Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Σε πρόλαβα... 😝 Εννοείται θα φροντίσω να γίνει το Φεβρουάριο η αλλαγή... τους έχω ικανούς για το Γενάρη να χρεώσουν το βασικο τιμοκατάλογο καταφυγίου. 😄

Μολις μιλησα με το τμημα που που έστειλε το συμβόλαιο,ακομα δεν τα έστειλα πισω...καο με είπαν ανντυχω τιμολογηθω για καποιες μερες τον Ιανουάριο,εφοσον τα στειλω σήμερα -αυριο καο μεχρι να ερθει ο ΔΕΔΔΗΕ,θα ειναι 12λεπτα

Τωρα αυτο να το ζητησω και γραπτώς ή εφοσον καταγράφονται οι κλησεις μου αρκει;

Αν και τωρα ποσες μερες θα ναι....καο 12 να ειναι εγω ειχα 18/13 στην ΔΕΗ...

Οντως μου επιβεβαίωσαν το 14,5 για Φεβρουάριο+ επιδότηση καο χωρις παγιο για ολες τις Kwh.

Τωρα θα πρέπει βέβαια να ειμαι σε εγρήγορση για Μαρτιο και αν συνεχισω μεχρι καλοκαίρι για τυχων αλλαγή με την ρητρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Τωρα αυτο να το ζητησω και γραπτώς ή εφοσον καταγράφονται οι κλησεις μου αρκει;

γραπτώς , 12 λεπτά είναι αόριστο μπορεί να εννοούν με επιδότηση

8 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Οντως μου επιβεβαίωσαν το 14,5 για Φεβρουάριο+ επιδότηση καο χωρις παγιο για ολες τις Kwh.

αυτό φαίνεται στο συμβόλαιο , απο τηλέφωνα γενικά μη δίνεις σημασία σε οτι και αν πούνε

8 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Τωρα θα πρέπει βέβαια να ειμαι σε εγρήγορση για Μαρτιο και αν συνεχισω μεχρι καλοκαίρι για τυχων αλλαγή με την ρητρα

αν ακούσεις καταργείται ο μηχανισμός την κάνεις άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με κάλεσαν απο elpedison (elped partners) και μου πρότειναν το συμβόλαιο συνέπεια της elpedison. Η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά. Δεν θα επρεπε να μου έχει σταλεί καποιο συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fysikos είπε

Σημερα με κάλεσαν απο elpedison (elped partners) και μου πρότειναν το συμβόλαιο συνέπεια της elpedison. Η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά. Δεν θα επρεπε να μου έχει σταλεί καποιο συμβόλαιο;

μεγαλη αποφαση.. και ρισκο εχεις διαβασει για elpedison ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fysikos είπε

Σημερα με κάλεσαν απο elpedison (elped partners) και μου πρότειναν το συμβόλαιο συνέπεια της elpedison. Η διαδικασία έγινε τηλεφωνικά. Δεν θα επρεπε να μου έχει σταλεί καποιο συμβόλαιο;

ε, ναι , χωρίς συμβόλαιο δε γίνεται κάτι και κλασσικά το νου και εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nikosbt είπε

μεγαλη αποφαση.. και ρισκο εχεις διαβασει για elpedison ??

Τι ρισκο; Θα τους στειλω φωτο την μέτρηση για την καταμέτρηση 

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Η αναδρομική χορήγηση της πρόσθετης επιδότησης του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης για την περίοδο κατανάλωσης από 02/2022 έως και 11/2022. Είναι μόνο για επαγγελματικά ή και οικιακά; 

Από Ήρων στείλανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ανάλογα το πρόγραμμα/εταιρία

Ελιν power on home comfort

2 ώρες πριν, korakios είπε

το νου σου αν μπεις Ιανουάριο που δεν υπάρχουν τιμές με τι θα τιμολογηθείς , είναι ικανοί με εκατό €/kw για να πατσίσουν 😂

_____________

πάντως με ψήνει και μένα για οικιακό , αλλά είναι σίγουρο οτι θα πρέπει να φύγω όταν λήξει ο μηχανισμός ενώ η Ελίν έχει νορμάλ τύπο υπολογισμού ρήτρας

Κάνε μια εξήγηση νορμάλ τύπο υπολογισμού ρήτρας για ελιν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, IBAGASA είπε

Παιδιά έστειλα το αίτημα εκπροσώπησης στην ELIN. 
Απλά να σας ενημερώσω πως δεν υπάρχει δυνατότητα καταχώρησης κατανάλωσης μέσω του Site.
Γίνεται με τον παλιό τρόπο. Βγάζεις φωτογραφία μετρητή και τους το στέλνεις στο Email.
Λογικά θα αναβαθμιστούν κι αυτοί. Ας του δώσουμε πίστωση χρόνου...

 
Έρχομαι και εγώ...
Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε ότι υπάρχει και app android. Δεν βρήκα κάτι. Εννοούν άραγε την εφαρμογή που δείχνει πόντους bonus για καύσιμα κλπ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Elannik είπε

Κάνε μια εξήγηση νορμάλ τύπο υπολογισμού ρήτρας για ελιν; 

νορμάλ εννοώ έχει μέσα μόνο ΤΕΑ( = MCP) και όχι ΛΠ και Αποκλίσεις

υπήρχαν 2 ειδών , με πλασματική/παραπλανητική τιμή χαμηλή πχ 0,05 συν ρήτρα βάσει διακύμανσης ή προμήθεια συν ρήτρα

πχ

1,18*ΤΕΑ + 0,035€/kWh σημαίνει  προμήθεια 0,035 και πας στο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

και βλέπεις την ΤΕΑ για την περίοδο τιμολόγησης (avg MCP) . Το κάνεις δια χίλια δλδ

1,18*ΤΕΑ/1000+0,035

αυτό όταν λήξει ο μηχανισμός

36 λεπτά πριν, Alkazar21 είπε

Καλησπέρα, 

Η αναδρομική χορήγηση της πρόσθετης επιδότησης του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης για την περίοδο κατανάλωσης από 02/2022 έως και 11/2022. Είναι μόνο για επαγγελματικά ή και οικιακά; 

Από Ήρων στείλανε

επαγγελματικά , υπάρχει νήμα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

νορμάλ εννοώ έχει μέσα μόνο ΤΕΑ( = MCP) και όχι ΛΠ και Αποκλίσεις

υπήρχαν 2 ειδών , με πλασματική/παραπλανητική τιμή χαμηλή πχ 0,05 συν ρήτρα βάσει διακύμανσης ή προμήθεια συν ρήτρα

πχ

1,18*ΤΕΑ + 0,035€/kWh σημαίνει  προμήθεια 0,035 και πας στο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

και βλέπεις την ΤΕΑ για την περίοδο τιμολόγησης (avg MCP) . Το κάνεις δια χίλια δλδ

1,18*ΤΕΑ/1000+0,035

αυτό όταν λήξει ο μηχανισμός

επαγγελματικά , υπάρχει νήμα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=getNewComment

Ευχαριστω Mr korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aris2022k είπε

Με φωτογραφία. Ήμουν στο Φυσικό Αέριο πριν, το οποίο ομολογουμένως - κ αυτό ισχύει κ για το προηγούμενο διάστημα που ημουν εκει - ήταν άψογο στους λογαριασμούς και στις αναλύσεις

 

Άλλαξες πάροχο 12/1 με ένδειξη που έδωσες στις 21/12... αν φύγεις σύντομα ή αν τέλος Γενάρη έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση, θα έχεις πρόβλημα με τις κλίμακες κατανάλωσης και θα πάρεις μειωμένη επιδότηση. Παράδειγμα αν φύγεις σήμερα 23/1 ή αν ήρθε σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση, θα φαίνεται σαν να έκαψες σε 10 μέρες τις κιλοβατώρες ενός μήνα... δηλαδή θα έχεις ξεπεράσει αναλογικά τις 500kw που δικαιούσαι ανά μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Επειδή είναι ο πρώτο μήνας που κοιτάω, η επιδότητση του κράτους πότε βγαίνει; υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία;

 

 

δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου απαντήσω (ρώτησα κάτι παρόμοιο προηγουμένως) αλλά σε ένα σαιτ συγκρίσεων βρήκα αυτό (Φεβρουαριος 0.04)...δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει 

Screenshot_20230123_192032_Chrome.jpg

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...