Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fysikos είπε

Η σύμβαση που μου προταθηκε. Για πειτε σχολια οι πιο εμπειροι

Όντως οι τιμές συμφωνα με τον @ekrepali θα ισχύσουν μετά την λήξη του μηχανισμού. Τότε όμως θα επανέλθει και η ρήτρα αναπροσαρμογής και συγκεκριμένα η ελπεδισον έχει ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΜΗΤΡΩΟ, όσον αφορά τις χρεώσεις της ρήτρας με αναδρομική καταβολή της σε άδηλες (κρυφές) διπλές χρεώσεις αυτής, για την ΙΔΙΑ χρονική περίοδο. Για μένα η εταιρεία είναι ΠΛΗΡΩΣ ΑΦΕΡΕΓΓΥΑ και ΑΔΙΑΦΑΝΗΣ όσον αφορά τις χρεώσεις της. Γνώμη μου πάντα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

 

Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες!

Επεξ/σία από sigipp1972
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

αφορά τις χρεώσεις της ρήτρας με αναδρομική καταβολή της σε άδηλες (κρυφές) διπλές χρεώσεις αυτής, για την ΙΔΙΑ χρονική περίοδο.

πλέον το γράφει στους όρους οτι εκκαθαρίζεται αργότερα , επίσης δεν είναι διπλές ,είναι ετεροχρονισμένες οι χρεώσεις , το κυρίως θέμα είναι οτι ο τύπος υπολογισμού της ρήτρας είναι μακράν ο ακριβότερος , άρα πρέπει άμεσα να φύγει πριν καταργηθεί ο μηχανισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

8 ώρες πριν, zakinet είπε

Παιδια καλημερα μολις πηρα τηλεφωνο ηρων και αλλαξα το προγραμμα μου απο protect σε double generous. Στους ορους αναφερει ρητως διευκρινιζεται οτι η εκπτωση συνέπειας δεν εφαρμοζεται επι των ανταγωνιστικων χρεωσεων του τυχον εμπροθεσμως εξοφλημενου τεικου εκκαθαριστικου λογαριασμου. Τι σημαινει αυτο;

 

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σημαίνει ότι άνοιξα το κουτί της Πανδώρας με τις καταγγελίες στη ραε. 😅

Ας πούμε ότι έχεις τελικό λογαριασμό με χρέωση προμήθειας 100 ευρώ. Ακόμα και αν πληρώσεις εμπροθεσμα, σύμφωνα με τους νέους όρους δε θα σου βγάλουν έκτακτο για να πάρεις το 20αρικο.

Ο καλός ο ΗΡΩΝ....👎

 

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

που το διάβασες αυτό ?

Έχασες επεισόδιο κορ... άλλαξαν τους όρους και στο generous.

@foul Iσχύει ότι δε παίρνεις συνέπεια μετά τον τελικό αν έχεις υπογράψει τέτοιο όρο. Δες τους ειδικούς όρους που έχεις υπογράψει, πολύ πρόσφατα φαίνεται ότι τους άλλαξαν.

 Αν έχεις υπογράψει τους παλιούς όρους όπου δεν αναγράφεται ξεκάθαρα ότι χάνεις τη συνέπεια, τότε:

 

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πληρώνεις εμπρόθεσμα ναι...  κι αφού λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή απ'τη τράπεζα, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς τη συνέπεια. Αν σου πούνε μα μου σου του, δε γίνεται μετά τον τελικό... κρατάς το όνομα της εκπροσώπου, ημερομηνία / ώρα και μετά στέλνεις με mail:

Αίτημα για έκδοση έκτακτου λογαριασμού, για πίστωση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού

Όνομα, ΑΦΜ, Παροχή

Παρακαλώ να μου πιστώσετε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού, εκδίδοντας έκτακτο λογαριασμό. Το ζήτησα προηγουμένως και τηλεφωνικώς (ημερομηνία / ώρα) αλλά η εκπρόσωπος σας (όνομα) μού είπε ψευδώς ότι δεν πιστώνεται η συνέπεια μετά τον τελικό λογαριασμό.

Σας υπενθυμίζω λοιπόν ότι:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας. Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

 

Όσοι υπογράψατε τους νέους όρους ότι δε παίρνετε συνέπεια, περιμένετε αν θα μου στείλει ποτέ η ΡΑΕ την επιστολή Ο-97337 να διαβάσω τι ακριβώς λέει για τη συνέπεια, σε ποια περίοδο αναφέρεται, κι αν ο νέος όρος του ΗΡΩΝ είναι παράνομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Έχασες επεισόδιο κορ... άλλαξαν τους όρους και στο generous.

για εκκαθαριστικό έλεγε βρε , όχι τελικό , πιες κανα καφέ 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω υπογράφει τους παλιούς όρους προβλέπω τροποποίηση στον επόμενο λογαριασμό. Θα δειξει σε 2 εβδομάδες. Για να κάνουν τροποποίηση πρέπει να περάσουν 6 μήνες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

για εκκαθαριστικό έλεγε βρε , όχι τελικό , πιες κανα καφέ 😁

Δε πρόλαβα να πιω γουλιά, ούτε να δω μια είδηση... @ekrepali κι @ekrepali παντού. 😝

Δε πειράζει θα το κρατήσω για σκονάκι. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Έτσι ακριβώς, το 3*30/μήνα μου το είπαν προφορικά από το τηλέφωνο, δεν το έχω κάπου γραπτά.

αν δεν υπάρχει κάπου γραπτώς , καταλαβαίνετε....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχασες επεισόδιο κορ... άλλαξαν τους όρους και στο generous.

Στο site δεν έχει κάποια αλλαγή. Βέβαια, το site πάει και ένα μήνα πίσω. 

 

1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Έτσι ακριβώς, το 3*30/μήνα μου το είπαν προφορικά από το τηλέφωνο, δεν το έχω κάπου γραπτά.

Το κακό είναι η 12μηνη "δέσμευση" και η μη πίστωση έκπτωσης συνέπειας στον τελικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γιατι να φύγεις απο ηρων εχει καλυτερες τιμές απο την αρχη με συνέπεια.

Γιατί ο Ήρων ανακοίνωσε 0.25 χωρίς συνέπεια και η Ελίν 0.18.

Εκτός αν είδα κάτι λάθος βέβαια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

οκ, φαντάζομαι κάπου θα το γράφει και αυτό αλλά λόγω blackout δεν αντιλέγω 😁

απλά να είστε σίγουροι οτι δεν τα επιστρέφετε στο 3μηνο

Τηλεφωνικά μου είχανε πει, ότι πρέπει να παραμείνεις 12 μήνες, αλλίως τα επιστρέφεις τα 90€. Και λογικό μου φαίνεται να σου πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Τηλεφωνικά μου είχανε πει, ότι πρέπει να παραμείνεις 12 μήνες, αλλίως τα επιστρέφεις τα 90€. Και λογικό μου φαίνεται να σου πω την αλήθεια...

η επιστροφή , ναι , λογικό είναι

το αν θα ισχύουν τα 90€ αν δεν αναγράφονται κάπου είναι το θέμα

και φυσικά οτιδήποτε ψιλά γράμματα (πχ χρέωση της ελάχιστης συμμετοχής 100€ μετά το τρίμηνο ) , επιστροφή εκπτώσεων που παίρνει κάποιος στο solar ENA αν φύγει στο τρίμηνο κτλ

Όταν πάρετε γραπτές απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα ενημερωστε , το να λέμε τι πιστεύει ο καθένας δεν έχει και πολύ νόημα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ υπέγραψα στον Ηρων στις 11-01-23 και στο συμβόλαιο που μου στείλανε γράφει αυτό.... 

 

https://www.dropbox.com/s/5ajxzaoetnefksa/Screenshot_20230124-191234~01.jpg?dl=0

Επεξ/σία από Titarasaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Titarasaudi είπε

Εγώ υπέγραψα στον Ηρων στις 11-01-23 και στο συμβόλαιο που μου στείλανε γράφει αυτό.... 

https://drive.google.com/file/d/1NKnNpk4gGmnuC725sU6gjKisb7W4U-_e/view?usp=drivesdk

 

Είναι κλειδωμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Εγώ υπέγραψα στον Ηρων στις 11-01-23 και στο συμβόλαιο που μου στείλανε γράφει αυτό.... 

https://drive.google.com/file/d/1NKnNpk4gGmnuC725sU6gjKisb7W4U-_e/view?usp=drivesdk

 

Μη μας ανεβάσεις όλη τη σύμβαση με το όνομα σου... μόνο τους επίμαχους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...