Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος;

To We Blue αναφέρεται στο excel... το we green δεν το βλέπω πουθενά... έχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το πρώτο εκτός από το πάγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Άρα έχει γίνει αυτή η αλλαγή.. Ξέρεις πότε έγινε ημερομηνία...Τώρα θα πάρεις τους προμηθευτές να του ρωτήσεις γιατί δεν έχουν βγάλει  ακόμα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό.. 

ναι ,έγινε στις 12 αυγουστου.. σχετικα γρηγορα γιατι 9 υπεγραψα και 10 ηταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση απο δεδδηε..Αυτο θα κάνω αυριο ,θα μιλησω με Ελιν για να δω ποτε θα βγει ο τελικος λογαριασμος,γιατι στο My elin δεν υπαρχει.. Σε ευχαριστώ πολύ😀

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έκανες νέα αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής της ΔΕΗ; Αν πας WE, θα πρέπει να ξανακάνεις.

Οχι δεν έκανα νεα αιτηση...Δεν χρειάζεται πλεον, ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στην τηλεφωνική συνομιλία με την ηδικα...οτι βλεπουν στο συστημα την αλλαγη του τελευταιου αριθμου στο ρολοι και ειναι ηδη ενημερωμ΄νος ο νεος παροχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

ναι ,έγινε στις 12 αυγουστου.. σχετικα γρηγορα γιατι 9 υπεγραψα και 10 ηταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση απο δεδδηε..Αυτο θα κάνω αυριο ,θα μιλησω με Ελιν για να δω ποτε θα βγει ο τελικος λογαριασμος,γιατι στο My elin δεν υπαρχει.. Σε ευχαριστώ πολύ😀

Οχι δεν έκανα νεα αιτηση...Δεν χρειάζεται πλεον, ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στην τηλεφωνική συνομιλία με την ηδικα...οτι βλεπουν στο συστημα την αλλαγη του τελευταιου αριθμου στο ρολοι και ειναι ηδη ενημερωμ΄νος ο νεος παροχος.

Ναι φυσιολογικά θα πρέπει να σου πει ο προηγούμενος πάροχος αν έχει λάβει την καταμέτρηση..  Μάλλον θα περιμένεις λίγο ακόμα.. 

Να ξέρεις αυτές οι αλλαγές μπορεί να πάρουν μερικές μέρες.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Άρα έχει γίνει αυτή η αλλαγή.. Ξέρεις πότε έγινε ημερομηνία...Τώρα θα πάρεις τους προμηθευτές να του ρωτήσεις γιατί δεν έχουν βγάλει  ακόμα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό.. 

Τι σου απάντησαν εκεί;

Ο δεδδηε μου ειπε οτι εχει αλλάξει ο τελευταιος αριθμος στον αριθμο παροχου. και ηδικα ειπε οτι βλέπει πως εχει αλλαξει ο τελευταιος αριθμος και ειναι ενημερωμένο το συστημα για κοτ β . Οταν ειπα να κανω ξανα αιτηση ,οπως εκανα πριν 4 χρονια που ειχα αλλαξει παροχο, μου απαντησαν πως δεν χρειαζετε πλεον. ενημερώνετε αυτοματα ο παροχος . 

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι φυσιολογικά θα πρέπει να σου πει ο προηγούμενος πάροχος αν έχει λάβει την καταμέτρηση..  Μάλλον θα περιμένεις λίγο ακόμα.. 

Να ξέρεις αυτές οι αλλαγές μπορεί να πάρουν μερικές μέρες.. 

τελικά δεν ειναι και πολύ ευχάριστος ο ενεργειακός τουρισμός😃 Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Ο δεδδηε μου ειπε οτι εχει αλλάξει ο τελευταιος αριθμος στον αριθμο παροχου. και ηδικα ειπε οτι βλέπει πως εχει αλλαξει ο τελευταιος αριθμος και ειναι ενημερωμένο το συστημα για κοτ β . Οταν ειπα να κανω ξανα αιτηση ,οπως εκανα πριν 4 χρονια που ειχα αλλαξει παροχο, μου απαντησαν πως δεν χρειαζετε πλεον. ενημερώνετε αυτοματα ο παροχος . 

Θα δεις τι θα σου απαντήσει ο πάροχος για το λογαριασμό.. 

Σε ποια περιοχή είσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Merenda7 είπε

Ηλιουπολη αττικης

Μπορεί να καθυστέρησαν λόγω ημερών Να βγάλουν  τον λογαριασμό..Να ξέρεις ότι κάθε φορά θα έρχεται για την αλλαγή για τις μετρήσεις ο Δεδδηε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, clubmaster είπε

Volton ανακοίνωσε

0,989€ και 0,9396€ με συνέπεια. Πάγιο 5€

Ό,τι ανακοίνωσαν χτες, πριν το ξηλώσουν. Αλλά σήμερα πρόσθεσαν αυτό:

Στις τιμές Σεπτεμβριου θα αποδοθεί ΕΚΠΤΩΣΗ η οποία θα ανακοινωθεί έως τις 22.09.2022, και θα αφορά τους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Σεπτεμβρίου 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μπορεί να καθυστέρησαν λόγω ημερών Να βγάλουν  τον λογαριασμό..Να ξέρεις ότι κάθε φορά θα έρχεται για την αλλαγή για τις μετρήσεις ο Δεδδηε.. 

ναι αυτο το γνωριζω. οπως μου ειπαν και απο τον δεδδηε εκαναν καταμετρηση, εστειλαν μετρησεις σε προηγουμενο και νεο παροχο. Το θεμα ειναι πως ετσι πως τα εχει κανει το γκοβερμεντ δεν ειναι και πολυ ευκολο τελικα να κανει καποιος ενεργειακο τουρισμο!! οι παροχοι για αλλαγη ζητανε τελευταιο πληρωμενο λογαριασμο. Παντως εστειλα πριν λιγο ενα   mail  στην  we energy, περιμένω να δω την απαντηση τους. Σε ευχαριστω πολύ😀

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kάνε μια ερώτηση μήπως μπορείς να πας κατευθείας στα γραφεία τους, κοντά είσαι.

τους εστειλα πριν λίγο mail. θα τους παρω και τηλεφωνο αυριο . Και μάλλον με βλέπω να πηγαίνω απο τα γραφεια τους,για να ειμαι σίγουρη. Σε ευχαριστώ😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στην elpedison που ειμαι απότι βλεπω ειναι η χειρότερη, τι να κάνω να αλλαξω; ή να περιμένω τον εκκαθαριστικο σε καμια 20αρια μέρες να δω τι παίζει μήπως έχω καμία εκπτωση. Ισχύει οτι αλλαζεις εταιρια πλέον όποτε θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

ναι αυτο το γνωριζω. οπως μου ειπαν και απο τον δεδδηε εκαναν καταμετρηση, εστειλαν μετρησεις σε προηγουμενο και νεο παροχο. Το θεμα ειναι πως ετσι πως τα εχει κανει το γκοβερμεντ δεν ειναι και πολυ ευκολο τελικα να κανει καποιος ενεργειακο τουρισμο!! οι παροχοι για αλλαγη ζητανε τελευταιο πληρωμενο λογαριασμο. Παντως εστειλα πριν λιγο ενα   mail  στην  we energy, περιμένω να δω την απαντηση τους. Σε ευχαριστω πολύ😀

τους εστειλα πριν λίγο mail. θα τους παρω και τηλεφωνο αυριο . Και μάλλον με βλέπω να πηγαίνω απο τα γραφεια τους,για να ειμαι σίγουρη. Σε ευχαριστώ😀

Aυτό που κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ενάντια στο Νόμο, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές... και ο takoulou επιμένει τα ίδια. Προφανώς κάποιο όφελος έχουν εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ (παραπάνω εργατοώρες; ) Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση για ποιο λόγο ταλαιπωρούν το κόσμο.

4343.jpg.66403bf52a646826a0ac4216707e7ab3.jpg

 

Για τη WE άσε τα email, και πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα πρωί-πρωί. Δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους για να εξυπηρετήσουν το κύμα αιτήσεων / ερωτήσεων... θα φας τζάμπα μέρες περιμένοντας απάντηση.

7 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Δηλαδη στην elpedison που ειμαι απότι βλεπω ειναι η χειρότερη, τι να κάνω να αλλαξω; ή να περιμένω τον εκκαθαριστικο σε καμια 20αρια μέρες να δω τι παίζει μήπως έχω καμία εκπτωση. Ισχύει οτι αλλαζεις εταιρια πλέον όποτε θες;

Η χειρότερη δεν είναι... τον Αύγουστο με το loyalty pass πήγε 0.60 η τελική τιμή... λογικά τον Σεπτέμβριο θα πάει ~0.70. Σίγουρα στη WE θα είσαι πολύ καλύτερα με 0.55.

Δε ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που αποχωρήσεις, ίσως να μη δώσουν loyalty pass; Πρέπει να τους ρωτήσεις.

Έπρεπε να φύγεις από αρχές Αυγούστου αντί να βάλεις τον εαυτό σου σε κατάσταση ομηρίας.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χρειάζομαι τα φώτα σας.

Είμαι στην Protergia και έχω το Protergia Οικιακό Ν - MAX 45

Η σύμβαση μου έχει λήξει στις 17 Αυγούστου 2022

Με παίρνουν άπειρες φορές τηλέφωνο για ανανέωση/προσφορά κτλ.

Τι με συμφέρει να κάνω? Να ανανεώσω ή να πάω αλλού? Αν τους αγνοήσω και δεν προχωρήσω σε ανανέωση τι θα συμβεί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, hydra7 είπε

Καλησπέρα σας χρειάζομαι τα φώτα σας.

Είμαι στην Protergia και έχω το Protergia Οικιακό Ν - MAX 45

Η σύμβαση μου έχει λήξει στις 17 Αυγούστου 2022

Με παίρνουν άπειρες φορές τηλέφωνο για ανανέωση/προσφορά κτλ.

Τι με συμφέρει να κάνω? Να ανανεώσω ή να πάω αλλού? Αν τους αγνοήσω και δεν προχωρήσω σε ανανέωση τι θα συμβεί?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Από 1/8 έχουν μπει σε αναστολή όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια με απόφαση της κυβέρνσης, πλέον οι πάροχοι ανακοινώνουν τιμές κάθε μήνα.

https://www.protergia.gr/el/pricesres

Δε σε συμφέρει να κάτσεις το Σεπτέμβρη... πήγαινε στο WeBlue ή WeGreen της WeEnergy. Όχι το Yellow γιατί είναι σταθερό και δεν επιδοτείται.

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...