Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Επειδή σιγά-σιγά το πανηγύρι με όλα αυτά λήγει και θα βρεθούνε μερίκοι τον Ιούλη ενώ κάνουν μπανάκι με τίποτα σταθερά με 0,40 €, ρήτρα αποχώρησης 180€, πάγιο 10 €, ρήτρα ασχήμιας και ρήτρα διεκπεραίωσης λοιπών διαδικασιών, υπάρχει κανένα σοβαρό, αξιόπιστο πρόγραμμα να αρχίσουμε να κοιτάμε από τώρα; Κυρίως χωρίς πάγιο και με κάποια υποφερτή τιμή.

απο τώρα μπορείς να δεις προγράμματα με χαμηλό πάγιο , όσο για το αν συμφέρουν πρέπει να φτιάξω/ανανεώσω τους τύπους υπολογισμού ρήτρας του φύλλου "Δεν Ισχύει¨στο excel το οποίο δεν έχει νόημα απο τώρα, προς το παρών απλά βλέπεις τιμές μηνός

όταν ξεκινήσει η φάση με ρήτρες (ψευτοτιμή συν ρήτρα)  ή απευθείας χοντρική συν προμήθεια θα έχει και ενδιαφέρον το excel

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Η ελιν δεν εχει πρόγραμματα για νυχτερινό; βλέπω σε ολα μια ενμοια τιμή... ή δεν βλέπω καλα;

Ναι, δεν έχει. Είναι ενιαία η τιμή. "Βλέπει" εννοείται τους δύο μετρητές και ξεχωρίζει τις κιλοβατώρες, με ο,τι αυτό συνεπάγεται για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (δεν έχω ιδέα τι παίζει πια με αυτές, να πω την αλήθεια) αλλά η καθαυτό τιμή κιλοβατώρας είναι ίδια.

(Προσπάθησα πριν να βγάλω άκρη με το τι συμφέρει στην περίπτωσή σου αλλά δεν τα κατάφερα -όμως καλού κακού βγάλε μία φωτό τον μετρητή σου να έχεις από τωρα, σε περίπτωση που καταλήξεις να πας ελιν και συμφέρει να μετρήσουν οι κιλοβατώρες από νωρίς)

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κομμένο ρεύμα εδώ και χρόνια (είχα ΔΕΗ  3φασικο και νυχτερινό και το ακίνητο ήταν ακατοίκητο) και έκανα σύμβαση με ΗΡΩΝ. Η σύμβαση γράφει ημερομηνία 8/1 /23. Έδωσαν ρεύμα στις 16/1.

Σκέφτομαι να φύγω για ΔΕΗ ή για ΕΛΙΝ.

Συμφέρει η διαδικασία της υπαναχώρησης; Νομίζω προλαβαίνω μέχρι αύριο; Ή συμφέρει να περιμένω να εκδοθεί πρώτα λογαριασμός;

Εγγύηση δεν έδωσα διότι δήλωσα θα πληρώνω με πάγιο τρόπο. Αν πάω στη ΔΕΗ θα μου ζητάνε εγγύηση τώρα ή στην ελίν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοια περίπτωση με εσένα, στη ΔΕΗ ειχα κανει πριν ενα χρονο και εδωσα κανονικά την εγγύηση και καλά θα μου την επέστρεφαν όταν έβαζα την πάγια εντολή. Την έβαλα και δεν την επέστρεψαν ποτέ παρόλο που το είχα ζητήσει 4 φορές και αυτός ήταν και ένας λόγος που την έκανα για ΕΛΙΝ. Για Γενάρη βγήκε πολύ κερδισμένος αλλά για Φλεβάρη από ότι βλέπω επειδή η ΕΛΙΝ δεν έχει νυχτερινό ίσως βγω και ελαφρώς χαμένος.

Η ΔΕΗ μαντεύω ότι έχασε αρκετό κόσμο το τελευταίο δίμηνο και για αυτό ίσως έριξε τώρα τόσο τη τιμή.

Πάντως για την επιδότηση εγώ είμαι αισιόδοξος ότι λόγο εκλογών θα είναι τουλάχιστον 10 λεπτά.

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ πιστεύω ότι θα είναι μεγαλύτερη η επιδότηση λόγω εκλογών αλλά από την άλλη μπορεί να κάνουν κράτει γιατί τους την είπε η Ε.Ε. για τις οριζόντιες επιδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, fonzi είπε

Είχα κομμένο ρεύμα εδώ και χρόνια (είχα ΔΕΗ  3φασικο και νυχτερινό και το ακίνητο ήταν ακατοίκητο) και έκανα σύμβαση με ΗΡΩΝ. Η σύμβαση γράφει ημερομηνία 8/1 /23. Έδωσαν ρεύμα στις 16/1.

Σκέφτομαι να φύγω για ΔΕΗ ή για ΕΛΙΝ.

Συμφέρει η διαδικασία της υπαναχώρησης; Νομίζω προλαβαίνω μέχρι αύριο;

απο τη στιγμή που σε συνέδεσε ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ξέρω τι παίζει με την υπαναχώρηση (και γενικά είναι γκρίζο σημείο)

βάλε και οτι δεν είχες πριν παροχή , μάλλον για κόψιμο ρεύματος θα πάει

καλύτερα κάνε αίτηση σε πάροχο ζητώντας βεβαίωση εκπροσώπησης απο Ηρών (νομίζω κάπου στο site έχει φόρμα, θα σου πουν άλλα μέλη)

1 ώρα πριν, fonzi είπε

Ή συμφέρει να περιμένω να εκδοθεί πρώτα λογαριασμός;

😂 σε κανα δίμηνο με Ηρών

1 ώρα πριν, fonzi είπε

Εγγύηση δεν έδωσα διότι δήλωσα θα πληρώνω με πάγιο τρόπο. Αν πάω στη ΔΕΗ θα μου ζητάνε εγγύηση τώρα ή στην ελίν;

η Ελίν δε θα χρεώσει στον 1ο λογαριασμό περιμένοντας να βάλεις πάγια , αν δε βάλεις θα σου χρεώσει εγγύηση στο 2ο

Για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

να σε παίρνουμε για ποδαρικό σε ρεβεγιόν 😁

αν βγάλει ακριβές τιμές μήπως είσαι στις 14 μέρες υπαναχώρησης ?

korakios με πρόλαβες! Γράφαμε ταυτόχρονα...

Ευχαριστώ

 

 

 

Επεξ/σία από fonzi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ειμαι στο ΔΕΗ OPEN εχω και νυχτερινο συμφερει να μεινω με καταναλωση γυρω στις 700 kWH  το μηνα?Γιατι Σκεφτομαι να την κανω για ΕΛΙΝ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fonzi είπε

korakios τα φώτα σου! Πώς είναι η διαδικασία με την υπαναχώρηση; Στην περίπτωση που δεν υπάρχει προηγούμενος λογαριασμός

δε γνωρίζω καθόλου , δλδ και να υπήρχε προηγούμενος λογαριασμός απο άλλο πάροχο , αν στη 4η μέρα συνδέσει ο ΔΕΔΔΗΕ υπήρχαν περιπτώσεις που απο τη μία έφευγες αζημίως απο το νέο πάροχο , απο την άλλη ο προηγούμενος δε σε δεχόταν στο πρόγραμμα που ήσουν αν δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμο

τώρα στην περίπτωσή σου που δεν υπάρχει σύνδεση φοβάμαι οτι θα γίνει καταγγελία σύμβασης ( = διακοπή σε ένα όριο ημερών (δεν το θυμάμαι)) , αλλά πάλι τονίζω οτι υποθέτω

Προσωπικά απλά θα έκανα νέα αίτηση στον πάροχο που θέλω (παίρνοντας βεβαίωση εκπροσώπησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Επειδή σιγά-σιγά το πανηγύρι με όλα αυτά λήγει και θα βρεθούνε μερίκοι τον Ιούλη ενώ κάνουν μπανάκι με τίποτα σταθερά με 0,40 €, ρήτρα αποχώρησης 180€, πάγιο 10 €, ρήτρα ασχήμιας και ρήτρα διεκπεραίωσης λοιπών διαδικασιών, υπάρχει κανένα σοβαρό, αξιόπιστο πρόγραμμα να αρχίσουμε να κοιτάμε από τώρα; Κυρίως χωρίς πάγιο και με κάποια υποφερτή τιμή.

 

Προσπωπικα δεν πιστευω πως θα δουμε τετοιες τιμες 0,40 και 0,50 την kwh πολυ απλα επειδη δεν αντεχει μια μεση οικογενεια να πληρωνει τοσο ακριβο ρευμα κι αυτο το ξερουν..Θα εκτοξευτουν τα χρεη στους παροχους και μετα τι; θα αρχισουν να κοβουν το ρευμα; Θεωρω πως οι επιδοτησεις θα συνεχιστουν ειτε οπως τωρα, ειτε με κριτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ειμαι στο ΔΕΗ OPEN εχω και νυχτερινο συμφερει να μεινω με καταναλωση γυρω στις 700 kWH  το μηνα?Γιατι Σκεφτομαι να την κανω για ΕΛΙΝ....

700*(τιμή open)+πάγιο open VS 700*(τιμή προγράμματος Ελίν)+πάγιο προγράμματος Ελίν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Παρόμοια περίπτωση με εσένα, στη ΔΕΗ ειχα κανει πριν ενα χρονο και εδωσα κανονικά την εγγύηση και καλά θα μου την επέστρεφαν όταν έβαζα την πάγια εντολή. Την έβαλα και δεν την επέστρεψαν ποτέ παρόλο που το είχα ζητήσει 4 φορές και αυτός ήταν και ένας λόγος που την έκανα για ΕΛΙΝ. Για Γενάρη βγήκε πολύ κερδισμένος αλλά για Φλεβάρη από ότι βλέπω επειδή η ΕΛΙΝ δεν έχει νυχτερινό ίσως βγω και ελαφρώς χαμένος.

Η ΔΕΗ μαντεύω ότι έχασε αρκετό κόσμο το τελευταίο δίμηνο και για αυτό ίσως έριξε τώρα τόσο τη τιμή.

Πάντως για την επιδότηση εγώ είμαι αισιόδοξος ότι λόγο εκλογών θα είναι τουλάχιστον 10 λεπτά.

Πολύ αισιόδοξος είσαι.

Θα πάμε δηλαδή σε τιμή ΠΡΟ ενέργειακης κρίσης ?

20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Προσπωπικα δεν πιστευω πως θα δουμε τετοιες τιμες 0,40 και 0,50 την kwh πολυ απλα επειδη δεν αντεχει μια μεση οικογενεια να πληρωνει τοσο ακριβο ρευμα κι αυτο το ξερουν..Θα εκτοξευτουν τα χρεη στους παροχους και μετα τι; θα αρχισουν να κοβουν το ρευμα; Θεωρω πως οι επιδοτησεις θα συνεχιστουν ειτε οπως τωρα, ειτε με κριτηρια

Εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το δώρο των 50€ που δίνει ο Ήρων προϋπόθετει παραμονή σε αυτόν 6 μήνες.

Αν πχ τον 5' μήνα βρεις μια καλή προσφορά αλλού και φύγεις, σου παίρνουν το δώρο πίσω.

σοβαρέψου λίγο και μην τα πετάς στον αέρα , δώσε λινκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...