Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μια βοήθεια, 

Είμαι στην ΔΕΗ, έχω κάνει αίτηση στον ΗΡΩΝ, στις 18 μου έστειλε μύνημα ότι έχει προωθηθεί το αίτημα στον δεδδηε και θα ενημερωθώ.

Απο ότι βλέπω όμως έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο στον δεδδηε.

Θέλω να παραμείνω ΔΕΗ, την αίτηση την έχω κάνει σε κατάστημα, κάνω αίτηση υπαναχώρησης;

Την στέλνω με email στα κεντρικά μόνο;

Θα εκδοθεί λογαριασμός στον ΗΡΩΝ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, xalibas είπε

Καλησπέρα μια βοήθεια, 

Είμαι στην ΔΕΗ, έχω κάνει αίτηση στον ΗΡΩΝ, στις 18 μου έστειλε μύνημα ότι έχει προωθηθεί το αίτημα στον δεδδηε και θα ενημερωθώ.

Απο ότι βλέπω όμως έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο στον δεδδηε.

Θέλω να παραμείνω ΔΕΗ, την αίτηση την έχω κάνει σε κατάστημα, κάνω αίτηση υπαναχώρησης;

Την στέλνω με email στα κεντρικά μόνο;

Θα εκδοθεί λογαριασμός στον ΗΡΩΝ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Κοίτα το συμβόλαιο αλλά απ' ότι γνωρίζω η υπαναχώρηση είναι για συμβόλαια μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ. Μπορείς όμως να ξαναπάς αζημιως ξανά στη ΔΕΗ. Τώρα ήδη είσαι στον Ήρωνα αφού άλλαξε το τελευταίο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Κοίτα το συμβόλαιο αλλά απ' ότι γνωρίζω η υπαναχώρηση είναι για συμβόλαια μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ

ισχυει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Πολύ αισιόδοξος είσαι.

Θα πάμε δηλαδή σε τιμή ΠΡΟ ενέργειακης κρίσης ?

 

Από την αρχή της ιστορίας με τις επιδοτήσεις είχαν πει ότι στόχος είναι μια τιμή στα 15-16 λεπτά, αυτό θα γίνει και στις τιμές Φεβρουαρίου. Όσοι πιστεύουν ότι εν μέσω ενεργειακής κρίσης θα έχουμε τιμές στα 3-4 cents δυστυχώς πέφτουν έξω.

Κατά την γνώμη μου το κακό με τους εναλλακτικούς είναι ότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει τον επόμενο μηνα ενώ η ΔΕΗ που αποτελεί τη βάση είναι κολλημένη στα 0,159. Από την άλλη όταν μιλάμε για μεγάλες καταναλώσεις ο ενεργειακός τουρισμός ίσως είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xalibas είπε

Στο email η το κατάστημα ενημερώνω? 

Λογαριασμός θα βγει από ΗΡΩΝ?

υπάρχει email υπαναχώρησης στο site

όχι

αλλά

16 λεπτά πριν, xalibas είπε

Απο ότι βλέπω όμως έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο στον δεδδηε.

δεν ξέρω τι παίζει σε αυτή την περίπτωση , προσωπικά απλά θα έκανα αίτηση

στο νέο πάροχο

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Από την αρχή της ιστορίας με τις επιδοτήσεις είχαν πει ότι στόχος είναι μια τιμή στα 15-16 λεπτά, αυτό θα γίνει και στις τιμές Φεβρουαρίου. Όσοι πιστεύουν ότι εν μέσω ενεργειακής κρίσης θα έχουμε τιμές στα 3-4 cents δυστυχώς πέφτουν έξω.

Κατά την γνώμη μου το κακό με τους εναλλακτικούς είναι ότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει τον επόμενο μηνα ενώ η ΔΕΗ που αποτελεί τη βάση είναι κολλημένη στα 0,159. Από την άλλη όταν μιλάμε για μεγάλες καταναλώσεις ο ενεργειακός τουρισμός ίσως είναι μονόδρομος.

αφήστε τις επιδοτήσεις , μπορείτε να το σπαμάρετε στο θέμα της ΔΕΗ αν θέλετε , δεν έχει σχέση με τα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε σημερα email απο Ηρων να υπογραψω αιτηση-δηλωση για τα ΤΕΜ που χρωστανε στα επαγγελματικα απο περυσι.

Χρωστανε που χρωστανε πρεπει να κανουμε και διαδικασιες να τα παρουμε πισω, αναρωτιεμαι ποσος κοσμος δεν θα το παρει χαμπαρι.

Το ρολοι ειναι ακομα στο ονομα της μανας που τωρα ειναι συνταξιουχος και ειναι επαγγελματικο ενω στην ουσια δεν ειναι.

Δεν υπαρχει δηλαδη "επιχειρηση" ουτε ΚΑΔ ουτε τιποτα.

Παλια ηταν επαγγελματικος χωρος (γραφεια) και δεν το αλλαξαμε γιατι ηθελε μεγαλη διαδικασια.

Ο εκπροσωπος του ηρων που ειχαμε κανει την συμβαση το ειχε δηλωσει τοτε σαν αποθηκη, τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να βαλω στο πεδιο δραστηριοτητα: Αποθηκη, οπως ειχαμε γραψει στην συμβαση.

Παιζει να υπαρξει κανενα προβλημα και να μην δωσουν πισω τα χρωστουμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

Ηρθε σημερα email απο Ηρων να υπογραψω αιτηση-δηλωση για τα ΤΕΜ που χρωστανε στα επαγγελματικα απο περυσι.

Χρωστανε που χρωστανε πρεπει να κανουμε και διαδικασιες να τα παρουμε πισω, αναρωτιεμαι ποσος κοσμος δεν θα το παρει χαμπαρι.

Το ρολοι ειναι ακομα στο ονομα της μανας που τωρα ειναι συνταξιουχος και ειναι επαγγελματικο ενω στην ουσια δεν ειναι.

Δεν υπαρχει δηλαδη "επιχειρηση" ουτε ΚΑΔ ουτε τιποτα.

Παλια ηταν επαγγελματικος χωρος (γραφεια) και δεν το αλλαξαμε γιατι ηθελε μεγαλη διαδικασια.

Ο εκπροσωπος του ηρων που ειχαμε κανει την συμβαση το ειχε δηλωσει τοτε σαν αποθηκη, τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να βαλω στο πεδιο δραστηριοτητα: Αποθηκη, οπως ειχαμε γραψει στην συμβαση.

Παιζει να υπαρξει κανενα προβλημα και να μην δωσουν πισω τα χρωστουμενα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν είμαι βέβαιος:

Αν φύγω τώρα από ΗΡΩΝ (κάνοντας αίτηση σε ΕΛΙΝ και όχι υπαναχώρηση) που μόλις έκανα συμβόλαιο και πάω σε ΕΛΙΝ, ο ΗΡΩΝ δεν θα ζητάει την εγγύηση εφόσον δεν θα έχω δώσει ακόμα πάγια εντολή εξόφλησης αφού δεν θα έχω λογαριασμό στα χέρια μου;

Επίσης δεν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του πρώτου (και τελικού) λογαριασμού;

Μήπως είναι προτιμότερο να μείνω στον ΗΡΩΝ μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός σε κανα δίμηνο και να δηλώσω πάγια εντολή εξόφλησης, να πάρω το 50ρι της ηλεκτρονικής αίτησης, να γλυτώσω την εγγύηση και να πάρω και το 20% της συνέπειας στον επόμενο μηνιαίο; Και τότε (μετά από 3 μήνες δηλαδή) να την κάνω για ΕΛΙΝ που θέλω;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fonzi είπε

Αν φύγω τώρα από ΗΡΩΝ (κάνοντας αίτηση σε ΕΛΙΝ και όχι υπαναχώρηση) που μόλις έκανα συμβόλαιο και πάω σε ΕΛΙΝ, ο ΗΡΩΝ δεν θα ζητάει την εγγύηση εφόσον δεν θα έχω δώσει ακόμα πάγια εντολή εξόφλησης αφού δεν θα έχω λογαριασμό στα χέρια μου;

αν και με τη μηχανογράφηση του Ηρών δεν είναι να παίζει κάποιος , εγγύηση κανονικά δε θα μπει μιας και είναι τελικός

11 λεπτά πριν, fonzi είπε

Επίσης δεν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του πρώτου (και τελικού) λογαριασμού;

ποτέ δε χάνεται η συνέπεια του τελικού , το ξεχνάνε οι πάροχοι αλλά με υπενθύμιση* βγάζουν έκτακτο

 

*edit υπενθύμιση στη ΡΑΕ γιατί σε email λένε τις κλασσικές παπάντζες

11 λεπτά πριν, fonzi είπε

Μήπως είναι προτιμότερο να μείνω στον ΗΡΩΝ μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός σε κανα δίμηνο και να δηλώσω πάγια εντολή εξόφλησης, να πάρω το 50ρι της ηλεκτρονικής αίτησης, να γλυτώσω την εγγύηση και να πάρω και το 20% της συνέπειας στον επόμενο μηνιαίο; Και τότε (μετά από 3 μήνες δηλαδή) να την κάνω για ΕΛΙΝ που θέλω;

τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fonzi είπε

Επειδή δεν είμαι βέβαιος:

Αν φύγω τώρα από ΗΡΩΝ (κάνοντας αίτηση σε ΕΛΙΝ και όχι υπαναχώρηση) που μόλις έκανα συμβόλαιο και πάω σε ΕΛΙΝ, ο ΗΡΩΝ δεν θα ζητάει την εγγύηση εφόσον δεν θα έχω δώσει ακόμα πάγια εντολή εξόφλησης αφού δεν θα έχω λογαριασμό στα χέρια μου;

Επίσης δεν θα χάσω την έκπτωση συνέπειας του πρώτου (και τελικού) λογαριασμού;

Μήπως είναι προτιμότερο να μείνω στον ΗΡΩΝ μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός σε κανα δίμηνο και να δηλώσω πάγια εντολή εξόφλησης, να πάρω το 50ρι της ηλεκτρονικής αίτησης, να γλυτώσω την εγγύηση και να πάρω και το 20% της συνέπειας στον επόμενο μηνιαίο; Και τότε (μετά από 3 μήνες δηλαδή) να την κάνω για ΕΛΙΝ που θέλω;

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Απο δεή σε ήρων είμαι στο στάδιο που έχει σταλεί η εντολή εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ. Είμαι σε δίλλημα  για υπαναχώρηση, αλλά για τον Φεβρουάριο που είναι μία η άλλη (πάνω κάτω), το 50ικο κάνει ακόμα μία διαφορά, απλά αν συνεχίσεις σε δεσμεύουν δυο μήνες μέχρι να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός και μετά αλλο πόσο δεν ξέρω ώστε να εκδοθεί ο δεύτερος και να πάρεις το 20% της συνέπειας και μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει πάλι όλα στις τιμές...μπλα μπλα μπλα...

Ημουν δεη home online (0,17 -0,13) και ένα χρόνο είχα ησυχία στο κεφάλι μου. Τώρα βρήκαμε μπελά πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Στον ΗΡΩΝ παίρνετε και 20 ευρώ αν προτείνετε σε γνωστούς να υπογράψουν... δε ξέρω μετά βέβαια πως θα γλυτώσετε το ξύλο. 🤣

πες το βρε μαν τόσο καιρό και έλεγα τι παίζει με τους φαν 😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Η we ακόμα 🤪

Όντως να με καλέσετε για ρεβεγιόν!!!! 

Λες να σκέφτονται να το κλείσουν το μαγαζί; @HERTHAN καλά είναι πάντως και στην Εlpedison.  😆

 

Μόλις τώρα, korakios είπε

πες το βρε μαν τόσο καιρό και έλεγα τι παίζει με τους φαν 😂

Σήμερα το έμαθα, στο τέλος της συνομιλίας όταν πήρα να ρωτήσω για το ΤΕΜ. Ο εκπρόσωπος δε πρέπει να πήρε καν χαμπάρι πως έχω φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...