Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Θα τολμήσεις να μπλέξεις με elpedison? 

Βγάζουν μηνιαίους λογαριασμούς... γιατί όχι. Αν θέλω τον άλλο μήνα ξαναφεύγω.  😄 Αν και δε νομίζω να χρειαστεί γιατί ακόμα κι αν βγάλουν ακριβότερο business 1 τον Μάρτιο, λογικά το economy θα έρθει στα ίδια με elin.

Η έξτρα ΤΕΜ με προβληματίζει, δε ξέρω αν βάζουν. Ή ακόμα κι αν την έβαζαν... θα συνεχίσουν να τη βάζουν; Δε ξέρω, θα το σκεφτώ.

@korakios θυμασαι κανα συμφορουμήτη να έχει elpedison επαγγελματικό;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

@korakios θυμασαι κανα συμφορουμήτη να έχει elpedison επαγγελματικό;

θυμάμαι τότε με το ΗρώνΤΕΜgate οτι μέχρι και η elpedison εβαζε τις έξτρα ΤΕΜ αλλά θέλει ψάξιμο

σε τρώει πάντως .... μια με Ηρών και τώρα ελπε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Βγάζουν μηνιαίους λογαριασμούς... γιατί όχι. Αν θέλω τον άλλο μήνα ξαναφεύγω.  😄 Αν και δε νομίζω να χρειαστεί γιατί ακόμα κι αν βγάλουν ακριβότερο business 1 τον Μάρτιο, λογικά το economy θα έρθει στα ίδια με elin.

Η έξτρα ΤΕΜ με προβληματίζει, δε ξέρω αν βάζουν. Ή ακόμα κι αν την έβαζαν... θα συνεχίσουν να τη βάζουν; Δε ξέρω, θα το σκεφτώ.

@korakios θυμασαι κανα συμφορουμήτη να έχει elpedison επαγγελματικό;

 

Βρήκα ένα post για elpedison. Φαίνεται να δίνουν έξτρα ΤΕΜ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Elannik είπε

Κορακιε μια ερώτηση όταν θα καταργηθεί η ρήτρα πως θα υπολογίζεται το ρεύμα; εξήγησε έναν τυπο

Για το τροπο υπολογισμου υπηρχε φορμουλα. Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα χρονοβορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Elannik είπε

Κορακιε μια ερώτηση όταν θα καταργηθεί η ρήτρα πως θα υπολογίζεται το ρεύμα; εξήγησε έναν τυπο

ανάλογα το πρόγραμμα/εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.elpedison.gr/gr/gia-tin-epiheirisi/reuma-gia-tin-epiheirisi-sas/epaggelmaties-mikresmesaies-epiheiriseis-hamili-tasi/elpedison-economy-for-business/

Ορίστε και το πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι εκτός από τη φτηνή χρέωση δεν έχει πάγιο ούτε στο οικιακό ούτε στο επαγγελματικό. Το κακό είναι ότι δεν έχει τα 50 ευρώ δώρο στον 1ο λογαριασμό και τα άλλα 50 τμηματικά. Τώρα αυτό μπορεί να είναι και καλό μιας και η elpedison δε θα έχει καμία δικαιολογία να ζητήσει λεφτά μετά από αποχώρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με οικιακό λέω να κάτσω και άλλο στον Ήρων. Δε μου έχει προκύψει κάποιο πρόβλημα και οι χρεώσεις προμήθειας τόσο καιρό είναι αρνητικές σε ΚΟΤ. Έτσι και αλλιώς μόνο εκκαθαριστικούς έχω αφού ο λογαριασμός έρχεται κάθε δίμηνο πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Βγάζουν μηνιαίους λογαριασμούς... γιατί όχι. Αν θέλω τον άλλο μήνα ξαναφεύγω.  😄 Αν και δε νομίζω να χρειαστεί γιατί ακόμα κι αν βγάλουν ακριβότερο business 1 τον Μάρτιο, λογικά το economy θα έρθει στα ίδια με elin.

το νου σου αν μπεις Ιανουάριο που δεν υπάρχουν τιμές με τι θα τιμολογηθείς , είναι ικανοί με εκατό €/kw για να πατσίσουν 😂

_____________

πάντως με ψήνει και μένα για οικιακό , αλλά είναι σίγουρο οτι θα πρέπει να φύγω όταν λήξει ο μηχανισμός ενώ η Ελίν έχει νορμάλ τύπο υπολογισμού ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@aris2022kτώρα μου πέρασε απ'το μυαλό ότι τα τιμολόγια της elpedison ήταν λίγο τσιμπημενα το Γενάρη, οπότε για να έχουμε max όφελος θα πρέπει η αλλαγή να γίνει τέλη Γενάρη / αρχές φλεβαρη

Κι εγώ θα περιμένω σίγουρα (υποχρεωτικά) κανέναν μήνα ακόμα, να το παρακολουθώ κ πώς θα πάει, να μου έρθει φυσικά κ ο πρώτος λογαριασμός του Ήρωνα με το 50ρικο (μεταφέρθηκα 12/1, ενώ είχα κάνει αίτηση από 21/12...) και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το νου σου αν μπεις Ιανουάριο που δεν υπάρχουν τιμές με τι θα τιμολογηθείς , είναι ικανοί με εκατό €/kw για να πατσίσουν 😂

_____________

πάντως με ψήνει και μένα για οικιακό , αλλά είναι σίγουρο οτι θα πρέπει να φύγω όταν λήξει ο μηχανισμός ενώ η Ελίν έχει νορμάλ τύπο υπολογισμού ρήτρας

  

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@aris2022kτώρα μου πέρασε απ'το μυαλό ότι τα τιμολόγια της elpedison ήταν λίγο τσιμπημενα το Γενάρη, οπότε για να έχουμε max όφελος θα πρέπει η αλλαγή να γίνει τέλη Γενάρη / αρχές φλεβαρη

Σε πρόλαβα... 😝 Εννοείται θα φροντίσω να γίνει το Φεβρουάριο η αλλαγή... τους έχω ικανούς για το Γενάρη να χρεώσουν το βασικο τιμοκατάλογο καταφυγίου. 😄

Μήπως μαζί με οικιακό ψήνεσαι και για το 400άρι του αερίου; Κάποιος πρέπει να κάνει το πείραμα... οφείλεις να θυσιαστείς για το forum.

4 λεπτά πριν, aris2022k είπε

(μεταφέρθηκα 12/1, ενώ είχα κάνει αίτηση από 21/12...) και βλέπουμε...

ΩΧ!!!

Η αλλαγή έγινε με προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, ή με τη φωτογραφία που έδωσες στις 21/12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Μήπως μαζί με οικιακό ψήνεσαι και για το 400άρι του αερίου; Κάποιος πρέπει να κάνει το πείραμα... οφείλεις να θυσιαστείς για το forum.

μη νομίζεις οτι δεν το τσέκαρα 😂

αλλά δεν δίνουν double με αυτό απο όσο γράφει το site (βέβαια έχουν ξεμείνει σε ανάρτηση τιμών για Νοέμβριο ,οπότε δεν το κόβω, βάλε και 24 μήνες παντρειάς, μην πάω στα βαθειά , κάτσε να πλατσουρίσω αν είναι στην άκρη με σωσίβιο και μπρατσάκια 😁...)

_______________________

επίσης (πλέον το γράφει ξεκάθαρα και στους όρους) , τους κόβω αν φύγεις πχ 1/8 στη λήξη του μηχανισμού ,να έρχεται ραβασάκι με τις αναδρομικές χρεώσεις ρήτρας 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

ΩΧ!!!

Η αλλαγή έγινε με προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, ή με τη φωτογραφία που έδωσες στις 21/12;

Με φωτογραφία. Ήμουν στο Φυσικό Αέριο πριν, το οποίο ομολογουμένως - κ αυτό ισχύει κ για το προηγούμενο διάστημα που ημουν εκει - ήταν άψογο στους λογαριασμούς και στις αναλύσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...