Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, RedMike7 είπε

Δεν πιστεύω ότι θα μηδενίσει. Ελπίζω να μειωθεί, έστω στο μισό και μετά βλέπουμε.

Να προχωρήσεις!

Να πάω απευθείας ΣτΚ καλύτερα να μην χάνω χρόνο με ΡΑΕ; Ή πρέπει ντε και καλά να περάσω κι από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, RedMike7 είπε

Δεν πιστεύω ότι θα μηδενίσει. Ελπίζω να μειωθεί, έστω στο μισό και μετά βλέπουμε.

για να γίνει αυτό πρέπει να μην αποδεχθείς την πρόταση της εταιρίας και ο ΣτΚ φυσικά να μην τη βάλει στο αρχείο, δλδ δε γίνεται απο μόνη της η εταιρία .

βέβαια αν δε δεχτεί η εταιρία το μόνο που μπορεί να κάνει ο ΣτΚ είναι να δημοσιεύσει τη σύσταση προς την εταιρία επώνυμα , μετά δεν έχει κάτι άλλο αλλά myrae

Όσοι έχετε κάνει ήδη στο myrae για την αναδρομική ρήτρα της elpedison και κάνανε απόρριψη της απάντησης λόγω του οτι δεν ήταν ικανοποιητική ,κάντε ένα tag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς μέχρι στιγμής ναι , αλλά το ίδιο και ο ΣτΚ όταν ο πάροχος δε συμβιβάζεται μιας και δε μπορεί να επιβάλλει

πάντως καταγγελία εννοείται έπρεπε να κάνεις μετα απο 10 εργάσιμες μη απάντησης η άμεσα μετά απο αρνητική απάντηση , είναι αυτονόητο

Για να είμαι ειλικρινής παρακολουθούσα το νήμα και ειδικά για τη ρήτρα έβλεπα ότι δεν γίνεται τίποτα ουσιαστικό. Τώρα βλέπω ότι κάτι πάει να γίνει. Φυσικά επειδή πιέστηκαν από την αιμορραγία πελατών (θέλω να πιστεύω). Τα χαμένα λεφτά του power pass βέβαια γράφτηκαν στο χιόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Να πάω απευθείας ΣτΚ καλύτερα να μην χάνω χρόνο με ΡΑΕ; Ή πρέπει ντε και καλά να περάσω κι από εκεί;

θα σου έλεγα πρώτα ΣτΚ

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Για να είμαι ειλικρινής παρακολουθούσα το νήμα και ειδικά για τη ρήτρα έβλεπα ότι δεν γίνεται τίποτα ουσιαστικό.

ουσιαστικό απο ΡΑΕ για αιτήματα στο myrae έχεις δίκαιο αλλά με τις καταγγελίες γίνανε κάποια πράγματα όπως

1. υποχρεωτική ατομική ειδοποίηση σε τροποποιήσεις με επιστολή

2. βγάλανε με το νέο τύπο τιμολογίων τη ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα

 

Αλλά δεν έχει φτάσει κάποιος στο στάδιο που να έχει αίτημα στο myrae και μετά να ασχοληθεί να πιέσει τη ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

για να γίνει αυτό πρέπει να μην αποδεχθείς την πρόταση της εταιρίας και ο ΣτΚ φυσικά να μην τη βάλει στο αρχείο, δλδ δε γίνεται απο μόνη της η εταιρία .

βέβαια αν δε δεχτεί η εταιρία το μόνο που μπορεί να κάνει ο ΣτΚ είναι να δημοσιεύσει τη σύσταση προς την εταιρία επώνυμα , μετά δεν έχει κάτι άλλο αλλά myrae

Όσοι έχετε κάνει ήδη στο myrae για την αναδρομική ρήτρα της elpedison και κάνανε απόρριψη της απάντησης λόγω του οτι δεν ήταν ικανοποιητική ,κάντε ένα tag

Αν δεν δεχτείς το 25% και εκείνοι το 50% δεν υπάρχει το ρίσκο τελικά να μείνεις όπως με το power pass, δηλαδή όλα γραμμένα στο χιόνι και οφειλέτης μαζί όλης της ρήτρας; Πιστεύει κανείς ότι θα δώσουν το 50% της ρήτρας σε κάποιους, μιλάμε για πολύ Ευρώ, που ούτε η φοβισμένη πράσινη παρέα δεν θα μπορεί να δώσει σε περίοδο αιμορραγίας και ανάγκης επίδειξης "καλοσύνης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν δεν δεχτείς το 25% και εκείνοι το 50% δεν υπάρχει το ρίσκο τελικά να μείνεις όπως με το power pass, δηλαδή όλα γραμμένα στο χιόνι και οφειλέτης μαζί όλης της ρήτρας; Πιστεύει κανείς ότι θα δώσουν το 50% της ρήτρας σε κάποιους, μιλάμε για πολύ Ευρώ, που ούτε η φοβισμένη πράσινη παρέα δεν θα μπορεί να δώσει σε περίοδο αιμορραγίας και ανάγκης επίδειξης "καλοσύνης".

κοίτα , έτσι πήγαν να φάνε την έκπτωση loyal Αυγούστου αλλά κάτι έδωσαν , μπορεί να μην απάντησαν (edit η ΡΑΕ)  σε κάποιον στην πλατφόρμα αλλά δε νομίζω απο μόνοι τους να το κάνανε , υποθέτω υπήρχε πίεση απο ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Να πάω απευθείας ΣτΚ καλύτερα να μην χάνω χρόνο με ΡΑΕ; Ή πρέπει ντε και καλά να περάσω κι από εκεί;

Η ηλεκτρονική φόρμα που θα συμπληρώσεις στην ΡΑΕ δεν παίρνει πολύ χρόνο. Καλό θα ήταν να εχεις και εκεί μια αναφορά για τον πάροχο. Δεν κάνουν τίποτα, αλλά δεν παύει όμως να είναι αναφορά προς τον πάροχο ηλεκτρισμού. Όταν μαζευτούν αρκετές αναφορές, λογικά κάτι θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην τελική @tryfosπαίρνεις το 25% και ζητάς μέσω myrae το υπόλοιπο και ότι γίνει

Για να δώσουν 25% (πάλι υποθέτω) , παίζει να κάνουν ανακοίνωση και να το δώσουν σε όλους , όπως με το loyal , στα πλαίσια φυσικά " συμπαράστασης στον καταναλωτή " 😛

Αλλά είναι κρίμα να μη γίνονται καταγγελίες, είναι το μόνο όπλο του καταναλωτή που δε μπορεί να πάει δικαστικώς λόγω κόστους , είναι σαν να αποδέχεται πλήρως κάποιος την κατάσταση (έτσι το βλέπω , υποκειμενικά πάντα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , έτσι πήγαν να φάνε την έκπτωση loyal Αυγούστου αλλά κάτι έδωσαν , μπορεί να μην απάντησαν (edit η ΡΑΕ)  σε κάποιον στην πλατφόρμα αλλά δε νομίζω απο μόνοι τους να το κάνανε , υποθέτω υπήρχε πίεση απο ΡΑΕ

Εγώ υποθέτω ότι έχουνε στριμωχτεί από τον ανταγωνισμό (πλέον), όχι από τη διακοσμητική ΡΑΕ. Σιγά-σιγά ξυπνάει ο κόσμος, αν και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.

Έχω μια ιδιαιτερότητα, που με προβληματίζει: Ήταν οι λογαριασμοί στο όνομα του ιδιοκτήτη (τους πέρασα τώρα στον Ήρωνα σε μένα). Μπορώ να κάνω τις καταγγελίες στο όνομά μου και πχ. να επισυνάψω το μισθωτήριο ή την πάγια που αποδεικνύει ότι πλήρωνα εγώ, κάτι τέτοιο; Ιδεατά δεν θα ήθελα να ανακατεύομαι με τον ιδιοκτήτη.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

παίζει να κάνουν ανακοίνωση και να το δώσουν σε όλους

Σε 'όλους" υποθέτω δεν αναφέρεται σε όσους πήδηξαν από το πλοίο για άλλα καράβια...

Edit: Εντωμεταξύ ΑΥΤΟ και αν το αποκλείω, μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά. Θα βαρέσουν κανόνι μια ώρα αρχύτερα και θα φύγουν άμεσα για Βραζιλία, που εξάλλου είναι και ο αρχικός σκοπός.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tryfos είπε

Edit: Εντωμεταξύ ΑΥΤΟ και αν το αποκλείω, μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά. Θα βαρέσουν κανόνι μια ώρα αρχύτερα και θα φύγουν άμεσα για Βραζιλία, που εξάλλου είναι και ο αρχικός σκοπός.

εδώ δίνουν 400άρια για double και δεν πάει κόσμος , έχουν φύγει πολλοί (ευτυχώς)

18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχω μια ιδιαιτερότητα, που με προβληματίζει: Ήταν οι λογαριασμοί στο όνομα του ιδιοκτήτη (τους πέρασα τώρα στον Ήρωνα σε μένα). Μπορώ να κάνω τις καταγγελίες στο όνομά μου και πχ. να επισυνάψω το μισθωτήριο ή την πάγια που αποδεικνύει ότι πλήρωνα εγώ, κάτι τέτοιο; Ιδεατά δεν θα ήθελα να ανακατεύομαι με τον ιδιοκτήτη.

είναι θέμα , ουσιαστικά μόνο το ΑΦΜ που ήταν ο λογαριασμός μπορεί, ψάξτο με εξουσιοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός απο την ζενιθ,που αφορουσε υποτιθετε κατανάλωση ,απο 16-12 εώς 3-1-23 ευρώ τελικός, ,οπου ειχε μονο δημοτικα τελη παγια κλπ ,και το κουφο της υποθεσης οι ενδειξεις μετρητη ηταν ιδιες με την προηγουμενη ενδειξη.και καθομαι και σκεφτομαι,αυτοι εκει στην ζενιθ τις 17 μερες ,που καταναλωσα μου τις χαρισαν;αρα δεν περασαν να μετρησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliata2410 είπε

μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός απο την ζενιθ,που αφορουσε υποτιθετε κατανάλωση ,απο 16-12 εώς 3-1-23 ευρώ τελικός, ,οπου ειχε μονο δημοτικα τελη παγια κλπ ,και το κουφο της υποθεσης οι ενδειξεις μετρητη ηταν ιδιες με την προηγουμενη ενδειξη.και καθομαι και σκεφτομαι,αυτοι εκει στην ζενιθ τις 17 μερες ,που καταναλωσα μου τις χαρισαν;αρα δεν περασαν να μετρησουν.

δε χρειάζεται μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ , απλά για κάποιο λόγο δεν πήραν την ένδειξη που έδωσες στον νέο πάροχο

απλά τσέκαρε αν στο νέο πάροχο θα έχει την προηγούμενη ένδειξη (της Ζενίθ) ή αυτή που έδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Πόσο σύντομα γίνεται η αλλαγή σε άλλο πάροχο; Επειδή με πήραν από ΔΕΗ, ότι έχω ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο, το οποίο τους είπα να συμψηφιστεί με την εγγύηση γιατί θα φύγω...Μου είπαν, αν αργήσει μετά τις 25 του μήνα, θα έχω θέμα εντολής διακοπής. Αν είναι να το προχωρήσω πρωί πρωί αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...