Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα αναφέρω όπως είχα πει την εμπειρία μου από τον πρώτο λογαριασμό του Ήρωνα. Ο λογαριασμός βγήκε  μετά από 56 ημέρες το pdf ανέβηκε και μετά από τέσσερις μέρες το 50αρι το μπόνους μπήκε κανονικά ο λογαριασμός είναι σωστός και είναι πιστωτικός και αναφέρει ότι το πιστωτικό Θα μεταφερθεί στους επόμενους χρεωστικους λογαριασμούς.Ειχα ένα φόβο μην χαθεί.

Το μόνο αρνητικό άσχετα βέβαια με τον λογαριασμο είναι οι τιμές του Φεβρουαρίου που ανακοίνωσε σήμερα 😁 όπως άλλωστε όλοι οι ιδιώτες πάροχοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με νυχτερινό πάντως παίζει η ΔΕΗ να βγαίνει πιο φτηνά . 

Εγώ για 29 ημέρες είχα 376 Kwh ημέρας και 280 νυχτερινό ... Βέβαια έβαζα, με χρονοδιακόπτη που έχουν όλα, νύχτα πλυντήρια στεγνωτήρια κλπ 

Η αντλία λίγο δούλεψε φέτος και ειδικά τη νύχτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ελιν 0.185 χωρίς έκπτωση συνέπειας!

ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΤΡΕΛΑ

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

Χωρις νυχτερινο. Βεβαια με αυτη τη τιμη λες αντε ας κατσω αλλον ενα μηνα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Χωρις νυχτερινο. Βεβαια με αυτη τη τιμη λες αντε ας κατσω αλλον ενα μηνα..

Μόλις τέλειωσα υπολογισμούς. 
Αν φύγω από ΔΕΗ Δευτέρα (λέμε τώρα) και μέχρι τέλος Φλεβάρη με τις υπολογιζόμενες καταναλώσεις μου, γλιτώνω 37€ εκ των οποίων τα 31 για τις 7 ημέρες που θα απομένουν τον Γενάρη!! Μα καλά, τί (ΔΕΝ) σκεφτόμουν τόσο καιρό...!!!
Τον Φλεβάρη, μικρές οι διαφορές!
Το θέμα μου είναι ότι απ' ότι μου είπαν στην ελίν, πρέπει να εξοφλήσω τον τελευταίο λογαριασμό για να προχωρήσουν την διαδικασία, οπότε δεν θα καλύψω να συμψηφίσω την εγγύηση με την ΔΕΗ και θα περιμένω μετά να μου τα βάλουν πίσω, αν και όποτε...βέβαια στον υπολογισμό μου δεν έβαλα δημοτικά τέλη - ρυθμιζόμενες χρεώσεις κλπ, οπότε ΟΚ μπορεί να μην είναι και τόσο μεγάλο το ποσό που θα κάνει να μου επιστρέφουν τελικά...
ελίν θα το κάνω με πάγια εντολή, με μηδενική εγγύηση.
Ο κύβος ερίφθη!

EDIT: Έκανα νέο υπολογισμό, και συμφέρει ακόμα περισσότερο να την κάνω...Λόγω τρόπου επιμερισμού των kwh από την ΔΕΗ, πολλές από τις kwh του Φλεβάρη θα μου υπολογιστούν αναλογικά μέσα στον Γενάρη, χωρίς να τις έχω κάψει πραγματικά (δεν δέχεται αποστολή μετρήσεων μήνα-μήνα, και τον Φλεβάρη αναμένεται και το μεγαλύτερο κρύο με λειτουργία αντλίας κλπ)... Οπότε το όφελος είναι στα ~45€...Συν ό,τι συμψηφίσω βέβαια από την καταβλητέα εγγύηση...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mechpanos said:

Μόλις τέλειωσα υπολογισμούς. 
Αν φύγω από ΔΕΗ Δευτέρα (λέμε τώρα) και μέχρι τέλος Φλεβάρη με τις υπολογιζόμενες καταναλώσεις μου, γλιτώνω 37€ εκ των οποίων τα 31 για τις 7 ημέρες που θα απομένουν τον Γενάρη!! Μα καλά, τί (ΔΕΝ) σκεφτόμουν τόσο καιρό...!!!
Τον Φλεβάρη, μικρές οι διαφορές!
Το θέμα μου είναι ότι απ' ότι μου είπαν στην ελίν, πρέπει να εξοφλήσω τον τελευταίο λογαριασμό για να προχωρήσουν την διαδικασία, οπότε δεν θα καλύψω να συμψηφίσω την εγγύηση με την ΔΕΗ και θα περιμένω μετά να μου τα βάλουν πίσω, αν και όποτε...βέβαια στον υπολογισμό μου δεν έβαλα δημοτικά τέλη - ρυθμιζόμενες χρεώσεις κλπ, οπότε ΟΚ μπορεί να μην είναι και τόσο μεγάλο το ποσό που θα κάνει να μου επιστρέφουν τελικά...
ελίν θα το κάνω με πάγια εντολή, με μηδενική εγγύηση.
Ο κύβος ερίφθη!

Εγώ πήρα την απόφαση από ΔΕΗ και enter+ στα 0,17 και ευτυχώς πρόλαβα 6/1 να φύγω στην Ελιν οπότε ναι, το μεγαλύτερο όφελος είναι για Ιανουάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ που ημουν-(ειμαι;) Για ελιν τι να κανω;περιμενω τις επιδοτησεις του κράτους;

Ειμαι ΔΕΗ σταθερό 18/13 που τελειώνει 7/2...

Αν το αφησω θα παω σε ΔΕΗ open.. 19/15 λεει στο σάιτ.ειναι σαν Γ1 δλδ;

Βλέπω Γ1 πανω απο 500kwh παει 21λεπτα ενω στο open ειναι ιδιο για ολες...

 

🙄🙄🙄

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή από Ήρων είναι επιεικως απαράδεκτη και πρέπει πλέον να λάβουμε θέσεις ενόψει Ιουλίου. Ξαφνικά ο πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς από δήθεν πιο φτηνός. Αν σκοπός είναι να μαζέψει τα 50αρικα πίσω μέχρι τον Ιούλιο, θα το μετανιώσουν γοερα, γιατί ο κόσμος δεν τρώει κουτοχορτο. Γίνεται χοντρό παιχνίδι στις πλάτες μας και τελικά πάντα σε βάρος του καταναλωτή. Δεν γίνεται παντού να μιλάνε για μειώσεις έκπληξη και στο τέλος να δίνουμε ακριβώς τα ίδια. Η απόλυτη κοροϊδία.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η τιμή από Ήρων είναι επιεικως απαράδεκτη και πρέπει πλέον να λάβουμε θέσεις ενόψει Ιουλίου. Ξαφνικά ο πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς από δήθεν πιο φτηνός. Αν σκοπός είναι να μαζέψει τα 50αρικα πίσω μέχρι τον Ιούλιο, θα το μετανιώσουν γοερα, γιατί ο κόσμος δεν τρώει κουτοχορτο. Γίνεται χοντρό παιχνίδι στις πλάτες μας και τελικά πάντα σε βάρος του καταναλωτή. Δεν γίνεται παντού να μιλάνε για μειώσεις έκπληξη και στο τέλος να δίνουμε ακριβώς τα ίδια. Η απόλυτη κοροϊδία.

Τι αγχώνεσαι; Αφού μέχρι Ιούλιο μπορείς να κάνεις ενεργειακό τουρισμό. Ρίχ' τους μαύρο, κι άντε γεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η τιμή από Ήρων είναι επιεικως απαράδεκτη και πρέπει πλέον να λάβουμε θέσεις ενόψει Ιουλίου. Ξαφνικά ο πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς από δήθεν πιο φτηνός. Αν σκοπός είναι να μαζέψει τα 50αρικα πίσω μέχρι τον Ιούλιο, θα το μετανιώσουν γοερα, γιατί ο κόσμος δεν τρώει κουτοχορτο. Γίνεται χοντρό παιχνίδι στις πλάτες μας και τελικά πάντα σε βάρος του καταναλωτή. Δεν γίνεται παντού να μιλάνε για μειώσεις έκπληξη και στο τέλος να δίνουμε ακριβώς τα ίδια. Η απόλυτη κοροϊδία.

Η διαφορά είναι μικρη ομως. Συγκριτικά με τα τρελα κερδη και αρνητικες τιμές που ειχατε δεν εγινε κατι για 1 λεπτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η τιμή από Ήρων είναι επιεικως απαράδεκτη και πρέπει πλέον να λάβουμε θέσεις ενόψει Ιουλίου. Ξαφνικά ο πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς από δήθεν πιο φτηνός.

πρέπει να δώσει τις έξτρα ΤΕΜ για τα επαγγελματικά και δε βγαίνει ρε συ 😂

στα οικιακά πάντως όσοι ήταν απ αρχές καλά τη βγάλανε σε γενικές γραμμές , τώρα αν κάποιος (απο άλλο πάροχο) υπολογίζει οτι με το 50ρικο δώρο θα έχει κέρδος στο μήνα και πιστεύει οτι τους επόμενους θα έχει ανταγωνιστικές τιμές μπορεί να πάει αλλιώς την κάνει αλλού

Περιμένω να δω επιδοτήσεις για το αν θα φαω το χρόνο μέχρι 15 του μηνός που λήγει το σταθερό της volterra

________________

Γενικά τι λέει βγάλανε όλοι οι καθυστερημένοι τιμές ? ή ακόμα ? το βραδάκι το excel , αν και βγαίνουν εύκολα συμπεράσματα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tryfos είπε

Η τιμή από Ήρων είναι επιεικως απαράδεκτη και πρέπει πλέον να λάβουμε θέσεις ενόψει Ιουλίου. Ξαφνικά ο πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς από δήθεν πιο φτηνός. Αν σκοπός είναι να μαζέψει τα 50αρικα πίσω μέχρι τον Ιούλιο, θα το μετανιώσουν γοερα, γιατί ο κόσμος δεν τρώει κουτοχορτο. Γίνεται χοντρό παιχνίδι στις πλάτες μας και τελικά πάντα σε βάρος του καταναλωτή. Δεν γίνεται παντού να μιλάνε για μειώσεις έκπληξη και στο τέλος να δίνουμε ακριβώς τα ίδια. Η απόλυτη κοροϊδία.

Μα και ίδια τιμή με τη ΔΕΗ να έδινε, πάλι θα ήταν κατά πολύ ακριβότερος απο τον Ιανουάριο. Αν η επιδότηση παίξει στα 4-5c, τότε για να κρατήσει τιμή ο Ήρωνας θα έπρεπε να δώσει τιμή ~0.10€/kwh που προφανώς είναι εκτός αγοράς τελείως αυτή τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...