Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, chocorellos είπε

δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσω αν και ρώτησα κάτι παρόμοιο προηγουμένως αλλά σε ένα σαιτ συγκρίσεων βρήκα αυτό (Φεβρουαριος 0.04)...δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει 

Screenshot_20230123_192032_Chrome.jpg

Το οποίο, αν ισχύει, θα σημαίνει αύξηση πάνω από 500% από τον ένα μήνα στον άλλο για το συγκεκριμένο πακέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Επειδή είναι ο πρώτο μήνας που κοιτάω, η επιδότητση του κράτους πότε βγαίνει; υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία;

συνήθως μετά από 2-3 εργάσιμες βγαίνουν , μέχρι Τετάρτη , το πολύ τέλος εβδομάδας

αλλά έτσι κι αλλιώς για σύγκριση προγραμμάτων δεν έχει νόημα η επιδότηση , δλδ απο τώρα μπορείς να διαλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

συνήθως μετά από 2-3 εργάσιμες βγαίνουν , μέχρι Τετάρτη , το πολύ τέλος εβδομάδας

αλλά έτσι κι αλλιώς για σύγκριση προγραμμάτων δεν έχει νόημα η επιδότηση , δλδ απο τώρα μπορείς να διαλέξεις

θα μείνω ελιν που πήγαν στις 11.01 αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα πληρώνω από 01 Φεβρουαρίου. 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

θα μείνω ελιν που πήγαν στις 11.01 αλλά θα ήθελα να ξέρω τι θα πληρώνω από 01 Φεβρουαρίου. 🙃

μέχρι 1η θα έχουν βγει , χαλαρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

Βγηκε σημερα τελικος λογαριασμος απο ELPEDISON. Εχει καποιος εικονα τι κανουν με την εκπτωση συνεπειας? Υποθετω θα κανουν το παγωνι και μονο εφοσον πληρωσω εμπροθεσμα, ζητησω γραπτως την εκτπωση, και μετα το κυνηγησω μεσω ΡΑΕ ισως γινει κατι. Σωστα?

Θυμαμαι καποια μελη το ειχαν καταφερει σε αλλο παροχο παραθετωντας καποιο αρθρο/εδαφιο του ΚΠΗΕ. Αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ με αυτη την παραπομπη στον ΚΠΗΕ θα ημουν υποχρεος!

Εχω ηδη μια αναφορα ανοιχτη στον ΣτΚ για τις αναδρομικες χρεωσεις....οποτε μαλλον παμε για αλλη μια στη ΡΑΕ αυτη τη φορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Καλησπερα σε ολους,

Βγηκε σημερα τελικος λογαριασμος απο ELPEDISON. Εχει καποιος εικονα τι κανουν με την εκπτωση συνεπειας? Υποθετω θα κανουν το παγωνι και μονο εφοσον πληρωσω εμπροθεσμα, ζητησω γραπτως την εκτπωση, και μετα το κυνηγησω μεσω ΡΑΕ ισως γινει κατι. Σωστα?

Θυμαμαι καποια μελη το ειχαν καταφερει σε αλλο παροχο παραθετωντας καποιο αρθρο/εδαφιο του ΚΠΗΕ. Αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ με αυτη την παραπομπη στον ΚΠΗΕ θα ημουν υποχρεος!

Εχω ηδη μια αναφορα ανοιχτη στον ΣτΚ για τις αναδρομικες χρεωσεις....οποτε μαλλον παμε για αλλη μια στη ΡΑΕ αυτη τη φορα.

Άρθρο 38 Διόρθωση Λογαριασμών Κατανάλωσης

2. Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

 

Κλασσικά email να σου πούνε την παπάντζα περι μη έκδοσης μετά τον τελικό και μετά αφού ανοίξεις αίτημα στο myrae τους στέλνεις αρ. αίτησης να τα πούνε εκεί καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το προγραμμα της ΗΡΩΝ SOLAR GENEROUS  τι παιζει ?

To εχει ωαξει καποιος ? συμφερει? κατι λεει για 3.000 € επιδοτηση!!

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/solar-generous-home/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρθρο 38 Διόρθωση Λογαριασμών Κατανάλωσης

2. Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

 

Κλασσικά email να σου πούνε την παπάντζα περι μη έκδοσης μετά τον τελικό και μετά αφού ανοίξεις αίτημα στο myrae τους στέλνεις αρ. αίτησης να τα πούνε εκεί καλύτερα

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Το οποίο, αν ισχύει, θα σημαίνει αύξηση πάνω από 500% από τον ένα μήνα στον άλλο για το συγκεκριμένο πακέτο.

Αν ειναι για ενα μηνα δε λέει κατι. Εδινε τσαμπα τόσο καιρό οταν αλλοι πληρωνανε 16++ λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις ήρθα ηρων, απο 3 ή 4 ιανουαρίου είμαι. Το περίεργο είναι οτι μου άνοιξαν την εφαρμογή για να περάσω μετρήσεις στις 11/1 αλλά θεωρώ οτι απλά έτυχε να είναι τότε η περίοδος που η ηρων λαμβάνει μετρήσεις για να βγάλει λογαριασμούς.

Με βλέπω και εμένα για ελιν. Αφού η κρατική επιδότηση είναι οριζόντια οπότε όποιος έχει χαμηλότερη αρχική, θα έχει και χαμηλότερη με την επιδότηση. 

Το 50ρικο promo της ιντερνετικής αίτησης είναι που με βάζει σε σκέψεις αλλά θα πάρω τηλέφωνο να το διευκρινήσω. 

Σκέφτομαι να κάτσω μέχρι παρασκευή, τυπικά ολο τον ιανουάριο και μετά να φύγω για ελιν, για να έχω λογαριασμό απο ηρων για ολο το μηνα.

Είναι ιδέα μου ή αυτή την φορά άργησαν με το θέμα των ανακοινώσεων; Τόσο της τιμής του κάθε προγράμματος οι εταιρίες όσο και το κράτος με την επιδότηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wasd είπε

Εγώ μόλις ήρθα ηρων, απο 3 ή 4 ιανουαρίου είμαι. Το περίεργο είναι οτι μου άνοιξαν την εφαρμογή για να περάσω μετρήσεις στις 11/1 αλλά θεωρώ οτι απλά έτυχε να είναι τότε η περίοδος που η ηρων λαμβάνει μετρήσεις για να βγάλει λογαριασμούς.

 

είμαι από 15/12

μου άνοιξαν και εμένα τις ίδιες ημέρες για μετρήσεις αλλά ακόμα δεν έχουν στείλει λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Το οποίο, αν ισχύει, θα σημαίνει αύξηση πάνω από 500% από τον ένα μήνα στον άλλο για το συγκεκριμένο πακέτο.

Εγώ δλδ που είμαι στο double του Ήρωνα και ο Ιανουάριος μου βγήκε 0 μήπως να τους ζητήσω και τα ρέστα;

Επεξ/σία από vasilhsstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, wasd είπε

Εγώ μόλις ήρθα ηρων, απο 3 ή 4 ιανουαρίου είμαι. Το περίεργο είναι οτι μου άνοιξαν την εφαρμογή για να περάσω μετρήσεις στις 11/1 αλλά θεωρώ οτι απλά έτυχε να είναι τότε η περίοδος που η ηρων λαμβάνει μετρήσεις για να βγάλει λογαριασμούς.

Με βλέπω και εμένα για ελιν. Αφού η κρατική επιδότηση είναι οριζόντια οπότε όποιος έχει χαμηλότερη αρχική, θα έχει και χαμηλότερη με την επιδότηση. 

Το 50ρικο promo της ιντερνετικής αίτησης είναι που με βάζει σε σκέψεις αλλά θα πάρω τηλέφωνο να το διευκρινήσω. 

Σκέφτομαι να κάτσω μέχρι παρασκευή, τυπικά ολο τον ιανουάριο και μετά να φύγω για ελιν, για να έχω λογαριασμό απο ηρων για ολο το μηνα.

Είναι ιδέα μου ή αυτή την φορά άργησαν με το θέμα των ανακοινώσεων; Τόσο της τιμής του κάθε προγράμματος οι εταιρίες όσο και το κράτος με την επιδότηση...

Γιατι να φύγεις απο ηρων εχει καλυτερες τιμές απο την αρχη με συνέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Soulis_Maritsas είπε

Υποθετω θα κανουν το παγωνι και μονο εφοσον πληρωσω εμπροθεσμα, ζητησω γραπτως την εκτπωση

 

Πληρώνεις εμπρόθεσμα ναι...  κι αφού λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή απ'τη τράπεζα, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς τη συνέπεια. Αν σου πούνε μα μου σου του, δε γίνεται μετά τον τελικό... κρατάς το όνομα της εκπροσώπου, ημερομηνία / ώρα και μετά στέλνεις με mail:

Αίτημα για έκδοση έκτακτου λογαριασμού, για πίστωση της έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού

Όνομα, ΑΦΜ, Παροχή

Παρακαλώ να μου πιστώσετε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού, εκδίδοντας έκτακτο λογαριασμό. Το ζήτησα προηγουμένως και τηλεφωνικώς (ημερομηνία / ώρα) αλλά η εκπρόσωπος σας (όνομα) μού είπε ψευδώς ότι δεν πιστώνεται η συνέπεια μετά τον τελικό λογαριασμό.

Σας υπενθυμίζω λοιπόν ότι:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας. Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...