Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zakinet είπε

Παιδια καλησπερα.

καλησπέρα , πριν ποστάρεις σου απαντήσαμε πιο πάνω πίσω..... 😁

(edit αλλαγή σελίδας)

______________________________________________________

______________________________________________________

ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ elpedison πήρε κανείς άλλος πρόσφατο λογαριασμό ?

Σε πρόσφατο έναντι ,δεν μπήκαν πάντως οι έξτρα ΤΕΜ (Νοε, Δεκ) , Γ21

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πληρώνεις εμπρόθεσμα ναι...  κι αφού λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή απ'τη τράπεζα, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς τη συνέπεια. Αν σου πούνε μα μου σου του, δε γίνεται μετά τον τελικό... κρατάς το όνομα της εκπροσώπου, ημερομηνία / ώρα και μετά στέλνεις με mail:

Αίτημα για έκδοση έκτακτου λογαριασμού, για πίστωση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποδεχτηκα (πρώτος;) το economy της Elpedison.αντε να δουμε πως θα παει παλι ξανα σε κυμαινομενο...

ας ελπισουμε μεχρι Ιουλιο να μην αναγκαστω λογω τιμων να ψαχνομαι καθε μηνα...

επισης μια επισημανση.αφου υπαρχει ενιαια χρεωση ημερας μια (14,5-επιδοτηση) δεν θα εχω το αγχος των ωρων του νυχτερινου,σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lacta13 είπε

αποδεχτηκα (πρώτος;) το economy της Elpedison.αντε να δουμε πως θα παει παλι ξανα σε κυμαινομενο...

ας ελπισουμε μεχρι Ιουλιο να μην αναγκαστω λογω τιμων να ψαχνομαι καθε μηνα...

επισης μια επισημανση.αφου υπαρχει ενιαια χρεωση ημερας μια (14,5-επιδοτηση) δεν θα εχω το αγχος των ωρων του νυχτερινου,σωστα;

oftopic

Έχεις για ρυθμιζόμενες :

Αν δεν αλλάξανε οι ΥΚΩ και υπάρχουν ακομα οι κλίμακες ,τότε καλό είναι να μην ξεπερνάς τις 1600 και 2000+ το τετράμηνο σε ημερήσιο και να σπρώχνεις σε νυχτερινό

κατα τα άλλα το κέρδος προς το παρών μειώθηκε στις διανομής , κερδίζοντας 0,0213€/kw συν ΦΠΑ

 

ontopic

αν πχ Μάρτιο βγάλουν τσουχτερές τιμές μπορεί να σε καθυστερήσουν λόγω μη έκδοσης βεβαίωσης μη  οφειλών/εκπροσώπησης , όχι οτι θα γίνει , απλά λέω ένα υποθετικό σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άλλαξες πάροχο 12/1 με ένδειξη που έδωσες στις 21/12... αν φύγεις σύντομα ή αν τέλος Γενάρη έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση, θα έχεις πρόβλημα με τις κλίμακες κατανάλωσης και θα πάρεις μειωμένη επιδότηση. Παράδειγμα αν φύγεις σήμερα 23/1 ή αν ήρθε σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση, θα φαίνεται σαν να έκαψες σε 10 μέρες τις κιλοβατώρες ενός μήνα... δηλαδή θα έχεις ξεπεράσει αναλογικά τις 500kw που δικαιούσαι ανά μήνα.

Ωχ καλά λες, δεν το ειχα σκεφτεί. Ευτυχώς η επόμενη μέτρηση από δεδδηε είναι 10/3, μέχρι τότε θα έχω τον νου μου στην καταμέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

oftopic

Έχεις για ρυθμιζόμενες :

Αν δεν αλλάξανε οι ΥΚΩ και υπάρχουν ακομα οι κλίμακες ,τότε καλό είναι να μην ξεπερνάς τις 1600 και 2000+ το τετράμηνο σε ημερήσιο και να σπρώχνεις σε νυχτερινό

κατα τα άλλα το κέρδος προς το παρών μειώθηκε στις διανομής , κερδίζοντας 0,0213€/kw συν ΦΠΑ

 

ontopic

αν πχ Μάρτιο βγάλουν τσουχτερές τιμές μπορεί να σε καθυστερήσουν λόγω μη έκδοσης βεβαίωσης μη  οφειλών/εκπροσώπησης , όχι οτι θα γίνει , απλά λέω ένα υποθετικό σενάριο

Ο μέσος μου ορος στο 4μηνο ειναι 1200-1500 για ολες τις Kwh (300-400 οι νυχτερινες)

Στην ουσια οτι σπρωχνω σε νυχτερινό τωρα ειναι πλυντηρια πιατων και ρουχων(και ισως προσεχως στεγνωτηριο),κατι αλλο χοντρο δεν εχω

Λες δλδ να προσπαθησω να το  τηρω παλι;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foul είπε

Μια απορία:
Γιατί πρέπει να κάνω υπαναχώρηση, από τη στιγμή που μπορώ να πάω σε άλλο πάροχο αζημίως ?
Υπάρχει ελάχιστος χρόνος παραμονής ?
Δεν μπορώ  π.χ. στις 20 μέρες, απλά να κάνω νέα αίτηση σε τρίτο πάροχο ?
Μήπως δεν μπορώ, επειδή δεν έχω λογαριασμό ακόμη, για να τον δηλώσω στην επόμενη αίτηση ?

θα χρειαστείς βεβαίωση εκπροσώπησης ή μη οφειλών απο τον προηγούμενο , θα σου πει ο νέος πάροχος

1 λεπτό πριν, lacta13 είπε

Ο μέσος μου ορος στο 4μηνο ειναι 1200-1500 για ολες τις Kwh (300-400 οι νυχτερινες)

Στην ουσια οτι σπρωχνω σε νυχτερινό τωρα ειναι πλυντηρια πιατων και ρουχων(και ισως προσεχως στεγνωτηριο),κατι αλλο χοντρο δεν εχω

Λες δλδ να προσπαθησω να το  τηρω παλι;

δε λέω τίποτα 😁 , η διαφορά είναι στα 0,0213€/kw συν ΦΠΑ για την κατανάλωσή σου , εσύ επιλέγεις :)

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διαβάζω το forum χρόνια τώρα και είναι η πρώτη φορά που δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω...

Λήγει το σταθερό της ΔΕΗ και προσπαθώ να δω που θα πάω αλλά πραγματικά δεν βγάζω άκρη... 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα μολις πηρα τηλεφωνο ηρων και αλλαξα το προγραμμα μου απο protect σε double generous. Στους ορους αναφερει ρητως διευκρινιζεται οτι η εκπτωση συνέπειας δεν εφαρμοζεται επι των ανταγωνιστικων χρεωσεων του τυχον εμπροθεσμως εξοφλημενου τεικου εκκαθαριστικου λογαριασμου. Τι σημαινει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zakinet είπε

Παιδια καλημερα μολις πηρα τηλεφωνο ηρων και αλλαξα το προγραμμα μου απο protect σε double generous. Στους ορους αναφερει ρητως διευκρινιζεται οτι η εκπτωση συνέπειας δεν εφαρμοζεται επι των ανταγωνιστικων χρεωσεων του τυχον εμπροθεσμως εξοφλημενου τεικου εκκαθαριστικου λογαριασμου. Τι σημαινει αυτο;

Αυτό σημαίνει ότι όταν αποφασίσεις να φύγεις, στον τελευταίο και εκκαθαριστικό λογαριασμό δεν θα σου βάλουν την εκπτωση συνέπειας.

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zakinet είπε

Παιδια καλημερα μολις πηρα τηλεφωνο ηρων και αλλαξα το προγραμμα μου απο protect σε double generous. Στους ορους αναφερει ρητως διευκρινιζεται οτι η εκπτωση συνέπειας δεν εφαρμοζεται επι των ανταγωνιστικων χρεωσεων του τυχον εμπροθεσμως εξοφλημενου τεικου εκκαθαριστικου λογαριασμου. Τι σημαινει αυτο;

Σημαίνει ότι άνοιξα το κουτί της Πανδώρας με τις καταγγελίες στη ραε. 😅

Ας πούμε ότι έχεις τελικό λογαριασμό με χρέωση προμήθειας 100 ευρώ. Ακόμα και αν πληρώσεις εμπροθεσμα, σύμφωνα με τους νέους όρους δε θα σου βγάλουν έκτακτο για να πάρεις το 20αρικο.

Ο καλός ο ΗΡΩΝ....👎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο solar αναγράφουν για έκπτωση 15% επι των ανταγωνιστικών χρεώσεων ...θα δούμε. έχω κάνει αίτηση από 12/01/2023 για μεταφορά μου στο generus solar (από ΔΕΗ myhome online με τα 0,17) , αλλά ακόμη τίποτα. (καθυστερεί ο ΔΕΔΔΗΕ μου είπανε). Στην πράξη λοιπόν θα το δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι. Μόλις ήρθε ο τελικός της ΔΕΗ μέχρι 16/1/2023 που πήγα στην WE.

603 ημέρας με 0,18 =108,54  και 146χ 0,13=18,98 μείον 18,46 (εκπτωση συνέπειας και green pass).

Σύνολο ρεύματος 109,06

Με την WE θα έχω για τις ίδιες καταναλώσεις 179€ (χωρίς βέβαια την επίδοτηση η οποία θα ανακοινωθεί ...που αν είναι 4 λεπτά όπως έχει γραφτεί, θα μου βγεί ακριβώτερο απ οτι πλήρωνα!!!!!) Οπότε περιμένω μέχρι 29/1 και με βλέπω για υπαναχώρηση και συμβόλαιο Ελιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...