Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Με βεβαίωση εκπροσώπησης μπορεί και την άλλη βδομάδα να αλλάξεις. Το θέμα είναι να βρεις πάροχο που να δεχτεί τη βεβαίωση εκπροσώπησης αντί για λογαριασμό.

Ok για να δουμε τιμες ΔΕΗ και βλεποντας και κανοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/1/2023 στις 6:48 ΜΜ, Soulis_Maritsas είπε

Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το κυνηγησω ως το τελος ακολουθωντας τα βηματα του @korakios με ΡΑΕ κτλ. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βγει ακρη και με βαση αυτα που καταλαβα ψαχνωντας, μαλλον εχω βγει κερδισμενος οικονομικα (θα εξηγησω μετα). Μου τη σπαει ομως πολυ που μας αντιμετωπιζουν σαν ιθαγενεις μη πω γιββωνες.

Προσωπικά τους κυνήγησα με καταγγελίες στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ.

Αν και είχα απελπιστεί ότι δεν θα βγει άκρη, η ελπεντισον απάντησε στον ΣτΚ και συμφώνησε να επιστρέψει το 25% από τις ρήτρες που χρέωσε από την αρχή του 2022 έως και 31/7/2022.

Δεν στοιχίζει κάτι η καταγγελία στον ΣτΚ, μόνο λίγο από τον χρόνο σας. Μην τους αφήνετε γιατί βρισκουν και τα κάνουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mike_Ax. είπε

Προσωπικά τους κυνήγησα με καταγγελίες στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ.

Αν και είχα απελπιστεί ότι δεν θα βγει άκρη, η ελπεντισον απάντησε στον ΣτΚ και συμφώνησε να επιστρέψει το 25% από τις ρήτρες που χρέωσε από την αρχή του 2022 έως και 31/7/2022.

Δεν στοιχίζει κάτι η καταγγελία στον ΣτΚ, μόνο λίγο από τον χρόνο σας. Μην τους αφήνετε γιατί βρισκουν και τα κάνουν.

Μπραβο που το κυνηγησες! Εχεις δικιο βρισκουν και τα κανουν. Αν θελεις γραψε λεπτομερειες για το πως κινηθηκες και τα επιχειρηματα που εθεσες, σιγουρα θα ενδιαφερει κι αλλους (εμενα σιγουρα). 

Στα αιτηματα που τους εχω κανει δεν απαντανε και ελεγα να τα παρατησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με βεβαίωση εκπροσώπησης μπορεί και την άλλη βδομάδα να αλλάξεις. Το θέμα είναι να βρεις πάροχο που να δεχτεί τη βεβαίωση εκπροσώπησης αντί για λογαριασμό.

Τι είναι η βεβαίωση εκπρόσωπησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Στα αιτηματα που τους εχω κανει δεν απαντανε και ελεγα να τα παρατησω.

μην περιμένετε μέσω email να δεχτούν οτιδήποτε , απλά είναι το τυπικό να υπάρχει πρώτα επικοινωνία με τον πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Ok για να δουμε τιμες ΔΕΗ και βλεποντας και κανοντας..

Η ΔΕΗ είναι πάντα στο 0,159, με εξαίρεση Αύγουστο και Σεπτέμβριο που ήταν στο 0,149, οποτε μην περιμένεις κάτι πολύ διαφορετικό. Οι εναλλακτικοι πάροχοι μπορεί να έχουν διαφορές από μήνα σε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Η ΔΕΗ είναι πάντα στο 0,159, με εξαίρεση Αύγουστο και Σεπτέμβριο που ήταν στο 0,149, οποτε μην περιμένεις κάτι πολύ διαφορετικό. Οι εναλλακτικοι πάροχοι μπορεί να έχουν διαφορές από μήνα σε μήνα.

Αυτο λεει η λογικη, αλλα με την μεγαλη πτωση και με εκλογες να πλησιαζουν δε θα μου κανει εντυπωση να πεσει στο 0.10 για κανα 2-3 μηνες.. θα δουμε σε λιγες μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Αυτο λεει η λογικη, αλλα με την μεγαλη πτωση και με εκλογες να πλησιαζουν δε θα μου κανει εντυπωση να πεσει στο 0.10 για κανα 2-3 μηνες.. θα δουμε σε λιγες μερες..

Σε 2-3 μήνες, ίσως.

Για τώρα, ΟΧΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Αυτο λεει η λογικη, αλλα με την μεγαλη πτωση και με εκλογες να πλησιαζουν δε θα μου κανει εντυπωση να πεσει στο 0.10 για κανα 2-3 μηνες.. θα δουμε σε λιγες μερες..

Πάντως και εναλλακτικοι ειναι τζογος. Πολλοι φθηνοι τωρα ηταν ακριβοτεροι ακομα και απο ΔΕΗ στην αρχη.

Ισως θελει γρηγορες κινήσεις απο οτι εχω καταλάβει. Πλεον βγαινει φθηνότερα και απο παλαια. Εγω θα δω για Φεβρουάριο τιμες και λεω να αλλαξω αν έχει παλι τοσο μεγάλη διαφορά καθως βγαινει ενα σεβαστό ποσό κερδους

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πάντως και εναλλακτικοι ειναι τζογος. Πολλοι φθηνοι τωρα ηταν ακριβοτεροι ακομα και απο ΔΕΗ στην αρχη.

Ισως θελει γρηγορες κινήσεις απο οτι εχω καταλάβει. Πλεον βγαινει φθηνότερα και απο παλαια. Εγω θα δω για Φεβρουάριο τιμες και λεω να αλλαξω αν έχει παλι τοσο μεγάλη διαφορά καθως βγαινει ενα σεβαστό ποσό κερδους

Καπως ετσι. Αμα μπεις στον χορο, χορευεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mike_Ax. είπε

Προσωπικά τους κυνήγησα με καταγγελίες στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ.

Αν και είχα απελπιστεί ότι δεν θα βγει άκρη, η ελπεντισον απάντησε στον ΣτΚ και συμφώνησε να επιστρέψει το 25% από τις ρήτρες που χρέωσε από την αρχή του 2022 έως και 31/7/2022.

Δεν στοιχίζει κάτι η καταγγελία στον ΣτΚ, μόνο λίγο από τον χρόνο σας. Μην τους αφήνετε γιατί βρισκουν και τα κάνουν.

Καλησπέρα μπορείς να στείλεις την απάντηση της Elpe edison μέσω του ΣτΚ οπου αναφέρει για την επιστροφή του 25% της ρήτρας αναπροσαρμογής καθώς επίσης και τη διαδικασία που ακολουθήσες(αναλυτικά)  για να το πετυχεις. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mike_Ax. είπε

Προσωπικά τους κυνήγησα με καταγγελίες στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ.

Αν και είχα απελπιστεί ότι δεν θα βγει άκρη, η ελπεντισον απάντησε στον ΣτΚ και συμφώνησε να επιστρέψει το 25% από τις ρήτρες που χρέωσε από την αρχή του 2022 έως και 31/7/2022.

Δεν στοιχίζει κάτι η καταγγελία στον ΣτΚ, μόνο λίγο από τον χρόνο σας. Μην τους αφήνετε γιατί βρισκουν και τα κάνουν.

1. το δέχτηκες ? 2. Ο ΣτΚ είχε κλασσικά προτείνει το 50%? 3.  Αν πάρεις τα λεφτά σκέφτεσαι και για το υπόλοιπο ποσό μέσω myrae ? 4. Πάντως έχει ενδιαφέρον το τι απάντησε η εταιρία , ίσως δίνει και για μετέπειτα πάτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

1. το δέχτηκες ? 2. Ο ΣτΚ είχε κλασσικά προτείνει το 50%? 3.  Αν πάρεις τα λεφτά σκέφτεσαι και για το υπόλοιπο ποσό μέσω myrae ? 4. Πάντως έχει ενδιαφέρον το τι απάντησε η εταιρία , ίσως δίνει και για μετέπειτα πάτημα

Αν ισχύουν όλα αυτά, έρχεται μέγα τσουνάμι για τη συγκεκριμένη πράσινη αλητοπαρέα. Το δεύτερο θέλω να πιστεύω μετά το πρώτο που αφορούσε τη μαζική αποχώρηση πελατών λόγω αυτής της άνευ προηγουμένου κομπίνας που κάνανε. Τα αναδρομικά 700άρια και 800άρια ακούω πάνε σύννεφο (+ τα χαμένα λεφτά του power pass). Ήδη βλέπω σφίξανε τα γάλατα και παίζουνε διαφημίσεις κάθε 5 λεπτά για κάτι δώρα κλπ. αλλά και τζάμπα να το διαφημίσουν, πάλι κάποια κομπίνα θα σκαρφιστούνε να τα πάρουνε. ΜΑΚΡΙΑ

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το δεύτερο θέλω να πιστεύω μετά το πρώτο που αφορούσε τη μαζική αποχώρηση πελατών λόγω αυτής της άνευ προηγουμένου κομπίνας που κάνανε. Τα αναδρομικά 700άρια και 800άρια ακούω πάνε σύννεφο (+ τα χαμένα λεφτά του power pass). Ήδη βλέπω σφίξανε τα γάλατα και παίζουνε διαφημίσεις κάθε 5 λεπτά για κάτι δώρα κλπ. αλλά και τζάμπα να το διαφημίσουν, πάλι κάποια κομπίνα θα σκαρφιστούνε να τα πάρουνε. ΜΑΚΡΙΑ

δίνουν και 400€ δώρο* σε double εδώ και μήνες αλλά μάλλον βαράνε μύγες αφού τους πήραν χαμπάρι 😂

*το οποίο επιστρέφεται σε περίπτωση αποχώρησης του πελάτη

(σου πετάνε μια ωραία τροποποίηση , φεύγεις "αζημίως" , αλλά επιστρέφεις τα λεφτά 😁 )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2023 στις 8:33 ΜΜ, Giannis_Io είπε

Η ΔΕΗ είναι πάντα

 

Στις 18/1/2023 στις 9:41 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Σε 2-3 μήνες, ίσως.

Για τώρα, ΟΧΙ.

H ΔΕΗ είναι και θα παραμείνει (για εύλογο χρονικό διάστημα) η ακριβότερη (oops...).
Το δήλωσε άλλωστε κι η ηγεσία της: "για να δουλέψουν" =(ξανά)κονομήσουν κι οι υπόλοιποι...

Στις 18/1/2023 στις 11:07 ΠΜ, parrot32 είπε

μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός της ΗΡΩΝ με πιστωτικό υπόλοιπο (-46,32 €)...το οποίο προφανώς δεν πληρώνω...στον επόμενο λογαριασμό θα ισχύει η συνέπεια έκπτωσης 20% ή όχι?

 https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59624898
Σύμφωνα με τους λογαριασμούς του φίλου tryfosθα λάβεις κανονικότατα την έκπτωση. 
Tου βγήκε πιστωτικός ο πρώτος (-3,79) και πήρε 19,40 έκπτωση στον επόμενο.
Η έκπτωση υπολογισμένη -παρακαλώ!- προ έκπτωσης online αίτησης και ΤΕΜ. 
Το ότι εσύ δεν πλήρωσες, δεν σημαίνει ότι δεν πληρώθηκε ο Ήρων (...κι ο κάθε πάροχος).
Τα πήρε κανονικά  κι αδρά :-) (από το ΤΕΜ).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...