Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, foul είπε

 

H ΔΕΗ είναι και θα παραμείνει (για εύλογο χρονικό διάστημα) η ακριβότερη.
Το δήλωσε άλλωστε κι η ηγεσία της: "για να δουλέψουν" =(ξανά)κονομήσουν κι οι υπόλοιποι...

 https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59624898
Σύμφωνα με τους λογαριασμούς του φίλου tryfosθα λάβεις κανονικότατα την έκπτωση 
του βγήκε πιστωτικός ο πρώτος (-3,79) και πήρε 19,40 έκπτωση στον επόμενο.
Η έκπτωση υπολογισμένη -παρακαλώ!- προ έκπτωσης online αίτησης και ΤΕΜ.

 Ποιος θα κονομησει σε νοιάζει η η φθηνή τιμή?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η φθηνή τιμή σε νοιάζει η ποιος θα κονομησει ?

_Εννοείται η τιμή, γι αυτό ακριβώς και την κάνω...

9 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Αυτο λεει η λογικη, αλλα με την μεγαλη πτωση και με εκλογες να πλησιαζουν δε θα μου κανει εντυπωση να πεσει στο 0.10 για κανα 2-3 μηνες.. θα δουμε σε λιγες μερες..

Οι εκλογές απλά θα παρατείνουν την υψηλή επιδότηση και το "υψηλό" όριο (500Kwh) για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας ,με πήραν τηλ χθες από Ηρων, για να πάω σε αυτούς με τιμή 3 λεπτά ανά κιλοβατώρα 

αρκεί να πληρώνω εμπροθεσμα τους λογαριασμούς. Μπορεί κάποιος να μου πει άμα είναι σοβαρή εταιρεία, και άμα υπάρχουν γενικά άλλες χρεώσεις? ?Τώρα είμαι στην ΔΕΗ και από ότι τσέκαρα πληρώνω 10 λεπτά ανά κιλοβατώρα. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexrose είπε

Καλημέρα σας ,με πήραν τηλ χθες από Ηρων, για να πάω σε αυτούς με τιμή 3 λεπτά ανά κιλοβατώρα 

αρκεί να πληρώνω εμπροθεσμα τους λογαριασμούς. Μπορεί κάποιος να μου πει άμα είναι σοβαρή εταιρεία, και άμα υπάρχουν γενικά άλλες χρεώσεις? ?Τώρα είμαι στην ΔΕΗ και από ότι τσέκαρα πληρώνω 10 λεπτά ανά κιλοβατώρα. 

Ευχαριστώ 

Καλημερα... Να περιμενεις... Αυριο θα βγουν οι νεες τιμες... Υπομονη... Κοιταξε και τις πισω 12-15 σελιδες να δεις... Ολα αλλαζουν γενικα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Καλησπέρα μπορείς να στείλεις την απάντηση της Elpe edison μέσω του ΣτΚ οπου αναφέρει για την επιστροφή του 25% της ρήτρας αναπροσαρμογής καθώς επίσης και τη διαδικασία που ακολουθήσες(αναλυτικά)  για να το πετυχεις.

Δεν μπορώ να το στείλω καθώς αφορά έγγραφο από νομικό εκπρόσωπο της εταιρίας. Η διαδικασία είναι αυτή που έχει σημειώσει αρκετές φορές ο @korakios. 1) email αμφισβήτησης, 2) καταγγελία στην ΡΑΕ, 3) καταγγελία στον ΣτΚ, 4) υπομονή.

10 ώρες πριν, korakios είπε

1. το δέχτηκες ? 2. Ο ΣτΚ είχε κλασσικά προτείνει το 50%? 3.  Αν πάρεις τα λεφτά σκέφτεσαι και για το υπόλοιπο ποσό μέσω myrae ? 4. Πάντως έχει ενδιαφέρον το τι απάντησε η εταιρία , ίσως δίνει και για μετέπειτα πάτημα

Δεν έχω αποδεχτεί κάτι καθώς αναμένω να βγουν οι νέοι λογαριασμού για την περίοδο αυτή, όπου θα έχουν συμπεριλάβει την αφαίρεση του 25% για τις ρήτρες.

Ναι ο ΣτΚ είχε προτείνει το 50%.

Γενικά περιμένω τους διορθωμένους λογαριασμούς από την ελπε για να δω πως θα προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexrose είπε

Καλημέρα σας ,με πήραν τηλ χθες από Ηρων, για να πάω σε αυτούς με τιμή 3 λεπτά ανά κιλοβατώρα 

αρκεί να πληρώνω εμπροθεσμα τους λογαριασμούς. Μπορεί κάποιος να μου πει άμα είναι σοβαρή εταιρεία, και άμα υπάρχουν γενικά άλλες χρεώσεις? ?Τώρα είμαι στην ΔΕΗ και από ότι τσέκαρα πληρώνω 10 λεπτά ανά κιλοβατώρα. 

Ευχαριστώ 

Κι ενώ προς τα εκεί κλίνω , αλλα θα περιμενω μέχρι τέλους του μηνα.

Το κουφο ειναι ότι σε συνδιασμο με το αεριο (DOUBLE GENEROUS HOME ) , η χρέωση ειναι μηδενική.

Το τυρακι φαινετε , η φακα που ειναι ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, οι ιδιώτες πάροχοι αναμένεται να κινηθούν σε ένα εύρος ανταγωνιστικών χρεώσεων από 0,20 έως και 0,25 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Οι εκτιμήσεις θέλουν πως οι τελικές χρεώσεις των ανεξάρτητων προμηθευτών ρεύματος(μετά την επιδότηση) να πέφτουν και κάτω από τα 0,09 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2023 στις 3:11 ΜΜ, ekrepali είπε

Όνοματεπωνυμο

Παροχη

Αφμ

Εχω πληρώσει τον τελικό λογαριασμό εμπροθεσμα, ζήτω να εκδώσετε έκτακτο λογαριασμό για την πίστωση της έκπτωσης συνέπειας.

Μη μου πείτε ότι η συνέπεια δε πιστώνεται μετα τον τελικό λογαριασμό, καθώς:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης."

@Mariannatzouma  πληρώνεις εμπροθεσμα και αφου λογιστικοποιηθει η συναλλαγή απτή τράπεζα, στέλνεις αυτό στο [email protected]

Για το ΤΕΜ θα σου απαντήσω στο άλλο θεμα

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RedMike7 είπε

Δεν μπορώ να το στείλω καθώς αφορά έγγραφο από νομικό εκπρόσωπο της εταιρίας. Η διαδικασία είναι αυτή που έχει σημειώσει αρκετές φορές ο @korakios. 1) email αμφισβήτησης, 2) καταγγελία στην ΡΑΕ, 3) καταγγελία στον ΣτΚ, 4) υπομονή.

Δεν έχω αποδεχτεί κάτι καθώς αναμένω να βγουν οι νέοι λογαριασμού για την περίοδο αυτή, όπου θα έχουν συμπεριλάβει την αφαίρεση του 25% για τις ρήτρες.

Ναι ο ΣτΚ είχε προτείνει το 50%.

Γενικά περιμένω τους διορθωμένους λογαριασμούς από την ελπε για να δω πως θα προχωρήσω.

Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα αν σβήσεις τα προσωπικά στοιχεία κλπ. Το ζητάμε απλά για να δούμε την πολιτική της εταιρίας. Εξάλλου θα πρέπει να ισχύσει για όλους η συγκεκριμένη κίνηση, δεν είναι δυνατόν αν εφαρμοστεί μόνο σε ένα άτομο.

Όταν λες 50% ή 25% επί ποιου ποσού; ΟΛΗΣ της ρήτρας των μηνών;

@korakios εγώ που έχω φύγει και τους έχω αφήσει υπόλοιπο την ρήτρα του τελευταίου λογαριασμού λες να κινηθώ παρομοίως; Υπάρχει περίπτωση έστω να γυρίσουν/συμψηφίσουν 1 Ευρώ; Έχω ήδη κάνει αμφισβήτηση (και για τη ρήτρα) με τα γνωστά αποτελέσματα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα αν σβήσεις τα προσωπικά στοιχεία κλπ. Το ζητάμε απλά για να δούμε την πολιτική της εταιρίας. Εξάλλου θα πρέπει να ισχύσει για όλους η συγκεκριμένη κίνηση, δεν είναι δυνατόν αν εφαρμοστεί μόνο σε ένα άτομο.

Όταν λες 50% ή 25% επί ποιου ποσού; ΟΛΗΣ της ρήτρας των μηνών;

Η κίνηση αυτή λαμβάνει υπόψη όσους έκαναν καταγγελία στον ΣτΚ, όχι μόνο εμένα. (Απορώ πως δεν το έχει σημειώσει κανένας άλλος εδώ μέσα.)

Ο υπολογισμός πίστωσης θα υπολογισθεί για το σύνολο του έτους 2022 (μέχρι την 31/07/2022).

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

έχω φύγει και τους έχω αφήσει υπόλοιπο την ρήτρα του τελευταίου λογαριασμού

Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ.

Επεξ/σία από RedMike7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakios εγώ που έχω φύγει και τους έχω αφήσει υπόλοιπο την ρήτρα του τελευταίου λογαριασμού λες να κινηθώ παρομοίως; Υπάρχει περίπτωση έστω να γυρίσουν/συμψηφίσουν 1 Ευρώ; Έχω ήδη κάνει αμφισβήτηση (και για τη ρήτρα) με τα γνωστά αποτελέσματα.

άγνωστο , σε ποιο στάδιο αμφισβήτησης είσαι ? μέσω myrae απάντησαν ? αν ναι πότε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, οι ιδιώτες πάροχοι αναμένεται να κινηθούν σε ένα εύρος ανταγωνιστικών χρεώσεων από 0,20 έως και 0,25 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Οι εκτιμήσεις θέλουν πως οι τελικές χρεώσεις των ανεξάρτητων προμηθευτών ρεύματος(μετά την επιδότηση) να πέφτουν και κάτω από τα 0,09 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Σας πετάνε χαρτάκια κάτω από την πόρτα; 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, RedMike7 είπε
56 λεπτά πριν, tryfos είπε

έχω φύγει και τους έχω αφήσει υπόλοιπο την ρήτρα του τελευταίου λογαριασμού

Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει και εγώ.

Οπότε ουσιαστικά επιδιώκεις -αν το δεχτούνε- να μηδενίσεις περίπου τον τελικό λογαριασμό, έτσι δεν είναι; Ή αν προκύπτει διαφορά να εκδοθεί διορθωτικός με χρεωστικό ή πιστωτικό υπόλοιπο ας πούμε.

Είναι ενδιαφέρον, εγώ είχα σταματήσει στην αμφισβήτησε σε αυτούς, οπότε λέω να το προχωρήσω. Είναι οπωσδήποτε απαραίτητη η ΡΑΕ ή να πάω απευθείας στο ΣτΚ να κερδίσω λίγο χρόνο; Αφού απ' ό,τι έχω καταλάβει η ΡΑΕ είναι διακοσμητική και για τοποθέτηση ημετέρων για άρμεγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

απ' ό,τι έχω καταλάβει η ΡΑΕ είναι διακοσμητική και για τοποθέτηση ημετέρων για άρμεγμα.

δυστυχώς μέχρι στιγμής ναι , αλλά το ίδιο και ο ΣτΚ όταν ο πάροχος δε συμβιβάζεται μιας και δε μπορεί να επιβάλλει

πάντως καταγγελία εννοείται έπρεπε να κάνεις μετα απο 10 εργάσιμες μη απάντησης η άμεσα μετά απο αρνητική απάντηση , είναι αυτονόητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Οπότε ουσιαστικά επιδιώκεις -αν το δεχτούνε- να μηδενίσεις περίπου τον τελικό λογαριασμό, έτσι δεν είναι; Ή αν προκύπτει διαφορά να εκδοθεί διορθωτικός με χρεωστικό ή πιστωτικό υπόλοιπο ας πούμε.

Δεν πιστεύω ότι θα μηδενίσει. Ελπίζω να μειωθεί, έστω στο μισό και μετά βλέπουμε.

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

οπότε λέω να το προχωρήσω

Να προχωρήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...