτο απο το ρολοι στις 27/12/2022. Εκτοτε εχω καταναλωσει περιπου 1500 KWh. Επομενη προγραμματισμενη  καταμετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ ειναι για 2 Μαρτιου. Μεχρι τοτε υπολογιζω θα εχω καταναλωσει συνολο 5500 - 6000 Kwh, αναλογα ποσο κρυο θα κανει.

Διαβαζοντας πισω σελιδες στο θεμα ειδα οτι ο πρωτος λογαριασμος απο Ηρων ερχεται πανω κατω δυο μηνες μετα την εκπροσωπηση αρα θα πεσει μαζι με την μετρηση του ΔΕΔΔΗΕ.

Υπαρχει τροπος να βγει καποιος ενδιαμεσος εναντι με ενδειξη δικια μου η απλα περιμενω Μαρτιο να μου φερει το λογαριασμο η φιλαρμονικη του Ηρωνα μεσα σε καλαθι με ποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

η απλα περιμενω Μαρτιο

Αλλάζεις άμεσα πάροχο, θα ''φας'' λίγο ανεβασμένες ρυθμιστικές αλλά θα γλυτώσεις τα χειρότερα, άλλοστε για Γενάρη έχεις την οικονομικότερη χρέωση  στον Ήρων(για το ρεύμα).

Προσωπικά επέλεξα να παραμείνω λόγω 50ικού αλλά για τη δικιά σου κατανάλωση δεν κάνουν διαφορά τα 50. 
Και να μας πεις αν σου δώσανε το 50ικο (χλωμό), να φύγουμε κι εμείς μια ώρα αρχύτερα.

Επεξ/σία από foul
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...